Connect with us

Akışkan Gücü

Asenkron ve sabit mıknatıslı motorların performanslarının karşılaştırılması

Yayın Tarihi:

-

IE3 motorların faydaları IE2 ile karşılaştırıldığında elde edilebilecek verimlilik tasarrufları hakkında çok şey yazıldı. Ancak bir IE3 elektrik motoru kullanmaya karar verdikten sonra motorun uygulamaya göre tam uygun seçilmesi de önemlidir.

Doğru teknik özellikleri belirlemek sabit hızlı uygulamalar için göreceli olarak basit bir iştir, fakat farklı hızları, yönleri ve yükleri gerektiren bir işe bu prensipleri uygulamak çok daha zor olabilir. Ayrıca, teorik hesaplamalar yapmak sadece başlangıç aşamasıdır. İşe yarar olabilmesi için bunların gerçek yaşam koşullarında ispat edilmeleri gerekir.

Bu durum göz önüne alınarak, Altra Industrial Motion Şirketinin parçası olan ve dünyanın önde gelen dişli motor çözümlerinin üreticisi Bauer Gear Motor, gerçek bir endüstriyel uygulamada sabit mıknatıslı senkron motorların avantajlarını göstermiştir.

Atık su arıtma uygulaması gerçek bir 24/7 iştir ve prosesin büyük kısmında elektrik motorlar kullanılır. Gün boyu sürekli çalışmak; herhangi bir enerji tasarrufunun olumlu sonuçlar vermesi ve ilk yatırımın hızla geri ödenmesi demektir. Ayrıca duruş zamanlarının en aza indirilmesi için ekipman güvenilir olmak zorundadır.

Atık su arıtma prosesinin bir bölümü sulu atığın suyunun alınmasıdır. Böylece, sıvı tesiste tekrar işlemden geçerken katı malzeme gübre yapmak için etkin bir şekilde nakledilebilir. Bu proseste kullanılan ekipmanın bir kısmı sulu atığı sıkıştırmak ve sıvı kısmı uzaklaştırmak üzere konik Arşimet vidasını döndürmek için 2,2 kW motor kullanır. İşte Bauer’in demo motorunu kurduğu kısım buydu.

Sulu atığın presinin ilk kurulumu konik vidayı çevirmek için elektrikli motora güç veren bir Danfoss frekans invertör ve dişli kutusu düzeneğini içeriyordu. Frekans invertör, her motorun optimum verimlikte çalışması için her motordaki yükleri izlemek üzere programlanmıştı. Verimlilikteki herhangi bir farklılığın motorlarla ilişkilendirilmesini sağlamak için her tahrik aynı Bauer dişli kutusunu kullanıyordu. Hız ve basınç ayarları, nakledilecek katı materyalin istenen nem içeriğini tanımlamış olan tesis operatörü tarafından belirleniyordu.

Sulu atık presinin çalışması genellikle iki prosesi içerir – presleme ve durulama – ve bunlar tahrik motorunda çok farklı güç ihtiyaçları oluşturur.

Prosesin önemli kısmını oluşturan presleme işlemi için motor frekans invertörde 10-20 Hz arasında düşük bir hızda çalışır. Motordaki yük tesis operatörü tarafından istenen nem içeriğine bağlıdır, fakat genel olarak nominal yükün yaklaşık %70’dir. Bu, üstesinden gelinmesi gereken vidanın ataleti ve aynı zamanda presin içinde suyu alınması gerekli sulu atıktan gelen artan yük nedeniyle başlatmada artabilir.

Sulu atık preslemenin birkaç döngüsünden sonra vida ve süzgeç temizlenmelidir ve bu, tahrik motorunun yönünün tersine çevrilmesi ve dahili bileşenlerin durulanması için sprey çubukları kullanarak gerçekleştirilir. Motorda göreceli olarak az bir yük ardır – nominal yükün yaklaşık olarak %35’i – fakat hız büyük miktarda artarak 50 ile 80 Hz arasına çıkar.

İlk başta, 2,2 kW, IE2, asenkron motor (ASM) sulu atık presine kuruldu ve Danfoss frekans invertörü analiz için grafik formda yeniden oluşturulacak olan hız, yük ve verimlilik verilerinin tümünü kayıt etmek üzere konfigüre edildi.

Önemli miktarda veri seti toplandığında, ASM söküldü ve 2,2 kW IE3 PMSM kuruldu ve sulu atık presindeki aynı işlem için konfigüre edildi. Yine tekrar veriler kaydedildi ve analiz için grafik formda yeniden oluşturuldu.

İlk sonuçlar, Şekil 1’deki grafikte gösterildiği gibi 15 Hz motor hızı ve 10 Nm yüke ayarlanan PMSM’nin presleme döngüsü sırasında oldukça yüksek bir verimlilik sunduğunu göstermiştir.

Resim 1: Presleme işlemi sırasında verimlilik karşılaştırması (ASM’ye karşı PMSM)

Ayrıca veriler, motorlardaki yük artarken fakat hız 10 Hz’e düşerken bir karşılaştırma yapılmasını da sağlamıştır. Bu ise, çalışma verimliliği çok daha fazla olduğu, Şekil 2’de gösterildiği gibi kısmi yük altında olduğunda PMSM’nin açıkça avantajlı olduğunu göstermiştir.

Resim 2: Düşük hız çalışması için motor verimliliklerinin karşılaştırılması

Durulama döngüsü için, kısmı yükleme nedeniyle ASM yine dezavantajlıdır, fakat PMSM daha iyi değerler verebilmiştir. Her motorun genel performansı, verimliliği, yük ve hıza karşı gösteren 3 boyutlu grafik kullanılarak en iyi şekilde gösterilmiştir. Şekil 3’de ASM performansı ve Şekil 4’te ise PMSM performansı gösterilmiştir.

Resim 3: ASM verimlilik performansı

 

Verimlilikteki iyileştirmeler, daha sonra toplam sahip olma maliyetine önemli miktarda etkisi olan finansal tasarruflara dönüştürülebilir

Resim 4: PMSM verimlilik performansı

Bauer Gear Motor’un PMSM ürün uzmanı olan Markus Kutny şunları belirtmiştir: “Günümüzün pazarında enerji verimliliği, dişli motor çözümlerini önerirken temel belirleyici faktörlerden biri olmalıdır. Enerji fiyatları sadece sürekli olarak artmaktadır. Bu yüzden, sadece basit satın alma maliyet yerine, tahrik elemanlarının hizmet ömürleri boyunca oluşan çalışma maliyetlerini de dikkate almak önemlidir. Yeni IE4 sınıfı oluşturma beklentisiyle ve verimlilik bağlamında müşterilerimize en iyi şartları sunmak için yeni bir motor ürün yelpazesi geliştirdik.

Resim 5: Presleme döngüsü esas alınarak yıl başına PMSM’ye karşı ASM tasarrufları

“Çok geniş ayar aralığı ve aynı zamanda kısmi yük aralığındaki yüksek verimlilik tasarım görevini mühendisler için çok basitleştirmiştir çünkü boyutun artmasının verimlilik üzerinde herhangi bir büyük etkisi yoktur.

“Bunun dışında, bir PMSM motoru 3-5 ASM motorunun yerine geçebildiği için PMSM teknolojisi çok çeşitli değişkenleri önemli ölçüde azaltabilmektedir. Bu da, azalan depolama maliyetleri ve daha az çeşit farklı motor kullanılmasını sağlar.

Akışkan Gücü

NSK DH/DS serisi lineer kılavuzları ile daha uzun çalışma ömrü

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Yeni uzun ömürlü DH/DS serisi ile NSK, şirketin standart alternatifine oranla iki kat daha uzun ömür sağlayan lineer kılavuzlar sunabiliyor. Yeni malzeme ve özel ısıl işlem dâhil olmak üzere bir dizi tasarım yeniliği sayesinde sağladığı bu uzun kullanım ömrü, sektörde eşi benzeri olmayan bir dinamik yük değeri sunuyor.

NSK’nin DH/DS serisi lineer kılavuzlarını tercih eden müşteriler, üretkenlik kazanımlarına katkı sağlayan gelişmiş uzun ömür ve güvenilirlik gibi özelliklerinden yararlanacaktır. Buna ek olarak yeni lineer kılavuzların sunduğu sağlam özellikler sayesinde tasarım mühendisleri “boyut küçültmeye” gidebilir ve böylece sistemin ağırlık ve sürtünme değerlerinin yanı sıra enerji tüketimini de azaltmak mümkün olur.

Yarı iletken ve LCD üretim ekipmanları, otomatik iletim sistemleri, otomotiv sektörü için üretim ekipmanları, çelik üretim ekipmanları, demiryolu platform kapıları ve CT tarayıcıları gibi farklı sektörlerdeki uygulamalarda; temel olarak güvenilirlik ile uzun süreli tutarlı çalışma elde etmek adına uzun ömürlü lineer hareket ürünlerinin kullanılmasını gerektiren tüm ekipmanlar veya makinelerde fayda sağlayabilir.

NSK’nin sunduğu standart NH/NS serisi lineer kılavuzları, döner elemanlar (bilyalar) ve yuvarlanma yolu kanalları arasındaki temas yüzeyi basınç dağılımını optimize ederek güvenilirlik açısından müşteri ihtiyaçlarını karşılar. Buna karşın akıllı fabrika operasyonlarına geçiş yapan şirket sayısının artmasıyla ekipmanlardan çalışma sürelerini geliştirerek, gün boyunca işlev görerek, daha az enerji tüketerek ve daha kompakt bir form faktörü sağlayarak üretkenliği daha fazla artırması bekleniyor. Bu nedenle lineer kılavuzların daha fazla güvenilirlik ve daha uzun ömür sağlayarak buna ayak uydurması gerekiyor. Bu bakış açısıyla yola çıkan NSK, yeni DH/DS serisini geliştirdi.

Operasyon süresinde kazanç sağlayan unsurların başında, DH/DS lineer kılavuzlarının dünyanın en iyi dinamik yük değerini sunmasını sağlayan, şirketin özel TF malzemesi ve özel ısıl işlem teknolojisi yer alır. NSK’nin uzman Ar-Ge ekibi TF teknolojisini yıllar içerisinde geliştirmiştir. Bu benzersiz ısıl işlem temel olarak lineer kılavuz ve rulman gibi bileşenlerin yorulma ömrünü önemli ölçüde uzatmak üzere çelikteki kalıntı östenit miktarını kontrol eder.

NSK

, her biri standart NH/NS serisi ile değiştirilebilecek geniş bir DH/DS lineer kılavuz portföyü sunar. Seçenekler arasında belirli uygulama gereksinimlerini karşılayan yüksek performanslı keçeler, koruyucular ve yağlama birimleri yer alır.

Devamını Oku

Akışkan Gücü

Akıllı pompa kontrol ünitesi EC 531

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Sulzer, iki pompalı bir kanalizasyon istasyonunu izlemek ve kontrol etmek için yeni nesil akıllı pompa kontrol ünitesini piyasaya sürdü.

Yeni EC 531, bir veya iki pompalı pis su pompalama istasyonlarının kontrolü ve izlenmesi için hepsi bir arada bir birimdir. Ekipman kontrolörü, belediye pompa istasyonlarının verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak ve LCC (yaşam döngüsü maliyetleri) hesaplamalarının tüm yönlerini desteklemek için tasarlandı. Şamandıralar üzerinden kesintisiz kontrol, izleme ve sürekli seviye sinyali ile gelişmiş kontrol sunan EC 531 ayrıca, enerji tasarrufu sağlayan PID ve BEP içeren akıllı VFD kontrolü ve ekipman maliyetleri ile donatılmıştır.

Yeni ekipman kontrolörü EC 531, alarmlara, pompa durumuna, seviye bilgilerine ve trendlere anında erişim sağlar; ekipman durumunun izlenmesine yardımcı olmak, taşma riskini optimize etmek ve azaltmak, enerji maliyetlerini azaltmak vb.

EC 531’in ana özellikleri:

 • Pahalı durdurma / başlatma seviyeleri ve maliyetli karter temizleme ihtiyacını azaltmak için aşağı pompalama
 • Performans düşüşü / bakım gerektiren uyarı ile dahili pompa verimliliği izleme
 • VFD’den elde edilen özellikleri maksimize eden, örneğin BEP’de otomatik olarak çalışan Smart VFD kontrolü
 • Veri ve uyarılar mevcut SCADA sistemlerine eşlenebilir
 • Daha kolay arıza tespiti için kilitlenme kaydı.
Devamını Oku

Akışkan Gücü

Nozbart kum filtresi otomasyonu

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

1971’den günümüze havuz ve arıtma sistemi ekipmanları imalatında ülkemizin lideri konumunda olan Tüm Plastik Ltd.Şti. “Nozbart” markalı ürünlerine bir yenisini daha ekledi.

Nozbart otomatik kum filtrasyonu sistemi hizmetinize sunulmuştur. Sistem el kumanda seçeneğinin bulunmasının yanı sıra son derece pratik, güvenli ve en son teknoloji ürünüdür.

Sistemin avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Tasarımı, yazılımı ve donanımı Tüm Plastik Ar-Ge çalışmaları ile şekillenen milli komponentli ileri teknoloji ürünüdür
 2. Kullanımı kolay ve pratiktir.
 3. Otomatik ve el kumanda modları vardır.
 4. Basınç ve zaman kontrollü çalışma sağlar.
 5. Ebat sınırı olmaksızın her filtreye uygundur.
 6. Elektrikli ya da pnömatik aktüatörlü vana ile kullanım imkanı vardır.
 7. İş gücü, enerji, zaman ve su tasarrufu sağlar.
 8. Güvenilir, sağlam ve ekonomiktir.

Otomatik Mod

Geniş kadranlı kontaklı manometresinde kullanıcı tarafından ayarlanan basınç değerine ulaştığında ters yıkama ve durulama işlemlerini otomatik olarak yaparak filtrasyon konumuna geri döner. Kullanıcı aşağıdaki şekilde ters yıkama ve durulama sürelerini saniye olarak istediği değere ayarlayabilir. F1 tuşuna iki defa basarak sanki manometreden sinyal gelmiş gibi istediği anda ters yıkama ve durulamayı yaptırabilir. Vana pozisyonu değişimi sırasında pompa durur ve sonrasında güvenli bir şekilde çalışmaya başlar. Filtrenin hangi pozisyonda olduğuna dair bilgiler ışıklandırılmış dijital ekran ile takip edilebilir. Ters yıkama ve durulama süresi geri sayım olarak rahatlıkla takip edilebilir.

Ters Yıkama ve Durulama Süresi Ayarı

 1. a) SET1’i basılı tutun ekranda ters yıkama süresini görün
 2. b) Ters yıkama süresi ayarı için yüzler hanesini saniye olarak (F2 5 –  F3 6) ile istediğiniz değere getirin. Onlar hanesine geçmek için F14basın yukarıda söylendiği gibi ayarlayın. Birler hanesine geçmek için tekrar F14basın aynı işlemleri tekrarlayın
 3. c) SET1’e tekrar basın ters yıkama süresini sabitleyin ve ekranda durulama süresini görün
 4. d) Durulama süresini de b) şıkkında belirtildiği gibi istediğiniz değere ayarlayın
 5. e) Tekrar SET1’e basarak değeri sabitleyerek ana ekrana dönün

El Kumanda Modu

Kullanıcı ihtiyacınına bağlı olarak filtrasyon, ters yıkama, durulama, sirkülasyon veya boşaltma konumlarından istediğini seçebilir.  İlgili konum seçildiğinde vanalar pozisyonlarını değiştirir ve sonrasında pompa devreye girer. Kullanıcı tercihini değiştirinceye kadar bu konumda çalışmaya devam eder. Şamandıranın iki saniyeden az süren dolu boş salınımında sistem kendini korumaya alır. Konum değiştirip eski konuma getirdiğinizde sistem el kumanda modunda çalışmaya devam eder.

Yukarıdaki işlemlerin yapılabilmesi için vanaların hidrolik şemada verildiği şekilde bağlanması gerekir.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com