Connect with us

Araştırma ve Teknoloji

Microsoft 2019 siber güvenlik trendi öngörülerini açıkladı

Yayın Tarihi:

-

Microsoft, 2019 ve sonrası için, siber güvenlik en yeni trendleri açıkladı. Yapay zekâ, bulut bilişim, kuantum bilişim, botnet’ler ve fidye yazılımlar siber güvenliğin temel konuları olacak.

Yeni teknolojiler, şirketlere yeni yetenekler kazandırırken yeni nesil tehditleri de beraberinde getiriyor. Microsoft, siber tehditlerin üstesinden gelmek için, 2019’da kullanılacak yöntemleri ve güvenlik öngörüleriyle ilgili ayrıntılı bir açıklama yaptı.

Yapay zekâ, siber güvenlik için en önemli araç olacak

Dünya çapında yapay zekâ harcamalarının 2020 yılına kadar 46 milyar dolara ulaşması öngörülürken, bu büyümenin yüzde 25’i bankacılık ve finans güvenliği alanlarında gerçekleşecek. Ortadoğu ve Afrika’da 2017 yılında 37,5 milyon dolar olan yapay zekâ pazarının, 2021 yılında 100 milyon doları aşması bekleniyor. Her ne kadar siber suçların 2021 yılına kadar dünyaya 6 trilyon dolara mal olması beklense de yapay zekâya dayalı çözümlerin küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolara kadar katkıda bulunması öngörülüyor.

Siber güvenlik için bulut olmazsa olmaz

Bulut bilişimde siber güvenlik harcamalarının 2021 yılına kadar 3,5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Türkiye’deki bulut hizmetlerinde yapılan harcamaların da yüzde 37,4 büyümesi öngörülüyor. 2019’da, hacker’lar giderek daha karmaşık güvenlik önlemleri alarak çalışmalarını hızlandıracak. Hacker’lar için kolay hedef olarak adlandırılan sistemlerin başında, güvenlik açığı olan bulut uygulamaları geliyor.

Botnet ve fidye yazılımlar

“Robot” ve “network” kelimelerinin birleşimi olan botnet’lere, bilgisayar korsanlarının bir seferde çeşitli cihazların kontrolünü ele geçirmesine olanak veren kötü amaçlı yazılımlar bulaşabiliyor. Türkiye, içinde bulunduğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi genelindeki tüm botların yüzde 18,5’ini barındırıyor. 1139 internet kullanıcısına düşen 1 botla Türkiye, en fazla toplam bot bulaşma oranına sahip ülke konumunda. 2019’la birlikte sezgisel teknikler de botnet’lerle mücadelede en etkili araçlar olacak.

Geçtiğimiz yıl wannacrypt virüsünün 230.000’den fazla bilgisayara bulaşması hâlâ etkisini koruyor. Buna benzer fidye yazılımları, 2019 yılında da siber suçlular tarafından kullanılan popüler yöntemler olmaya devam edecek. 2020 yılına kadar kurumsal saldırıların yüzde 25’inden fazlasının IoT üzerinden gerçekleşmesi ve IT güvenlik bütçelerinin %10’unun IoT’ye ayrılması bekleniyor.

Araştırma ve Teknoloji

Renault Trucks, Optifleet’in mobil versiyonunu tanıttı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Renault Trucks tarafından geliştirilen filo yönetim çözümü Optifleet, artık mobil versiyonuyla hizmette. Böylece filo yöneticileri, operasyonları sırasındaki tüm filo bilgilerine her yerden, her an erişim sağlayabiliyorlar.

 Renault Trucks’ın filo yönetimi çözümü Optifleet, operatörlerin filodaki araçlarını ve sürücülerini her an izleyebilmesini sağlıyor. Bu sayede taşımacılık operasyonlarının zamanında yönetilmesiyle ana gider kalemlerinin gözlenmesi ve tasarruf önlemlerinin geliştirilmesi mümkün oluyor. Tüm avantajlarının yanı sıra artık Optifleet’in mobil versiyonu da sunuluyor. Optifleet, yeni ara yüzü sayesinde cep telefonları veya tabletlerle uzaktan kullanılabiliyor.

Optifleet uygulamasının basitleştirilmiş ara yüzü, filo yöneticilerinin araçlarına bir tıklama ile erişmesini ve sorunsuz bir şekilde operasyonlarını yürütmesini (My fleet now) veya sürücülerin bireysel sürüş ve kamyon kullanımını izlemelerini (Ecoscore) sağlıyor. Operatörler, filoyla ilgili bilgilere zamanında ulaşarak beklenmedik durumlara hızlı bir şekilde müdahale edebiliyor. Lojistik şirketlerinin, sürücü davranışını optimize etmelerine, filoları etkili bir şekilde yönetmelerine ve işletme maliyetlerini kontrol etmelerine yardımcı olmak için üç ayrı modül bulunuyor:

– Optifleet Check / Kontrol modülü, özellikle yakıt tüketimini ve CO2emisyonlarını azaltmak üzere yararlı olan teknik araç bilgilerini sağlıyor. Yakıt tüketimi, rölantide geçen zamanın yüzdesi, frene basma sayısı, deponun yakıt seviyesindeki önemli değişiklikler gibi bilgiler gösteriliyor. Sürüş davranışlarını izleyen, analiz eden ve yakıt tüketimini azaltmak için çözümleri tanımlayan Ecoscore özelliği de bu modüle dahil.

– Optifleet Map / Harita modülü, araçların coğrafi konumunu gösteriyor. Araçların konumu, hızı, yönü, sürücü bilgileri gerçek zamanlı olarak saptanıyor. Kilometre ve zamanı optimize etmek üzere sürüş rotalarını ve araçların güzergâh geçmişini analiz ediyor. Böylece gereksiz kilometreleri önlemek için güzergâhlar optimize edilebiliyor.

– Optifleet Drive / Sürücü modülü, sürüş süreleri hakkında bilgi sağlıyor. Operatörlerin, sürücü kartlarındaki ve takograf belleklerindeki verilere uzaktan erişmeleri mümkün oluyor. Yönetmeliğe uygun araç kullanma ve dinlenme sürelerini gerçek zamanlı olarak izlenebiliyor.

Renault Trucks, Optifleet’in yeni mobil uygulaması ile yakıt tüketimi ve CO2emisyonlarını takip etmek ve azaltma yönünde filoları desteklemek üzere sunduğu çözümleri daha da geliştiriyor. Gerçek zamanlı filo yönetimi sayesinde, operatörler gerekli durumlarda daha hızlı aksiyon alabiliyor, kârlılıklarını ve müşterilerinin memnuniyetini artırabiliyor. Uygulamada Optifleet sayesinde araç başına yılda 5.000 euroya kadar tasarruf sağlanabiliyor.

Optifleet uygulaması şimdi AppStore ve Google Play’den indirilebilir. Uygulamanın kullanımı, Optifleet hizmetinin üyeliğine bağlıdır.

Devamını Oku

Araştırma ve Teknoloji

eWon Flexy veri ediniminde MQTT´yi destekliyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

HMS Endüstriyel Ağlar, IoT ağ geçidi ürünü eWON Flexy´nin (yeni Flexy 205´te dahil olmak üzere tüm yeni modelleriyle) artık ağ trafiği ve cihaz kaynak gereksinimlerini en aza indirmeyi amaçlayan basit ve hafif mesajlaşma protokolü olan Mesaj Kuyruğu Telemetri Taşıma (MQTT) protokolünü de desteklediğini duyurdu. Öncelikli olarak petrol ve gaz dağıtım firmalarına boru hatlarını kontrol etmelerinde yardımcı olmak için 1999 yılında hayata geçirilen MQTT, Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) hızlı yükselişi ve düşük güçlü akıllı cihazlar arasında iletişimi kolaylaştırma ihtiyacından ötürü son zamanlarda büyük bir rağbet görmeye başladı.

MQTT esasen düşük güçlü bütünleşik cihazlara odaklı bir yayın/abonelik protokolüdür. MQTT kaynakların az olduğu düşük güçlü bütünleşik cihaz ortamlarını hedeflemektedir.
MQTT protokolünü eWON Flexy ile birlikte kullanmanın avantajlarından bir tanesi ise operasyonları herhangi bir duraksama noktasından itibaren veri kayıpları yaşamadan tekrar devam ettirebilme yetisine sahip olmaktır. Bununla birlikte, ağ kesintileri sırasında ağ iletişime tekrar devam edene ve istemci cihaz veriyi okuyana kadar veri ara belleğe alınabilir. Bu sadece veri kaybını önlemekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerin bilgi akışını ağ düğümlerine kadar yönetmelerini de sağlar.

Yüksek hacimli verilerin düşük bant genişliği, yüksek gecikme süresi veya güvenilir olmayan ağlar tarafından kısıtlanmış çok sayıda sunucu ve istemciye aktarımını kolaylaştırmak için tasarlanan MQTT, dinamik iletişim ortamları için idealdir. Adından da anlaşılacağı üzere, MQTT protokülünün asıl amacı uzaktan izleme olarak da bilinen telemetridir.
Halihazırda birkaç eWON Flexy kullanıcısı bu protokolün faydalarını görmüş ve kendi projelerine entegre etmeye başlamışlardır.

Devamını Oku

Araştırma ve Teknoloji

“Uçan taksi” için büyük adım

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Google’ın kurucuları arasında yer alan ve çatı şirketi Alphabet’in üst düzey yöneticilerinden olan Larry Page’in mali olarak desteklediği Kitty Hawk şirketi, uçan taksi modeli Cora’yı kamuoyuna tanıttı. Şirket, Yeni Zelanda hükümetinin desteğiyle uçan taksi hizmeti başlatmayı amaçlıyor.

Kitty Hawk şirketi internet sitesinden yaptığı açıklamada, prototipi geçen yıl üretilen elektrikli insansız hava aracının, Yeni Zelanda hükümetinin desteğiyle bu ülkede ticari taksi olarak işletilmesinin planlandığı bildirildi.

Koza biçimli bir yolcu kabinine sahip olan iki kanatlı hava aracı, kanatlarındaki dikey pervaneler sayesinde bir helikopter gibi piste ihtiyaç duymadan olduğu yerden havalanabiliyor. Kalktıktan sonra ise pervaneler devre dışı kalıyor ve Cora kanatlı bir uçak gibi düz bir çizgide süzülerek ilerliyor.

Kitty Hawk’ın CEO’su Sebastian Thrun, bu yılın başında verdiği bir demeçte uçan taksi hizmetinin 5 yıl içinde faaliyete geçmesini planladıklarını açıklamıştı.

Cora’nın uçuşa hazır bir model olarak kamuoyuna duyurulması bu konuda atılmış önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Şirket yetkilileri Yeni Zelanda hükümetinin desteği ve iş birliği ile bu sürecin 3 yılda tamamlanabileceğini değerlendiriyor.

 “Yeni Zelanda’da 2050’de karbon salınımını sıfırlamayı amaçlıyoruz”

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, New York Times’a yaptığı açıklamada, Kitty Hawk’ın insansız hava aracı ruhsat sürecinin başlatıldığını vurgulayarak, “Yeni Zelanda’da 2050 yılında karbon salınımını sıfırlamayı amaçlıyoruz. Bu türden heyecan verici projeler bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak” dedi.

Kitty Hawk dışında Airbus, Über ve Dubai destekli Çin firması Ehang da uçan taksi olarak kullanılmak üzere hava aracı prototipleri üzerinde çalışıyor.

Airbus’ın deneysel havacılık uygulamaları birimi A³, Ocak ayında uçan taksi hizmeti vermesi öngörülen insansız elektrikli hava aracı modeli Vahana’nın test uçuşunu gerçekleştirmişti. (Kaynak: AA)

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com