Connect with us

Akışkan Gücü

Tüm ufukların ötesine geçmek – Yenilenmiş S11 CNC Taşlama Tezgahı

Yayın Tarihi:

-

En küçük seri ebatlı seri üretim silindirik taşlama tezgahı yeni S11, özellikle STUDER portföyünde yer alan firmaları memnun edecektir. Firmalar STUDER standart taşlama prosesleri çeşitliliğinden artık çevrimdışı olarak da kullanılabilen StuderGRIND yazılımının çeşitli avantajlarından faydalanabileceklerdir. Fanuc kontrol ünitesinde esnek bir kullanıma sahip StuderWINfocus yazılımı kullanan müşteriler verimliliklerini gözle görülür şekilde artıracaktır.

STUDER’deki Proje Yöneticisi Christian Josi: ”Müşteri doğal olarak mümkün olduğunca esnek bir şekilde mikro fonksiyonlar kullanarak halen kendi programını tasarlama fırsatına sahiptir. Bununla birlikte STUDER standart taşlama hazır makrolar sayesinde, S11 ile daha fazla kolaylık ve desteğe sahiptir.”diye açıklama yapmaktadır. Tek tip kontrol platformu, Windows işletim sistemlerini çalıştıran tüm makinelerde program uyumluluğunu garanti eder. Bu, taşlama programının doğrudan tezgah üzerindeki yazılım ile yada StuderGRIND çevrim dışı yazılımı ile oluşturulmuş olup olmadığına bağlı değildir.

Genişletilmiş taşlama uygulamaları
S11’deki yeni kontrol ünitesi değişimi, bu küçük, güçlü silindirik taşlama tezgahının kullanıcıları için daha da fazla avantaj sağlamaktadır. Şimdiye kadar, sadece 50 m/s’lik çevresel taş hızlarında çalışabiliyorlardı. (istisnai durumlarda maksimum 80 m/s). Bugün, Fanuc kontrol ünitesi ve StuderGRIND yazılımı kombinasyonu sayesinde CBN taşlama taşları ile yüksek hızlı işleme ( HSG) ve 140 m/s’ye varan çevresel taş hızları mümkündür. Yeni bir yüksek hızlı iş mili özellikle S11 için tasarlanmıştır. S11, minimum bir alan içinde çok yüksek talaş kaldırma performansı elde eder. Benzer şekilde, S11 artık vida taşlama, poligon taşlama, silindirik olmayan parçaların taşlanmasını gerektiren C-ekseni uygulamalarını da mümkün kılıyor. Bu, StuderThread (vida yazılımı) veya
StuderForm (form taşlama yazılımı) yazılım modülleri ile kombine yeni tip bir C eksenli iş kafası sayesinde mümkün olmuştur. StuderDress (profil bileme yazılımı) ile optimize edilmiş taş bileme ve StuderContur ile uzun kontürlerin işlenmesi sayesinde S11’in uygulama kapsamı genişletilmiştir. Bundan başka yeni S11, SBS Dinamik Balans Sistemini de içermektedir. Titreşim ölçümü aracılığıyla temas algılama ve taşlama taşlarının yarı ve tam otomatik olarak balanslarının alınması için kombine edilmiş bu sistem daha az boşta geçen hareket sayesinde kaybedilmiş zamanları azaltır.

Optimize edilmiş erişilebilirlik ve otomasyon kasası
STUDER, S11’i iki farklı gövde tasarımında sunar: Mevcut versiyon, manüel yükleme için veya küçük yükleme boşaltma sistemleri ile kombine edilmek üzere özel olarak tasarlanmıştır. Yeni gövde bir üst kapak ile dikey yükleme için optimize edilmiştir. Bu sayede tezgaha tepeden gantri robotlar vasıtası ile yükleme boşaltma yapılabilmektedir. Her iki tasarım da mükemmel erişebilirlik ve ergonomik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Çevrimdışı programlama yazılımı StuderGRIND, çeşitli modüllerden oluşmaktadır. Aşağıdaki modüler S11 için istenildiğinde sunulmaktadır:
Optimize edilmiş taş bileme ve taşlama taşlarına profil verilebilmesi için StuderDress yazılımı
Vida taşlama için StuderThread yazılımı
Silindirik olmayan parçaların taşlanması için StuderForm.
Uzun kontürlerin gezerek taşlanması için StuderContour.
Bir DXF dosyasından direk iş parça geometrisini rahatça kullanabilmek için StuderGeoImport

S11, size minimum alanda büyük bir performans sunar.

Yeni tip iş kafası ile vida , poligon ve silindirik olmayan formlar bile S11 ile taşlanabilir.

Yeni yüksek hızlı taşlama iş mili (HSG ) ile, 140 m/s’ye kadar çevresel taş hızlarına olanak tanır.

STUDER’in kısa portresi
1912’de kurulan Fritz Studer AG, küçük ve orta boy iş parçalarının işlenmesinde yüksek hassasiyette silindirik taşlama için standart tezgahlar ve sistem çözümleri üretmektedir. Müşterilerini makine imalatı segmenti, takım ve kalıp imalatçıları, otomotiv, havacılık-uzay endüstrisi, pnömatik / hidrolik, elektronik/elektrik mühendisliği, medikal mühendislik, saat endüstrisi oluşturduğu gibi siparişe bağlı özel üretim de yapmaktadır. 23,000’den fazla teslim edilmiş tezgahı ile üniversal, harici, iç silindirik ve dairesel olmayan taşlama alanında pazar ve teknoloji lideri olan STUDER şirketi, onlarca yıldır hassasiyet, kalite ve uzun ömrü temsil etmiştir. Ürün ve servisleri, donanım, yazılım, satış öncesi ve sonrası satış sonrası sektörde geniş bir hizmet yelpazesini içerir ve her şey en üst seviye İsviçre kalitesindedir. Her taşlama işi için komple özel bir çözüm sayesinde müşterimiz, taşlama işlemi ile ilgili bilgi ve uzmanlığımızdan da yararlanmaktadır. STUDER, hassas silindirik taşlama makinelerinin geliştirilmesi ve imalatında 100 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. STUDER’ın yaklaşık 800 çalışanı vardır (78 stajyer de dâhil olmak üzere).

Akışkan Gücü

Akıllı pompa kontrol ünitesi EC 531

Yayın Tarihi:

-

Sulzer, iki pompalı bir kanalizasyon istasyonunu izlemek ve kontrol etmek için yeni nesil akıllı pompa kontrol ünitesini piyasaya sürdü.

Yeni EC 531, bir veya iki pompalı pis su pompalama istasyonlarının kontrolü ve izlenmesi için hepsi bir arada bir birimdir. Ekipman kontrolörü, belediye pompa istasyonlarının verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak ve LCC (yaşam döngüsü maliyetleri) hesaplamalarının tüm yönlerini desteklemek için tasarlandı. Şamandıralar üzerinden kesintisiz kontrol, izleme ve sürekli seviye sinyali ile gelişmiş kontrol sunan EC 531 ayrıca, enerji tasarrufu sağlayan PID ve BEP içeren akıllı VFD kontrolü ve ekipman maliyetleri ile donatılmıştır.

Yeni ekipman kontrolörü EC 531, alarmlara, pompa durumuna, seviye bilgilerine ve trendlere anında erişim sağlar; ekipman durumunun izlenmesine yardımcı olmak, taşma riskini optimize etmek ve azaltmak, enerji maliyetlerini azaltmak vb.

EC 531’in ana özellikleri:

 • Pahalı durdurma / başlatma seviyeleri ve maliyetli karter temizleme ihtiyacını azaltmak için aşağı pompalama
 • Performans düşüşü / bakım gerektiren uyarı ile dahili pompa verimliliği izleme
 • VFD’den elde edilen özellikleri maksimize eden, örneğin BEP’de otomatik olarak çalışan Smart VFD kontrolü
 • Veri ve uyarılar mevcut SCADA sistemlerine eşlenebilir
 • Daha kolay arıza tespiti için kilitlenme kaydı.
Devamını Oku

Akışkan Gücü

Nozbart kum filtresi otomasyonu

Yayın Tarihi:

-

1971’den günümüze havuz ve arıtma sistemi ekipmanları imalatında ülkemizin lideri konumunda olan Tüm Plastik Ltd.Şti. “Nozbart” markalı ürünlerine bir yenisini daha ekledi.

Nozbart otomatik kum filtrasyonu sistemi hizmetinize sunulmuştur. Sistem el kumanda seçeneğinin bulunmasının yanı sıra son derece pratik, güvenli ve en son teknoloji ürünüdür.

Sistemin avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Tasarımı, yazılımı ve donanımı Tüm Plastik Ar-Ge çalışmaları ile şekillenen milli komponentli ileri teknoloji ürünüdür
 2. Kullanımı kolay ve pratiktir.
 3. Otomatik ve el kumanda modları vardır.
 4. Basınç ve zaman kontrollü çalışma sağlar.
 5. Ebat sınırı olmaksızın her filtreye uygundur.
 6. Elektrikli ya da pnömatik aktüatörlü vana ile kullanım imkanı vardır.
 7. İş gücü, enerji, zaman ve su tasarrufu sağlar.
 8. Güvenilir, sağlam ve ekonomiktir.

Otomatik Mod

Geniş kadranlı kontaklı manometresinde kullanıcı tarafından ayarlanan basınç değerine ulaştığında ters yıkama ve durulama işlemlerini otomatik olarak yaparak filtrasyon konumuna geri döner. Kullanıcı aşağıdaki şekilde ters yıkama ve durulama sürelerini saniye olarak istediği değere ayarlayabilir. F1 tuşuna iki defa basarak sanki manometreden sinyal gelmiş gibi istediği anda ters yıkama ve durulamayı yaptırabilir. Vana pozisyonu değişimi sırasında pompa durur ve sonrasında güvenli bir şekilde çalışmaya başlar. Filtrenin hangi pozisyonda olduğuna dair bilgiler ışıklandırılmış dijital ekran ile takip edilebilir. Ters yıkama ve durulama süresi geri sayım olarak rahatlıkla takip edilebilir.

Ters Yıkama ve Durulama Süresi Ayarı

 1. a) SET1’i basılı tutun ekranda ters yıkama süresini görün
 2. b) Ters yıkama süresi ayarı için yüzler hanesini saniye olarak (F2 5 –  F3 6) ile istediğiniz değere getirin. Onlar hanesine geçmek için F14basın yukarıda söylendiği gibi ayarlayın. Birler hanesine geçmek için tekrar F14basın aynı işlemleri tekrarlayın
 3. c) SET1’e tekrar basın ters yıkama süresini sabitleyin ve ekranda durulama süresini görün
 4. d) Durulama süresini de b) şıkkında belirtildiği gibi istediğiniz değere ayarlayın
 5. e) Tekrar SET1’e basarak değeri sabitleyerek ana ekrana dönün

El Kumanda Modu

Kullanıcı ihtiyacınına bağlı olarak filtrasyon, ters yıkama, durulama, sirkülasyon veya boşaltma konumlarından istediğini seçebilir.  İlgili konum seçildiğinde vanalar pozisyonlarını değiştirir ve sonrasında pompa devreye girer. Kullanıcı tercihini değiştirinceye kadar bu konumda çalışmaya devam eder. Şamandıranın iki saniyeden az süren dolu boş salınımında sistem kendini korumaya alır. Konum değiştirip eski konuma getirdiğinizde sistem el kumanda modunda çalışmaya devam eder.

Yukarıdaki işlemlerin yapılabilmesi için vanaların hidrolik şemada verildiği şekilde bağlanması gerekir.

Devamını Oku

Akışkan Gücü

Xylem’in hızı ayarlanabilir yeni atık su mikseri

Yayın Tarihi:

-

Dünyanın lider su teknolojisi şirketi Xylem Inc. (NYSE: XYL) kolay uyarlanabilir çıkış kabiliyetleriyle yaklaşık %50 enerji tasarrufu sağlayan kompakt (hızlı) dalgıç atık su mikserinin tanıtımını yaptı.

Xylem Flygt 4220 model yeni mikser, atık su arıtma tesislerinin esneklik ve sürdürülebilirliğini geliştirirken operatörlerin değişen karıştırma şartlarını mikser çıkışında yapacakları ayarlarla kolayca yönetmelerine imkân tanıyor. Flygt 4220, istenen çıkışı sağlayacak şekilde kontrol edilebildiğinden tesisin enerji tüketimi önemli oranda azaltılabilecektir.

Xylem Ürün Yönetim Direktörü Johan Tegstam, “Tesis operatörleri operasyonel verimliliği artıran, spesifik sistem taleplerine bağlı olarak performanslarını iyileştiren ve ürün kullanım ömrünü uzatırken arıza süresi ve bakım maliyetlerini düşüren gerçek zamanlı veriler sağlamalarına imkân tanıyan mikser teknolojisi arayışındadırlar” dedi. “Flygt 4220 model yeni mikserimizin dikkat çeken özelliği hızı ayarlanabilir olmasında gizli. Tesis operatörleri lokal kontrol paneli, programlanabilir kontrolör veya tesis geneli kontrol sistemi üzerinden mikser çıkışını kolayca değiştirerek güncel karıştırma ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Bu fonksiyonellik sabit çıkışlı klasik mikserlere göre enerji tüketimini önemli ölçüde azaltırken proses verimliliğini büyük ölçüde iyileştirir ve tesisin karıştırma etkinliğinin gelecekte oluşabilecek değişikliklerden etkilenmemesini sağlar. Flygt 4220 model hızı ayarlanabilir mikseri hız, güç, alarmlar, çalışma süresi ve enerji tüketimi dâhil mikser performansı ve durumu hakkında kapsamlı bilgi sağlayacak şekilde tasarladık. Mikser üzerinde ekipmanın korunması ve proses sonuçlarının garanti edilebilmesi amaçlı aşırı yük denetimi dâhil çeşitli otomatik düzeltme fonksiyonları bulunmaktadır. Karıştırma gereksinimleri debi, oksijen ihtiyacı ve mevsimsel farklılıklar gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak zaman içinde değişiklik gösterdiği için atık su karıştırma sabit bir proses değildir. Klasik mikserler sabit çıkışla çalıştıklarından genellikle mikserin etkin olmayan çalışması nedeniyle boşa harcanan enerjiye, gereksiz yıpranmaya ve daha fazla bakım yapılmasına yol açarlar.”

Tegstam sözlerini “Flygt 4220 mikser tüm yaygın montaj sistemlerine uyduğu gibi donanım güncellemeleri için de idealdir ve mevcut kuruluma kolaylıkla takılabilmektedir” diyerek tamamladı.

Flygt 4220 mikser 1.1, 1.5, 2.2 ve 3 kW versiyonları bulunan ve market lideri verimlilik sunan IE4 süper premium verimliliğe sahip motorları da içeren Xylem’in Flygt Dirigo entegre güç elektroniği platformuna dayanmaktadır.

Tek devirli mikserlerin ürettiği sabit çıkışın aksine mikserin çok çeşitli çalışma noktası sağlayabilme kapasitesi tek bir Flygt 4220 mikserin birden fazla klasik mikserin yerine geçebilmesine imkân tanıdığı gibi daha az sayıda mikser ve parçanın stokta tutulmasını gerektirir. Flygt 4220 farklı tank ve uygulamalarda tekrar tekrar kullanılabileceğinden revizyon veya değiştirme için daha az yatırım sunar.

Flygt 4220, Xylem’in hızı ayarlanabilir atık su mikserleri serisinin bir parçası olarak, 2015 yılında piyasaya sunulan daha büyük Flygt 4320 mikser modeline katılıyor.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com