Connect with us

Endüstriyel Otomasyon

Geleneksel otomotiv tedarik zincirinin ötesine geçin

Yayın Tarihi:

on

Yirminci yüzyılın ortalarında otomobil üretim hatları, günümüzün yüksek teknolojili, süper fabrikaları şeklinde ‘saat gibi’ çalışmadığı bir sır değil. Gecenin kör karanlığında ambarlardan kaybolan parçaların hemen ertesi gün karaborsada ortaya çıktığına dair çok sayıda hikaye vardır. Bu her ne kadar aşırı bir örnek olsa da, modern otomotiv endüstrisi tedarik zinciri yönetiminde başarılan atılımları ve sıçramaları göstermektedir – Optimas gibi şirketler tarafından sağlanan gelişmedir.

Avrupa’nın en çok beğenilen otomobil markalarının bazılarının yavaş yavaş ortadan kalkması verimli tedarikin önemini ve karlılığı korumada oynadığı önemli rolü göstermektedir.  İmalatçılara ve tedarikçilere bağlantı elemanı ve parça dağıtımı yapan ve hizmet veren Optimas, artan üretim hızı, tedarik kolaylığı ve gelişmiş verimlilik sunmak amacıyla tedarik zincirlerini modernleştirmesiyle haklı bir ün kazanmıştır. Sonuç olarak, Optimas’ın sunduğu hizmetler, imalatçı şirketlerin uygulama, yönetim ve depolama nedeniyle ortaya çıkabilen çok büyük maliyetlerden tasarruf etmelerini sağlar.

Şirketin temel uzmanlık alanları, bir otomobildeki hemen hemen her önemli aksamın temel bileşeni olan bağlantı elemanları ve C-Sınıfı ürünlerdir. Optimas ilk tasarımdan hattaki nihai montaja kadar tam kapsamlı hizmetler sunarak öne çıkmaktadır. Böylece tedarikin tüm yönleri için imalatçılara tek başvuru noktası sağlanır. Ayrıca Optimas, Tedarikçi Yönetimli Envanter (VMI) hizmeti sunabilmektedir ve aynı zamanda müşterinin adına diğer tedarikçilerinin yönetimini de denetleyebilir.

Tasarım aşamasında, Optimas mühendisleri, proje performans hedeflerine erişmeye yardımcı olmak üzere müşteriye özel çözümler geliştirmek için müşterinin tasarım ekibinin bir uzantısı olarak çalışırlar. Çevreye olan duyarlılık ve yakıt verimliliği günümüzün otomotiv endüstrisinin önceliği hale gelmeleriyle birlikte, çelik alternatifiyle karşılaştırıldığında sadece bir alüminyum bağlantı elemanı kullanmak bile otomobilin tümünde müthiş bir ağırlık tasarrufu sağlayabilir. Garajımızda olmasını istediğimiz, endorfin bombası, yüksek güçlü spor arabalar için bile aynı kural geçerlidir.

Bağlantı elemanlarının standartlaştırılması, otomobilin ve ilgili parçalarının imalatını daha da basitleştirerek üretim sırasında zaman ve para tasarrufu sağlar. Bazı imalatçılar, böyle bir standartlaştırmanın kullanımıyla parça sayısında %40 gibi şaşırtıcı bir azalma bildirmişlerdir. Bu anlayışı benimsemesi sayesinde Optimas, ister bir aile arabası isterse hızlı bir süper araba için amaçlanmış olsun optimum ve tekrarlanabilir bir çözüm belirleyebilir.

İlk tasarım aşaması tamamlandığında Optimas lojistik zorluklara odaklanır. Lansman tarihleri ve sabit ilk teslimat gibi nedenlerden dolayı otomobil üreticileri çok yoğun bir baskı altındadır. Gerekli parçanın nihai olarak belirlenmesiyle birlikte Optimas, hareketli üretim hatlarına özel depo sistemlerini tasarlar, gerekli parçaları tedarik eder ve daha sonra imalat veya montaj işlemi boyunca depoların tam olarak dolu olmasını sağlamak için takip eder. Sektördeki karar alıcılar için bir önemli nokta olarak artan verimlilik gereksinimlerinin getirdiği baskı ile imalat kolaylığı sağlayan özel tasarlanmış sistemler çok istenen ‘geleceğin’ fabrikasının kesinlikle önemli bir parçası olarak görülmektedir.

Optimas tam bir lojistik altyapıyı formüle ederek, teslimatları organize ederek ve üretimde sürekli olarak stok seviyelerini yöneterek bu sistemleri destekler. Bu hatta bir tesisteki diğer yardımcı bileşenlerin ve ürünlerin sorumluluğunu üstlenmeye kadar genişleyerek müşterinin yararı için tüm lojistik hizmetlerin tek bir merkez kaynaktan yapılması sağlanır. Tedarik zincirinin denetlenmesi yoluyla Optimas, reform gerçekleştirmek üzere fabrikalardaki ve tesislerdeki malzeme akışını optimize edebilir. Sonuç olarak, üretim takvimine bağlı kalmanın pratik zorlukları büyük oranda basitleştirilir. Ayrıca, yalın imalat prensipleri yoluyla envanter yatırımını minimize etmek yoluyla Optimas maliyetleri azaltabilir – tek bir müşteri için %13 kadar.

Avrupa ve ABD’deki Optimas’ın çalıştırdığı imalat tesisleri yoluyla parçaların güvenilir tedariki sağlanmaktadır. Tesisler, Mortorq, Tapitite ve çok sayıdaki önde gelen marka tarafından lisans verilerek onaylanmıştır. Dünyanın en lüks araçlarının bazılarının üretimini desteklemek için Optimas tedarik parçalarını görmüş olan bir nesil ile üretim döngüsünde kalite garanti altına alınmıştır.

Bu gibi çok baskı altında olan bir sektör için imalat yaparken yüksek kaliteli parçaları kısa teslimat süreleri içinde temin etmek çok önemlidir. Optimas, tasarımdan nihai montaja kadar dahil olarak, en yüksek verimliliğe erişmek için lojistik ve üretim sistemlerini optimize etmek üzere tasarım aşamasında elde edilen bilgiyi kullanarak buna yardımcı olmaktadır. Artan dinamizmle beklenmeyen talebi karşılanmasını sağlayan Optimas’ın birinci sınıf üretim tesisleri yoluyla daha ileri lojistik kontrol sağlanır.

Optimum parçaların teknik özelliklerin belirlenmesi ve tasarımı; tedarikin hazır ve hızlı olmasına önem vererek; ve çok geniş bir otomotiv parça tedarikçileri için bu yaklaşımı benimsemek amacıyla özünde bulunan mühendislik deneyimi yoluyla tasarruf sağlanır. Bu tür bir yaklaşım eksik teslimatla geçen günleri ve üretim hattı duruşlarını tarihe gömmüştür. Günümüzün imalatçıları, Optimas gibi şirketlere sadece her bir teslimatın zamanında gelmesi için değil, fakat aynı zamanda üretim sistemine mükemmel şekilde uyum sağlayan optimum parçayı tedarik etmesi nedeniyle güven duymaktadırlar – böylece imalatçıların ve yan sanayi tedarikçilerinin hedefleri karşılamaları ve rekabetçi avantajlarını korumalarına yardımcı olur.

Endüstriyel Otomasyon

Yeni Eaton XC300 Moduler PL

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Eaton’ın yeni XC300 modüler PLC’si, –özellikle XN300 I/O sistemi ve XV300 dokunmatik panel ile birlikte kombine edildiğinde, makine ve sistem üreticilerinin aerodinamik ve modern otomasyon konseptlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor. Yüksek performansa ve mükemmel haberleşme özelliklerine sahip olan modüler kontrolörün hızlı çevrim süreleri, makine için daha yüksek üretkenlik oranı sağlıyor. Çeşitli arayüzleri sayesinde kontrolör, geniş çapta bir uygulama yelpazesi için evrensel ve esnek bir veri düğüm noktası olarak oldukça uygundur. Entegre bir OPC sunucu, M2M (makineden makineye) iletişiminde standartlaştırılmış veri transferine izin verir, böylece otomasyon mimarisinde kesintisiz bir entegrasyona olanak sağlarken Endüstri 4.0.’a doğru basit bir yol da oluşturur.

Linux tabanlı sistem CODESYS 3 kullanarak programlanmış ve CANopen, easyNet ve Modbus RTU’dan EtherCAT, Modbus TCP, Ethernet/ IP yoluyla OPC/Scada’ya yaygın olarak kullanılan pek çok arayüzü ve alan veriyolu protokolünü destekler. Modüler makineler, ağa bağlı tesisler ve üretim konseptlerinde XC300, yüksek esnekliği sayesinde avantajlarını gösterir. Kontrolör, farklı ağ adreslerine dayanan üç farklı Ethernet ağının çalışmasına izin verir. Örneğin, bağımsız ağlar, mobil, M2M ve SCADA iletişimi için ayarlanabilir. Bu şekilde, güvenlik ve performans açısından ağla en uygun şekilde eşleşir.

Kontrolör ayrıca dört I/O kanalı üzerinden kendi beslemesini sağlar. Entegre web sunucuları, akıllı telefon ve tablet cihazlarının ekranları için HTML5 özelliği ile CODESYS 3 görüntülemesini ve cihaz yönetimini destekler. Kurulu programlar ve kütüphaneler tüm XC ve XV cihazları için destek sağlar, böylece yeniden geliştirme süresi ve maliyetinden tasarruf edilir. Bu kurulu programlar ve kütüphaneler mikro SD kartı veya bir USB bellek kullanılarak seri üretim için diğer cihazlar üzerine hızlı ve kolay bir şekilde kopyalanabilir. Eaton yetki verilmemiş erişime karşı ekipmanları ve sistemleri korumak için mevcut iletişim ve güvenlik standartlarını uyguluyor.

XC300 hem şifrelemeyle ilgili kimlik doğrulama mekanizmalarını (TLS/IPSec) hem de sertifikaya dayanan yetkilendirmeyi destekliyor. XC300 kontrolörü XN300 I/O sistemiyle birlikte, DIN rayı üzerine güvenli bir şekilde tutturulur.

Bir XC300 32’ye kadar XN300 genişleme modülünü kontrol edebilir. Pratik kurulum konsepti ve takılabilir bağlantı seviyeleri en sert alanlardaki kurulumları bile basit hale getirir ve istasyonların ön montajını mümkün kılar.

XC300, XN300 ve XV300 ürün gruplarıyla, Eaton mühendislere Endüstri 4.0 konseptlerini destekleyen ve müşterilerine katma değer ekleyen tutarlı ve gelecekteki muhtemel değişikliklerden etkilenmeyen otomasyon mimarisini tasarlama imkânı sunuyor. XV300 paneli yüksek çözünürlüklü kapasitif dokunmatik ekranıyla HMI görselleştirmesini kullanırken XC300 ve XN300 uzak I/O sistemi ise kompakt, alandan tasarruf sağlayan bir üniteyi ortaya çıkarır.

Eaton’ın görselleştirme yazılımı Galileo ve XN300 Assist yazılımı aracı CODESYS programlama yazılımıyla birlikte, mevcut ve yeni otomasyon sistemlerini destekler ve projelerin hızlı ve kolay uygulanmasını sağlar.

Devamını Oku

Endüstriyel Otomasyon

Tak ve çalıştır fabrika otomasyonu için akıllı pirometreler

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Fluke Process Instruments -40°C ila 2.250°C arası otomatik temassız sıcaklık görüntüleme için Thermalert 4.0 noktasal pirometre serisini piyasaya sundu.

Seri şu an için metal, cam ve plastik ürünler için özel sensörler dahil olmak üzere çeşitli spektral tepkilere sahip 13 modeli içeriyor. Uzun ve kısa odak mesafeleri için çok çeşitli optik seçenekleri mevcut. -20°C ile 85°C arası olağanüstü ortam sıcaklığı aralığı sayesinde soğutma aksamları olmadan ve soğutucu donanım kurulumlarına gerek kalmadan daha fazla ölçüm noktası kurulabiliyor. Buna uygun şekilde, kritik süreçlerde söz konusu olan sızıntı ve kirlenme tehlikesi bulunmuyor.

Dayanıklı IP65 kızılötesi termometreler sınıfının en iyisi olan tekrarlanabilirliğe, tepki sürelerine ve doğruluk oranına sahip. Sistem yazılımı uzaktan yapılandırma, izleme, alan kalibrasyonu ve aygıt yazılımı güncellemelerini destekliyor.

Bu fonksiyonlar servis maliyetini, kurulum ve sorun gidermeye harcanan zamanı önemli ölçüde azaltabilir. Tak ve çalıştır biçimindeki işletim, kurulum ve bakımı daha kolay hale getiriyor.

Sensörler galvanik olarak izole edilmiş analog ve RS485 ara yüzlerine sahip. Bir RS485 ağı içerisinde 32’ye kadar cihaz bağlanabiliyor. Üretici ileride endüstriyel şebeke sistemi ve özellik seçenekleri eklemeye devam edecek. Mevcut ölçüm noktalarının iyileştirilmesi olabildiğince kolay hale getirildi. Yeni sensörler Endurance, Raytek Thermalert TX ve Raytek XR pirometre aparatlarına takılabiliyor. Ircon Modline 4 ve Raytek MM aparatlarıyla kullanmak için de uyarlayıcılar mevcut.

Devamını Oku

Endüstriyel Otomasyon

Optimas geleceğin taksisini geliştirmesi için LEVC’ye yardım ediyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Üretici için maliyeti en aza indirirken, çığır açan bir araç meydana getirmek için uygun bağlantı elemanları ve civataları belirlemek iyi bir denge kurmaktır. [Kaynak: LEVC]

Bir otomotiv ikonunun yeniden icadında, üreticilerin konsepti modern teknoloji ile uyumlu hale getirirken orijinal modelin yapısal ilkesini korumaları gerekir. Bu başarılması güç bir denge, ancak LEVC (London EV Company) ve gelişmiş elektrikli taksisi TX tarafından başarılmış görünüyor.

Modern araçlardan beklenen performans ve verimlilik düzeylerini yakalamak için TX, önceki modellere kıyasla tam bir yeniden tasarımı temsil ediyor. Bu yeni yaklaşımı mümkün kılmak için LEVC, bir otomotiv tedarik zinciri ve bağlantı elemanı uzmanı olan Optimas Solutions’ın katılımını talep etti.

LEVC

Yeni TX’nin prototip aşaması boyunca, Optimas, sıkışık sürelerde, rekabetçi bir maliyet noktasında uygulama hedeflerini gerçekleştirmemize yardımcı olan dinamik bir bağlantı elemanı ortağı oldu. [Kaynak: LEVC]

Yeni TX, farkedilir estetiğini tamamen modern çözümlerle birleştiriyor. Büyük bir pil ve elektrik motoru saf 112 km’nin üstünde bir elektrikli araç menzili sağlarken,  batarya için taşınabilir bir jeneratör olan benzinli menzil genişletici, aracın toplam menzilini 606 km’ye kadar çıkarıyor. Elektrikli Taksi, Londra ve Avrupa şehirlerindeki son derece katı emisyon seviyesi kısıtlamalarına riayet edecek.

Yolcu rahatlığı için, yeni TX, altı koltuklu bir konfigürasyon ve öne bakan tekerlekli sandalye konumu ile birlikte iç mekanı iyileştirmek için panoramik cam tavan sunuyor. Araca monte WIFI yanı sıra dizüstü bilgisayar ve USB şarj portları standart olarak mevcut. Erişim kolaylığı, araç kapılarından yararlanılarak elde ediliyor. Ayrıca, yeni TX, son derece güvenli bir araç sunarken, ağırlıktan tasarruf etmek ve menzili artırmak için tamamen alüminyum bir gövdeye sahip.

Ancak, Optimas’ın Avrupa Mühendislik Direktörü Ian Carvell’in belirttiği gibi bir ikonun temelden yeniden tasarlanması, en küçük parçadan en büyüğüne tutarlı bir planlama gerektiriyor: “Üretici için maliyeti en aza indirirken, çığır açan bir araç meydana getirmek için uygun bağlantı elemanları ve civataları belirlemek iyi bir denge kurmaktır. Bu nedenle Optimas’ta ilk tasarım aşamasından itibaren kendimizi yeni TX projesine dahil ettik, böylece ilk hazırlık yapımlarından itibaren parça seçeneklerini rasyonel hale getirebilecektik. Bu yöntemle, yeni bir araç platformuyla ilgili mühendislik zorluklarının üstesinden gelmek için LEVC ile ortaklaşa çalışabildik.”

Optimas, belirli bir aracın üretiminde, tedarik ettiği parçaları tavsiye, tespit ve standardize etmek için üreticilerle birlikte çalışmada uzmanlaşmıştır. Çoğu durumda öncelikli hedef, bir araç uygulaması için halıhazırda mevcut olan veya Optimas portföyünden kolayca adapte edilebilecek çözümler sunarak parçaların teknik özellikleri açısından etkili bir yaklaşım geliştirmektir. Bu, bir aracın araştırma ve geliştirme aşamasında çok büyük önemi olan, parça teslimat sürelerini azaltmaya yarar.

Optimas İngiltere’de Mühendislik Müdürü ve projenin kilit bir ismi olan Daniel Pereira şöyle açıklıyor: “Başarmaya çalıştığımız şey, sıkışık teslimat tarihlerinde teslim edilebilen uygun alternatif parçalar sunarak tedarik zincirini basitleştirmektir. Örneğin, bu projede ilk zorluklardan biri, teyit prototiplerinin kış testleri ve deneme sezonu için hazır olmasını sağlamaktı. Bu dönemi kaçırmak projeyi bir yıl erteleyecekti ve bu da LEVC ve yatırımcılar için kabul edilemez bir durumdur. Bu nedenle, LEVC’nin test programına uymasını sağlamak için güvenilir ve kolayca bulunabilir parçalar veya stok sorunu olmayan tasarlanmış alternatifler kullandık.”

Parça gereksinimlerine hızlı yanıt verilmesi, LEVC’nin son teknoloji üretim tesisinde ilk günden itibaren hazır bulunan Optimas temsilcileri ile mümkün oldu. Optimas projenin başlangıcından itibaren LEVC ile işbirliği yaparak bir dizi karmaşık uygulama için eksiksiz tasarım çözümleri sunabildi. Projenin talepleri ile ilgili bilgi sahibi olması, Optimas’ın belirli zorluklarla başa çıkabilmek için uzmanlığını kullanabileceği anlamına geliyordu ki bu Optimas’ın kendisiyle gurur duyduğu bir yönüdür. Ayrıca, Optimas’ın hızlı geri dönüşü, yatırımcılara güven vererek ve LEVC’ye ilerideki proje taleplerinin üstesinden gelmek için daha fazla zaman vererek,  yeni TX için araştırma ve geliştirme programının sürdürülebileceği anlamına geliyordu.

Ian şu açıklamada bulunuyor: “Üç farklı tasarım danışmanlığında (Ricardo, Envisage ve Emerald) haftalık ‘Bağlantı Elemanı Klinikleri’ gerçekleştirdik, böylece araştırma ve geliştirme süreci boyunca LEVC’in değişen gereksinimlerine ayak uydurabildik. Bu düzenli temasla, uygulama zorluklarının birçoğunun resmi olarak sürülmüş parçaları olmaması gerçeğine rağmen, çeşitli yeni TX prototip aşamalarında parçaları sıkışık teslim tarihlerine kadar tedarik edecek şekilde malzeme listesini aktif olarak yönetebildik ve olgunlaştırdık. Yeni TX’in proje için özel olarak tasarlanmış 2000’den fazla parçayı birleştirdiği göz önüne alındığında, LEVC’nin parça gereksinimleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olabilmemiz için düzenli temas kurmamız hayati önem taşımaktaydı.”

Daniel şunları ekliyor: “El altında bulunan parça çözümleri sunarak, özel parça tedariki, fiyatlandırma süreci ve karmaşık lojistik zinciri nedeniyle meydana gelen ve sıkışık teslimat sürelerini tehlikeye atan gecikmeleri önleyebildik. Ayrıca, bu yaklaşımla, sermaye yoğun bir süreçte bütçeyi azami etkinlikle kullanabilmeleri için üreticiye azaltılmış maliyetler aktarabiliyoruz. Bu çok yönlü yaklaşımı sunmamızı sağlayan, benzer yüksek hacimli ve premium araç üreticileri için parça sağlama tecrübemizce desteklenen portföy boyutumuzdur.”

“Siyah Londra taksileri anında ayırt edilir ve otomotiv kültürünün kökleşmiş bir parçasıdır. Böyle milli bir öneme sahip bir projeye dahil olmak elbette büyük bir memnuniyet. Katılımımız boyunca, tedarik zincirini düzenleyerek, spesifikasyon kolaylığı, güvenilirlik ve uygun maliyetli bir yaklaşım sunarak gelecek için etkili bir ulaşım ikonu yaratmada LEVC’ye yardım etmeye çalıştık” diye ekliyor Ian.

London Electric Vehicle Company’de Satın Alma Direktörü Phillip Bracken şu yorumda bulunuyor: “Yeni TX’nin prototip aşaması boyunca, Optimas, sıkışık sürelerde, rekabetçi bir maliyet noktasında uygulama hedeflerini gerçekleştirmemize yardımcı olan dinamik bir bağlantı elemanı ortağı oldu. Bu kanıtlanmış uzmanlığıyla Optimas üretim faaliyetlerimizi bir bağlantı elemanı bakış açısıyla desteklemek için doğal bir tercihti, bu nedenle gelecekteki faaliyetlerimizi daha fazla desteklemek için bu ortaklığı büyütmekten memnunuz.”

Yeni TX, 2018 yılı süresince İngiltere yollarına çıkarken, Avrupa ve Asya şehirlerine ihraç edilen modelleri olacak. LEVC, yeni 325 milyon £’lik üretim tesisinde üretim kapasitesini 20.000 adet araca çıkarıyor. Optimas’ın desteğiyle yeni TX, bugün yolların en farkedilir araçlarından birinin yapı ilkesini koruyacak veya en azından bizi uzun bir yürüyüşten kurtaracaktır.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler