Connect with us

Endüstriyel Ekipmanlar

Kayış kasnak mali̇yetleri̇ni̇zi̇ %88’e kadar düşürmek mümkün

Yayın Tarihi:

-

Günümüzde sektörel bazlı yaptığımız gözlemlere göre, teknolojiye ve yeniliklere tam olarak açık olunmadığı görünmektedir. Optibelt olarak amacımız, sanayimizde makine imalatçılarımızda farkındalık yaratmak, yatırım maliyetlerini düşürmek ve aynı zamanda  işletmelerin verimliliklerini arttırmaktır. Bu amaç için kurgulanmış olan bir modellemeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Modellemede mevcut sistem ve ona alternatif olarak Optibelt CAP 6.0 ile hesaplanmış dört seçenek sunulmaktadır (Şekil 1).

Şekil 1. Modellenen Sistem

Sistemde, sürekli yük altında çalışan bir fan uygulaması 3 fazlı, yıldız üçgen bağlantılı 132 kw bir motorla 1486 dev / dak. ile güç ve tork aktarımı sağlamaktadır. Bu sistemin çalışma koşulları, oda sıcaklığında, yağsız, susuz ve tozsuz bir ortamdır.  Fan günde 18 saat sürekli çalışıp günde 1 kez ilk startı almaktadır. Bu güç aktarımını ise 10 adet Optibelt VB 22 x 4000 Li ile sağlanmaktadır. Sistem yılda 250 gün çalışmaktadır. Sistemin kısıtları ise tasarımdan kaynaklı olarak motor kasnağı 300 mm’den küçük eşit ve kasnak merkezleri arası 1300 ve 1500 mm arasında olabilmektedir. Tüm bu bilgiler ve sistemin diğer bilgileri / kabulleri Tablo 1’de verilmiştir.

Tablo 1. Mevcut Özellikler

Sistem Özellikleri Değerler
Motor Gücü [kw] 132
Motor Devir Sayısı n1 [rpm] 1485
Motor Kasnak Ölçüsü [mm] 280-10
Tahrik Kasnağı Ölçüsü [mm] 500-10
Kayış Ölçüsü 10 adet Optibelt VB 22×4000 Li
Eksenler Arası Mesafe, a, [mm] 1400

 

Optibelt CAP 6.0 programını kullanarak yapılmış hesaplamalara göre; eğer sisteminizde bir motor dahil bir revizyona gidecekseniz %88’e kadar maliyetlerinizi düşürmek mümkün. Eğer sadece kasnak revizyonuna gidecekseniz de %70 oranında bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Tablo 2. Alternatif çözümler

KAYIŞ KASNAK İYİLEŞTİRME ANALİZİ

Kullanılan Kayış Ölçüsü Toplam Kasnak Ölçüsü
Mevcut Sistem 10 x Optibelt VB 22×4000 Li TB SPC 280-10 ve TB SPC 500-10
Alternatif 1 7 x Optibelt SK SPC 4000 Ld TB SPC 280-7 ve TB SPC 500-7
Alternatif 2 5 x Optibelt Red power SPC 4000 Ld TB SPC 280-5 ve TB SPC 500-5
Alternatif 3 (Optimum Sistem) 6 x Optibelt Red power SPB 4000 Ld TB SPB 280-6 ve TB SPB 500-6
Alternatif 4 5 x Optibelt Blue Power SPB 4000 Ld

TB SPB 280-5 ve TB SPB 500-5

 

Yapılan analize göre Tablo 2’de alternatifler ifade edilmiştir. Bu liste analizi; kayış ve kasnak fiyatlarını baz alarak ifade edildiğinde, fayda maliyet anlamında alternatif 3 optimum tasarımdır. Mevcuttaki 10 adet  SPC 4000 kayış ile aktarılan güç, hem adet hem de profil küçülmesiyle, 6 adet güçlendirilimiş ve bakım gerektirmeyen Optibelt Red Power 3 SPB 4000 ile  sağlanabilmektedir (Şekil 2).

Şekil 2. Bakım gerektirmeye Optibelt Red Power 3

 

Tüm alternatifleri fayda maliyet adı altında incelediğimizde ise, mevcut siteme göre yaratacağı faydalar ise Şekil 3’deki grafikte gösterilmiştir.

 

Şekil 3. Kayış kasnak değişimi ile yatırım maliyeti olarak gerçekleşebilecek iyileştirme oranları

Şekil 3’deki grafiğin ifade ettiği oranlara göre eğer bizler alternatif 3’deki optimum sistemi kullanmıyorsak; grafikteki her bir oran bizim kaybettiğimiz maliyet oranlarıdır. İlk yatırım maliyeti dışında işletme maliyetlerini de hesaba kattığımızda optimum sistemin avantajı oldukça fazla olacaktır. Bunlar,

  • Kasnak ağırlıkları kanal adetinin azalmasından kaynaklı azalacağı için motorun ilk start anındaki akım değerleri düşebileceğinden enerji maliyetleri azalmaktadır.
  • Montaj sırasında 10 adet kayış montajı yerine daha az sayıda kayış montajı yapılacağından montaj süresi azalmaktadır.
  • Optibelt Red Power 3 bakım gerektirmeyen özel bir kayış olduğu için, bakım ekipleri periyodik olarak kayışları tekrardan gerdirmek zorunda kalmayacaklar ve işletmenin  işçilik maliyetleri azalmış olacaktır.

Eğer sistemde motor yıldız üçgen yerine, inverterli ya da soft starter çalışan bir motor ile sistemin güç aktarımı sağlanırsa o zaman mevcutta 10 adet kayış ile yapılan güç aktarımını 5 adet aramid kordlu Optibelt Blue Power ile gerçekleştirmek de mümkün olacaktır (Şekil 4). Bu yüksek güç aktarımını aramid malzeminin özelliğinden sağlanmaktadır.

Şekil 4. Aramid kordlu, yüksek güç aktarımını sağlayan Optibelt Blue Power

Güçlendirilimiş özel kayışlarla sistemin gereksinimlerine göre yapılacak çalışma ile Şekil 5’de de görüldüğü gibi %88 oranında bir yatırım maliyetinde bir iyileştirme yapmak mümkündür. Burada alternatif 4’ü (5x Optibelt Blue Power) mevcut sistemin yerine kullanmadığında, kayış ve kasnak maliyeti olarak %88’lik bir kaçan fırsat maliyeti bulunmaktadır..

Şekil 5. Optibelt Blue Power ile değerlendirme yaratılabilecek fayda

SONUÇ

Mevcut sistemi ve makine tasarımlarını iyileştirmek mümkündür. 10 adet kayış ve 10 kanalı bulunan kasnak kullanmanıza gerek kalmadan, bu gücü yarısı kadar ürünle sağlamak mümkün olduğu yapılan çalışmada görülmüştür. Bu fayda işletmenizin, fabrikalarınızın ve tasarımlarını yaptığınız makinaların herbirinde gerçekleşebilmektedir. Açıkça %70’den %88’e kadar maliyet avantajı yaratmak mümkündür. Bu çalışmadaki gibi benzer uygulamalar ile işletmenize fayda  sağlamak için Optibelt ile temasa geçmeniz yeterlidir.

Endüstriyel Ekipmanlar

NSK Molded-Oil rulmanları gıda sektöründe konveyör uygulamalarının servis ömrünü uzatmaktadır

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Almanya’da bir sebze işleme tesisi NSK Molded-Oil rulmanlarını kullanmakta ve kayda değer faydalarını görmektedir. Firma, öncelikle bu kullanım ile kritik bir konveyördeki rulmanların servis ömrünü 2 haftadan 40’a çıkarmış, bakım maliyetlerinden ve durma süresinden çok ciddi tasarruf elde etmiştir.

Firma, NSK’dan eski rulmanların neden bu kadar beklenmedik bir hızda ömrünü yitirdiğinin ve bununla ilgili maliyet ve zaman konularının nasıl bertaraf edileceğinin araştırılmasını istedi.

Araştırma sırasında NSK uzmanları, bunların sebebini kısa sürede tespit etti. Gıda endüstrisi mevzuatının şart koştuğu çok sıkı hijyen standartları sebebiyle, sistem düzenli bir şekilde derinlemesine temizlenmektedir. Ancak bu temizlik sürecinde kullanılan çok ciddi miktarda suyun rulmanlara nüfuz ettiği ve sonuç olarak gresin de bu suyla beraber çıktığı görülmüştür.

NSK, sık sık yapılması gereken bu yıkama sürecinin sebep olduğu zorlukları aşmak için kendilerinin ürettiği sızdırmaz Molded-Oil rulmanlarının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Molded-Oil rulmanlarında özel bir triboloji kavramı (triboloji; aşınma, sürtünme ve yağlama bilimidir) uygulanmıştır. Örneğin, bu rulmanlarda gres yağı ve yağ bazlı poliolefin reçinesi içeren NSK’nın tescilli yağ emprenyeli malzemesi kullanılmıştır. Bu malzeme, uzun süre boyunca sürekli olarak, kıvamından dolayı su ile yıkandığında çıkmayan gres salınımı yapar. Aynı zamanda, taşıyıcı malzeme su veya katı safsızlıkların rulmana nüfuz etmesini engeller.

Bu rulmanların kullanılması ile tesisdeki servis ömrü 2 haftadan neredeyse 9 aydan daha uzun bir süreye çıkmaktadır. Bu oldukça başarılı netice, NSK’nın “temel kuralı” olan Molded-Oil rulmanlarının kullanım ömrünün, suyun yoğun olduğu ve tozlu ortamlardaki geleneksel gresle yağlanmış rulmanların kullanım ömrünün en az 2 katı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu durumda servis ömrü yaklaşık 40 kat artmaktadır.

Tesis ayrıca bu kullanımın başka pek çok faydasını da görmektedir. Örneğin, çalışma alanı, gres yağı kaçağı olmadığı ve ekstra yağ dolumu gerekmediği için temiz kalmaktadır. Sonuç olarak, Molded-Oil rulmanları ayrıntılı ve sürekli temizleme işleminin çok önemli olduğu gıda endüstrisi uygulamaları için son derece uygundur. Rulman parçalarında paslanmaz çelik kullanımı da bu uygunluğa katkıda bulunmaktadır.

NSK, sebze işleme tesisi için daha yüksek seviyede koruma maksadıyla her iki taraftan da çok etkili temas keçeli (DDU) rulman sağlamıştır. Bu seçenek, standart yelpazedeki Molded-Oil bilyalı rulmanlar için geçerlidir. Molded-Oil ayrıca oynak makaralı rulmanlar ve konik makaralı rulmanlar için de uygundur.

NSK tarafından gıda işleme uygulamaları için geliştirilen Molded-Oil rulmanlarının ve diğer rulman serilerinin teknik özellikleri, www.nsk-literature.com adresinden e-kitap halinde ulaşılabilen yeni bir broşürde tanımlanmıştır.

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

Bilyalı dövme ömrü uzatıyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Freymatic uçak motoru yapımı için kumlama makineleri üretiyor, ve bu esnada yüksek kalite şartlarına ulaşmak için KOLLMORGEN ´ın hareket kontrolünü (Motion Control) kullanıyor.

Martin Zimmermann, KOLLMORGEN İsviçre, Kilit Müşteri Yöneticisi

Kumlama tanecikleri mükemmel bir şekilde hedefe ulaşmalı. Ancak bu şekilde güçleri en iyi şekilde aktarılabilir. Bu güç hasar vermek bir ayna dursun, her bir isabetle hedefi daha kuvvetli, daha dayanıklı ve sert hale getiriyor. Bu yüzden hassasiyet, hava hızı ve doğru ölçümlerle doğru miktar bu kadar önemlidir. İsviçre´de bulunan Freymatic, özellikle uçak teknolojisinde yüksek strese maruz kalan yapı parçalarının ömrünü uzatan kumlama makineleri inşa ediyor. Bunu sağlamak için bu yöntem, bir demir dövme çekici gibi yüzeye kusursuz basınç gerilimleri oluşturur. Kollmorgen Hareket kontrolü yeteri miktarda taneciğin hedefe ulaşmasını sağlar, bunun için kullanılan tek kablo bağlantı teknolojisi kurulum süresinden tasarruf etmeye imkan tanır.

»Bir arıza durumunda sağa çekebilecek lüksümüz yok.» Havacılıkta güvenlik fikrini sektör uzmanları tek bir cümleyle tarif ediyor. Kardan şaftı kırılmış aracıyla muhtemelen bir dereceye kadar hasar almadan kasis ya da çukurlara giren biri, gökyüzünde meydana gelecek benzer bir durumda net olarak aşağı düşerdi. Sivil havacılıktaki teknik aksaklıkların ciddi etkileri göz önüne alındığında, bir uçağın tüm yapı parçaları yoğun güvenlik zırhlarıyla donatılmaktadır. Aşırı strese maruz kalacak olan parçaların hakim kuvvetlere karşı çok daha sert yapılmasının bir yolu Shot Peening de denilen kumlama işlemi. Bu yöntem özellikle motor yapımında kullanılıyor.

Gerilim kuvvetlerinden oluşan bir zırh
Basınçla birlikte çekmeye etkili bir kuvvetle karşı çıkılabilir. Mecazi olarak anlatmak gerekirse, yapı parçalarına bir zırh giydiriliyor. Bu zırhın parçaları, atomik kafese çarptığında kumlama bilyalarını kinetik enerjileriyle denatüre eden basınç gerilimlerinden oluşmaktadır. Yorgunluk hasarları böylelikle belirgin derecede geç ortaya çıkar. »Metaldeki çatlaklar çekme geriliminin hakim olduğu yerlerde ortaya çıkıyor» diyerek açıklıyor Freymatic CEO´su Martin Hunziker. Çekme kuvvetleriyle çatlak oluşumu arasındaki bağlantı özellikle uçak yapımında özel bir yere sahip, çünkü tam da burada hafif yapının kullanılması gerekmektedir. Bir motorun döner parçaları büyüklüklerine rağmen çok hafif olmalıdır. Bu nedenle titanyum alaşımından üretilmişlerdir. Özellikle titanyum bazlı kompozitlerin kullanılması yoluyla bir sonraki motor jenerasyonu çok daha hafif olacak. Otomobil imalatında da bu yöntem dayanıklılık istendiğinde yerleşmiş bir üretim uygulaması.

Kumlama işlemi için üreticiler tarafından çoğunlukla İsviçreli Freymatic AG fimasının Roxor Makineleri kullanılıyor. Graubünden Kantonu´nda Domat-Ems´deki makine üreticileri bunun için hermetik olarak tamamlanan bir kabine bir endüstri robotu yerleştirdi ve el eklemini bir işlem talimatı esnasında tam otomatik olarak altıya kadar farklı kumlama ağzından oluşan değişken bir mekanik ile donattı. Ses yalıtımlı kabinin içindeki robot, kumlanacak yapı parçası boyunca hareket yönetimini devralırken basınç beslemesi ve dozajlama birimi dışarıda kalıyor.

Kumlama maddesi miktarı 1 ila 10 aralığında seçilebiliyor ve böylece kontrol sapmaları yüzde üçün altında kalıyor. Kumlamada, en azından işlenecek parçaya hasar vermeden hat içi kalite denetimi imkanı bulunmadığından, bu kusursuzluğa ulaşmak gerekli. Makine operatörü süreç parametrelerinin buna göre yerine getirildiğinden emin olabilmeli, bu nedenle servo motorik olarak tahrik edilen dozaj birimi alanında maksimum kusursuzluk ve tekrarlanabilirlik gerekmektedir. Bu alan hız kontrollü bir spiral çark ile gerçekleştirilmiştir. Sevk helezonu tahriki KOLLMORGEN Serisinin Senkron servo motorlarından AKM ile sağlanmaktadır, bu motor Tek kablo bağlantı teknolojisi ile kendisi AKD Servo regülatörlerle birleştirilmiştir.

Servo regülatör ve servo motor arasındaki bağlantının sadece tek bir kabloyla sağlanması bu uygulamada da avantaj sağlamakta, çünkü böylece makineler daha hızlı ve yerden daha fazla tasarruf ederek kablo bağlantısı yapılmaktadır, bunun sebebi de geri iletim sistemi için standart olan kabloya burada gerek kalmaması.
KOLLMORGEN burada motor ve geri bildirim için ince bir hibrid kablo kullanıyor.

Buradaki ayrıcalık: Tek kablo bağlantı teknolojisi zahmetli ve pahalı Multiturn Encoder olmadan da işlev görüyor.. Hareket kontrolü ve servo tahrik teknolojisi uzmanları bunun için Dijital çözümleyici SFD3 ü geliştirdi. Arayüz, çözümleyicinin analog verilerini dijital bir sinyale Cable» üzerinden regülatöre taşınıyor dönüştürüyor ve daha sonra bu sinyal »One.

Dozajlamada dar tolerans aralıkları
Freymatic´in kumlama sistemine geri dönersek: Yapı olarak, basınçsız kumlama maddesi deposuyla yüksek basınç altındaki dozajlama birimi arasında kilit görevi gören iki basınç haznesinden oluşuyor. AKM servo motorlar tarafından tek kablolu versiyonla tahrik edilen dozajlama, Roxor makinelerinde çekirdek işleve sahip ve işletim esnasında + / – yüzde 5 hassaslıkla dakikada 0,1 ila 12 kilogram arasında kumlama maddesi miktarını tedarik ediyor. Karıştırma borusunda ve püskürtme ağzına kadar kumlama maddesi çıkış hızıyla ivmelendiriliyor. Bu tempo ikinci önemli işlem parametresini oluşturmakta ve dolaylı olarak kumlama basıncının dar bir tolerans aralığından olmasını düzenlemektedir. Bu esnada basınç bir ila yedi bar arasındadır.

TBM Automation tarafından tasarlanan tahrik regülatöründeki yüksek ayar aralığı özellikle hassas ve yine de hızlı olma gereksinimini de beraberinde getiriyor. Burada tahrik aksları dozaj helezonunun hızını akım sensörlerinden gelen sinyaller üzerinden düzenler. »Çok materyal olunca hız düşüyor, az materyalde de tersi» diyerek açıklıyor TBM Automation AG şirket müdürü Silvester Tribus. Bodensee´in güneyindeki Widnau´da bulunan firma uzun süredir sistem entegratörü olarak Freymatic ile sıkı bir ortak çalışma içerisinde. Hareket kontrolü ve servo tahrik teknolojisi uzmanları, yüksek mühendislik yetkinliği ile KOLLMORGEN´ın sertifikalı sistem ve dağıtım ortakları zincirine dahildir.

Sıfır hızdan itibaren kusursuz
Düzenlemenin hızlı ve kusursuz yürümesi için, kumlama makinelerinde kontrol teknolojisinde uzman olan ve aynı zamanda TBM şirket yöneticisi Urs Tobler, bazı özel tekniklerle hareket kontrolünü (Motion Control) sağladı. »Sadece sistemi hızla çalıştırmak ve miktar ve basınç kusursuz şekilde uyumlanana kadar uygun şekilde az zaman harcamak istiyoruz. Miktar ve basınçın tam olarak dengelenmesi için kısa bir zamananımız var. Bu amaçla sistemin hızlı bir şekilde başlatılmasını istiyoruz.» Urs Tobler dozaj tahriklerinin hala DC motorlar tarafından tahrik edildiği zamanla karşılaştırıyor, o zamanlar küçük miktarların düzenlenmesi zordu ve ancak üst hız aralığında güvenilir değerler elde ediliyordu. Düzenleme davranışlarının analog değerler üzerinden ilaveten doğrusallaştırılması günümüzde mümkün, KOLLMORGEN AKM motorları ile »sıfır hızdan itibaren kusursuza ulaşılabiliyor».Bu düzenleme kalitesi bir diğer ayar aralığına göre işlemi güvenilir hale getiriyor. Bu özellik özellikle kumlamada önemli, çünkü kumlama işleminden sonra yapı parçalarına zarar vermeden bir kalite analizi yapılması mümkün değil.
Çok az miktarda tanecik atımı da »fazlası zarar» inanışı kadar kötü değerler çıkmasına sebep oluyor.
İdeal aralığın neresi olduğunu makine operatörü ancak Almen şeritleri denilen şeritlerle tespit edebilir ve böylece standart bir yüzeyin şekillendirilmesi yoluyla tanecik vuruşlarının etkisini ölçebilir. Bir metal ölçüm şeridinin şekillendirilmesi yoluyla elde edilen Almen değerleri işlemin etkinliği hakkında sonuçlar verir. Bunlar daha sonra tam ve daimi olarak, önceden elde edilen anma değerlerini takip etmelidir, böylece basınç geriliminin istenilen etkileri ayarlanabilir. Bir diğer sonuç olarak, bu yöntem sadece düzenli kalibrasyon ile işlev görmektedir.

Sonuç
Metal yapı parçalarının kumlama yoluyla mekanik olarak iyileştirilmesindeki karmaşık süreç, hassas ve özellikle tekrarlanabilir servo tahrik teknolojisinin önemini göstermektedir. TBM Automation AG tarafından Freymatic AG için tasarlanan otomasyon, operatör gözüyle de daha kullanıcı dostu bir yapıya sahip ve temiz yapılandırılmış bir görselleştirme sunuyor.

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

3M™ Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlığı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

“3M Bilimi. Hayatın her anında.™” yaklaşımıyla hayatı kolaylaştıran ve yenilikçi binlerce ürün geliştiren 3M’in, Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlığı mükemmel lensleri sayesinde daha geniş görüş açısı sunuyor.

“3M Bilimi. Hayatın her anında.™” yaklaşımıyla insan yaşamını kolaylaştıran ürünler geliştirerek bilimi insanlığın günlük yaşamına yerleştiren 3M, 3M™ Speedglas™ markası ile 35 yılı aşkın süredir kaynakçıları korumak amaçlı ürünler sunuyor. Son dönemde geliştirilen ürünlerden biri olan 3M™ Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlığı kaynakçıların hayatını kolaylaştırıyor. 3M™ Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlıkları, mükemmel lensleri sayesinde daha geniş görüş açısı sağlarken, kaynak yapan kişinin gözlerini ve yüzünü radyasyon, ısı ve kıvılcımlardan koruyor.

3M™ Speedglas™, “3M Bilimi. Hayatın Her Anında” konseptinde vaat edilen insan yaşamını ve çalışma koşullarını kolaylaştırarak verimliliği artıran inovatif ürünlere örnek oluşturan bir ürün niteliğinde. Üstün koruma ve konfor sağlayan 3M™ Speedglas™ ayarlanabilir rahat baş bantları sayesinde, hassas bölgeler üzerinde basınçtan kaçınılması için özel olarak tasarlandı. 3M™ Speedglas kaynak başlıkları otomatik kararan filtreleri sayesinde, kullanıcılara iki eli serbest bir şekilde işine odaklanma olanağı sunuyor ve bu sayede verimlilik artışı da sağlıyor.

Kaynakçıların dünyasından ilham alındı

35 yılı aşkın bir süre önce, İsveç tershanelerine kaynakçıların çalışma koşullarını inceleyen ve tecrübeli kaynakçıların kaynak sırasında ortaya çıkan kör edici parlamalardan korunmak için kaynak maskelerini sürekli indirip kaldırdıklarını gözlemleyen 3M, kaynak koruma ürün yelpazesini kaynakçıların dünyasından aldığı ilhamla geliştirmeye başladı. 3M, bugün de son teknoloji kaynaktan korunma çözümleri geliştirmeye devam ediyor.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com