Connect with us

Genel

She usually writes Dany/Jorah and some incredibly well done

Yayın Tarihi:

-

You can also add to the current recommendations if you want. Refrain from posting Conversation in the Main Page though; that goes in the discussion page. Her longest fic to date (June 2013) is a 80k post Dance epic, but there are many one shots as well. She usually writes Dany/Jorah and some incredibly well done Jon/Sansa (she’s the main reason for the popularity of the J/S ship in ASOIAF fanfic), but also seems to have a soft spot for Jaime as well.

Replica Stella McCartney bags But Andrew was a knowledge rabbit hole you wanted to jump down. He didn’t talk over you, he didn’t talk at you; he told stories. My parents sawCatson tour in Japan in Japanese and they said, ‘well that’s the only way we’d ever want to seeCats’. That was me, Tom, Jean Yves, the Four Seasons http://zeno-schmuck.de/?p=697, Liberace and HBO: how else are you going to watch that?” Andrew didn’t drop names: he held them up.It was cold in Chicago when I saw him on January 9 of this year, so he drove me from Symphony Center to the Lyric Opera. Replica Stella McCartney bags

Valentin replica With a contribution made by ORiGO Games for the Kickstarter funded indie arena fighter, Combat Core, Ares is set is appear a Guest Fighter in the game along with Zetto and Kizuna of TOME. provides trope examples of: Achievement System: The original game comes with 25 obtainable achievements that adds up to a total of 330 achievement points similar Xbox LIVE Achievements and Gamerscore. Valentin replica

Replica Goyard Bags We start with an update in Brazil, where a recent decision to suspend the Belo Monte Hydroelectric Dam provides new evidence for an argument we have been highlighting for months, suggesting Hollywood holds a great deal of environmental leadership power. The project cited as a “danger of irreparable harm” to the Amazon Rainforest” was suspended after Avatar director, James Cameron, not only vocalized concerns but also visited the indigenous communities who would be impacted by the dam. And in Malaysia, individuals continue to work towards protecting land in Borneo. Recent efforts have been directed at attaining a World Heritage Listing for the Maliau Basin, which would effectively save the isolated and celebrated rain forests from timber and mining interests. Replica Goyard Bags

Hermes Birkin replica Perhaps, too, through the mysterious miracle of word of mouth they will make that longed for breakthrough to a wider readership. Stimulated by the remarkable success of the Harry Potter series, this category has given young people an appreciation of the reading experience that could augur well for the adult non genre novel. While “The War of the Roses” garnered outstanding box office and critical success with Golden Globe, BAFTA and multiple award nominations internationally, Adler went on to sell movie and film rights for 12 books, all noted for his character driven and masterful storytelling. Produced by Linda Lavin for PBS’ American Playhouse series, Adler’s “The Sunset Gang” was adapted into a trilogy starring Uta Hagen, Harold Gould, Dori Brenner and Jerry Stiller, garnering Doris Roberts an Emmy nomination for ‘Best Supporting Actress in a Mini Series.’ Hermes Birkin replica

wholesale replica handbags Most clearly can be applied ie on websites with online stores: When a visitor lands for the first time in a category page, do not show them all at once. Dales small sections at all times so that they can select and move through the checkout process, being more specific on what they need. wholesale replica handbags

Falabella Replica Bags Smug Snake: Cross. Spy Fiction the bitterest of Stale Beer. Even more so than The Sandbaggers in a way, since Burnside at least believes in what he does, while Callan only does it because he’d be unemployable in any other job, and the Section would probably have him killed if he tried to quit Falabella Replica Bags.

Devamını Oku

Genel

Eaton Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile Walterscheid boru rakoru portföyünü genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Morges, İsviçre … Güç yönetim şirketi Eaton bugün Walterscheid portföyünü dayanıklı ve ince çeperli borular için optimize edilmiş Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile genişlettiklerini duyurdu.

Walringplus tarım, inşaat, ticari taşıt, ayrık imalat, raylı ulaşım ve diğer sektörlerde ihtiyaç duyulan zorlayıcı hidrolik boru rakoru gerekliliklerini karşılaması için tasarlanmıştır. İki olası sızıntı yolu için ilave yumuşak conta bulunduran iki kenarlı kesme halkası bulunan bu boru rakoru sistemi hem kolay, güvenli ve tekrarlanabilir montaj hem de güvenilir ve sızdırmayan operasyon sağlar. İnce çeperli borularda kullanmaya uygundur ve bu sayede mobil makinelerde ağırlığın ve yakıt tüketiminin etkili biçimde azaltılmasını ve sabit makinelerde hareketli parçaları destekler.

Boru rakoru performansında doğru montaj çok önemlidir; bu yüzden WALRINGplus aşırı veya yetersiz sıkmayı önlemek için tasarlanmıştır. Açıkça hissedilen block-stop fonksiyonu, operatör kurulumun sonuna geldiğinde somut bir tork artışı sağlar ve bu şekilde tork veya mesafe ölçümü gerekmez. Bunlara ek olarak, kesme halkasını boruya geçirmek için çok daha az bir kuvvet gerekir ve bu da hem kurulumu daha kolay, hızlı ve güvenli hale getirir hem de yumuşak contanın hasar görme riskini azaltır. Ayrıca sızdırmazlık elemanı kanalının konumu, performans üzerinde hiçbir etkisi olmadan tekrar tekrar kurulumu mümkün kılar.

Walring plus masraflı hasarlara ve duruşlara neden olabilecek sızdırma riskini ortadan kaldırmak için bunların kök nedenlerine iner. 

Borular veya cıvatalar biraz çizilse, akışkan sıcaklığı değişse veya tutma kuvveti azalsa da yumuşak conta, sızıntıları önler. Düşük kurulum torku nedeniyle oluşan sorunlar, kesme halkası borudan çıkarılmadan önce de tespit edilebilir ve bu sayede uygulama sırasında yıkıcı arıza oluşması riskini azaltır.

Eaton Hidrolik EMEA bölgesi Konnektörler ürün yöneticisi olan Christian Kuenstel “Yüksek performanslı Walterscheid ailemize yaptığımız bu muhteşem ilaveyi sonunda piyasaya sürdüğümüz için çok heyecanlıyız,” diyor. “Piyasada başka yumuşak contalı kesme halkaları olsa da iki ilave contalı ve iki kenarlı yenilikçi tasarımımız ve contanın ayrı bir sızdırmazlık elemanı kurulumu gerektirmeden kesme halkasına entegre edilmesi sızıntıyı önlemede daha iyi bir performans sunuyor.”

Walringplus sisteminin diğer avantajları arasında şunlar bulunuyor:

  • İnce çeperli borular için tam optimizasyonlu.
  • Gelecekte paslanmaz çelik materyallerde kullanılmak üzere tasarlandı.
  • Küçük boru boyları için kurulum sonunda net bir tork artışı sunar.
  • Sızıntı nedeniyle uygulama sırasında arıza riskini ve maliyetli duruşları azaltmaya yardımcı olacak şekilde basitleştirilmiş kurulum.

Eaton’ın özel üretim Walterscheid M-R7 makinesi sızıntı riski kadar Walring plus kurulumu için gerekli zamanı ve eforu da azaltır. M-R7 makinesi kesme halkası kurulumu ve boru şekillendirme süreçlerini otomatikleştirerek optimum sistem performansı sağlamaya

, aynı zamanda gerekli tork ve dönüşü azaltmaya yardımcı olur.

Kuenstel “Söz konusu kurulum davranışı ve performans olduğunda Walring plus ikisini de karşılıyor,” diye ekliyor. “Günümüzde müşteriler daha hafif ve kompakt ekipman tercih ediyor, bu yüzden daha fazla mekanik mukavemeti olan ince çeperli borular hidrolik uygulamalarda giderek popülerlik kazanıyor. Optimize edilmiş kesme kenarı geometrisi, block-stop kurulum fonksiyonu ve yumuşak contası sayesinde Walring plus bu aranan özellikleri sunabilir. Bu da genellikle kullanıldığı şekilde maliyeti artırıp akış oranlarını azaltan ilave bileziğe ihtiyaç duyulmadan ince çeperli boruların güvenli kurulumunu sağlar.”

Devamını Oku

Genel

16 Mart gününden itibaren evden çalışma sistemine geçtik

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Moneta Yayın Grubu olarak, halk sağlığını tehdit eden küresel salgın sebebiyle çalışmalarımızı bir süre evden sürdürme kararı aldık. Ekip olarak sosyal mesafe kuralını uygulamak için büyük titizlikle hareket ediyoruz. İş süreçlerimizi bulut tabanlı ortamlar üzerinden sürdürüyor oluşumuz nedeniyle bu yeni çalışma tarzına uyum sağlamakta herhangi bir zorluk yaşamadık. Bu süre boyunca telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerimiz sürekli olarak aktif olacak ve bizimle dilediğiniz an irtibat kurabileceksiniz. Bu süreçte ekip olarak toplantı vs. etkinliklerde de yer almama kararı almış bulunuyoruz.

Salgın riski ortadan kalkana ve yetkili makamlar bu yönde bir açıklama yapana kadar çalışma düzenimizin bu şekilde olacağını tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza duyuruyoruz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere

, esen kalın…

Devamını Oku

Endüstri 4.0

NORD DRIVESYSTEMS

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NORD DRIVESYSTEMS develops and produces optimally matched drive systems consisting of gear units, motors and drive electronics. Drive electronics have been a part of our product range since 1984. We develop and produce NORD frequency inverters, motor starters and field distributors in our own factories. Many years of experience and passion have made NORD what it is today: a leading international complete supplier to industry and the best long-term drive electronics partner for our customers. NORD drive electronics provides high performance and reliability for all of our customers throughout the world.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com