Connect with us

Elektronik

BMW veya NASA gibi kuruluşlarla çalışırken, kalite şansa bırakılamaz

Yayın Tarihi:

-

İster bir otomobilin gövdesi isterse de bir hava aracının gövdesi olsun, büyük bileşenlerle çalışmak bazı benzersiz ölçüm zorluklarını getirir. Operatörler, parçaların tam boyutları ve hassas ölçümlerin gerekliliği arasında kalırken, bu tür büyük ve detaylı parçalarda yüksek hassasiyet gerekir.

İşte FARO’nun patentli Super 6DoF (6 Degrees Freedom) TrackArm çözümü burada devreye giriyor.

 

Super 6DoF TrackArm

Super 6DoF TrackArm çözümü, FaroArm veya ScanArm’ın FARO Vantage Laser Tracker ile bir kombinasyonudur. Operatörler, Laser Tracker’ı Arm ve TrackArm Kit ile bir araya getirerek şimdi, herhangi bir şeyi, herhangi bir boyutu, herhangi bir yerde diğer kıyaslanabilir sistemlerden çok daha ucuza ölçebiliyorlar. Super 6DoF teknolojisi, operatörlerin ScanArm ile Vantage Laser Tracker’ı uzun mesafeli 6DoF bir proba bağlamasına izin veriyor.  

FARO’nun Super 6DoF TrackArm’ı entegre bir 3D ölçüm sistemi oluşturmak için 3D Measurement Arm ve Laser Tracker teknolojisinin bütün özelliklerini birleştiriyor.

Büyük tarama projeleri için tarama hacmini daha da büyütmek amacıyla, birden fazla ScanArms, hepsinin tek bir koordinat sisteminde aynı anda tarama yapmalarına izin vermek için tek bir Vantage Laser Tracker ile eşleştirilebiliyor. Büyük ölçekli 3D ölçüm projeleri için, birden fazla ScanArms ile Super 6DoF, doğru ölçüm yapılmasını garantilerken iş akışını oldukça artırıyor.  

Geçmişte operatörler doğruluk ile esneklik arasında veya uzun menzil ile duyarlılık arasında bir seçim yapmak zorunda kalabilirlerdi. Sistemler arasında geçiş yaparken iş akışlarını kesmek zorunda kalırlardı. Örneğin otomobil üreticileri, kapsama alanı ve hız kazanmak için aracın dışını tarayabilir ve sonra iç ölçümleri yapmak için bir ölçüm koluna geçebilirler. FARO’nun Super 6DoF çözümü ile artık bu kesinti şart değil.

Bunun yerine, iş akışını kesintiye uğratmadan araçlar arasında geçiş yapabilirler. Operatörler, artık izole tek bir cihazın özellikleri ile sınırlı değiller. Super 6DoF, görüş hattı, bir koordinat sistemi paylaşımı ve kablolarla ilgili sorunları çözüyor. Sistem, herhangi bir yere yeniden konumlandırılmasına olanak tanıyan genişletilmiş bir FARO ScanArm çalışma hacmine izin veriyor. Alternatif olarak, Vantage Laser Tracker kullanılarak kurulmuş tek bir koordinat sisteminde aynı anda birden fazla ScanArm kullanılarak, yeniden konumlandırmadan tamamen kaçınılabiliyor. Operatörler, gizli köşeler, içerdeki delikler ve boşluklar gibi gizli noktalara erişebiliyorlar. Bu çözüm, operatörlerin kontrolüne, ters mühendisliğe ve CAD-to-Part analizini daha kolay uygulamalarına olanak tanıyor.

Şirketler, Tracker ve Arm’ı birleştirerek bir dizi avantaja kavuşmaktadırlar, bunların arasında entegrasyon, serbestlik, bağlantı ve esneklik de var. Her iki cihazı da çalıştırmak için yalnızca bir dizüstü bilgisayar gerekiyor. Cihazlar aynı referans koordinat sistemini paylaşıyor ve müşterilerin kablosuz ağlarına entegre olabiliyorlar. Her iki aletin kullanılmasını gerektirmeyen durumlar için, cihazlar ayrı ayrı da kullanılabiliyor.

Super 6DoF, büyük bileşenler için bile yüksek doğruluklu 3D taramaları sağlıyor. Komple otomobil, otomobil gövdesi, beyaz gövde, araçlar, teçhizat, donanım, parçalar ve bileşenler, hacim ve pilot ve üretim aşamaları için ana kalibrasyon ölçümleri için kullanılabilir.

Super 6DoF, sadece büyük değil aynı zamanda son derece detaylı ve karmaşık olan parçalar içeren uygulamalar için de idealdir. Bu onu, otomotiv, ağır makine ve havacılık gibi endüstriler için ideal bir çözüm haline getiriyor. Bazı havacılık endüstrisi müşterileri, talaşlı imalatta yüzde 35’lik bir düşüş görmüşler. Havacılık Endüstrisi Birliği tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, 2015 yılında ABD havacılık ve savunma sanayii 300 milyar dolarlık bir ekonomik değer yaratmış ve imalatın yüzde 10’unu oluşturmuş.

Özetle FARO’nun Super 6DoF TrackArm’ı, geleneksel 6DoF prob çözümlerine karşın eşsiz bir yetenek sunuyor.

Tek Bir Çözüm

Hem Tracker hem de Arm, aynı yazılım lisansını kullanıyorlar. Ölçüm yazılımında, taranan noktalar gerçek zamanlı olarak görselleştirilecektir. Örneğin, bir aracın yüklenen CAD modeliyle ölçüm sonuçlarını gerçek zamanlı olarak karşılaştırmak mümkündür.

Arm’ın taraması ve konumlandırılması, parçanın mesafesi veya karmaşıklığı ile sınırlı değildir. Örneğin operatör, bir arabanın etrafında bir kol kullanırken, Arm ile tarar ve onu konumlandırır, tüm verileri bir araya getirir. Arm ve operatör araç üzerindeki başka bir noktaya ilerlerken, Laser Tracker yerinde kalır ve veriler aynı bilgisayar iş istasyonuna gönderilmeye devam eder.

FaroArm veya ScanArm, Laser Tracker’ın menzilindeki (80 metreye kadar) herhangi bir ölçüm konumuna geçebilirler. Boşluk kısalığı ölçümleri veya standart geometri analizi otomatik olarak yapılır. Bu nedenle, dijitalleştirme ve analiz süreci aynı koordinat sisteminde doğru şekilde devam edebilir.

Müşteri Deneyimi

BMW grubu yüksek doğruluk gerektiriyor ve bunu FARO ile sağladılar. Super 6DoF’in benimsenmesi, tıkanıklığı hafifletti, iş akışında kesintileri kaldırdı ve denetim sürecini iyileştirdi. Almanya’daki Regensburg ve Dingolfing fabrikalarında Super 6DoF yeni esneklik seviyeleri sağlıyor. Geçmişte, operatörler arabanın dışını lazer tarayıcı ile taramak ve daha sonra aracın içinde ölçmek için bir ölçüm koluna geçmek zorundaydılar. Ancak Super 6DoF ile koordinat sistemi, Laser Tracker ve FaroArm veya ScanArm arasında paylaştırılarak daha fazla esneklik sağlanıyor. Ölçümleri tek bir cihaz yapıyor; kablolar, görüş hatları veya referanslara ilişkin bir endişe duymadan kontrol bölgesi boyunca taşınabilirler. Dingolfing fabrikasında, Vantage Laser Tracker, çeşitli çalışma istasyonlarına erişim sağlarken kazayla dışarıdan temas etmeyi de önleyecek şekilde tavandan asılmıştır. Ancak, gerekirse, diğer uygulamalar için beş dakika içinde taşınabilir de. Buna ek olarak, FARO Super 6DoF TrackArm sistemi BMW kablosuz üretim ağıyla kesintisiz bir şekilde bağlantılıdır.

Super 6DoF, havacılığın yanı sıra otomotiv endüstrisi için de sık karşılaşılan problemleri hassas bir şekilde çözüyor. Janicki Industries, havacılık endüstrisinde hava araçları konusunda uzmanlaşmış sözleşmeli bir üreticidir. Şirket, NASA’nın Space Launch System ve derin uzay radyo teleskopları gibi yüksek profilli uygulamalarda çalıştı.

Super 6DoF TrackArm çözümünü benimsemeden önce Janicki, işleme aşamasında zamanla yarışmak zorunda kalmış. CNC kesme aracının yolu, metal parçaya tam olarak uymamış; bu, makine herhangi bir materyalin olmadığı yere taşınarak zaman harcanıyormuş. Aslında, parçanın yerine havayı kesmişler. Super 6DoF, bu problemi sözde bir yüzey yerine uygulanan bir yüzey ile çalışan yazılımla çözüyor.

3D Ölçüm Kolu ve Laser Tracker teknolojisini birleştirmek gerekli işlemlerde %35 oranında bir azalma sağlamış ve Janicki, Super 6DoF’un alet boyutuna bağlı olarak alet başına 20 saat tasarruf ettireceğini tahmin ediyor. Buna ek olarak, Super 6DoF TrackArm çözümleri, tüm veriler bağlantılı olduğundan, kolun istasyondan istasyona sıçrama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Çözüm, Janicki’ye büyük araçlar için bile yüksek doğruluklu bir 3D tarama sağlıyor.

Elektronik

Çift taraflı şarj sistemi ile araçlar hanelerin enerji ihtiyacını karşılayabilecek

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Elektrikli araç şarj istasyonları ve mikro şebeke yatırımları ile enerji verimliliği alanındaki çalışmalarını hızlandıran Hager Group, Audi e-tron modellerinin bir enerji taşıma ve enerji transfer aracı olarak da kullanılması amacıyla Audi ile iş birliğine imza attı.  Audi e-tron modellerinin tanımlanmış lokasyon ile konutların enerji sözleşme gücü sınırını aşmadan Hager sistemiyle entegre ve uygun zamanda aracın şarj olmasıyla gerektiğinde evin enerjisine destek sağlayarak enerjinin optimize kullanımıyla enerji verimliliğine destek oluyor. Tam şarj olmuş bir Audi e-tron, bir hanenin bir haftalık enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.

Sürdürülebilir gelecek, temiz çevre endişesi ve doğaya saygı nedeniyle elektrik araçlara olan talep gün geçtikçe artarken, enerji depolama sistemleri ve kapasitelerinin de doğru kullanımı bu artışa paralel olarak önem arz ediyor.  

Enerji yönetim ve dağıtım çözümlerini dünya genelindeki 25 fabrikası ile 136 ülkeye ulaştıran Hager Group, Audi’nin elektrikli otomobil ailesi e-tron’ların çift taraflı şarj (bidirectional charging) sistemine adapte olması için bir projeye başladı.

Araç bataryası, hanelerin enerji ihtiyacını karşılayabilecek

Hager Group Türkiye Genel Müdürü İlker İşgör, Audi ile imza attıkları iş birliği hakkında şu bilgileri verdi: “Yakın gelecekte yükselen trend e-mobilite yani elektrikli araçlar konusunda olacak. Hager, şarj istasyonları yatırımlarının yanında, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin sürekliliğini sağlamak adına enerji depolama alanında çözümler geliştiriyor. Böylece insanları sadece şebekeden gelen enerji ile yetinmesinin önüne geçip yenilenebilir enerjinin depolanmasını, araçların verimli şarj olmasını ve yüksek enerji masraflarından kurtulmasına teşvik ediyor. Elektrikli otomobillerin sistemine göre, bu araçların enerji ihtiyacını evdeki enerji sistemi ile sağlayabiliyoruz. Audi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinde ise araç bataryasındaki enerji ile de evlerin enerji ihtiyacını karşılamayı planladık. Gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında yapılan araştırmalara göre tam şarj olmuş bir Audi e-tron

, bir hanenin bir haftalık enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Bu gerçekten çok önemli bir süre.”

Binalara bağımsız olarak elektrik sağlanabiliyor

İlker İşgör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evden arabaya ve arabadan eve olmak üzere iki şekilde çalışan çift yönlü şarjda, Audi e-tron’a ek olarak Hager Group portföyündeki çeşitli bileşenler kullanıldı. Audi ile ortak projenin bir parçası olarak gerçekleştirdiğimiz teknoloji, mevcut pil kapasitesini önemli ölçüde artırarak, kişisel tüketimi optimize etmek ve kendi kendine yeterli, güvenli bir enerji kaynağı sağlamak için çok daha büyük bir potansiyel sunuyor. Evdeki elektrik santrali, halihazırda binalara tamamen bağımsız olarak elektrik sağlayabiliyor. Örneğin; kullanıcının elektrik enerjisini güneş enerjisi ile elde ettiği durumlarda, elektrikli otomobil de bu enerjiyi saklayan bir batarya olarak kullanılabilecek. Böylece güneş ışınlarının olmadığı kapalı havalarda, otomobilde depolanan enerji evin kullanımına açılabilecek ve aynı zamanda elektrik şebekesindeki yük azaltılabilecek.”

Devamını Oku

Elektronik

Qualcomm, Snapdragon Smart Viewer referans tasarımını tanıttı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Qualcomm artırılmış ve sanal gerçeklik fuarı Augmented World Expo’da Snapdragon XR1 üzerinde geliştirilen yeni Qualcomm Snapdragon Smart Viewer referans tasarımını tanıttı. Sanal gerçeklik form faktörü olarak tasarlanan Smart Viewer, GoerTek iş birliğiyle geliştirildi. Yeni akıllı görüntüleyici sayesinde orijinal cihaz ekipmanı üreticileri ve ekosistem ortaklarının artırılmış ve sanal gerçeklik görüntüleyicileri geliştirme süresi kısalacak.

Şirket XR Başkanı Hugo Swart, yeni tasarım için “Snapdragon akıllı görüntüleyici referans tasarımı XR1 işlem gücünden faydalanarak hem tüketicilerin hem de girişimlerin kapsamı geliştirilmiş içeriklere erişimine izin veriyor. Referans tasarımı iş yükü dağılımı yapıp kullanıcıların akıllı telefon ya da kişisel bilgisayarlarıyla bağlantı kurarak sunucu cihazın programlama gücünden yararlanıyor. Böylece göz takibi ve  6 Degrees of Freedom (6DoF) denetleyicileri gibi ek özellikler ise daha XR seviyelerini daha derin bir boyuta taşıyarak yeni bir seviyeye ulaştırıyor” dedi.

Yeni tasarımın sunduğu önemli özelliklerden bir diğeri ise hareket takibi. 2 adet 6DoF kamera sayesinde harici hareket sensörlerine olan ihtiyaç ortadan kalkarken el; jest ve göz takibiyle sanal objelerle etkileşim çok daha kolaylaştı. Kullanıcıların sevdiği içerikleri sorunsuzca deneyimleyebilmesi için JDI ile geliştirilen gösterge paneli kullanıldı ve her göz için 2K çözünürlük ve 72 Hz yenileme hızı sunuldu. Smart Viewer; sunucuya USB-C ile bağlanma seçeneğinin yanı sıra bağımsız moddayken de kaliteli kullanıcı deneyimleri vaat ediyor. XR1’in heterojen programlama mimarisinden faydalanan ve Qualcomm Kryo işlemci; Qualcomm Adreno grafik işlemci; Qualcomm Hexagon dijital işaret işlemciden oluşan headset; Qualcomm Yapay Zeka sayesinde düşük güçteyken de basit oyunlar; video akışı ve üretkenlik uygulamalarında yüksek performans sunuyor. (Kaynak: hurriyet.com.tr)

Devamını Oku

Akışkan Gücü

Valmet, yeni Endüstriyel İnternet hizmetleri ile beraber Tieto ile ortaklığını açıkladı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Valmet Endüstriyel Internet alanındaki hizmetlerini bir sonraki aşamaya taşıyarak enerji, selüloz, kağıt ve karton müşterilerine yönelik dört “Performans Merkezi”nin açılışını gerçekleştirdi. Valmet ayrıca Tieto ile imzaladığı ortaklık anlaşmasıyla birlikte, en önemli oyuncuları bir araya getirerek, alanındaki lider Endüstriyel Internet ekosistemini kurmak amaçlı ilk adımı da atmış oldu. Valmet, müşterilerinin süreçlerinde güvenilirlik ve performansı artırmak için oluşturduğu Endüstriyel Internet uygulama ve hizmetlerini geliştirmek amacıyla dört Performans Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Enerji, selüloz, kağıt ve karton müşterilerine yönelik oluşturulan Performans Merkezleri ile Endüstriyel Internet alanında önemli bir açılım sağlayan Valmet, aynı zamanda sanayinin önemli oyuncularından Tieto ile de bir anlaşma imzalayarak, Endüstriyel Internet ve büyük veri çerçevesinde yeni fırsatlar sunuyor. Endüstride büyük veri yönetimi Valmet Endüstriyel Internet Bölümü Yöneticisi Jari Almi açıklamasında şunları söyledi: “Valmet global anlamda selüloz, kağıt ve enerji endüstrilerinde lider proses teknolojisi, otomasyon ve servis sağlayıcısıdır. Müşterilerimize sunduğumuz, gelişmiş sensör ve ölçüm cihazlarıyla donatılmış teknolojiler, makine ve proseslerle ilgili önemli bilgiler sağlıyor. Bunun yanında pek çok müşterimizin kullandığı Valmet otomasyon sistemleri, güvenilir birer veri kaynağıdır. Bu kaynaklardan derlenen veriler, müşterilerimizin diğer kağıt fabrikaları ve tesislerindeki sistemlerden elde edilen bilgilerle bir araya getirildiğinde inanılmaz büyüklükte bir veri kaynağı ortaya çıkmaktadır. Sistemlerimizin müşterilerimize olan en büyük yararı, uzmanlarımızın hangi verileri analiz edecek ve bunları nasıl kullanacaklarını çok iyi bilmeleridir. Bu bilgi ve birikim, Endüstriyel Internet uygulamalarımız ve hizmetlerimizin temelini oluşturmaktadır.” Dört Performans Merkezi Endüstriyel Internet hizmetleri sunacak Valmet tüm internet uygulamaları ve hizmetlerine yönelik müşteri kanalı olacak dört Performans Merkezi oluşturdu. Performans Merkezleri’yle iletişime geçen müşteriler, Valmet uzmanlarından gerçek zamanlı destek alırken müşterilerin süreçleri bu merkezlerde uzaktan izlenebilecek. Ayrıca bu dört Performans Merkezi, belirlenen hedeflere yönelik veri keşif ve büyük veri analizi hizmetlerini de müşterilerin kullanımına sunacak. Selüloz, enerji, kâğıt ve karton endüstrisindeki müşteriler için kurulan Performans Merkezleri’nde Valmet uzmanları hem fiziksel olarak hem de müşteriler nerede olursa olsun uzaktan bağlantıyla sanal olarak da hizmet sağlayabilecek. Sanayinin lider oyuncularıyla kurulan çözüm odaklı ekosistem Valmet ayrıca, müşterilerine kapsamlı bir Endüstriyel Internet uygulama ve hizmet paketi sunabilmek amacıyla, sanayinin lider oyuncularını bir araya getirecek olan bir Endüstriyel Internet çözüm ekosistemi oluşturuyor. Ekosistemin kuruluş amacı selüloz, kağıt ve enerji endüstrilerine yönelik katma değer yaratan uygulama ve hizmetler yaratmak. Bu sayede her biri bağımsız olarak çalıştığında elde edilen performansa kıyasla Valmet müşterilerine çok daha üstün bir performans sağlıyor. Tieto ile kısa süre önce imzalanan ortaklık anlaşması, bu ekosistemin inşası açısından önemli bir adımı oluşturuyor. Jari Almi ortaklık hakkında şunları söyledi: “Tieto ile ortaklığımız müşterilerimize yönelik güçlü bir Endüstriyel Internet ekosistemi kurarak kapsamlı hizmetler sunmak adına atılan çok önemli bir adımdır. Bu işbirliği ve şirketlerin sunduğu bütünleyici nitelikteki hizmetler sayesinde, imalat prosesi ve iş verileri entegre edilerek müşterilerimizin yararına olacak şekilde optimize edilebilecek.” Tieto Başkan Yardımcısı Satu Kiiskinen ise ortaklığa ilişkin şunları söyledi: “Yeni kurulan bu veriye dayalı ekosistemin bir parçası olmaktan ve tedarik zinciri ile süreç optimizasyonu çerçevesinde yeni hizmet ve çözümleri oluşturmak üzere Valmet’le kurduğumuz ortaklıktan çok memnunuz. Şirket Kaynak Planlaması ve İmalat Yürütme Sistemleri çevresinde başlayacak olan işbirliğimizle müşterilerimize Endüstriyel Internet ve büyük veri çerçevesinde yeni fırsatlar sunmak için sabırsızlanıyoruz.” Endüstriyel Internet hizmetleriyle güvenilirlik ve yüksek performans Valmet’in sunduğu Endüstriyel Internet uygulama ve hizmetleri, müşterilerinin proseslerinde güvenilirlik ve performansı artırmak için oluşturuldu. Endüstriyel Internet uygulama ve hizmetleri fabrika ve tesislerin verimliliğini artıracak online izleme, akıllı tanılama ve veri analizinden oluşan güvenilir hizmetler sunmakta, doğru zamanlanmış bakım uygulamalarının planlanmasına yardımcı olarak beklenmedik makine duruşlarını önlemektedir. Valmet’in etkin Endüstriyel Internet hizmetleri, kağıt fabrikaları ve tesis operasyonlarının optimizasyonunu sağlamak için farklı sistemlerden derlenen verileri üretim verileriyle entegre etmeye odaklanır. Ayrıca her bir süreç için ayrı olabileceği gibi tüm makine filosuna yönelik optimizasyon hizmetleri de sağlanabilmektedir

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com