Connect with us

Genel

” Take Off Your Clothes: In the 2009 08 31 strip

Yayın Tarihi:

-

They come from hell and heaven. They come from galaxies where secrets can make gods blaze. They come in the name of the lost, the helpless, and all the world’s evil, wrapped in a little package. They come from beyond even the fourth wall http://www.telagabaja.com/2017/12/18/while-you-may-be-paying-over-a-longer-period-of-time/, and they fight for everything under the sun.

Valentin replica Andy trying to pass himself off as a Catholic in front a room full of’em while knowing almost nothing about the religion. Andy’s attempts to worm his way out of visiting a terminally ill child at the hospital. Robert Lindsay cringing himself with his narcissism in front of the same ill child. Valentin replica

Replica Valentino bags We’ve all seen a movie where a missile flies past the hero directly into a window and causes a building to explode. Or a timer ticking down to zero on the immovable bomb in the basement of an office building. And gosh! Let’s not forget the many, many fun cartoons or anime where skyscraper after skyscraper after building is just freaking totaled. This is dictated by the Second Law of Metafictional Thermodynamics. Replica Valentino bags

Hermes Replica Handbags Splash of Color: The page where Phobia meets again with her brother Alcides is in black and white, save for the blood covering Alcides/Herakles. Spoiler Opening: Appropriately, the “Opening Credits” show Mania a few episodes early. Stalker With a Crush: Nightsorrow to Phobia. “But have you seen her ass?” Stupidest Thing I’ve Ever Heard: “None shall pass, for this bridge leads to the Magical Land of the Pretty Ponies.” Take Off Your Clothes: In the 2009 08 31 strip, Filby asks Phobia to take off her belt. She doesn’t take it well. Tell Me About My Father: Parodied, with Phobia telling Gastro she was seduced by Zeus in the form of an animal, and the specific animal changes every time she tells the story. You’re welcome. Later, she claims that she doesn’t know who Gastro’s father is. and even later, she accidentally lets it slip that she actually does know. It’s Lord Nightsorrow. Gastro’s not happy to find out he’s been lied to all these years. Theme Naming: Many of the names come from prefixes/suffixes of Greek origin. Time Police: Philia. First foreshadowed on two pages, then shown in the dubiously canonical “badder comics” interlude, before finally showing up in the comic proper. Title Drop: Happens twice in “Not Everything’s About Phobia”, with Lampshades in the Alt Text. Too Kinky to Torture: KleptoPhobia: You know, some people whip their slaves for less than that. Hermes Replica Handbags

wholesale replica handbags The coffee maker also has a built in LCD clock that has a programmable timer. You can control the water to coffee ration with the digital settings and using 2, 4, 6, 8 or even 10 cup capacity. When desiring to only brew 2 4 cups of coffee it has an aroma function to help with brewing a lower amount. wholesale replica handbags

Falabella Replica Bags After receiving more letters from Thorax about issues with Pharynx, Thorax’s elder broodmate, Starlight Glimmer takes Trixie to the Changeling kingdom, which has blossomed with plant life since the changelings are no longer drawing love from it. Outside of the hive, they run into Pharynx, who has not yet chosen to take on the new colorful changeling forms, and instead captures the pair. He takes them to Thorax, but Thorax reprimands him. Thorax explains to the ponies that Pharynx used to be the lead guard, helping to protect the hive, but since their transformation, has had little do to and resents the changes that has happened. The only thing that seems to keep Pharnyx interested is the current threat of a giant maulwurf that threatens the hive, but Thorax has planned to lead the creature away via a trail of food. Falabella Replica Bags

Replica Stella McCartney bags “The surgery went well and according to plan,” Dr. Eric Wallen, professor of urology at UNC, said in a statement. “Coach Williams did great. I fully expect him to coach this season and for years to come. He could miss some practice time if we perform another procedure sometime in October, but he would be able to resume his coaching duties prior to the start of the regular season.” Replica Stella McCartney bags

Replica Designer Handbags The Dynojet Power Commander has been king for about 10 years. Dynojet makes lot of engine performance electronics. The company even makes chassis dynos to measure engine hp and torque at the rear wheels. This is a more accurate way to measure actual vehicle performance. There are motorcycle dynos and 4 wheeler dynos Replica Designer Handbags.

Devamını Oku

Genel

Eaton Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile Walterscheid boru rakoru portföyünü genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Morges, İsviçre … Güç yönetim şirketi Eaton bugün Walterscheid portföyünü dayanıklı ve ince çeperli borular için optimize edilmiş Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile genişlettiklerini duyurdu.

Walringplus tarım, inşaat, ticari taşıt, ayrık imalat, raylı ulaşım ve diğer sektörlerde ihtiyaç duyulan zorlayıcı hidrolik boru rakoru gerekliliklerini karşılaması için tasarlanmıştır. İki olası sızıntı yolu için ilave yumuşak conta bulunduran iki kenarlı kesme halkası bulunan bu boru rakoru sistemi hem kolay, güvenli ve tekrarlanabilir montaj hem de güvenilir ve sızdırmayan operasyon sağlar. İnce çeperli borularda kullanmaya uygundur ve bu sayede mobil makinelerde ağırlığın ve yakıt tüketiminin etkili biçimde azaltılmasını ve sabit makinelerde hareketli parçaları destekler.

Boru rakoru performansında doğru montaj çok önemlidir; bu yüzden WALRINGplus aşırı veya yetersiz sıkmayı önlemek için tasarlanmıştır. Açıkça hissedilen block-stop fonksiyonu, operatör kurulumun sonuna geldiğinde somut bir tork artışı sağlar ve bu şekilde tork veya mesafe ölçümü gerekmez. Bunlara ek olarak, kesme halkasını boruya geçirmek için çok daha az bir kuvvet gerekir ve bu da hem kurulumu daha kolay, hızlı ve güvenli hale getirir hem de yumuşak contanın hasar görme riskini azaltır. Ayrıca sızdırmazlık elemanı kanalının konumu, performans üzerinde hiçbir etkisi olmadan tekrar tekrar kurulumu mümkün kılar.

Walring plus masraflı hasarlara ve duruşlara neden olabilecek sızdırma riskini ortadan kaldırmak için bunların kök nedenlerine iner. 

Borular veya cıvatalar biraz çizilse, akışkan sıcaklığı değişse veya tutma kuvveti azalsa da yumuşak conta, sızıntıları önler. Düşük kurulum torku nedeniyle oluşan sorunlar, kesme halkası borudan çıkarılmadan önce de tespit edilebilir ve bu sayede uygulama sırasında yıkıcı arıza oluşması riskini azaltır.

Eaton Hidrolik EMEA bölgesi Konnektörler ürün yöneticisi olan Christian Kuenstel “Yüksek performanslı Walterscheid ailemize yaptığımız bu muhteşem ilaveyi sonunda piyasaya sürdüğümüz için çok heyecanlıyız,” diyor. “Piyasada başka yumuşak contalı kesme halkaları olsa da iki ilave contalı ve iki kenarlı yenilikçi tasarımımız ve contanın ayrı bir sızdırmazlık elemanı kurulumu gerektirmeden kesme halkasına entegre edilmesi sızıntıyı önlemede daha iyi bir performans sunuyor.”

Walringplus sisteminin diğer avantajları arasında şunlar bulunuyor:

  • İnce çeperli borular için tam optimizasyonlu.
  • Gelecekte paslanmaz çelik materyallerde kullanılmak üzere tasarlandı.
  • Küçük boru boyları için kurulum sonunda net bir tork artışı sunar.
  • Sızıntı nedeniyle uygulama sırasında arıza riskini ve maliyetli duruşları azaltmaya yardımcı olacak şekilde basitleştirilmiş kurulum.

Eaton’ın özel üretim Walterscheid M-R7 makinesi sızıntı riski kadar Walring plus kurulumu için gerekli zamanı ve eforu da azaltır. M-R7 makinesi kesme halkası kurulumu ve boru şekillendirme süreçlerini otomatikleştirerek optimum sistem performansı sağlamaya

, aynı zamanda gerekli tork ve dönüşü azaltmaya yardımcı olur.

Kuenstel “Söz konusu kurulum davranışı ve performans olduğunda Walring plus ikisini de karşılıyor,” diye ekliyor. “Günümüzde müşteriler daha hafif ve kompakt ekipman tercih ediyor, bu yüzden daha fazla mekanik mukavemeti olan ince çeperli borular hidrolik uygulamalarda giderek popülerlik kazanıyor. Optimize edilmiş kesme kenarı geometrisi, block-stop kurulum fonksiyonu ve yumuşak contası sayesinde Walring plus bu aranan özellikleri sunabilir. Bu da genellikle kullanıldığı şekilde maliyeti artırıp akış oranlarını azaltan ilave bileziğe ihtiyaç duyulmadan ince çeperli boruların güvenli kurulumunu sağlar.”

Devamını Oku

Genel

16 Mart gününden itibaren evden çalışma sistemine geçtik

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Moneta Yayın Grubu olarak, halk sağlığını tehdit eden küresel salgın sebebiyle çalışmalarımızı bir süre evden sürdürme kararı aldık. Ekip olarak sosyal mesafe kuralını uygulamak için büyük titizlikle hareket ediyoruz. İş süreçlerimizi bulut tabanlı ortamlar üzerinden sürdürüyor oluşumuz nedeniyle bu yeni çalışma tarzına uyum sağlamakta herhangi bir zorluk yaşamadık. Bu süre boyunca telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerimiz sürekli olarak aktif olacak ve bizimle dilediğiniz an irtibat kurabileceksiniz. Bu süreçte ekip olarak toplantı vs. etkinliklerde de yer almama kararı almış bulunuyoruz.

Salgın riski ortadan kalkana ve yetkili makamlar bu yönde bir açıklama yapana kadar çalışma düzenimizin bu şekilde olacağını tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza duyuruyoruz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere

, esen kalın…

Devamını Oku

Endüstri 4.0

NORD DRIVESYSTEMS

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NORD DRIVESYSTEMS develops and produces optimally matched drive systems consisting of gear units, motors and drive electronics. Drive electronics have been a part of our product range since 1984. We develop and produce NORD frequency inverters, motor starters and field distributors in our own factories. Many years of experience and passion have made NORD what it is today: a leading international complete supplier to industry and the best long-term drive electronics partner for our customers. NORD drive electronics provides high performance and reliability for all of our customers throughout the world.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com