Endüstriyel Ekipmanlar

NSK minyatür lineer kılavuzlar, toplama ve yerleştirme makinelerine daha yüksek seviyede dinamik sunuyor

Yayın Tarihi:

-

Yarı iletken endüstrisinde kullanılan makineler bir saniye veya daha kısa döngü süreleriyle çalıştığından, toplama ve yerleştirme üniteleri çok yüksek seviyede dinamik performans sunmalıdır. Bunun bir örneği, bir çip montaj sistemi üreticisinde görülmüştür: NSK, mevcut lineer motorun değiştirilmesi ve dinamik kapasitenin ciddi ölçüde arttırılması amacıyla vidalı mil ve minyatür lineer kılavuzunun değiştirilmesini tavsiye etmiştir.

-Yarı iletken sektöründeki montaj makineleri toplama ve yerleştirme
ünitelerinin yüksek performansla çalışmalarını gerektirmektedir.

(Fotoğraf: Arijit Modal/ Shutterstock)

Süreç içerisinde montaj makinesinin toplama ve yerleştirme üniteleri bir yarıiletken çipi kavrar ve bunu bir paketin içerisine yerleştirir. Bu işlem sırasında 40 mm’lik hareket, saniyede 2,5 m’lik bir hızla gerçekleştirilir.

Önceden kullanılan lineer motor bunu belli bir kapasitede gerçekleştiriyordu; işte bu yüzden OEM, alternatif bir çözüm bulmak için NSK’ye danıştı. Uygulamayı kapsamlı bir şekilde inceleyen NSK mühendisleri, BSS Serisinden bir vidalı milin, PU serisi minyatür lineer kılavuzlarıyla beraber kullanılmasını tavsiye etti.

NSK’nın PU minyatür lineer kılavuzları, yarıiletken parça üretim ekipmanları ve medikal cihazların ihtiyaç duyduğu zorlu çalışma koşulları için özel olarak tasarlanmıştır. Düzgün bilya devridaimi, zahmetsiz hareketi mümkün kılarken gelişmiş keçe, sürtünme tozlarının ortama girmesini engeller. Bu, PU minyatür lineer kılavuzların uygun bir yağlayıcıyla temiz oda uygulamalarında kullanımını mümkün kılmaktadır.

PU Serisinin başka bir avantajı da hafifliğidir: taşıyıcı, pazardaki benzer sistemlerden %20 daha hafiftir ve bu, yüksek dinamiğe sahip uygulamalarda ciddi bir farkı ortaya koymaktadır. Toplama ve yerleştirme sisteminin tahrik ünitesi yalnızca 1 kg iken çalışma hızı 2,5 m/s’dir (40g’lık hızlanmayla beraber). Buna ek olarak 40 mm’lik vuruş ve 5000 rpm’lik maksimum vidalı mil dönüş hızı sunmaktadır.

Yüksek performans kapasitesi sayesinde NSK çözümü, yerini aldığı lineer motordan daha yüksek seviyede dinamik performans göstermektedir. Ayrıca, çip montaj sistemleri üreticisi, PU Serisi minyatür lineer kılavuz ve BSS Serisi vidalı milin dayanıklılığı ve kullanım ömründen tamamen memnundur.

-NSK PU minyatür lineer kılavuz serisi, yarı iletken parça üretim
ekipmanı gibi zorlu uygulamalar için geliştirilmiştir.

-NSK’nın BSS vidalı mil serisi, kısa döngü sürelerine sahip kesin
konumlandırmayı sağlamaktadır.

 

Trendler

Exit mobile version