Connect with us

Genel

The award champions safety and recognizes secondary schools

Yayın Tarihi:

-

This soft sell approach is also where humor (or, should we say, “humour”) really comes into play. As British comedian Jimmy Carr once said of us Brits, “Saying someone can’t take a joke is pretty much the worst thing you can say about them.” So, it’s no surprise that humor is a powerful tool in British advertising. We used it to try and sell home insurance for crying out loud! Comedy, in the right hands, forges a connection with the customer and drives warmth towards a brand.

Replica Handbags South Burlington High School is the recipient of the National Athletic Trainers’ Association Safe Sports School award for its Athletic Medicine/Athletic Training Program. The award champions safety and recognizes secondary schools that provide safe environments for student athletes. The award reinforces the importance of providing the best level of care, injury prevention and treatment, a news release said earlier this week.. Replica Handbags

Designer Replica Bags And if you believe in halftime coaching adjustments, halftime was a blowout. The Vols had one first down, by penalty, until the final drive with some Guarantano lasers to give his team a chance. And the Gamecocks had a 95 yard touchdown drive and a yardage edge of 274 129 after the break.. It’s important to remember the role that this year’s investments have played in getting us to where we are today. We started this year with a very healthy business, one that generates lots of cash. We made a decision to ramp up the investments of that cash in both capital and operating margin to speed up our progress. Designer Replica Bags

replica handbags china The number needed to treat to prevent one symptomatic urinary tract infection was 17 (95% confidence interval 12 30), with low heterogeneity (I2=16%).We repeated the meta analysis without the single non randomized study29; the risk ratio in the remaining six studies was 0.45 (95% confidence interval 0.23 to 0.86) and not different from the main analysis. The meta analysis was also repeated without the single unpublished trial28; the pooled risk ratio was only slightly changed with 0.36 (0.22 to 0.59), again pointing to a benefit of antibiotic prophylaxis. Finally, we limited the analysis to studies conducted with surgical patients, and the risk ratio remained unchanged (0.45; 0.29 to 0.70). replica handbags china

purse replica handbags CHAMPION TURF CLUB AT ST. JAMESTreasure Coast Men’s League: (Nov. 7, Low Net)Flight A: 1. FX turned down the pilot script because they figured Walter White was just another male antihero in their already crowded lineup of The Shield, Nip/Tuck, and that one show where Denis Leary pretends to be a firefighter. TNT executives turned the show down because they were afraid of losing their jobs if backed a show that focused on a character who makes meth for a living. Instead, they suggested that Walter White should dabble in a more socially acceptable line of crime, like counterfeiting. purse replica handbags

replica handbags online While more than 70 percent of Texans have access to high speed internet, the 30 percent who don’t make up a group that shouldn’t be shut out of the process, said state Sen. Jos Rodrguez, D El Paso. He said rates of connection to the internet are much lower among blacks, Hispanics, the poor and those who live in rural areas.. Lee fired rounds of (69 66 70) for a tournament total of ( 5, 205). He shared. (click for more). replica handbags online

Replica Bags According to a press release, it is alleged that Kelly became angry with the family cat. She allegedly picked it up and held it while Samantha stabbed it several times. At one point during the alleged attack, it is believed that Kelly 14 year old son got the cat away from the women and called 911. Don’t tell your readers anything that could be shown instead. Instead of just sitting your readers down for a long exposition explaining a character’s background or a plot point’s significance, try to let the readers discover the same ideas through the words, feelings and actions of your characters. It’s lazy and unconvincing. Replica Bags

Replica Designer Handbags WAVY News Erin Kelly says others are dropping off lunches. From WAVY News Lex Gray: The Northampton County Sheriff Office says people will be taken back to the campground via a school bus, 20 at a time. Lex Gray reported the first people to be let back on the campground would be those without their wallets, phones, etc. I been fascinated by all https://www.replicabag.us Replica Designer Handbags things vintage since the 1970s when I started going to auctions with my mother. One of my first purchases was an Art Deco compact for 10 cents! (those days are gone sigh!) and I never looked back. From compacts and other Art Deco dresser accessories my collection quickly grew into vintage clothing and accessories Replica Designer Handbags.

Devamını Oku

Genel

Eaton Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile Walterscheid boru rakoru portföyünü genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Morges, İsviçre … Güç yönetim şirketi Eaton bugün Walterscheid portföyünü dayanıklı ve ince çeperli borular için optimize edilmiş Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile genişlettiklerini duyurdu.

Walringplus tarım, inşaat, ticari taşıt, ayrık imalat, raylı ulaşım ve diğer sektörlerde ihtiyaç duyulan zorlayıcı hidrolik boru rakoru gerekliliklerini karşılaması için tasarlanmıştır. İki olası sızıntı yolu için ilave yumuşak conta bulunduran iki kenarlı kesme halkası bulunan bu boru rakoru sistemi hem kolay, güvenli ve tekrarlanabilir montaj hem de güvenilir ve sızdırmayan operasyon sağlar. İnce çeperli borularda kullanmaya uygundur ve bu sayede mobil makinelerde ağırlığın ve yakıt tüketiminin etkili biçimde azaltılmasını ve sabit makinelerde hareketli parçaları destekler.

Boru rakoru performansında doğru montaj çok önemlidir; bu yüzden WALRINGplus aşırı veya yetersiz sıkmayı önlemek için tasarlanmıştır. Açıkça hissedilen block-stop fonksiyonu, operatör kurulumun sonuna geldiğinde somut bir tork artışı sağlar ve bu şekilde tork veya mesafe ölçümü gerekmez. Bunlara ek olarak, kesme halkasını boruya geçirmek için çok daha az bir kuvvet gerekir ve bu da hem kurulumu daha kolay, hızlı ve güvenli hale getirir hem de yumuşak contanın hasar görme riskini azaltır. Ayrıca sızdırmazlık elemanı kanalının konumu, performans üzerinde hiçbir etkisi olmadan tekrar tekrar kurulumu mümkün kılar.

Walring plus masraflı hasarlara ve duruşlara neden olabilecek sızdırma riskini ortadan kaldırmak için bunların kök nedenlerine iner. 

Borular veya cıvatalar biraz çizilse, akışkan sıcaklığı değişse veya tutma kuvveti azalsa da yumuşak conta, sızıntıları önler. Düşük kurulum torku nedeniyle oluşan sorunlar, kesme halkası borudan çıkarılmadan önce de tespit edilebilir ve bu sayede uygulama sırasında yıkıcı arıza oluşması riskini azaltır.

Eaton Hidrolik EMEA bölgesi Konnektörler ürün yöneticisi olan Christian Kuenstel “Yüksek performanslı Walterscheid ailemize yaptığımız bu muhteşem ilaveyi sonunda piyasaya sürdüğümüz için çok heyecanlıyız,” diyor. “Piyasada başka yumuşak contalı kesme halkaları olsa da iki ilave contalı ve iki kenarlı yenilikçi tasarımımız ve contanın ayrı bir sızdırmazlık elemanı kurulumu gerektirmeden kesme halkasına entegre edilmesi sızıntıyı önlemede daha iyi bir performans sunuyor.”

Walringplus sisteminin diğer avantajları arasında şunlar bulunuyor:

  • İnce çeperli borular için tam optimizasyonlu.
  • Gelecekte paslanmaz çelik materyallerde kullanılmak üzere tasarlandı.
  • Küçük boru boyları için kurulum sonunda net bir tork artışı sunar.
  • Sızıntı nedeniyle uygulama sırasında arıza riskini ve maliyetli duruşları azaltmaya yardımcı olacak şekilde basitleştirilmiş kurulum.

Eaton’ın özel üretim Walterscheid M-R7 makinesi sızıntı riski kadar Walring plus kurulumu için gerekli zamanı ve eforu da azaltır. M-R7 makinesi kesme halkası kurulumu ve boru şekillendirme süreçlerini otomatikleştirerek optimum sistem performansı sağlamaya

, aynı zamanda gerekli tork ve dönüşü azaltmaya yardımcı olur.

Kuenstel “Söz konusu kurulum davranışı ve performans olduğunda Walring plus ikisini de karşılıyor,” diye ekliyor. “Günümüzde müşteriler daha hafif ve kompakt ekipman tercih ediyor, bu yüzden daha fazla mekanik mukavemeti olan ince çeperli borular hidrolik uygulamalarda giderek popülerlik kazanıyor. Optimize edilmiş kesme kenarı geometrisi, block-stop kurulum fonksiyonu ve yumuşak contası sayesinde Walring plus bu aranan özellikleri sunabilir. Bu da genellikle kullanıldığı şekilde maliyeti artırıp akış oranlarını azaltan ilave bileziğe ihtiyaç duyulmadan ince çeperli boruların güvenli kurulumunu sağlar.”

Devamını Oku

Genel

16 Mart gününden itibaren evden çalışma sistemine geçtik

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Moneta Yayın Grubu olarak, halk sağlığını tehdit eden küresel salgın sebebiyle çalışmalarımızı bir süre evden sürdürme kararı aldık. Ekip olarak sosyal mesafe kuralını uygulamak için büyük titizlikle hareket ediyoruz. İş süreçlerimizi bulut tabanlı ortamlar üzerinden sürdürüyor oluşumuz nedeniyle bu yeni çalışma tarzına uyum sağlamakta herhangi bir zorluk yaşamadık. Bu süre boyunca telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerimiz sürekli olarak aktif olacak ve bizimle dilediğiniz an irtibat kurabileceksiniz. Bu süreçte ekip olarak toplantı vs. etkinliklerde de yer almama kararı almış bulunuyoruz.

Salgın riski ortadan kalkana ve yetkili makamlar bu yönde bir açıklama yapana kadar çalışma düzenimizin bu şekilde olacağını tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza duyuruyoruz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere

, esen kalın…

Devamını Oku

Endüstri 4.0

NORD DRIVESYSTEMS

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NORD DRIVESYSTEMS develops and produces optimally matched drive systems consisting of gear units, motors and drive electronics. Drive electronics have been a part of our product range since 1984. We develop and produce NORD frequency inverters, motor starters and field distributors in our own factories. Many years of experience and passion have made NORD what it is today: a leading international complete supplier to industry and the best long-term drive electronics partner for our customers. NORD drive electronics provides high performance and reliability for all of our customers throughout the world.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com