Connect with us

Robot Teknolojileri

ABB, Kolay Programlama Sihirbazı yazılımı ile robot programlamayı daha sezgisel hale getirir

Yayın Tarihi:

-

Kolay Programlama, robotların özel bir eğitim almadan kurulumu, programlanması ve çalıştırılmasını kolaylaştırır ve ilk kez robot kullanacakların otomasyonu uygulamalarındaki engellerini azaltır

Kolay programlama sihirbazı, kullanıcıların ABB’nin tek kollu YuMi® kolaboratif robotu için herhangi bir özel eğitime ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde robot uygulama programları oluşturmasını sağlamak için tasarlanmış bir grafik programlama yöntemidir.

Bu kolay programlama yazılımı, programlama dilini veya kodunu birbirine geçen bloklar olarak sunan açık kaynaklı bir görsel kodlama yöntemi olan Blockly konsepti üzerine kurulmuştur. Bu basitleştirilmiş yak-laşım Sihirbazı’nı kullanarak, kullanıcıların herhangi bir robot programlama dili hakkında önceden bilgi sa-hibi olmadan tek kollu YuMi robotunu programlamasına ve kullanmasına izin verir. Bir kullanıcı bu işlevleri FlexPendant’a sürükleyip bırakabilir, sonuçları hemen görebilir ve robotun eylemlerini saniyeler içinde ayar-layabilir.

Programlama özelliği ile bir araya getirilen Sihirbaz kolay programlama sayesinde, tek kollu bir YuMi ro-botunun kullanımını her zamankinden daha düzgün hale getirir. Yazılım, genellikle robot tarafından yürütülen çok çeşitli görevleri kapsayan “hareket”, “çekme” ve “vakum” gibi temel robot fonksiyonlarına sahiptir. İlk defa program yazan programcıların çarpışma gibi hatalarla ilgilenmelerini sağlayan hata işleme fonksiyonları da vardır. Taşıma hatalarıyla ilişkili tipik olarak karmaşık programlamayı basitleştirerek, Sihirbazın kolay bir şekilde programlanabilmesi herhangi bir robot kullanıcısının son de-rece etkili robot programları geliştirmesine yardımcı olabilir.

ABB’nin Kolaboratif Robotlar Global Ürün Yöneticisi Andie Zhang, “Esnek ve kullanımı kolay olan kolaboratif robotlar, dünya genelinde artık küçük işletmelerinde robotların faydalarını deneyimlemelerini sağlıyor. İlk kez robot kullanacakların otomasyon olanaklarını fark etmelerini sağlamak için, bu yeni Sihirbaz aracımızla tek kollu YuMi’nin programlanmasını basitleştirerek yeni kullanıcılar için öğrenme eğrisini düşürdük. Bu, özellikle yeterli mühendislik veya otomasyon programlama kaynağından yoksun olabilecek çok çeşitli iş yerlerinde işbirlikçi otomasyonun uygulanması için gereken maliyet, zaman ve becerileri azaltmaya yardımcı olacaktır. ” demektedir.

Diğer kolay programlama yazılımlarının aksine, kolay programlama Sihirbazı gerçek zamanlı olarak ABB’nin RAPID programlama diline dönüştürülür ve kolay programlama Sihirbazı bu avantajı sayesinde tüm geliş-miş robot fonksiyonlarını destekler. Montaj görevleri gibi karmaşık robot programları, yetenekli robot programcıları tarafından oluşturulabilir ve daha sonra yeni programlamaya başlayan robot kullanıcılarının kullanması ve çalışması için bir Sihirbaz programına dönüştürülebilir.

Wizard is available as a pre-installed application on the FlexPendant device for all new Single-Arm YuMi robots after its release at the end of March. The Wizard easy programming software is available for free and the new software will also be made available to existing YuMi customers in the form of a free add-in that can be installed via RobotStudio to the FlexPendant.

Sihirbaz, Mart sonunda piyasaya sürüldükten sonra, tüm yeni tek kollu YuMi robotları için FlexPendant cihazında önceden yüklenmiş bir uygulama olarak kullanılabilir. Kolay programlama Sihirbazı yazılımı ücretsiz olarak kullanılabilir ve yeni yazılım artık mevcut YuMi müşterileri için, RobotStudio aracılığıyla Flex-Pendant’a yüklenebilecek ücretsiz bir eklenti şeklinde de sunulacaktır.

Robot Teknolojileri

ABB, popüler SCARA robotlarının kullanımını

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

ABB, popüler SCARA robotlarının kullanımını, kullanıcılara ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı RobotStudio® aracılığıyla bilgisayarlarından devreye alma ve kontrol etme yeteneği sağlayarak kolaylaştırmıştır.

ABB, popüler SCARA robotlarının kullanımını, kullanıcılara ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı RobotStudio® aracılığıyla bilgisayarlarından devreye alma ve kontrol etme yeteneği sağlayarak kolaylaştırmıştır.

Robot Control Mate, kullanıcıların bilgisayarlarından robotları çalıştırabilmesini, öğretmesini ve kalibre edebilmesini sağlayan, bir SCARA robotunun hareketlerini kontrol etmeyi kolaylaştıran RobotStudio’ya eklenen yeni bir eklentidir. ABB’nin çevrimdışı programlama yazılımı ilk kez bir robotun fiziksel hareketlerini gerçek zamanlı olarak kontrol etmek için kullanılabilir. Robot Control Mate ayrıca bir FlexPendant olmadan robot programlayabilmeyi mümkün kılar.

Robot Control Mate, ilk olarak IRB 910INV tavana monte edilmiş robotta sunulacak ve gelecekte ABB’nin portföyündeki diğer robotları için piyasaya sürülecektir.

RobotStudio, kurulum öncesi programlama, yapılandırma ve sanal devreye alma yapabilmek için sektörün önde gelen PC tabanlı çözümüdür. ABB’nin RobotStudio simülasyon programı , bir üretim hattında tam bir dijital fiziksel varlık veya sistem ikizi sunmaktadır. Çevrimdışı programlama aracı, kullanıcıların gerçek bir üretim hattına müdahale etmeden sanal bir 3D ortamda eksiksiz bir robot kurulumu oluşturabilmeyi, simüle edebilmeyi ve test edebilmeyi sağlar. Bu, yeni üretim hatlarının daha hızlı kurulabileceği ve devreye alma sırasında sürprizler olmaksızın tam hıza çıkabileceği anlamına gelir – günümüzün müşteriye özel kitlesel üretim ve daha kısa ürün yaşam döngülerine sahip üreticiler için kritik bir uzmanlık demektir.

ABB Küçük Robotlar Global Ürün Müdürü Darren Hung, “Kurulum, programlama ve operasyon veya robotları kolaylaştırmak, stratejimizin önemli bir parçasıdır, çünkü bu durum müşterilerimizin gerekli olan yetenek eksikliklerini dengelemek ve KOBİ’lerin yeni robot kullanıcıları olmalarına yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok avantaj sunmaktadır. Yeni Robot Control Mate fonksiyonunun RobotStudio’ya eklenmesiyle, artık robotik otomasyon çözümlerini kurmayı daha da kolay hale getirirken, kullanıcılar robotlarını dizüstü bilgisayarlarından kullanma esnekliğinin tadını çıkarabilirler.”

28 Mayıs Saat :09:00 , CEST (3 pm, GMT +8) düzenlenecek olan ücretsiz web seminerine katılabilirsiniz.

RobotStudio’nun yeni Robot Control Mate eklentisi hakkında daha fazla bilgi edinmek veya daha fazlası için lütfen abb.com adresini ziyaret edin:

https://new.abb.com/products/robotics/robotstudio/robot-control-mate

 

 

Devamını Oku

Robot Teknolojileri

Türkiye’de ilk endüstriyel 5G uygulaması

Yayın Tarihi:

-

WIN EURASIA 2020 fuarında sergilenecek Türkiye sanayisinin ilk 5G senaryoları, fuar öncesi Siemens, Mitsubishi Electric, MCS, i2i Systems, SICK, Universal Robots UR, Schunk, IQ Vizyon, Merlicon, Oppent, Siskon, Simtek ve Trio Mobil’in katıldığı imza töreniyle tanıtıldı.

İstanbul’daki SCHUNK Türkiye ofisinde gerçekleştirilen etkinlikte Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, ENOSAD Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı, Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez virer konuşma yaptı.

Ardından iki örnek senaryo üzerinden endüstriyel 5G uygulamaları ile robotlarla iletişim ve dijitalizasyon örnekleri sergilendi.

WIN Eurasia 2020, 12-15 Mart tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleneck.

Devamını Oku

Robot Teknolojileri

Beyin kontrollü arayüz çalışmaları ilerliyor…

Yayın Tarihi:

-

 

Ufuk Tarhan Fütürist, Ekonomist

Beynin sırlarını çözmekle ve beyin okuma çalışmalarıyla ilgili her gün yeni bir haber okur, duyar olduk.

Hatta, Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesi biyomedikal araştırmacıları ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamayı başardılar. “Brainternet” adı verilen proje ile beyin-bilgisayar arayüzlerinde ve öğrenen makinelerin geleceğinde çok önemli adımlar atılacağı kesin…

Bir cihazı sadece düşünerek hareket ettirdiğinizi hayal edin. Ya da sadece düşünerek bir bilgisayar oyunu oynadığınızı…

Bilim kurgu gibi gelen bu konu hakkında bilim insanları on yıllardır çalışıyor. Bu teknolojiye “Beyin Kontrollü Arayüz”, kısaca BCI deniyor. Teknoloji, beyin dalgalarının bilgisayar sinyallerine dönüştürülmesi temeline dayanıyor.

Neuroengineer – Sinir Mühendisi Rajesh Rao‘nun Washington Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar ABD Devlet Bilim Vakfı tarafından finanse ediliyor.

Rao, invaziv olmayan (cilt içinden veya vücut içine aletler yerleştirme gerektirmeyen, vücudun içine işlemeyen, sağlıklı dokulara yayılmayan), güvenli bir teknoloji ile düşünce gücüyle örneğin bir robot kolun hareket ettirilmesi ya da bilgisayara komutlar verilmesi üzerinde çalışıyor. Çalışmalar beyinin birtakım hareketler için nasıl komut verdiğini ve bu komutların nasıl eyleme dönüştüğünü çözmeye çalışarak ilerliyor.

Beyin, kimyasal reaksiyonlar, elektrik sinyalleri ve nöronlar aracılığıyla vücudun çalışma sistemini kontrol ediyor. Beynin çalışma prensibi, kaslarımıza, vücudumuza nasıl komut verdiği anlaşıldıkça, bunlar algoritmalara dönüştürülüyor ve beynin cihazları da hareket ettirebilmesi, yapay zekânın geliştirilmesi için çalışmalar ilerliyor.

Çalışmalarda iki tür yöntem kullanılıyor. Birisi dışarıdan, diğeri de içerden, beynin dış zarına cerrahi müdahale ile takılan alıcılar vasıtası ile sinyalleri toplamak ve bilgisayara aktarıp, çözümlemeye çalışmak. Bu çalışmalar beyinden ve beyne sinyal, komut yollamak üzere iki amaç için de kullanılıyor. Beyin “yürü” komutu verebildiği gibi, beyne de yürüme, duyma, konuşma vb. daha önce yapılamayan birtakım hareketler için komut göndermek mümkün olabiliyor.

Rajesh Rao ve birçok bilim insanı, daha iyi bir gelecek için, bilim ve teknolojinin daha önce görülmemiş biçimde bir araya gelerek mucizevi gelişmelerin yolunu açması için durmaksızın çalışıyorlar.

Teşekkür borçluyuz…

(Kaynak: ufuktarhan.com)

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com