Dijital Üretim

FARO, TracerM ile montajın başarısını planlıyor

Yayın Tarihi:

-

Havacılık, otomotiv ve iş makineleri imalat sektörleri gibi sektörlerde, büyük, hantal bileşenlerin doğru konumlandırılması, hizalanması ve montajı, normalde ve sıklıkla sorunludur. Sık karşılaşılan bir yanılgı, bileşenlerin büyüklüğü arttıkça, hassaslık özelliklerinin orantılı bir şekilde azalmasıdır. Bazı durumlarda bu doğru olabilir, ancak birçok durumda büyük bileşenlerin birleştirilmesi sırasında yüksek hassasiyet seviyesine duyulan ihtiyaç kritik önem taşır. Örneğin, gemi veya uçakların gövdeleri gibi büyük nesnelerle ilgili iki hazır bileşenin birleştirilmesinde yalnızca 1 mm’lik bir yanlışlık, tasarım amaçlarından uzaklaşılmasına ve uzantılarda santimetre cinsinden ölçülen hatalarla birlikte büyük sapmalara neden olur.

Büyük, ağır parçaların doğru bir şekilde monte edilmesini sağlamak için imalatçılar genellikle, fiziksel şablonlar veya sert malzeme kullanırlar. Bu yardımcı malzemeler seri üretim durumları için yararlı olmasına rağmen, şablonlar üretme veya bir defaya mahsus üretim için sert malzeme kullanımı, veya karma veya kısa üretim süreçleri, zaman kaybına yol açan ve maliyeti yüksek işlemler olabilir.

FARO, büyük bileşenlerin hizalanması ve montajıyla ilişkili maliyetli gecikmeleri azaltmak, işlem hassasiyetini iyileştirmeye yardım etmek ve fiziksel şablonlara ve sert malzeme ile üretime olan ihtiyacı ortadan kaldırmak amacıyla kısa bir süre önce TracerM’yi sundu.

TracerM lazer projektörü, operatörlerin ve montajcıların bileşenleri tam bir güvenle hızlı ve doğru bir şekilde konumlandırmalarına izin veren sanal bir şablon sağlamak için, 0.5mm genişliğinde bir lazer çizgisini 2D / 3D yüzey veya nesne üzerine doğru bir şekilde yansıtır. Açıkça tanımlanan lazer şablonu, sistemin görsel olarak parçaların, yapay bileşenlerin veya ilgi alanlarının ayrıntılı bir lazer taslağını yansıtmasını sağlayan bir 3D CAD modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Sonuç, geniş bir yelpazede montaj ve üretim uygulamalarını düzene sokabilen, verimliliği artıran ve şirketlerin doğruluğunu ve kalite işlevlerini artırabilen sanal ve işbirliği ile oluşturulmuş bir 3D şablondur. Sistem, 15,2 x 15,2 metreye (50 x 50 fit) kadar bir zarfı kapsayan, doğru, değişken ve uzun menzilli projeksiyon özelliklerine sahiptir ve 1.8 – 15.2 metre (6 – 50 feet) arasında bir 3D projeksiyonu aralığına sahiptir.

FARO’nun TracerM’i, hızlı bir projeksiyon sağlamak için Advanced Trajectory Control’u (ATC / Gelişmiş Yörünge Kontrolü) kullanıyor. ATC, titreşimi en aza indiren üstün dinamik bir doğruluk ve yüksek bir yenileme hızı sunuyor. Fotogrametrik hedefler, yüzey veya nesne üzerine yansıtılan görüntünün en iyi hizalanmasını sağlamak için kullanılır; böylece yansıtılan görüntünün CAD modeli ile tutarlı olması sağlanır.

Daha büyük montajlar ve alanın kısıtlı olduğu yerlerde kullanım için, tek bir iş istasyonundan birden fazla TracerM projektör kontrol edilebilir ve böylece bir koordinat sisteminde büyük ölçekli sanal şablonlar sağlanır.

Montaj esnasındaki insan hatası riski ve maliyetli fire önemli ölçüde azaltılmıştır; buna ek olarak, imalatçılar büyük, ağır şablonların kullanımıyla ilişkili zaman ve masraflardan kaçınabilirler.

FARO TracerM Yazılımı – RayTracerTM

Raytracer Operator ve RayTracer Administrator programlarını içeren FARO RayTracer Yazılım Seti, TracerM projektörünü çalıştırır. Müşteriler ayrıca TracerM için projeksiyon dosyaları oluşturabilecek ek yazılım paketleri kullanmayı da seçebilirler.

RayTracer Administrator, fabrika operatörleri için süreçleri düzenler ve iyileştirir. Gerekli verileri seçerek, organize ederek ve bir veya daha fazla RayTracer veritabanı içine depolayarak, lazer projeksiyon işlerini hazırlayan üretim mühendisleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. RayTracer Administrator, bir RayTracer veritabanı kurmak, bileşenlerini idare etmek, işleri ve kontrol parametrelerini yapılandırmak, projeksiyon verilerini ve referans araç verilerini düzenlemek, kullanıcı adlarını ve şifrelerini oluşturmak ve daha pek çok işlem yapmak için kullanılır. Kullanımı kolay arayüzü, çoklu belge idaresine, kopyalamaya ve yapıştırmaya, katmanlı ağaç yapısı görüntülemesine ve diğer seçeneklere izin verir.

RayTracer Operator, 3D şablonların projeksiyonunu sağlayan sezgisel ve kullanıcı dostu bir programdır. Üretim ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Belirlenmiş kullanıcı erişim seviyeleri ve önceden belirlenmiş çalışma adımları dizisi, çalışma sürecinde sıkı üretim kuralları koymaya yardımcı olur. Verilerin ve kontrol parametrelerinin projeksiyonu bir RayTracer Veritabanı’nda saklanır. RayTracer Operator’u çalıştıran bir personel, önceden yapılandırılmış işleri bir RayTracer veritabanından alabilir ve uygulayabilir, ancak içeriği değiştiremez.

FARO’nun TracerM’inin erken satış başarısı, sistemin, geniş bileşenlerin hassas montajı ile ilgilenen bir dizi müşteri tarafından kabul edilmesine neden oldu. Kompozit endüstrideki TracerM, el yatırması, mandrel takma ve yatırma gibi görevlerde ve İleri Fiber Yerleştirme (AFP) makinelerinde kullanım için ideal olduğunu kanıtlıyor.

Havacılık ve Savunma uygulamaları, ‘click-bond’larda ve uzaktan kullanım için, perçin ve matkap konumu için, sistem ayraç yerleşimini, kiriş ve boylam yerleştirmeyi içerir. Buna ek olarak, TracerM, şablonlama ve maskeleme görevlerini boyamak için de uygulanabilir.

TracerM, kaynak pimi/bloğu yeri, hassas tablo uygulamaları gibi uygulamalar ve fabrika alanı ve üretim hattı için ve çit ve robotik istasyon düzenlemeleri gibi uygulamalar için Otomotiv ve İş Makineleri sektörlerinde kullanılmaktadır.

TracerM’yi kullanan diğer endüstriler arasında Demiryolu endüstrisi, Gemi, yat, tekne yapımı ve diğer deniz inşaat sektörleri de var.

Roger Waldock, Global Satış Direktörü – FARO 3D Lazer Görüntüleme – Fabrika Otomasyonunu anlattı: “Montaj süreçlerine rehberlik etme ve parçaları doğru bir şekilde konumlandırma ve yönlendirme yeteneği ortak bir gereklilikken, FARO Lazer Projektörleri, bir dizi endüstride tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hareket halindeyken yeni TracerM’in demolarına tanık olduktan sonra, gelişmiş FARO sisteminin ilk kullanıcıları, maliyetli uyumsuzlukları ortadan kaldırarak, üretim süreçlerini iyileştirerek ve daha önce kullanılan maliyetli şablonları ve sert malzeme ile üretimi ortadan kaldırarak elde ettikleri avantajları göz önüne alarak, yatırımın geri dönüşünü hesapladılar.”

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com

Exit mobile version