Connect with us

Motorlar

ABM Greiffenberger fikirleri harekete geçiriyor

Yayın Tarihi:

-

ABM Greiffenberger Türkiye Ülke Müdürü Cenkay Angıç ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Ürün grupları ve sektörel çözümleri hakkında bilgiler veren Cenkay Bey, piyasa hakkındaki değerlendirmelerini de paylaştı bizlerle.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

ABM Greiffenberger Türkiye Ülke Müdürü Cenkay Angıç

1980, İzmir doğumluyum. Üniversite eğitimimi Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde tamamladım. Makine mühendisiyim. Mezun olur olmaz elektronik sektöründe yan sanayi olarak faaliyet gösteren bir firmada vardiya sorumlusu olarak iş hayatıma başladım. Vestel ve Teba firmalarına metal dış aksam imalatı yapıyorduk. O zamanlar Vestel firmasının Türkiye’de iş hacminin yeni yeni artmaya başladığı ve aynı zamanda yan sanayi partnerlerini çok geliştirdiği dönemlerdi. Bu sayede kısa sürede çok şey öğrendim. Üretim prosesinin en başlangıcından müşteriye sevkiyat aşamasına kadar olan tüm süreci çok hızlı bir şekilde öğrenebilme fırsatı buldum. Yaklaşık bir sene çalıştıktan sonra askerlik görevimi tamamlamak üzere görevimden ayrıldım.

Askerlik sonrası dönemin hemen başında dişli sistemleri teknolojisiyle tanışma fırsatı yakaladım ve o günden beri tam 15 senedir hep aynı sektördeyim. Bu durumun en büyük avantajı tüm pazara hâkim olabilmeniz. Çok fazla sayıda firma ve müşteri ziyaretiniz oluyor. Gittiğiniz her yerde yeni bir uygulama görüyor, farklı makine tiplerini tanıyor ve yeni şeyler öğreniyorsunuz. Okul döneminde öğrendiğiniz şeyleri de kullanabilme hatta pekiştirme şansınız da oluyor bu sayede.

2015 senesi itibariyle ABM Greiffenberger ailesinde Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yapmaya başladım. Ne mutlu bana ki hem yaptığım işi seviyor hem de sevdiğim işi yapıyorum.

Okurlarımız için firmanızı kısaca anlatır mısınız?

ABM Greiffenberger 1927 yılında Almanya’da kurulmuş olup “güç aktarım sistemleri” olarak tabir ettiğimiz redüktörlü motor imal eden bir firmadır.

İlk başlarda sadece motor onarım ve kısıtlı miktarlarda üretim yapan bir firma iken daha sonraları yaptığı yatırımlarla birlikte redüktör imalatına da başlamış ve bugün itibariyle dünyanın her noktasına hizmet verebilecek bir marka konumuna gelmiştir. 2016 yılında yine Alman menşeli Senata Grup bünyesine dahil olan firmamız müşterilerine artık çok daha güçlü bir şekilde hizmet verebilir durumdadır.

Almanya’da 3 ve Polonya’da 1 olmak üzere toplamda 4 üretim fabrikamız bulunmakta olup Amerika, Çin, Hindistan, Fransa, Avusturya ve Türkiye’de satış ofislerimiz mevcuttur.

Çok geniş bir alanda tahrik teknolojileri sunduğunuzu biliyoruz. Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? 

50 Nm – 50.000 Nm tork aralığında redüktör üretimi yapıyoruz.

İmalatımızın çok büyük bir çoğunluğunu helisel dişli, paralel milli-helisel dişli ve konik dişli redüktörler ile yüksek verimli senkron motorlar oluşturuyor.

Mekanik ürünlerimizin dışında kullanıcının sistemini tamamlayabilen frekans invertörlerimiz de var.

Kısacası A’dan Z’ye bir makine imalatçısının gereksinim duyabileceği mekanik ve elektronik tüm ürünler portföyümüzde mevcut.

Kömür kazanları için özel olarak ürettiğimiz FGA serisi motorlu redüktörler halihazırda en çok önem verdiğimiz ve aynı zamanda en çok talep aldığımız serilerimizden biri konumunda.

Bu aplikasyonun ihtiyaç duyabileceği her türlü mekanizma bu serimizde mevcut. “Yeni nesil redüktör” şeklinde adlandırılıyor.

Model olarak tam bir “Tak-Çalıştır” modeli. Paketinden çıkarılır çıkarılmaz kolay bir şekilde makineye direkt olarak montajı yapılabiliyor.

Ayrıca müşterilerimize ilave olarak sunduğumuz kompaktlaştırılmış dizayn, hız sensörü ve sıkışma ihtimalinde bile sistemin çalışmasına olanak sağlayabilen özel opsiyonlarımız da mevcut.

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler hangileridir?

ABM Greiffenberger olarak aslında tüm sektörlere sunabileceğimiz ürünlerimiz mevcut. Fakat daha ziyade hedef sektörler belirleyip bu sektörlere yoğunlaşmayı tercih ediyoruz.

Hedef sektörlerimizin en başında Vinç Sektörü gelmekte. Türkiye’deki ciromuzun yaklaşık %70’i, dünya genelindeki ciromuzun ise yaklaşık %25’i bu pazardan gelmekte.

Diğer bir hedef sektörümüz Biomas Enerji diye tabir ettiğimiz Isıtma Sektörü (kömürlü ve peletli kazanlar). Bu alanda bilhassa Avrupa coğrafyasında çok aktif rol alıyoruz, Türkiye pazarından aldığımız pay ise her geçen gün artmakta.

Bunların dışında ise E-Mobility olarak adlandırdığımız sektör var. Bu pazarı genel olarak elektrik ve aküyle çalışabilen her türlü araç, araba, lift ve ekipman şeklinde tanımlayabiliriz. Bu tip uygulamalar için, özel dizayn edilmiş ve istenilen voltaja uygun olarak sarılmış elektrik motorları imal ediyoruz.

Dünyadaki birçok ülkenin de yaptığı gibi Türkiye de yenilenebilir ve yeşil enerji alanında yatırımlarını arttırmış ve üretim alanlarını artık bu noktaya doğru kaydırmaya başlamış durumda.

Alternatif yakıt arayışında ilk önceliklerden biri elektrik. Dolayısıyla bu sektörün ülkemizde yakın bir zamanda çok daha fazla genişleyeceğini ve iş hacminin ciddi anlamda artacağını düşünüyorum.

Makine üreticilerinin OEM tedarikçisi konumunda olan bir şirket aynı zamanda ABM Greiffenberger. Bu alandaki faaliyetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

ABM Greiffenberger için kendi rakipleri arasında müşteriye özel ürün imal edebilen ve yine müşterinin özel gereksinimlerini standart hale getirebilen tek tedarikçi diyebiliriz. Az önce de belirttiğim gibi genelde hedef sektör belirleyen ve daha çok bu sektörlere yoğunlaşan bir firmayız. Bu sektörlerin başında da Vinç Uygulamaları, Biomass Isıtma ve E-Mobility diye tabir ettiğimiz elektrikli araç-forklift endüstrisi yer alıyor.

Bunların dışında Tekstil, Gıda, Depo Lojistiği, Konveyör, Kompresör, Asansör ve Yükseltilebilir Platform gibi sektörler için özel uygulamalarımız da mevcut. 

Belirtmiş olduğum tüm bu sektörlere yönelik kullanıcıların tüm ihtiyaç ve taleplerine cevap verebilecek redüktör-motor-sürücü ünitelerini tek bir kaynaktan müşterilerimize sunabiliyoruz.

Verimlilik kavramı sizin için ne ifade ediyor?

Üretimini yapmakta olduğumuz tüm ürünlerimiz zaten yüksek verimli. Bazı rakiplerimizin piyasaya opsiyonel olarak sunduğu bu özellik bizim ürünlerimizde artık standart haline gelmiş durumda. Enerji tüketiminin bu kadar önemli hale geldiği bu dönemde, ABM Greiffenberger olarak müşterilerimizin enerji tüketim masraflarını aşağıya çekecek ve enerji tasarrufu sağlayacak olan ürünler imal ediyoruz.

Hatta şöyle ifade edeyim: Pazarda adetsel bazda en çok satışı yapılmasına rağmen verimliliği en düşük seviyede olan bazı redüktör tiplerinin imalatını bırakmış durumdayız. Genel prensip olarak, verimi yüksek olan ve kullanıcısına enerji tasarrufu sağlayabilen ürünlere ağırlık vermekteyiz.

Müşterilerimiz belki en başta biraz daha fazla bir maliyetle karşılaşıyor olabilir ancak çok kısa sürede kendini amorti edecek ve hatta kalan yıllarda kullanıcının harcamalarını ciddi oranda azaltacak rakamlardan bahsediyoruz.

Türk piyasasındaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’deki pazar potansiyeli belli. Rakip çok. Ortada bir pasta var ve herkes bu pastadan alabildiği kadar pay almaya çalışıyor. ABM olarak bizim en büyük avantajımız ve farklılığımız özel sektörlere özel ürünler geliştirebilmek. Stilimiz çok farklı, daha çok terzi usulü dediğimiz yöntemle çalışıyoruz. Rakiplerimizin standart olarak ürettikleri ürünlere bazı spesifik özellikler ekleyip kullanıcıya özel hale getiriyoruz. Bu sayede hem müşteri kendisini daha özel hissediyor, hem de biz yeni bir proje ortaya koyabilmenin, farklılık yaratmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Logomuzda da kullandığımız “Fikirleri Harekete Geçirir” iddiamız pazara gerçekten de yenilik, değişim ve farklı bakış açısı getiriyor. Her zaman iyinin daha iyisi vardır, biz ABM olarak her alanda “iyi” olmak yerine kullanıcıya farkındalık ve rekabet avantajı sağlayacak alanlarda “çok iyi” olmayı tercih ediyoruz.

Motorlar

FAULHABER IE3 uyumluluğunu büyük Disk Mıknatıslı Adım motorlarıyla genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Büyük Disk Mıknatıslı step motorların son derece yüksek dinamiği performansı maksimize etmek için kapalı çevrim kontrolüne güvenirken motorda harcanan gücü de sınırlar. IE3 kodlayıcı, çeşitli Ø22mm FAULHABER ürünleri ile kombine edilebilen yüksek kaliteli bir manyetik enkoderdir. Bu encoder artık DM40110R, DM52100N ve DM52100R serileri için de sunuluyor.

Yaklaşık 13 mm uzunluğa çıkarılmış bu yeni kombinasyon, kısa ve hafif bir pakette sunulan son derece süratli hızlanma özellikleriyle birlikte devir başına 1024 darbeye kadar yüksek konum çözünürlüğü sunacak! Kodlayıcı şerit kablo ile bağlanmakta olup, uygun konektörler de sunulmaktadır.

Genel uygulama alanları ise tekstil, yarı iletken ve medikal endüstrileridir.

Bir bakışta avantajları:
•Yüksek konum çözünürlüğü ile çalışmayı arttırmak için idealdir
•Devir başına 32 ile 1024 darbe çözünürlük ile programlanabilir.
•Sağlam bir ambalajda içerisinde kompakt ve hafiftir.

Devamını Oku

Motorlar

Yeni EC042B IDEA Fırçasız DC Motorlar

Yayın Tarihi:

-

IDEA Motor, gerçek zamanlı gömülü hareket kontrolü için özel olarak tasarlanmıştır ve kompleks tek eksenli hareketin ayrı olarak hassas biçimde gerçekleşmesi için çok uygundur. 

ABD, Pennsylvania eyaleti Harleysville’de yer alan Haydon Kerk Pittman firması, tanınmış fırçasız DC motor hattına son olarak EC042B IDEA Motor Serisinin katıldığını açıkladı. Programlanabilir IDEA Motoru, kompakt bir pakette, tasarım zamanını, kablolama gereksinimlerini; kabin boşluğunu; dolayısıyla da toplam sistem maliyetini azaltacak şekilde; Sürücü Kontrolüyle birlikte hassas fırçasız bir servo motoru bünyesine entegre ediyor. 

IDEA Motor; gerçek zamanlı gömülü hareket kontrolü için özel olarak tasarlanmıştır ve kompleks tek eksenli hareketin ayrı olarak hassas biçimde gerçekleşmesi için çok uygundur. 

IDEA Motorun motor; sürücü ve geri besleme bağlantılarının kompakt ve programlanabilir birimde bir arada yer aldığı bütünleşik paketi kullanmaya başlamakla maliyetten ve hacimden tasarruf etmeniz mümkün. Tek motor/sürücü birimi; hareket sistemi bileşenlerini her eksen de %75 oranında azaltıyor ve makinanın sorun giderme vakalarını basitleştiriyor. Sensör girişlerini ve kontrol çıkışlarını; kontrol kabini yerine doğrudan motora bağlantılandırarak işinizi daha da basitleştirebilirsiniz. Mühendisliği önceden tamamlanmış; fabrikada yapılandırılmış ve test edilmiş servo sistem zaman tasarrufu sağlar.

Devamını Oku

Motorlar

Stöber’den yüksek verimlilik için bir köprü: LeanMotor

Yayın Tarihi:

-

Gerçek şudur: Az aslında fazladır! LeanMotor ile sadece güç ve enerji verimliliği alanlarında değil, aksine her şeyden tasarruf edilmektedir. Fansız ve enkodersiz motor, %96’ya varan verimlilik derecesine ulaşmakta ve sadece standart güç kabloları kullanılarak, eksiksiz tork kontrolünde durma durumundan maksimum hıza kadar kademesiz olarak kumanda ve kontrol edilebilmektedir.
Opsiyonel olarak motor, motor durduğunda motor milinin sabit tutulması için sağlam yay baskılı fren mekanizması donanımlı olarak da temin edilebilir. Bu fren mekanizması, gerilim düştüğünde otomatik olarak devreye girer. Şebeke gerilimi 24 VDC ± %10.
Pozisyon ve hız belirleme işlemi, STÖBER SC6 LeanMotor sürücüsü ve SI6 servo sürücü ile oluşturulan kombinasyonda gerçekleşir. Motorda enkoder kullanılmamasına rağmen hız farkı %1’den az olur, pozisyon hassasiyeti ± 1 °’dir.

Patent korumalı kontrol yöntemi
Motor kontrolü

• 0 ile 1000 d/dk arasında başlangıçta pozisyon belirleme: Anizotropik model (“Signal Injection”)
• 1000 d/dk hızından itibaren pozisyon belirleme: Gerilim modeli
Hız kontrolü
• Sağlam: Dinamizm ile konsantriklik arasında tam uyum
• Dinamik: Maksimum dinamizm

Servo motorlar için daha uzun ömürlü ve uygun fiyatlı bir alternatif

LeanMotor ile teknoloji dünyasına bir yenilik katılmış oluyor: Bu yeni motor sınıfı bir servo motordan daha düşük maliyetli ve daha sağlamdır. Yüksek titreşimlere ve salınımlara dayanıklı olduğu için özellikle ve örneğin zorlu ve ağır çalışma ortamları için idealdir. STÖBER LeanMotor %96’ya varan yüksek verimlilik seviyesine ek olarak pek çok avantaj sunar:

Daha düşük maliyet

• EZ tipi servo motorlarla kıyaslandıklarında %30’a varan daha düşük maliyet
• Enkodersiz olduklarından dolayı daha düşük maliyet
• Ekranlanmış ilave kablo damaları olmadan sadece tek bir güç kablosu yeterlidir

Daha kolay devreye alma

• Dikkate alınması gereken daha az parametre
• Daha az kablolama işleri
• Daha az stok ve lojistik uygulamalar

Sağlam

• Enkoder yok
• Daha basit olarak yerinde motor ve kablo onarımı
• Sağlam yay baskılı fren mekanizması

Asenkron motor sizin için fazla büyük ve verimsiz mi?

LeanMotor ile dikkat çekici bir alternatif sunuluyor.
Aynı güçteki LeanMotor, asenkron motordan belirgin şekilde daha küçük ve daha hafiftir. Diğer avantajlar:

Yüksek verimlilik

• Verimlilik seviyesi IE5 (%96’ya kadar)
• Global pazar için gelecek odaklı ürün

Daha yüksek güç yoğunluğu

• Aynı güçte daha az hacim ve ağırlık
• Daha küçük montaj alanı veya makine boyutu
• Makine tasarımında daha fazla yapısal özgürlük
• Kolay montaj

Kompakt ve dayanıklı

• Fansız servo tasarımı
• Enkoder olmadığından dolayı motorda elektronik parça yok; artımlı (incremental) enkoder donanımlı asenkron motor ile karşılaştırılabilir
• Sağlam yay baskılı fren mekanizması

Daha yüksek dinamizm

• Belirgin şekilde iyileştirilmiş tork – volan kütlesi ilişkisi
• Daha büyük hız ayar aralığı
• Mükemmel ivmelenme (hızlanma) performansı
• Proseslerin hızlandırılmasını sağlar
• Enkoder kullanılmadan düşük hızlarda ve durma durumunda hız ve tork kontrolü

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com