Connect with us

Motorlar

Stöber’den yüksek verimlilik için bir köprü: LeanMotor

Yayın Tarihi:

-

Gerçek şudur: Az aslında fazladır! LeanMotor ile sadece güç ve enerji verimliliği alanlarında değil, aksine her şeyden tasarruf edilmektedir. Fansız ve enkodersiz motor, %96’ya varan verimlilik derecesine ulaşmakta ve sadece standart güç kabloları kullanılarak, eksiksiz tork kontrolünde durma durumundan maksimum hıza kadar kademesiz olarak kumanda ve kontrol edilebilmektedir.
Opsiyonel olarak motor, motor durduğunda motor milinin sabit tutulması için sağlam yay baskılı fren mekanizması donanımlı olarak da temin edilebilir. Bu fren mekanizması, gerilim düştüğünde otomatik olarak devreye girer. Şebeke gerilimi 24 VDC ± %10.
Pozisyon ve hız belirleme işlemi, STÖBER SC6 LeanMotor sürücüsü ve SI6 servo sürücü ile oluşturulan kombinasyonda gerçekleşir. Motorda enkoder kullanılmamasına rağmen hız farkı %1’den az olur, pozisyon hassasiyeti ± 1 °’dir.

Patent korumalı kontrol yöntemi
Motor kontrolü

• 0 ile 1000 d/dk arasında başlangıçta pozisyon belirleme: Anizotropik model (“Signal Injection”)
• 1000 d/dk hızından itibaren pozisyon belirleme: Gerilim modeli
Hız kontrolü
• Sağlam: Dinamizm ile konsantriklik arasında tam uyum
• Dinamik: Maksimum dinamizm

Servo motorlar için daha uzun ömürlü ve uygun fiyatlı bir alternatif

LeanMotor ile teknoloji dünyasına bir yenilik katılmış oluyor: Bu yeni motor sınıfı bir servo motordan daha düşük maliyetli ve daha sağlamdır. Yüksek titreşimlere ve salınımlara dayanıklı olduğu için özellikle ve örneğin zorlu ve ağır çalışma ortamları için idealdir. STÖBER LeanMotor %96’ya varan yüksek verimlilik seviyesine ek olarak pek çok avantaj sunar:

Daha düşük maliyet

• EZ tipi servo motorlarla kıyaslandıklarında %30’a varan daha düşük maliyet
• Enkodersiz olduklarından dolayı daha düşük maliyet
• Ekranlanmış ilave kablo damaları olmadan sadece tek bir güç kablosu yeterlidir

Daha kolay devreye alma

• Dikkate alınması gereken daha az parametre
• Daha az kablolama işleri
• Daha az stok ve lojistik uygulamalar

Sağlam

• Enkoder yok
• Daha basit olarak yerinde motor ve kablo onarımı
• Sağlam yay baskılı fren mekanizması

Asenkron motor sizin için fazla büyük ve verimsiz mi?

LeanMotor ile dikkat çekici bir alternatif sunuluyor.
Aynı güçteki LeanMotor, asenkron motordan belirgin şekilde daha küçük ve daha hafiftir. Diğer avantajlar:

Yüksek verimlilik

• Verimlilik seviyesi IE5 (%96’ya kadar)
• Global pazar için gelecek odaklı ürün

Daha yüksek güç yoğunluğu

• Aynı güçte daha az hacim ve ağırlık
• Daha küçük montaj alanı veya makine boyutu
• Makine tasarımında daha fazla yapısal özgürlük
• Kolay montaj

Kompakt ve dayanıklı

• Fansız servo tasarımı
• Enkoder olmadığından dolayı motorda elektronik parça yok; artımlı (incremental) enkoder donanımlı asenkron motor ile karşılaştırılabilir
• Sağlam yay baskılı fren mekanizması

Daha yüksek dinamizm

• Belirgin şekilde iyileştirilmiş tork – volan kütlesi ilişkisi
• Daha büyük hız ayar aralığı
• Mükemmel ivmelenme (hızlanma) performansı
• Proseslerin hızlandırılmasını sağlar
• Enkoder kullanılmadan düşük hızlarda ve durma durumunda hız ve tork kontrolü

Motorlar

FAULHABER IE3 uyumluluğunu büyük Disk Mıknatıslı Adım motorlarıyla genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Büyük Disk Mıknatıslı step motorların son derece yüksek dinamiği performansı maksimize etmek için kapalı çevrim kontrolüne güvenirken motorda harcanan gücü de sınırlar. IE3 kodlayıcı, çeşitli Ø22mm FAULHABER ürünleri ile kombine edilebilen yüksek kaliteli bir manyetik enkoderdir. Bu encoder artık DM40110R, DM52100N ve DM52100R serileri için de sunuluyor.

Yaklaşık 13 mm uzunluğa çıkarılmış bu yeni kombinasyon, kısa ve hafif bir pakette sunulan son derece süratli hızlanma özellikleriyle birlikte devir başına 1024 darbeye kadar yüksek konum çözünürlüğü sunacak! Kodlayıcı şerit kablo ile bağlanmakta olup, uygun konektörler de sunulmaktadır.

Genel uygulama alanları ise tekstil, yarı iletken ve medikal endüstrileridir.

Bir bakışta avantajları:
•Yüksek konum çözünürlüğü ile çalışmayı arttırmak için idealdir
•Devir başına 32 ile 1024 darbe çözünürlük ile programlanabilir.
•Sağlam bir ambalajda içerisinde kompakt ve hafiftir.

Devamını Oku

Motorlar

Yeni EC042B IDEA Fırçasız DC Motorlar

Yayın Tarihi:

-

IDEA Motor, gerçek zamanlı gömülü hareket kontrolü için özel olarak tasarlanmıştır ve kompleks tek eksenli hareketin ayrı olarak hassas biçimde gerçekleşmesi için çok uygundur. 

ABD, Pennsylvania eyaleti Harleysville’de yer alan Haydon Kerk Pittman firması, tanınmış fırçasız DC motor hattına son olarak EC042B IDEA Motor Serisinin katıldığını açıkladı. Programlanabilir IDEA Motoru, kompakt bir pakette, tasarım zamanını, kablolama gereksinimlerini; kabin boşluğunu; dolayısıyla da toplam sistem maliyetini azaltacak şekilde; Sürücü Kontrolüyle birlikte hassas fırçasız bir servo motoru bünyesine entegre ediyor. 

IDEA Motor; gerçek zamanlı gömülü hareket kontrolü için özel olarak tasarlanmıştır ve kompleks tek eksenli hareketin ayrı olarak hassas biçimde gerçekleşmesi için çok uygundur. 

IDEA Motorun motor; sürücü ve geri besleme bağlantılarının kompakt ve programlanabilir birimde bir arada yer aldığı bütünleşik paketi kullanmaya başlamakla maliyetten ve hacimden tasarruf etmeniz mümkün. Tek motor/sürücü birimi; hareket sistemi bileşenlerini her eksen de %75 oranında azaltıyor ve makinanın sorun giderme vakalarını basitleştiriyor. Sensör girişlerini ve kontrol çıkışlarını; kontrol kabini yerine doğrudan motora bağlantılandırarak işinizi daha da basitleştirebilirsiniz. Mühendisliği önceden tamamlanmış; fabrikada yapılandırılmış ve test edilmiş servo sistem zaman tasarrufu sağlar.

Devamını Oku

Motorlar

ABM Greiffenberger: Tüm endüstri alanları için dinamikler

Yayın Tarihi:

-

Çok çeşitli uygulamalar için yenilikçi, güvenilir ve enerji-verimli çözümlerimiz sayesinde ABM Greiffenberger, makine ve fabrika mühendisliği alanında tecrübeli bir partner haline gelmektedir. Şirketimizin en güçlü yanlarından biri endüstriyel yeterlilik ve danışmanlık hizmetimizdir. Hedefimiz her zaman müşteri isteklerini anlamaktır.

Sürekli artan başarılarımız ile ABM Greiffenberger, dünya genelinde kaldırma teknolojisi ve depo lojistiği, malzeme istifleme ve e-mobil uygulamaları, biyokütle ısıtma sistemleri ve diğer pek çok alanda faaliyet göstermektedir.

Enerji-verimli senkron motorlar

Depo lojistiği alanının gelişimiyle birlikte ABM Greiffenberger enerji-verimli Senkron Motorlarını piyasaya sunmaktadır. Daimi mıknatıslı motorlarımız IE4 Kompakt formatta olup yüksek güç yoğunluğu ve özellikle kısmi yüklerdeki yüksek verimliliği ile öne plana çıkmaktadır. Nominal yükte çalışan az sayıda motor olsa bile, konu enerji tasarrufu olunca Senkron Motorlar son derece ilgi çekici bir alternatif haline gelmektedir. 

Senkron Motorlar, enkodersiz besleme anlamına gelen sensörsüz kontrol özelliğine sahiptir. Ayrıca motor hız sensörü maliyeti de ortadan kalkmış olacaktır. ABM tarafından kullanılan sensörsüz kontrol, motorun durma pozisyonundan itibaren yüksek kalkış torku ve çok geniş ayar aralığı sağlamaktadır.

Bakım gerektirmeyen açısal redüktörlerin kolay montajı

ABM’in KG Serisi açısal redüktörleri 2 kademeli olup 700 Nm’ye kadar tork üretebilmektedir. Bakım gerektirmezler, kolay takılabilir olup açısal olduklarından dolayı geniş bir alana ihtiyaç duzymalar. Erkek ve dişi mil çıkışlı versiyonları mevcuttur. Asenkron ve Senkron motorlar ile kombine edilebilirler. KG Serileri alüminyum dökümden (Al 230) yapılmakta olup düzgün, kir tutmayan yüzeyi ve yüksek korozyon dayanlılıklığı ile öne çıkmaktadır.

Yüksek verimli şaft montajlı helisel dişli redüktörlü motorlar

ABM Greiffenberger’in şaft montajlı helisel dişli redüktörlü motorları 2 veya 3 kademeli olup 2.300 Nm’ye kadar tork üretebilmektedir. Geniş eksen mesafeleri sayesinde FG Serileri çok çeşitli montaj opsiyonu sunmaktadır. Motor kasası ile redüktör çıkış ekseni arasında geniş mesafe, 4 noktalı montaj imkanı, her iki taraftaki B5 veya B14 flanş, tork destekli montaj versiyonu ile kullanıcıya yüksek esneklik ve kurulum imkânı sunmaktadır. Yüksek kalitedeki dişliler enerji verimliliğini ve düşük seste çalışmayı garanti etmektedir.

Montaj dostu helisel dişlili redüktörlü motorlar

ABM Greiffenberger’in helisel dişlili redüktörlü motorları 2 veya 3 kademeli olup 2.060 Nm’ye kadar tork üretebilmektedir. G Serisi yüksek sağlamlık ve uzun çalışma ömrü demektir. 

ABM Greiffenberger’in tüm redüktör tipleri gibi G Serisi de alüminyum dökümden (Al 230) üretilmekte olup ABM’in kendi dökümhanesinde imal edilmektedir. Düşük ağırlık sayesinde ürünün kurulumu ve montajı kolaydır. Ayrıca yüksek korozyon dayanılıklığı sayesinde kullanıcı ürüne ilave bir boya yapmadan maliyet avantajı sağlar.

ABM Greiffenberger’den frekans konvertörü takılı ve yüksek verimli Senkron Motorlar. Sensörsüz sürücülerimiz dinamik ve yüksek performansı ile öne çıkmaktadır.

Yüksek verimli açısal redüktörler (KG 62) %96’ya ulaşan verimleri ile öne çıkmaktadır.

Şaft montajlı helisel dişli redüktörlü motorlar (FGA Serisi) geniş eksen mesafesi olanağıyla evrensel olarak kullanılabilir.

ABM helisel redüktörlü motorları yüksek sağlamlık ve uzun çalışma ömrü demektir.

Yeni Konik Dişlili Tahrik Sistemleriyle esnek platform çözümleri

ABM Greiffenberger, elektrikle çalışan endüstriyel istifleme makinelerinde kullanılmak üzere yeni bir konik dişli kutusu olan TDB230 / 254 Combi’yi geliştirdi. Bu ürünlerin montajı, mevcut araç serilerine esnek bir çözüm olarak kolayca entegre edilebilir. Kullanıcılar bu ürünün yüksek çıkış torku, son derece sessiz çalışma özelliği ve uzun bir ömürlü kullanımından istifade edebilirler.

Dünya üzerindeki tüm pazarların, kısa süreli teslimat talebi ve online ticaret hacminin hızla artmasının sonucunda, tüm tedarikçiler yüksek stok devir hızını verimli bir şekilde kontrol etmeyi istemektedir. Bu da beraberinde intralojistikte kullanılan istifleme araçlarıyla ilgili talepleri de beraberinde getirmektedir. Verimli ve esnek olarak kullanılabilen tahrik teknolojisi önemli bir gerekliliktir. ABM, istifleme makineleri ve endüstriyel tow-trucklar için çekiş, kaldırma ve dönüş çözümleri sunar.

TDB230 / 254 Combi ile tahrik sistemlerinde uzman olan ABM, sistem entegrasyonunu daha fazla ortaya çıkaran yeni bir ürün geliştirdi. Bu yeni dizayn, konik dişlili tahrik ünitesi 230 ve 254 milimetrelik tekerlek çapları için kullanılabilir. Ayrıca bir sürüş tahriği ve tahrik tekerleği üzerindeki ekstra sürüş denetimi ile birlikte de tedarik edilebilir. Ürünler için ekstra opsiyonlar rahatlıkla adapte edilebilmektedir. Tak ve çalıştır prensibi sayesinde kurulumu hızlıdır. TDB 230 / 254 Combi ile, ABM mühendisleri, daha küçük bir batarya ile bile uzun süre güvenilir bir şekilde çalışan, yüksek verimliliğe sahip komple tahrik sistemi ortaya çıkarmışlardır. ABM Ar-Ge mühendisleri, bu yeni ürün üzerine araç fonksiyonlarının ve sürüşün izlenebilmesi için çeşitli sensörler entegre ettiler. Bu sensörler, tahrik pozisyonunun tekerlek üzerinde doğru bir şekilde görüntülenmesini ve kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Kullanıcılar için, bu, hızlı bir şekilde hata tespitinin sağlanması ve dolayısıyla yüksek işlem güvenilirliği ve düşük bakım maliyetleri anlamına gelmektedir. ABM, bu yeni ürünüyle,  kullanıcılarına farklı tahvil oranları ve motor gövde seçeneklerine sahip komple tahrik sistemi sunar. Önceki modellerle karşılaştırıldığında, TDB 230/254 Combi, kullanıcılarına %15 daha fazla tork imkânı sunuyor. Maksimum motor çıkışı 4 kW’dır. Yüksek performansına rağmen, konik tahrik sistemi ekonomik olarak çalışır. Aynı zamanda sağlamdır ve eksi 40°C’ye kadar olan düşük sıcaklık ortamlarında bile güvenilir bir şekilde çalışır.

ABM konik dişlili tahrik sistemleri, elektrikle çalışan mobil araçlarda, akülü transpaletlerde, sipariş toplayıcılarda, istifleme araçlarında, çekici traktörlerde ve otonom taşıma sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tahrik ünitelerinin düzgün çalışması, sürüş konforunu artırır ve endüstriyel kamyonlar, yüksek dinamikleri sayesinde verimli bir şekilde çalışır. Malzeme taşıma ekipmanlarının yanı sıra seri üretime yönelik diğer uygulamalar ise elektrikli çalışma platformları ve süpürücüler / temizleyicilerdir.

Malzeme taşıma sistemlerinde 20 yılın üzerinde tecrübe

ABM Greiffenberger, 20 yılı aşkın bir süredir malzeme taşıma sektörü için AC tahrik sistemeleri üretmektedir ve elektrikli endüstriyel kamyon endüstrisi için bir sistem tedarikçisi olarak kapsamlı bir know-how’a sahiptir. Bugüne kadar şirket, malzeme taşıma sistemlerinde uygulamalar için iki milyondan fazla tahrik sistemi üretmiştir. Yüksek kaliteye sahip ürünler, tesislerimizden, sadece kapsamlı bir fonksiyon testinden onay alması durumunda müşterimize ulaştırılır.

ABM, farklı sektör dallarının başarılarına yönelik sürekli gelişim çalışmalarına büyük önem vermektedir. Mühendislik tasarımından seri üretime kadar her aşamada müşterilerle yakın işbirliği içinde olan ABM, çekiş, kaldırma ve sürüşle ilgili çok sayıda uygulama için optimize edilmiş tek kaynaklı tahrik sistem çözümleri sunar. Bunu yaparken, şirket yüksek düzeyde dikey entegrasyondan yararlanır ve uygulama deneyimlerini yeni ürünlerin geliştirilmesinde kullanır. ABM Greiffenberger’in sistem çözümlerinin ana karakteristiğini, yüksek performans, uygun enerji tüketimi ve düşük bakım gereksinimleri oluşturmaktadır. ABM ürünleri uzun ömürleri ve yüksek operasyonel güvenilirliği sayesinde kullanıcılara fayda sağlarlar. Ayrıca yüksek kaliteli, dayanıklı malzemelerden oluşur ve modüler tasarımlıdır.

Yeni tahrik sistemlerinin ve motor teknolojilerinin geliştirilmesi, şirketin çevre bilincinin altını çiziyor. ABM’nin geniş kapsamlı modüler sistem ürünleri veya belirli bir müşterisi için özel olarak üretilen tahrik çözümleri, kullanıcı için CO2 ayak izini iyileştirir.

En yüksek seviyede sistem entegrasyonu: TDB230 / 254 Combi, 230 mm veya 254 mm tekerlek çapına sahip araçlara entegre edilebilir.

Yazar: Cenkay Angıç, ABM Greiffenberger Hareket Sistemleri Ticaret Limited Şirketi Türkiye Ülke Müdürü

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com