Connect with us

Genel

Dub Name Change: The series itself is better known as “Marco”

Yayın Tarihi:

-

He sites a page that gives us a 404 error. Glancing through his words, he seems to willfully construe mountains being the homes of gods as equating to mountains are gods. by night in a pillar of fire” as referring to a volcano. Possible, I suppose, but he then goes on to describe G d prescription against touching a mountain as proof that it would kill them, being a volcano. I am no geologist, but would a volcano be hot enough to kill someone who touched its base?Oh boy, a youtube video. Finally, a reputable source! No, just kidding. I don plan on wasting eight minutes watching a video (too busy watching a movie, yenno) but this guy/girl seems to have the exact same arguments as the last blog.

Replica Designer Handbags Adventure Duo: In contrast to the first game, the second went to great lengths to avoid this trope and even split up any first game Adventure Duo members present in the second game by killing off the other partner. Affectionate Pickpocket: Played with: Imoen suddenly starts acting all love struck and swooning around Keldorn, much to his horror (since he is Lawful Good, married, and old enough to be her father). Replica Designer Handbags

Replica Stella McCartney bags I have recently joined Wealthy Affiliate. I haven’t been introduced to any affiliate education before nor did I have any understanding to what affiliate marketing is. After joining I realized that there is so much to know that if you don’t have the education, might as well quit, the concepts that I was learning were so important, key concepts for success. As I was looking through the website I thought “people cannot find these things without anyone telling them”. I was being introduced to the right affiliate marketing education program. Replica Stella McCartney bags

Replica Valentino bags Innocent Flower Girl: Midori almost qualifies, if not for the thing she does to Mr. Arashi. Jerk with a Heart of Gold: The Snake Woman is cruel to Midori, but when other members want to lay hands on Midori, she stands out for her. Indeed, most people in the troupe are not irredeemably evil; their hearts are merely hardened by the harsh circumstances. Replica Valentino bags

Replica Goyard Bags Blush Sticker: Marco is fairly plain in looks http://ubiken.com/mama-bear-as-emilys-mother/, save for his perpetually red cheeks. Canon Foreigner: Amedio, Peppino and his daughters (Concetta, Fiorina and Giulietta), etc. Chekhov’s Gunman: Peppino and his family go to Argentina first and then reappear in the story. Dub Name Change: The series itself is better known as “Marco” In the second Latin American dub, Fiorina is re named Violetta. Replica Goyard Bags

Valentin replica Ascended Fanfic: BALADA: A Symphony of Eternity started out as crossover between Flashman and Code Geass before evolving into a Space Opera that uses magic instead of technology and ramping up the conflict to a Galactic Scale, oh it also has a Death Star with two energy beams! The Dreaded: The Empire has Admiral Gerula: “The Grey Death”; Field Marhasll Cornelia ” The Witch”; Spymaster Zulanasai “Cainblessing” de Harkonian and finally Admiral Metternich who besides his original nickname of “The Fox of Marengo” and “Headmaster Metty” he’s recently aquired the nickname “Malus” which means the evil one in one of his enemies’ ancestral languages. Valentin replica

Replica bags Netflix often receives grief for region locking content on its service, which often isn’t warranted given the strict constraints of third party content licensing, and for charging the same price in every country, which may be a more fair complaint. There was much outcry when Netflix stepped up their effort to block proxying and region workarounds. That said, the majority of “Netflix Original” content isn’t region locked, and is completely uncensored in every country, and Netflix is available to nearly every country in the world, so as their focus changes to original content this criticism has begun to recede Replica bags.

Devamını Oku

Genel

Eaton Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile Walterscheid boru rakoru portföyünü genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Morges, İsviçre … Güç yönetim şirketi Eaton bugün Walterscheid portföyünü dayanıklı ve ince çeperli borular için optimize edilmiş Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile genişlettiklerini duyurdu.

Walringplus tarım, inşaat, ticari taşıt, ayrık imalat, raylı ulaşım ve diğer sektörlerde ihtiyaç duyulan zorlayıcı hidrolik boru rakoru gerekliliklerini karşılaması için tasarlanmıştır. İki olası sızıntı yolu için ilave yumuşak conta bulunduran iki kenarlı kesme halkası bulunan bu boru rakoru sistemi hem kolay, güvenli ve tekrarlanabilir montaj hem de güvenilir ve sızdırmayan operasyon sağlar. İnce çeperli borularda kullanmaya uygundur ve bu sayede mobil makinelerde ağırlığın ve yakıt tüketiminin etkili biçimde azaltılmasını ve sabit makinelerde hareketli parçaları destekler.

Boru rakoru performansında doğru montaj çok önemlidir; bu yüzden WALRINGplus aşırı veya yetersiz sıkmayı önlemek için tasarlanmıştır. Açıkça hissedilen block-stop fonksiyonu, operatör kurulumun sonuna geldiğinde somut bir tork artışı sağlar ve bu şekilde tork veya mesafe ölçümü gerekmez. Bunlara ek olarak, kesme halkasını boruya geçirmek için çok daha az bir kuvvet gerekir ve bu da hem kurulumu daha kolay, hızlı ve güvenli hale getirir hem de yumuşak contanın hasar görme riskini azaltır. Ayrıca sızdırmazlık elemanı kanalının konumu, performans üzerinde hiçbir etkisi olmadan tekrar tekrar kurulumu mümkün kılar.

Walring plus masraflı hasarlara ve duruşlara neden olabilecek sızdırma riskini ortadan kaldırmak için bunların kök nedenlerine iner. 

Borular veya cıvatalar biraz çizilse, akışkan sıcaklığı değişse veya tutma kuvveti azalsa da yumuşak conta, sızıntıları önler. Düşük kurulum torku nedeniyle oluşan sorunlar, kesme halkası borudan çıkarılmadan önce de tespit edilebilir ve bu sayede uygulama sırasında yıkıcı arıza oluşması riskini azaltır.

Eaton Hidrolik EMEA bölgesi Konnektörler ürün yöneticisi olan Christian Kuenstel “Yüksek performanslı Walterscheid ailemize yaptığımız bu muhteşem ilaveyi sonunda piyasaya sürdüğümüz için çok heyecanlıyız,” diyor. “Piyasada başka yumuşak contalı kesme halkaları olsa da iki ilave contalı ve iki kenarlı yenilikçi tasarımımız ve contanın ayrı bir sızdırmazlık elemanı kurulumu gerektirmeden kesme halkasına entegre edilmesi sızıntıyı önlemede daha iyi bir performans sunuyor.”

Walringplus sisteminin diğer avantajları arasında şunlar bulunuyor:

  • İnce çeperli borular için tam optimizasyonlu.
  • Gelecekte paslanmaz çelik materyallerde kullanılmak üzere tasarlandı.
  • Küçük boru boyları için kurulum sonunda net bir tork artışı sunar.
  • Sızıntı nedeniyle uygulama sırasında arıza riskini ve maliyetli duruşları azaltmaya yardımcı olacak şekilde basitleştirilmiş kurulum.

Eaton’ın özel üretim Walterscheid M-R7 makinesi sızıntı riski kadar Walring plus kurulumu için gerekli zamanı ve eforu da azaltır. M-R7 makinesi kesme halkası kurulumu ve boru şekillendirme süreçlerini otomatikleştirerek optimum sistem performansı sağlamaya

, aynı zamanda gerekli tork ve dönüşü azaltmaya yardımcı olur.

Kuenstel “Söz konusu kurulum davranışı ve performans olduğunda Walring plus ikisini de karşılıyor,” diye ekliyor. “Günümüzde müşteriler daha hafif ve kompakt ekipman tercih ediyor, bu yüzden daha fazla mekanik mukavemeti olan ince çeperli borular hidrolik uygulamalarda giderek popülerlik kazanıyor. Optimize edilmiş kesme kenarı geometrisi, block-stop kurulum fonksiyonu ve yumuşak contası sayesinde Walring plus bu aranan özellikleri sunabilir. Bu da genellikle kullanıldığı şekilde maliyeti artırıp akış oranlarını azaltan ilave bileziğe ihtiyaç duyulmadan ince çeperli boruların güvenli kurulumunu sağlar.”

Devamını Oku

Genel

16 Mart gününden itibaren evden çalışma sistemine geçtik

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Moneta Yayın Grubu olarak, halk sağlığını tehdit eden küresel salgın sebebiyle çalışmalarımızı bir süre evden sürdürme kararı aldık. Ekip olarak sosyal mesafe kuralını uygulamak için büyük titizlikle hareket ediyoruz. İş süreçlerimizi bulut tabanlı ortamlar üzerinden sürdürüyor oluşumuz nedeniyle bu yeni çalışma tarzına uyum sağlamakta herhangi bir zorluk yaşamadık. Bu süre boyunca telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerimiz sürekli olarak aktif olacak ve bizimle dilediğiniz an irtibat kurabileceksiniz. Bu süreçte ekip olarak toplantı vs. etkinliklerde de yer almama kararı almış bulunuyoruz.

Salgın riski ortadan kalkana ve yetkili makamlar bu yönde bir açıklama yapana kadar çalışma düzenimizin bu şekilde olacağını tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza duyuruyoruz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere

, esen kalın…

Devamını Oku

Endüstri 4.0

NORD DRIVESYSTEMS

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NORD DRIVESYSTEMS develops and produces optimally matched drive systems consisting of gear units, motors and drive electronics. Drive electronics have been a part of our product range since 1984. We develop and produce NORD frequency inverters, motor starters and field distributors in our own factories. Many years of experience and passion have made NORD what it is today: a leading international complete supplier to industry and the best long-term drive electronics partner for our customers. NORD drive electronics provides high performance and reliability for all of our customers throughout the world.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com