Connect with us

Makine ve Ekipman Üreticileri

Eaton, çelik adaptör portföyünü EMEA’da 2.000’den çok parça sağlayacak şekilde genişletti

Yayın Tarihi:

-

Güç yönetimi şirketi Eaton bugün, EMEA’da çelik adaptör portföyünü 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayarak sağlanmak üzere yeniden pazara verdiğini ve 2.000’den çok parça numarası ile genişlettiğini açıkladı.

Eaton’ın hemen hemen her türlü akışkan iletme uygulamasına uyacak şekilde standartlaştırılmış olan geniş çelik adaptör portföyü bir çok boyut ve uç bağlantısı içeriyor. Kuzey Amerika ve Asya Pasifik pazarlarında zaten kanıtlanmış olan Eaton’ın çelik adaptörleri madencilik, petrol ve gaz, yenilenebilir enerji ve taşımacılık gibi çok çeşitli sektörler için en yüksek performansa sahip hortum takımlarına olanak sağlıyor. Eaton’ın hortumları ve çelik adaptörleri eksiksiz bir sistem halinde birleştirildiği zaman elde edilen takımlar çok daha yüksek işletme basınçlarını destekleyebilmektedir — Otomotiv Mühendisleri Birliği (SAE) standartlarının yüzde 125’e kadar yukarısına.

Eaton’ın çelik adaptörleri aynı zamanda standart olarak Dura-Kote™ kaplamaya sahiptir. Bu yeni kaplama teknolojisi SAE standartlarından 10 kata kadar daha iyi korozyon koruması sağlamakta, kırmızı pası en az 720 saat önlemektedir. Bunun bir sonucu olarak, Dura-Kote™, Eaton’ın çelik adaptörleri için daha uzun bir uygulama-içi ömür süresi sağlamakta ve ayrıca daha iyi bir görünüm vermekte, uyumsuzluk sorunları çıkarmamakta, bakım maliyetleri daha düşük olmakta, çalışılmayan süre azalmakta ve sızıntı olasılığı düşmektedir. Ayrıca, Eaton’ın çelik adaptörleri hem insanları hem donanımı korumak için tüm yapılandırmalarda ve boyutlarda 4:1 güvenlik katsayısı sağlamaktadır.

Eaton EMEA konnektörler ürün müdürü Christian Kuenstel, “Geniş kapsamlı çelik adaptör portföyümüz EMEA’daki müşteriler için muazzam avantajlar getirmektedir,” diye görüş belirtmektedir. “Olağan dışı bir hortum takımı performansına olanak vermek bakımından kanıtlanmış yeteneği çeşitli uygulama taleplerini karşılayabilecek çok çeşitli tasarımlar ile birleştiriyoruz. Hem işletme basınçları hem korozyon direnci bakımından sektör teknik özelliklerini aşan çelik adaptörlerimiz müşteriler için çok daha büyük bir değer ortaya çıkarabilir.”

Eaton’ın mevcut çelik adaptör konfigürasyonları şunları içermektedir:

 • ORFS (O-Ring Yüzey Contası)
 • BSPP (British Standard Boru Paralel diş)
 • NPTF (National Boru Dişi)
 • ORB (O-ring Göbek Contası)
 • Yarık Flanş
 • SAE 37 Derece Konik (JIC)
 • Metrik Terminal uçlar

Kuenstel, “Küresel bir şirket olarak, müşterilerin günümüzün pazarında başarılı olmak için gerek duyduğu şekilde bulunabilirlik, hızlı teslimat süreleri ve rekabetçi fiyatlar teklif edebiliriz” diye ekliyor. “Ayrıca müşterilerimizin kendi özgün uygulama taleplerini karşılamasına yardım etmek üzere ısmarlama çelik adaptör testleri ve belgelendirmesi sağlayabiliriz.”

Sıkı SAE tasarım kıstaslarına uygun olan Eaton’ın çelik adaptörleri

, diğer Eaton ürünleri ile birlikte olanaklı en iyi performansı göstermelerini sağlamak için titizlikle test edilmektedir. ISO belgeli tesislerde üretilen Eaton’ın çelik adaptörleri aynı zamanda Otomotiv Sektörü Eylem Grubu (AIAG) Ürün Parçası Onay Sürecinden geçmektedir.

Makine ve Ekipman Üreticileri

Akıllı Schunk tutucu Red Dot Tasarım Ödülü’nü kazandı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Yenilikçi ve ergonomik yapılarının yanı sıra hızlı devreye alma özellikleriyle de öne çıkan cobotlar ile otomasyonu kolaylaştıran Schunk EGH tutucu, tasarım dünyasının Oscar’ı sayılan Red Dot’ta “ürün tasarımı” kategorisinde ödüle lâyık görüldü.

Robotlu otomasyon ekipmanları, CNC tezgâh iş parçası bağlama sistemleri ve takım tutucuları alanında dünya lideri olan Schunk, akıllı tasarımıyla dikkat çeken EGH tutucusu ile Red Dot 2021’de “ürün tasarımı” kategorisinde ödül kazandı. Schunk’un geliştirdiği bu akıllı ve esnek tutucu, gelişmiş konsepti ve estetik tasarımının yanı sıra işlevi sayesinde de göz dolduruyor. Red Dot ödülünün 60 yıllık geçmişinde katılan şirketler ve tasarım stüdyolarının sayısı açısından rekor kırılan bu yılda jüri üyeleri EGH tutucusunu “ürün tasarımı” kategorisinde çok etkileyici buldu.

Ergonomik tasarımlı akıllı tutucu

Ergonomik yapısı ve tasarımıyla son derece başarılı olan Schunk EGH akıllı tutucu, yumuşak bir dokunuş sağlayan malzemelerle donatılan yuvarlatılmış dış konturları sayesinde ekipmanı kolay ve rahat bir şekilde yönlendirebiliyor. Tutucunun mevcut durumunu entegre bir LED ışık şeridiyle gösterebilen Schunk, insanla cobotlar arasında sorunsuz bir etkileşim imkânı sunuyor. Özellikle insan ve robot çalışma alanları arasında doğrudan bir örtüşmenin mevcut olmadığı uygulamalarla koruyucu perdelere sahip hücreler için uygun olan Schunk EGH tutucunun tipik uygulama alanları arasında; otomotiv ve elektrik endüstrisi veya metal kesimhaneleri gibi nispeten temiz veya hafif kirli ortamlardaki taşıma ve tut-yerleştir görevleri bulunuyor.

Otomasyon dünyasına kolay giriş

Schunk EGH tutucu; yenilikçi ve ergonomik yapılarının yanı sıra hızlı devreye alma özellikleriyle de öne çıkan cobotlar ile otomasyon dünyasına kolay giriş imkanı tanıyor. Esnek parmakları, 80 mm’lik değişken bir şekilde ayarlanabilir kursu ve tutucu özellikleriyle de geniş parçalar için uygun olup çok yönlü bir kullanım alanı sunuyor. Tak-çalıştır özelliğindeki başlangıç kiti

, montaj ve devreye alım için adaptör levhasından uygun parmak setlerine, montaj aletlerinden fişlere kadar gerekli tüm parçalarla birlikte kullanıma hazır halde teslim edilebilen Schunk akıllı tutucu, aynı zamanda Universal Robots veya Techman Robotlarının robot kontrol ortamında hızlı bir şekilde uygulamaya alınabiliyor. EGH evrensel tutucunun devreye alımı ve programlanması sezgisel olarak 30 dakika içerisinde tamamlanabiliyor. IO-Bağlantı üzerinden kontrol, her bir parmak konumunun ayrı ayrı tanımlanmasını sağlarken, tutucunun durumunu her bir tutma işlemi için ayrı ayrı değerlendirebiliyor. Paralel kinematik ise tüm kurs boyunca sabit bir tutma kuvveti sağlıyor.

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

NSK Molded-Oil rulmanları gıda sektöründe konveyör uygulamalarının servis ömrünü uzatmaktadır

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Almanya’da bir sebze işleme tesisi NSK Molded-Oil rulmanlarını kullanmakta ve kayda değer faydalarını görmektedir. Firma, öncelikle bu kullanım ile kritik bir konveyördeki rulmanların servis ömrünü 2 haftadan 40’a çıkarmış, bakım maliyetlerinden ve durma süresinden çok ciddi tasarruf elde etmiştir.

Firma, NSK’dan eski rulmanların neden bu kadar beklenmedik bir hızda ömrünü yitirdiğinin ve bununla ilgili maliyet ve zaman konularının nasıl bertaraf edileceğinin araştırılmasını istedi.

Araştırma sırasında NSK uzmanları, bunların sebebini kısa sürede tespit etti. Gıda endüstrisi mevzuatının şart koştuğu çok sıkı hijyen standartları sebebiyle, sistem düzenli bir şekilde derinlemesine temizlenmektedir. Ancak bu temizlik sürecinde kullanılan çok ciddi miktarda suyun rulmanlara nüfuz ettiği ve sonuç olarak gresin de bu suyla beraber çıktığı görülmüştür.

NSK, sık sık yapılması gereken bu yıkama sürecinin sebep olduğu zorlukları aşmak için kendilerinin ürettiği sızdırmaz Molded-Oil rulmanlarının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Molded-Oil rulmanlarında özel bir triboloji kavramı (triboloji; aşınma, sürtünme ve yağlama bilimidir) uygulanmıştır. Örneğin, bu rulmanlarda gres yağı ve yağ bazlı poliolefin reçinesi içeren NSK’nın tescilli yağ emprenyeli malzemesi kullanılmıştır. Bu malzeme, uzun süre boyunca sürekli olarak, kıvamından dolayı su ile yıkandığında çıkmayan gres salınımı yapar. Aynı zamanda, taşıyıcı malzeme su veya katı safsızlıkların rulmana nüfuz etmesini engeller.

Bu rulmanların kullanılması ile tesisdeki servis ömrü 2 haftadan neredeyse 9 aydan daha uzun bir süreye çıkmaktadır. Bu oldukça başarılı netice, NSK’nın “temel kuralı” olan Molded-Oil rulmanlarının kullanım ömrünün, suyun yoğun olduğu ve tozlu ortamlardaki geleneksel gresle yağlanmış rulmanların kullanım ömrünün en az 2 katı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu durumda servis ömrü yaklaşık 40 kat artmaktadır.

Tesis ayrıca bu kullanımın başka pek çok faydasını da görmektedir. Örneğin, çalışma alanı, gres yağı kaçağı olmadığı ve ekstra yağ dolumu gerekmediği için temiz kalmaktadır. Sonuç olarak, Molded-Oil rulmanları ayrıntılı ve sürekli temizleme işleminin çok önemli olduğu gıda endüstrisi uygulamaları için son derece uygundur. Rulman parçalarında paslanmaz çelik kullanımı da bu uygunluğa katkıda bulunmaktadır.

NSK, sebze işleme tesisi için daha yüksek seviyede koruma maksadıyla her iki taraftan da çok etkili temas keçeli (DDU) rulman sağlamıştır. Bu seçenek, standart yelpazedeki Molded-Oil bilyalı rulmanlar için geçerlidir. Molded-Oil ayrıca oynak makaralı rulmanlar ve konik makaralı rulmanlar için de uygundur.

NSK tarafından gıda işleme uygulamaları için geliştirilen Molded-Oil rulmanlarının ve diğer rulman serilerinin teknik özellikleri, www.nsk-literature.com adresinden e-kitap halinde ulaşılabilen yeni bir broşürde tanımlanmıştır.

Devamını Oku

Makine ve Ekipman Üreticileri

Yapay Zekâ donanımlı NX-TC sıcaklık kontrolörleri

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Yapay Zekâ fonksiyonlu NX-TC sıcaklık kontrolörleri, kurulumu ve kontrolü otomatik hale getiriyor.

Hızlı akıllı sıcaklık kontrolörü kurulumu

Omron, Yapay Zekâ (AI) donanımlı yeni NX-TC serisi ile sıcaklık kontrolörü portföyünü genişletmeye devam ediyor. Çoklu döngüye sahip uygulamalar için tasarlanan bu akıllı kontrolörler, daha kolay pano içi kurulum imkânı sunuyor.

NX-TC, insan müdahalesi gerektirmeden optimum ve otomatik sıcaklık kontrolü sağlamak amacıyla tasarlanmış yeni nesil akıllı sıcaklık kontrolörleri serisidir. Üstelik Yapay Zekâ algoritmalarının kullanılmasıyla normal koşullarda sahada uzmanlar tarafından yapılan tüm ayarlar artık otomatik hale getirilebilir.

Adaptif kontrol algoritması

Standart bir sıcaklık kontrolörünün PID ayarlarını ilk çalıştırmada tanımlamak zaman alan bir süreçtir. Optimal ayarları gerçekleştirmek ise deneyimli mühendisler için bile daha da zorlayıcı olabilir. Bu yüzden Omron, “adaptif kontrol teknolojili” NX-TC Serisini geliştirdi. Bu sistem, kontrol altındaki süreçte gerçekleşen değişiklikleri otomatik olarak algılar ve PID’yi buna göre uyarlar. Sonuç olarak ince ayarları mükemmel bir şekilde yapılmış PID algoritması ve ultra kararlı sıcaklık kontrolü sağlanır.

Paketleme makinelerinde mükemmel sealing sıcaklık kontrolü

Konvansiyonel bir sealing makinesindeki sıcaklık sensörleri genellikle ısıtma çubuğunun çene yüzeyinden oldukça uzak bir konuma yerleştirilir. Bu durum, çene yüzeyi sıcaklığı ile gerçek kontrol sıcaklığı arasında bir fark oluşturabilir ve bunun sonucunda paketleme hızı arttıkça (özellikle de daha ince paketleme malzemeleri ile) daha fazla sealing hatası ortaya çıkabilir.

NX-TC serisi, sensörün çene yüzeyine daha yakın konumlandırılmasına izin veren daha hızlı algılama fonksiyonuna sahip özel sıcaklık sensörü modellerini kullanarak bu sorunu çözer. Otomatik filtre ayarı gibi özel olarak geliştirilen gömülü algoritmalar ise daha iyi bir sealing kalitesi sağlamak için sıcaklığın bastırılmasına yardımcı olur.

Kalıp makinelerindeki sıcaklık değişimlerini en aza indirme

Su soğutmalı ekstrüzyon kalıp makinelerinde çıkış hızını artırmak genellikle sıcaklık değişimlerine yol açar. Bu durum, operatörün ürün kalitesini istikrarlı tutmak için devamlı olarak valf ayarı yapmasını gerektirir. Yüksek hızlı üretim sırasında bunu sağlamak ise oldukça zordur. NX-TC’de bulunan su soğutmalı çıkış ayarı fonksiyonu, sıcaklık değişimlerini en aza indirir ve kaliteyi korurken üretim kapasitesini artırır.

Özellikler

 • İki boyut seçeneği mevcuttur: NX-TC2 (12 mm genişlikte 2 döngülü model) ve NX-TC3 (24 mm genişlikte 4 döngülü model)
 • T/c ve Pt100 sensörleri için üniversal giriş (K, J, T, E, L, U, N, R, S, B, C/W, PL II, Pt100/JPt100).
 • Kontrol çıkışı tipi: Gerilim çıkışı (PNP 24 VDC/21 mA/nokta), Doğrusal akım çıkışı (0/4, 20 mA)
 • Kontrol yöntemi: Isıtma ve/veya soğutma (modele bağlıdır)
 • Yük/SSR tanısı mevcuttur (modele bağlıdır)
 • Fieldbus bağlantısı: Ethernet IP ve EtherCAT (haberleşme kuplörü kullanarak)
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com