Connect with us

Akışkan Gücü

Tüm ufukların ötesine geçmek – Yenilenmiş S11 CNC Taşlama Tezgahı

Yayın Tarihi:

-

En küçük seri ebatlı seri üretim silindirik taşlama tezgahı yeni S11, özellikle STUDER portföyünde yer alan firmaları memnun edecektir. Firmalar STUDER standart taşlama prosesleri çeşitliliğinden artık çevrimdışı olarak da kullanılabilen StuderGRIND yazılımının çeşitli avantajlarından faydalanabileceklerdir. Fanuc kontrol ünitesinde esnek bir kullanıma sahip StuderWINfocus yazılımı kullanan müşteriler verimliliklerini gözle görülür şekilde artıracaktır.

STUDER’deki Proje Yöneticisi Christian Josi: ”Müşteri doğal olarak mümkün olduğunca esnek bir şekilde mikro fonksiyonlar kullanarak halen kendi programını tasarlama fırsatına sahiptir. Bununla birlikte STUDER standart taşlama hazır makrolar sayesinde, S11 ile daha fazla kolaylık ve desteğe sahiptir.”diye açıklama yapmaktadır. Tek tip kontrol platformu, Windows işletim sistemlerini çalıştıran tüm makinelerde program uyumluluğunu garanti eder. Bu, taşlama programının doğrudan tezgah üzerindeki yazılım ile yada StuderGRIND çevrim dışı yazılımı ile oluşturulmuş olup olmadığına bağlı değildir.

Genişletilmiş taşlama uygulamaları
S11’deki yeni kontrol ünitesi değişimi, bu küçük, güçlü silindirik taşlama tezgahının kullanıcıları için daha da fazla avantaj sağlamaktadır. Şimdiye kadar, sadece 50 m/s’lik çevresel taş hızlarında çalışabiliyorlardı. (istisnai durumlarda maksimum 80 m/s). Bugün, Fanuc kontrol ünitesi ve StuderGRIND yazılımı kombinasyonu sayesinde CBN taşlama taşları ile yüksek hızlı işleme ( HSG) ve 140 m/s’ye varan çevresel taş hızları mümkündür. Yeni bir yüksek hızlı iş mili özellikle S11 için tasarlanmıştır. S11, minimum bir alan içinde çok yüksek talaş kaldırma performansı elde eder. Benzer şekilde, S11 artık vida taşlama, poligon taşlama, silindirik olmayan parçaların taşlanmasını gerektiren C-ekseni uygulamalarını da mümkün kılıyor. Bu, StuderThread (vida yazılımı) veya
StuderForm (form taşlama yazılımı) yazılım modülleri ile kombine yeni tip bir C eksenli iş kafası sayesinde mümkün olmuştur. StuderDress (profil bileme yazılımı) ile optimize edilmiş taş bileme ve StuderContur ile uzun kontürlerin işlenmesi sayesinde S11’in uygulama kapsamı genişletilmiştir. Bundan başka yeni S11, SBS Dinamik Balans Sistemini de içermektedir. Titreşim ölçümü aracılığıyla temas algılama ve taşlama taşlarının yarı ve tam otomatik olarak balanslarının alınması için kombine edilmiş bu sistem daha az boşta geçen hareket sayesinde kaybedilmiş zamanları azaltır.

Optimize edilmiş erişilebilirlik ve otomasyon kasası
STUDER, S11’i iki farklı gövde tasarımında sunar: Mevcut versiyon, manüel yükleme için veya küçük yükleme boşaltma sistemleri ile kombine edilmek üzere özel olarak tasarlanmıştır. Yeni gövde bir üst kapak ile dikey yükleme için optimize edilmiştir. Bu sayede tezgaha tepeden gantri robotlar vasıtası ile yükleme boşaltma yapılabilmektedir. Her iki tasarım da mükemmel erişebilirlik ve ergonomik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Çevrimdışı programlama yazılımı StuderGRIND, çeşitli modüllerden oluşmaktadır. Aşağıdaki modüler S11 için istenildiğinde sunulmaktadır:
Optimize edilmiş taş bileme ve taşlama taşlarına profil verilebilmesi için StuderDress yazılımı
Vida taşlama için StuderThread yazılımı
Silindirik olmayan parçaların taşlanması için StuderForm.
Uzun kontürlerin gezerek taşlanması için StuderContour.
Bir DXF dosyasından direk iş parça geometrisini rahatça kullanabilmek için StuderGeoImport

S11, size minimum alanda büyük bir performans sunar.

Yeni tip iş kafası ile vida , poligon ve silindirik olmayan formlar bile S11 ile taşlanabilir.

Yeni yüksek hızlı taşlama iş mili (HSG ) ile, 140 m/s’ye kadar çevresel taş hızlarına olanak tanır.

STUDER’in kısa portresi
1912’de kurulan Fritz Studer AG, küçük ve orta boy iş parçalarının işlenmesinde yüksek hassasiyette silindirik taşlama için standart tezgahlar ve sistem çözümleri üretmektedir. Müşterilerini makine imalatı segmenti, takım ve kalıp imalatçıları, otomotiv, havacılık-uzay endüstrisi, pnömatik / hidrolik, elektronik/elektrik mühendisliği, medikal mühendislik, saat endüstrisi oluşturduğu gibi siparişe bağlı özel üretim de yapmaktadır. 23,000’den fazla teslim edilmiş tezgahı ile üniversal, harici, iç silindirik ve dairesel olmayan taşlama alanında pazar ve teknoloji lideri olan STUDER şirketi, onlarca yıldır hassasiyet, kalite ve uzun ömrü temsil etmiştir. Ürün ve servisleri, donanım, yazılım, satış öncesi ve sonrası satış sonrası sektörde geniş bir hizmet yelpazesini içerir ve her şey en üst seviye İsviçre kalitesindedir. Her taşlama işi için komple özel bir çözüm sayesinde müşterimiz, taşlama işlemi ile ilgili bilgi ve uzmanlığımızdan da yararlanmaktadır. STUDER, hassas silindirik taşlama makinelerinin geliştirilmesi ve imalatında 100 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. STUDER’ın yaklaşık 800 çalışanı vardır (78 stajyer de dâhil olmak üzere).

Akışkan Gücü

NSK DH/DS serisi lineer kılavuzları ile daha uzun çalışma ömrü

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Yeni uzun ömürlü DH/DS serisi ile NSK, şirketin standart alternatifine oranla iki kat daha uzun ömür sağlayan lineer kılavuzlar sunabiliyor. Yeni malzeme ve özel ısıl işlem dâhil olmak üzere bir dizi tasarım yeniliği sayesinde sağladığı bu uzun kullanım ömrü, sektörde eşi benzeri olmayan bir dinamik yük değeri sunuyor.

NSK’nin DH/DS serisi lineer kılavuzlarını tercih eden müşteriler, üretkenlik kazanımlarına katkı sağlayan gelişmiş uzun ömür ve güvenilirlik gibi özelliklerinden yararlanacaktır. Buna ek olarak yeni lineer kılavuzların sunduğu sağlam özellikler sayesinde tasarım mühendisleri “boyut küçültmeye” gidebilir ve böylece sistemin ağırlık ve sürtünme değerlerinin yanı sıra enerji tüketimini de azaltmak mümkün olur.

Yarı iletken ve LCD üretim ekipmanları, otomatik iletim sistemleri, otomotiv sektörü için üretim ekipmanları, çelik üretim ekipmanları, demiryolu platform kapıları ve CT tarayıcıları gibi farklı sektörlerdeki uygulamalarda; temel olarak güvenilirlik ile uzun süreli tutarlı çalışma elde etmek adına uzun ömürlü lineer hareket ürünlerinin kullanılmasını gerektiren tüm ekipmanlar veya makinelerde fayda sağlayabilir.

NSK’nin sunduğu standart NH/NS serisi lineer kılavuzları, döner elemanlar (bilyalar) ve yuvarlanma yolu kanalları arasındaki temas yüzeyi basınç dağılımını optimize ederek güvenilirlik açısından müşteri ihtiyaçlarını karşılar. Buna karşın akıllı fabrika operasyonlarına geçiş yapan şirket sayısının artmasıyla ekipmanlardan çalışma sürelerini geliştirerek, gün boyunca işlev görerek, daha az enerji tüketerek ve daha kompakt bir form faktörü sağlayarak üretkenliği daha fazla artırması bekleniyor. Bu nedenle lineer kılavuzların daha fazla güvenilirlik ve daha uzun ömür sağlayarak buna ayak uydurması gerekiyor. Bu bakış açısıyla yola çıkan NSK, yeni DH/DS serisini geliştirdi.

Operasyon süresinde kazanç sağlayan unsurların başında, DH/DS lineer kılavuzlarının dünyanın en iyi dinamik yük değerini sunmasını sağlayan, şirketin özel TF malzemesi ve özel ısıl işlem teknolojisi yer alır. NSK’nin uzman Ar-Ge ekibi TF teknolojisini yıllar içerisinde geliştirmiştir. Bu benzersiz ısıl işlem temel olarak lineer kılavuz ve rulman gibi bileşenlerin yorulma ömrünü önemli ölçüde uzatmak üzere çelikteki kalıntı östenit miktarını kontrol eder.

NSK

, her biri standart NH/NS serisi ile değiştirilebilecek geniş bir DH/DS lineer kılavuz portföyü sunar. Seçenekler arasında belirli uygulama gereksinimlerini karşılayan yüksek performanslı keçeler, koruyucular ve yağlama birimleri yer alır.

Devamını Oku

Akışkan Gücü

Akıllı pompa kontrol ünitesi EC 531

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Sulzer, iki pompalı bir kanalizasyon istasyonunu izlemek ve kontrol etmek için yeni nesil akıllı pompa kontrol ünitesini piyasaya sürdü.

Yeni EC 531, bir veya iki pompalı pis su pompalama istasyonlarının kontrolü ve izlenmesi için hepsi bir arada bir birimdir. Ekipman kontrolörü, belediye pompa istasyonlarının verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak ve LCC (yaşam döngüsü maliyetleri) hesaplamalarının tüm yönlerini desteklemek için tasarlandı. Şamandıralar üzerinden kesintisiz kontrol, izleme ve sürekli seviye sinyali ile gelişmiş kontrol sunan EC 531 ayrıca, enerji tasarrufu sağlayan PID ve BEP içeren akıllı VFD kontrolü ve ekipman maliyetleri ile donatılmıştır.

Yeni ekipman kontrolörü EC 531, alarmlara, pompa durumuna, seviye bilgilerine ve trendlere anında erişim sağlar; ekipman durumunun izlenmesine yardımcı olmak, taşma riskini optimize etmek ve azaltmak, enerji maliyetlerini azaltmak vb.

EC 531’in ana özellikleri:

 • Pahalı durdurma / başlatma seviyeleri ve maliyetli karter temizleme ihtiyacını azaltmak için aşağı pompalama
 • Performans düşüşü / bakım gerektiren uyarı ile dahili pompa verimliliği izleme
 • VFD’den elde edilen özellikleri maksimize eden, örneğin BEP’de otomatik olarak çalışan Smart VFD kontrolü
 • Veri ve uyarılar mevcut SCADA sistemlerine eşlenebilir
 • Daha kolay arıza tespiti için kilitlenme kaydı.
Devamını Oku

Akışkan Gücü

Nozbart kum filtresi otomasyonu

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

1971’den günümüze havuz ve arıtma sistemi ekipmanları imalatında ülkemizin lideri konumunda olan Tüm Plastik Ltd.Şti. “Nozbart” markalı ürünlerine bir yenisini daha ekledi.

Nozbart otomatik kum filtrasyonu sistemi hizmetinize sunulmuştur. Sistem el kumanda seçeneğinin bulunmasının yanı sıra son derece pratik, güvenli ve en son teknoloji ürünüdür.

Sistemin avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Tasarımı, yazılımı ve donanımı Tüm Plastik Ar-Ge çalışmaları ile şekillenen milli komponentli ileri teknoloji ürünüdür
 2. Kullanımı kolay ve pratiktir.
 3. Otomatik ve el kumanda modları vardır.
 4. Basınç ve zaman kontrollü çalışma sağlar.
 5. Ebat sınırı olmaksızın her filtreye uygundur.
 6. Elektrikli ya da pnömatik aktüatörlü vana ile kullanım imkanı vardır.
 7. İş gücü, enerji, zaman ve su tasarrufu sağlar.
 8. Güvenilir, sağlam ve ekonomiktir.

Otomatik Mod

Geniş kadranlı kontaklı manometresinde kullanıcı tarafından ayarlanan basınç değerine ulaştığında ters yıkama ve durulama işlemlerini otomatik olarak yaparak filtrasyon konumuna geri döner. Kullanıcı aşağıdaki şekilde ters yıkama ve durulama sürelerini saniye olarak istediği değere ayarlayabilir. F1 tuşuna iki defa basarak sanki manometreden sinyal gelmiş gibi istediği anda ters yıkama ve durulamayı yaptırabilir. Vana pozisyonu değişimi sırasında pompa durur ve sonrasında güvenli bir şekilde çalışmaya başlar. Filtrenin hangi pozisyonda olduğuna dair bilgiler ışıklandırılmış dijital ekran ile takip edilebilir. Ters yıkama ve durulama süresi geri sayım olarak rahatlıkla takip edilebilir.

Ters Yıkama ve Durulama Süresi Ayarı

 1. a) SET1’i basılı tutun ekranda ters yıkama süresini görün
 2. b) Ters yıkama süresi ayarı için yüzler hanesini saniye olarak (F2 5 –  F3 6) ile istediğiniz değere getirin. Onlar hanesine geçmek için F14basın yukarıda söylendiği gibi ayarlayın. Birler hanesine geçmek için tekrar F14basın aynı işlemleri tekrarlayın
 3. c) SET1’e tekrar basın ters yıkama süresini sabitleyin ve ekranda durulama süresini görün
 4. d) Durulama süresini de b) şıkkında belirtildiği gibi istediğiniz değere ayarlayın
 5. e) Tekrar SET1’e basarak değeri sabitleyerek ana ekrana dönün

El Kumanda Modu

Kullanıcı ihtiyacınına bağlı olarak filtrasyon, ters yıkama, durulama, sirkülasyon veya boşaltma konumlarından istediğini seçebilir.  İlgili konum seçildiğinde vanalar pozisyonlarını değiştirir ve sonrasında pompa devreye girer. Kullanıcı tercihini değiştirinceye kadar bu konumda çalışmaya devam eder. Şamandıranın iki saniyeden az süren dolu boş salınımında sistem kendini korumaya alır. Konum değiştirip eski konuma getirdiğinizde sistem el kumanda modunda çalışmaya devam eder.

Yukarıdaki işlemlerin yapılabilmesi için vanaların hidrolik şemada verildiği şekilde bağlanması gerekir.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com