Connect with us

Genel

In the 2009 session, she succeeded in creating and getting

Yayın Tarihi:

-

Koch Industries is not only the second largest private company in America, it is the most politically active. Koch groups have spent tens of millions to influence government policy from financing the Tea Parties, to funding junk academic studies, to undisclosed attack ads against Democrats, to groups promoting climate change denial, to a large network of state based and national think tanks. Koch groups are providing the political muscle for Gov. Scott Walker’s (R WI) union busting power grab. The Koch political machine is geared towards “crony capitalism” corrupting government to make Charles and his brother David Koch richer. Koch’s Tea Party libertarianism is actually a thin veneer for the company’s long running history of winning special deals from the government and manipulating the market to pad Koch profits:

Replica Valentino Handbags Her desire to enhance the lives of all around her has aided not only her district constituency, but those throughout the Western New York region, by securing $28 Million for the Educational Opportunity Center; $2 Million for the Historic Michigan Preservation District; the clean up of 858 E. Ferry toxic waste; $50 Million towards Buffalo Public Schools including adding a nurse in every school ; millions in revenue for minority and women owned businesses by giving them access to county contracts; and much needed funds to help keep Sheehan Memorial Hospital open, just to name a few. In the 2009 session, she succeeded in creating and getting signed into law a bill that creates a NYS Emerging Manager and MWBE financial services strategy in order to allow for the diversification and expansion of MWBE contracting goals to the retirement http://ufp-bdm.com/?p=12483, social security, education and insurance law. A true believer of her mantra, Assemblymember Peoples Stokes vows to continue the fight to ensure a better life for all. Replica Valentino Handbags

Replica Hermes Birkin Abusive Parents: Touka’s biological parents, Oone Kouki and Oone Sachiyo. However, they do make an honest attempt to improve their lives and even try to regain custody of Touka, starting the main conflict of her route. Kyoko san is implied to be one in the first half of Touka’s route but is subverted at the later half. However the end confirms her as abusive as she resorted to physical abuse in Touka’s childhood. Arc Words: “What should I do?” in Touka’s chapter. The Artifact: In the fandisc epilogues, the obligations are no longer really part of the plot and thus the fact that this is supposed to be a world alternate to our own becomes slightly inconvenient with slightly awkward situations like Kenichi explaining to Sachi that the place they’re going is just like Europe from the Sci Fi novels. As You Know: Strange example. The ‘as you know’ stuff is actually about our legal system and customs, while you have to pick up bits and pieces of theirs and put it together because that’s what is really common knowledge. Be Careful What You Wish For: In the fandisc In Ririko’s epilogue, she gets more and more upset about how Kenichi really did grow up and learn to do all those things he couldn’t as a kid. It makes her feel unneeded and useless as well as apparently not really feeling like his big sister. Big Bad: A rare example where the greatest villain is the protagonist’s mentor. Big Damn Heroes: Part of Special High Class Individual training must be about pulling off this trope, considering how often Kenichi does this Chapter 5 has him doing it several times in a row, in addition to earlier occurrences. Isono, of all people, also has a knack for just happening to be in the right place at the right time with the tools Kenichi needs. Black Comedy Rape: Ririko has an “interesting” way of showing affection for Kenichi. Break the Cutie: Touka, arguably Sachi. Natsumi. By the buckets. Though she comes prebroken for your convenience. Not that it saves her from further abuse. Breaking Speech: Houzuki’s preferred method of communication. Breaking the Fourth Wall: Kenichi. He often talks out loud to himself explaining things about the society he’s in or talking about the current events happening in the story. Sometimes the rest of the cast will ask him why he talks to himself out loud. Kenichi: “Oh well. The more tsun she is now, the more dere she’ll be later.” Replica Hermes Birkin.

Devamını Oku

Genel

Eaton Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile Walterscheid boru rakoru portföyünü genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Morges, İsviçre … Güç yönetim şirketi Eaton bugün Walterscheid portföyünü dayanıklı ve ince çeperli borular için optimize edilmiş Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile genişlettiklerini duyurdu.

Walringplus tarım, inşaat, ticari taşıt, ayrık imalat, raylı ulaşım ve diğer sektörlerde ihtiyaç duyulan zorlayıcı hidrolik boru rakoru gerekliliklerini karşılaması için tasarlanmıştır. İki olası sızıntı yolu için ilave yumuşak conta bulunduran iki kenarlı kesme halkası bulunan bu boru rakoru sistemi hem kolay, güvenli ve tekrarlanabilir montaj hem de güvenilir ve sızdırmayan operasyon sağlar. İnce çeperli borularda kullanmaya uygundur ve bu sayede mobil makinelerde ağırlığın ve yakıt tüketiminin etkili biçimde azaltılmasını ve sabit makinelerde hareketli parçaları destekler.

Boru rakoru performansında doğru montaj çok önemlidir; bu yüzden WALRINGplus aşırı veya yetersiz sıkmayı önlemek için tasarlanmıştır. Açıkça hissedilen block-stop fonksiyonu, operatör kurulumun sonuna geldiğinde somut bir tork artışı sağlar ve bu şekilde tork veya mesafe ölçümü gerekmez. Bunlara ek olarak, kesme halkasını boruya geçirmek için çok daha az bir kuvvet gerekir ve bu da hem kurulumu daha kolay, hızlı ve güvenli hale getirir hem de yumuşak contanın hasar görme riskini azaltır. Ayrıca sızdırmazlık elemanı kanalının konumu, performans üzerinde hiçbir etkisi olmadan tekrar tekrar kurulumu mümkün kılar.

Walring plus masraflı hasarlara ve duruşlara neden olabilecek sızdırma riskini ortadan kaldırmak için bunların kök nedenlerine iner. 

Borular veya cıvatalar biraz çizilse, akışkan sıcaklığı değişse veya tutma kuvveti azalsa da yumuşak conta, sızıntıları önler. Düşük kurulum torku nedeniyle oluşan sorunlar, kesme halkası borudan çıkarılmadan önce de tespit edilebilir ve bu sayede uygulama sırasında yıkıcı arıza oluşması riskini azaltır.

Eaton Hidrolik EMEA bölgesi Konnektörler ürün yöneticisi olan Christian Kuenstel “Yüksek performanslı Walterscheid ailemize yaptığımız bu muhteşem ilaveyi sonunda piyasaya sürdüğümüz için çok heyecanlıyız,” diyor. “Piyasada başka yumuşak contalı kesme halkaları olsa da iki ilave contalı ve iki kenarlı yenilikçi tasarımımız ve contanın ayrı bir sızdırmazlık elemanı kurulumu gerektirmeden kesme halkasına entegre edilmesi sızıntıyı önlemede daha iyi bir performans sunuyor.”

Walringplus sisteminin diğer avantajları arasında şunlar bulunuyor:

  • İnce çeperli borular için tam optimizasyonlu.
  • Gelecekte paslanmaz çelik materyallerde kullanılmak üzere tasarlandı.
  • Küçük boru boyları için kurulum sonunda net bir tork artışı sunar.
  • Sızıntı nedeniyle uygulama sırasında arıza riskini ve maliyetli duruşları azaltmaya yardımcı olacak şekilde basitleştirilmiş kurulum.

Eaton’ın özel üretim Walterscheid M-R7 makinesi sızıntı riski kadar Walring plus kurulumu için gerekli zamanı ve eforu da azaltır. M-R7 makinesi kesme halkası kurulumu ve boru şekillendirme süreçlerini otomatikleştirerek optimum sistem performansı sağlamaya

, aynı zamanda gerekli tork ve dönüşü azaltmaya yardımcı olur.

Kuenstel “Söz konusu kurulum davranışı ve performans olduğunda Walring plus ikisini de karşılıyor,” diye ekliyor. “Günümüzde müşteriler daha hafif ve kompakt ekipman tercih ediyor, bu yüzden daha fazla mekanik mukavemeti olan ince çeperli borular hidrolik uygulamalarda giderek popülerlik kazanıyor. Optimize edilmiş kesme kenarı geometrisi, block-stop kurulum fonksiyonu ve yumuşak contası sayesinde Walring plus bu aranan özellikleri sunabilir. Bu da genellikle kullanıldığı şekilde maliyeti artırıp akış oranlarını azaltan ilave bileziğe ihtiyaç duyulmadan ince çeperli boruların güvenli kurulumunu sağlar.”

Devamını Oku

Genel

16 Mart gününden itibaren evden çalışma sistemine geçtik

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Moneta Yayın Grubu olarak, halk sağlığını tehdit eden küresel salgın sebebiyle çalışmalarımızı bir süre evden sürdürme kararı aldık. Ekip olarak sosyal mesafe kuralını uygulamak için büyük titizlikle hareket ediyoruz. İş süreçlerimizi bulut tabanlı ortamlar üzerinden sürdürüyor oluşumuz nedeniyle bu yeni çalışma tarzına uyum sağlamakta herhangi bir zorluk yaşamadık. Bu süre boyunca telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerimiz sürekli olarak aktif olacak ve bizimle dilediğiniz an irtibat kurabileceksiniz. Bu süreçte ekip olarak toplantı vs. etkinliklerde de yer almama kararı almış bulunuyoruz.

Salgın riski ortadan kalkana ve yetkili makamlar bu yönde bir açıklama yapana kadar çalışma düzenimizin bu şekilde olacağını tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza duyuruyoruz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere

, esen kalın…

Devamını Oku

Endüstri 4.0

NORD DRIVESYSTEMS

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NORD DRIVESYSTEMS develops and produces optimally matched drive systems consisting of gear units, motors and drive electronics. Drive electronics have been a part of our product range since 1984. We develop and produce NORD frequency inverters, motor starters and field distributors in our own factories. Many years of experience and passion have made NORD what it is today: a leading international complete supplier to industry and the best long-term drive electronics partner for our customers. NORD drive electronics provides high performance and reliability for all of our customers throughout the world.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com