Connect with us

Sanayi Kaynakları

IDEF 2021’e sayılı günler kaldı

Yayın Tarihi:

-

IDEF’21 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, TSKGV yönetim ve sorumluluğunda Tüyap Fuarcılık organizatörlüğünde 25-28 Mayıs 2021 tarihinde her zaman olduğu gibi fiziki olarak gerçekleştirilecek.

IDEF’21 için geri sayım başladı, tüm hazırlıklar son hızıyla devam ediyor. Gerek fuar merkezinde, gerek ilgili kurumlarda, gerekse katılımcı firmalarda hummalı çalışmalar sürüyor. IDEF’in en iyi şekilde yapılabilmesi için var güçleriyle çalışıyorlar.

Fuar alanında çalışmalar çoktan başladı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi hazırlıklarını tamamladı ve IDEF için gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasına başlandı. 17 Mayıs itibari ile katılımcılar hazırladıkları stantlarının montajına başlıyor. Katılımcı firmalar ürün ve hizmetlerini doğru alıcılara direkt olarak IDEF’te ulaştırabilecekler. Tüm hazırlıklar verimli bir fuar dönemi geçirmek için titizlikle çalışıldı.

Hedefler Büyük

Bilindiği üzere IDEF, ülkelerinin savunma tedarikinden sorumlu makamları ağırlıyor ve uluslararası iş birliklerine ortam hazırlıyor. Bu yıl da mütekabiliyet esasına dayalı olarak, Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve bağlıları ile Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan heyet davetlerine 63 ülkeden 105 heyetin katılımı kesinleşti. IDEF’21’e 24 Bakan katılacağını bildirirken, 7 Genelkurmay Başkanı ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı, 20 Kuvvet Komutanı, 5 Emniyet Genel Müdürü ve Müsteşar seviyesinde üst düzey yetkililer yer alıyor. Fuara bu yıl, ülkelerin savunma tedarikinden sorumlu üst düzey yetkililerin ilgisinin daha da artması, IDEF’21’in oldukça verimli geçeceğini ve hedeflerine ulaşacağını şimdiden haber veriyor. 2019 yılında olduğu gibi heyetler, katılımcılar ve ülkemiz savunma sanayisi tedarikinden sorumlu makamlar arasında randevulu görüşmeler planlanıyor.

Söylenenlerin aksine IDEF

, tüm hızıyla yerli ve yabancı katılımcılarını ve ziyaretçilerini ağırlamak için hazırlanıyor

IDEF, sadık katılımcılarına her yıl yenilerini ekleyerek büyüyen bir fuar. Bu yıl da yine eski katılımcılar aynı şekilde fuarda yerlerini aldılar. Bunun yanı sıra yeni katılımcılar da yerlerini almaya devam ediyorlar. Fuara 1 ay kaldı ve satışlar tamamlanmak üzere.

Bu yıl, artan katılım talepleri doğrultusunda geçtiğimiz fuardan farklı olarak, ürün sergilenmesi için 4’üncü salon da katılımcıların hizmetine açıldı. Bugün itibari ile inşaatı tamamlanan Görüşme Ofisleri B2B görüşmelerin daha verimli geçeceği ve daha büyük bir alan olan birinci salonda yapılacak. Tedarik makamları, fuar alanına kurulan makam odalarında katılımcılar ve yabancı heyetler ile görüşmeler yapacaklar.

COVID-19 tedbirleri kapsamında, usul ve esaslara uygun şekilde tüm önlemler alınarak, yüz yüze görüşmeler planlanıyor. Katılımcılarımız gerek heyetler gerekse tedarik makamlarımız ile görüşme taleplerini oluşturmaya başladı. IDEF’21 de sektörün önemli isimlerinin konuşmacı olarak yer alacağı ve savunma sanayii alanında önemli gelişmelerin masaya yatırılacağı paneller planlandı. Fuarın 2.-3.-4. gününde yapılacak olan bu paneller IDEF TV tarafından da canlı olarak yayınlanacak. IDEF’in en önemli parçalarından biri olan iş birliği ve sözleşme imza törenleri de planlanıyor. Özellikle yabancı heyetlere denizcilikte geldiğimiz noktanın tanıtılması adına önemli bir uygulama olan liman faaliyetleri doğrultusunda MİLGEM tanıtımı da gerçekleştirilecek.

Pandemi Tedbirleri ve Daha Geniş Katılım için Düzenlemeler

Tüyap Fuarcılık Grubu olarak “Ticaret İçin Önce Sağlık” bilinciyle yola çıktık ve artırılmış hijyen önlemlerinin hayata geçirilmesi konusunda önemli bir yol kat ettik. TSE COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ni alan ilk ve tek fuarcılık şirketi olduk ve bu konuda hassasiyet gösterdiğimiz tüm uygulamalarımızı tescillendirdik.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı’nın eş güdümüyle yayınlanan ve TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve illerde bulunan yetkili odaların denetim ve kontrolünde sürdürülen yönetmelik uyarınca fuar alanında bir dizi önlem aldık. Bu kapsamda fuar alanına gelen herkesin HES kodu kontrolü ve ateş ölçümü, henüz alana giriş yapmadan gerçekleştiriliyor. Uzman güvenlik ekibi ile fuar alanında sürekli olarak kontroller yapıyor ve alanda maskesiz dolaşıma kesinlikle izin verilmiyor. Tüm alanda ekstra hijyen tedbirleri uygulanıyor ve fuar merkezi havalandırma sistemlerinin bakımlarını, gerekli periyotlara uygun olarak yapılıyor, %100 taze dış havanın alana aktarılması için gerekli değişiklikler havalandırma sistemimizde yapıldı. Ortak kullanım alanları sosyal mesafe kuralına uygun olarak hazırlanıyor ve bu alanlarda gerekli tedbirleri en üst düzeyde tutuluyor. IDEF’21 fuarı için sosyal mesafe kuralına uygun olarak hazırlayacağımız giriş sistemi ve 2 büyük kontrol noktamız ile alana giriş yapmak isteyen herkes için kontrolleri en üst seviyede tutmayı, tüm katılımcı ve ziyaretçilerimize güvenli bir fuar deneyimi sunmayı önceliğimiz kabul ediyoruz.

Pandemi tedbirleri doğrultusunda, fuar alanında aynı anda bulunabilecek kişi sayısında gidilen kısıtlamalara bağlı olarak, fuara yalnızca savunma sanayii profesyonelleri ziyaretçi olarak kabul edilecek. Geçtiğimiz IDEF fuarlarında da olduğu gibi protokol günü şeklinde kurgulanan birinci gün, fuar ziyarete kapalı olacak. Ziyaretçiler, yalnızca ön taleplerini iletirken seçtikleri gün fuarı ziyaret edebilecek. Bu uygulama, katılımcılar için de benzer bir şekilde planlandı ve onlar da her gün için alanda bulunacak kişilerin atamasını önceden yapacak.

Fuar alanında sürekli olarak yoğunluk kontrolleri yapılacak ve alana girişler, bu kontroller doğrultusunda sağlanacak. Buradan hareketle ziyaretçilerin alana girişlerde beklemesi gerekebileceği öngörüsü ile 2.900 metrekarelik bir bekleme alanı, misafirler için hazırlandı.

IDEF’21, hibrit fuar deneyimini de yaşatacak

Tüyap Fuarcılık Grubu, yıllardır dijital teknolojilere yatırım yapıyor, yaptığımız bu yatırımlar ile katılımcı ve ziyaretçilerimize hizmet edecek dijital platformlarımızı geliştiriyor ve paydaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. COVID-19 öncesinde de dijital uygulamalarımız, fuarlarımızın çok önemli parçalarından biri durumundaydı. Örneğin MyTüyap uygulamamız ile iç mekân navigasyonu, detaylı katılımcı arama, kartvizit değişimi, fuar takvimi ve e-yaka kartı işlevlerini sunuyoruz. Akıllı Eşleştirme ve Katılımcı Portali uygulamalarımız bulunuyor. Bugün geldiğimiz noktada, bu ürünlerimizin ne kadar kıymetli olduğu ortaya çıktı. Bu ürünlerimizi daha da geliştirdik ve hibrit fuarcılığın dünyada da öncülerinden biri olduk. IDEF 2021 de bunu önemli bir örneği olacak. Katılımcı firmalarımızın potansiyel alıcılarla buluşabilmesi için Dijital evrenimiz Connect ile yıllardır kullandığımız başarılı bir algoritma örneği olan akıllı eşleştirme sistemi, tarafların potansiyel alıcılar ile çevrimiçi görüşmelerini mümkün kılıyor.

Fuar, 2019 yılında da olduğu gibi 121.500 metrekarelik alana sahip Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde, tüm salonların kullanımı ile fiziki olarak gerçekleştirilecek. Söylenenlerin aksine IDEF, tüm hızıyla yerli ve yabancı katılımcılarını ve ziyaretçilerini ağırlamak için hazırlanıyor. IDEF 2021, savunma sanayii milli ve yerli unsurlarını, büyük bir gurur ile tüm dünyanın gözleri önüne serecek.

Akışkan Gücü

Valmet, yeni Endüstriyel İnternet hizmetleri ile beraber Tieto ile ortaklığını açıkladı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Valmet Endüstriyel Internet alanındaki hizmetlerini bir sonraki aşamaya taşıyarak enerji, selüloz, kağıt ve karton müşterilerine yönelik dört “Performans Merkezi”nin açılışını gerçekleştirdi. Valmet ayrıca Tieto ile imzaladığı ortaklık anlaşmasıyla birlikte, en önemli oyuncuları bir araya getirerek, alanındaki lider Endüstriyel Internet ekosistemini kurmak amaçlı ilk adımı da atmış oldu. Valmet, müşterilerinin süreçlerinde güvenilirlik ve performansı artırmak için oluşturduğu Endüstriyel Internet uygulama ve hizmetlerini geliştirmek amacıyla dört Performans Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Enerji, selüloz, kağıt ve karton müşterilerine yönelik oluşturulan Performans Merkezleri ile Endüstriyel Internet alanında önemli bir açılım sağlayan Valmet, aynı zamanda sanayinin önemli oyuncularından Tieto ile de bir anlaşma imzalayarak, Endüstriyel Internet ve büyük veri çerçevesinde yeni fırsatlar sunuyor. Endüstride büyük veri yönetimi Valmet Endüstriyel Internet Bölümü Yöneticisi Jari Almi açıklamasında şunları söyledi: “Valmet global anlamda selüloz, kağıt ve enerji endüstrilerinde lider proses teknolojisi, otomasyon ve servis sağlayıcısıdır. Müşterilerimize sunduğumuz, gelişmiş sensör ve ölçüm cihazlarıyla donatılmış teknolojiler, makine ve proseslerle ilgili önemli bilgiler sağlıyor. Bunun yanında pek çok müşterimizin kullandığı Valmet otomasyon sistemleri, güvenilir birer veri kaynağıdır. Bu kaynaklardan derlenen veriler, müşterilerimizin diğer kağıt fabrikaları ve tesislerindeki sistemlerden elde edilen bilgilerle bir araya getirildiğinde inanılmaz büyüklükte bir veri kaynağı ortaya çıkmaktadır. Sistemlerimizin müşterilerimize olan en büyük yararı, uzmanlarımızın hangi verileri analiz edecek ve bunları nasıl kullanacaklarını çok iyi bilmeleridir. Bu bilgi ve birikim, Endüstriyel Internet uygulamalarımız ve hizmetlerimizin temelini oluşturmaktadır.” Dört Performans Merkezi Endüstriyel Internet hizmetleri sunacak Valmet tüm internet uygulamaları ve hizmetlerine yönelik müşteri kanalı olacak dört Performans Merkezi oluşturdu. Performans Merkezleri’yle iletişime geçen müşteriler, Valmet uzmanlarından gerçek zamanlı destek alırken müşterilerin süreçleri bu merkezlerde uzaktan izlenebilecek. Ayrıca bu dört Performans Merkezi, belirlenen hedeflere yönelik veri keşif ve büyük veri analizi hizmetlerini de müşterilerin kullanımına sunacak. Selüloz, enerji, kâğıt ve karton endüstrisindeki müşteriler için kurulan Performans Merkezleri’nde Valmet uzmanları hem fiziksel olarak hem de müşteriler nerede olursa olsun uzaktan bağlantıyla sanal olarak da hizmet sağlayabilecek. Sanayinin lider oyuncularıyla kurulan çözüm odaklı ekosistem Valmet ayrıca, müşterilerine kapsamlı bir Endüstriyel Internet uygulama ve hizmet paketi sunabilmek amacıyla, sanayinin lider oyuncularını bir araya getirecek olan bir Endüstriyel Internet çözüm ekosistemi oluşturuyor. Ekosistemin kuruluş amacı selüloz, kağıt ve enerji endüstrilerine yönelik katma değer yaratan uygulama ve hizmetler yaratmak. Bu sayede her biri bağımsız olarak çalıştığında elde edilen performansa kıyasla Valmet müşterilerine çok daha üstün bir performans sağlıyor. Tieto ile kısa süre önce imzalanan ortaklık anlaşması, bu ekosistemin inşası açısından önemli bir adımı oluşturuyor. Jari Almi ortaklık hakkında şunları söyledi: “Tieto ile ortaklığımız müşterilerimize yönelik güçlü bir Endüstriyel Internet ekosistemi kurarak kapsamlı hizmetler sunmak adına atılan çok önemli bir adımdır. Bu işbirliği ve şirketlerin sunduğu bütünleyici nitelikteki hizmetler sayesinde, imalat prosesi ve iş verileri entegre edilerek müşterilerimizin yararına olacak şekilde optimize edilebilecek.” Tieto Başkan Yardımcısı Satu Kiiskinen ise ortaklığa ilişkin şunları söyledi: “Yeni kurulan bu veriye dayalı ekosistemin bir parçası olmaktan ve tedarik zinciri ile süreç optimizasyonu çerçevesinde yeni hizmet ve çözümleri oluşturmak üzere Valmet’le kurduğumuz ortaklıktan çok memnunuz. Şirket Kaynak Planlaması ve İmalat Yürütme Sistemleri çevresinde başlayacak olan işbirliğimizle müşterilerimize Endüstriyel Internet ve büyük veri çerçevesinde yeni fırsatlar sunmak için sabırsızlanıyoruz.” Endüstriyel Internet hizmetleriyle güvenilirlik ve yüksek performans Valmet’in sunduğu Endüstriyel Internet uygulama ve hizmetleri, müşterilerinin proseslerinde güvenilirlik ve performansı artırmak için oluşturuldu. Endüstriyel Internet uygulama ve hizmetleri fabrika ve tesislerin verimliliğini artıracak online izleme, akıllı tanılama ve veri analizinden oluşan güvenilir hizmetler sunmakta, doğru zamanlanmış bakım uygulamalarının planlanmasına yardımcı olarak beklenmedik makine duruşlarını önlemektedir. Valmet’in etkin Endüstriyel Internet hizmetleri, kağıt fabrikaları ve tesis operasyonlarının optimizasyonunu sağlamak için farklı sistemlerden derlenen verileri üretim verileriyle entegre etmeye odaklanır. Ayrıca her bir süreç için ayrı olabileceği gibi tüm makine filosuna yönelik optimizasyon hizmetleri de sağlanabilmektedir

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com