Connect with us

Endüstriyel Ekipmanlar

NSK, yenileme pazarı toptancıları için güçlü bir ortak olacak

Yayın Tarihi:

-

NSK’nın Bağımsız Yenileme Pazarı (IAM) Hizmeti verme kararı, otomotiv OEM’leri için yüzyıldan beri ürün tasarlama ve üretme geçmişine dayanmaktadır. Endüstride sıklıkla görülen bir strateji, Uzak Doğu’daki düşük ücretli ekonomilerde satış sonrası bileşenler üretmek olsa da, NSK IAM için ürettiği bütün ürünlerin tamamen OE kaynaklarından geldiğini ve dünyanın en büyük otomobil üreticileri tarafından test edilip onaylandığını garanti etmektedir.

– NSK lider bir otomotiv tekerlek Poyra rulmanı üreticisidir

IAM için OE parçalarının kullanımı, bu büyüyen pazarda güçlü bir ortak arayan toptancılara güven verecektir. Kısaca NSK daha karlı, daha etkin ve daha verimli hale gelmek için kendi toptancı ve araç servisi ortaklarını desteklemeyi amaçlamaktadır. OE parçaları ayrıca, araç servislerinin yalnızca orijinal yedek parça kullanmalarını talep eden ve güvenlikten ödün vermeyen araç sahipleri için bir güvence sunmaktadır. NSK markası, satış sonrası hizmet sektöründeki bazı firmalar için yeni olsa da, şirketin OE üreticileri için yüksek kalitede bir tedarikçi olması sonucunda ortaya koyduğu itibarı, başarının her alanda devam edeceğinin bir garantisidir.

Kapsamlı bir üretim ayak izi ve katma değerli çözümlerde ortaya koyduğu geçmiş performansının yanı sıra şasi, şanzımanlar ve motor gibi üç temel OE ürün alanındaki kapsamlı ürün serisi NSK’yı öne çıkaran unsurlardır.

Şasi açısından bakıldığında, poyra rulmanlarının günümüzde hafiflik ve yük direnci açısından çok kapsamlı taleplere yanıt vermesi gerekmektedir. Bu bağlamda NSK, üçüncü nesil OE poyra rulmanlarında küresel pazar lideridir.

OE araç üreticileri için birinci nesil NSK poyra rulmanları iki ayrı sırada bilya veya konik makaralar içermektedir (ağır yük taşıyan araçlar için). Bu önden yağlamalı rulmanlar ayrıca, uzun kullanım ömrü için yüksek performanslı keçe de sunarlar. Keçe içerisinde birçok birinci nesil poyra rulmanı, fren ve denge kontrol sistemlerine bilgi ileten manyetik bir kodlayıcı içermektedir. Rulmanlar ayrıca, sürtünme torkunu azaltan ve daha düşük yakıt tüketimini mümkün kılan dahili unsurlarla tasarlanmıştır.

Düşük yakıt tüketimi ve manyetik kodlayıcı teknolojisi açısından önceki sürümlerle benzer avantajlar sunan NSK’nın ikinci nesil poyra rulmanları, dış bilezikte entegre bir flanşa sahiptir ve bu da montaj işlemini kolaylaştırmaktadır.

Son olarak, Avrupalı, Asyalı ve Amerikan araba markaları için uygulamaları kapsayan üçüncü nesil (Poyra III olarak bilinir), teknik açıdan en gelişmiş ve en kapsamlısıdır. NSK, dünyada en fazla üçüncü nesil poyra rulmanları üreten üreticidir. Bu alandaki yeniliği ortaya koyan şirket, daha verimli bir üretimi mümkün kılmak ve rulmanların ağırlığını ve boyutunu azaltmaya yardımcı olması için soğuk işleme teknikleri geliştirdi.

Teknolojik bakış açısına göre, üçüncü nesil poyra rulmanlar normalde araçtaki farklı dinamik sistemlere önemli bilgiler ileten sensörlere sahiptir. Ayrıca, maksimum verimlilik ve dayanıklılık sunmak amacıyla en gelişmiş keçeler ve yağlama sistemleriyle donatılmıştır ve kurulum, ‘cıvata bağlantılı’ tertibat sayesinde basitleştirilmiştir.

– NSK manüel, otomatik şanzımanlar ve diferansiyeller için yenilikçi ürünler sunmaktadır

Şirketin şanzımanlar için OE çözümlerine baktığımızda NSK’nin manuel, otomatik şanzımanlar ve diferansiyeller için yenilikçi ürünler sunduğunu görüyoruz. Günümüzde hızlanma ve yavaşlama sırasında hızdaki değişiklikler, sürüş zevkini en üst noktaya çıkarmak, yakıt tüketimini minimumda tutmak ve enerji kayıplarını azaltmak için olabildiğince yumuşak olmalıdır. Enerji kaybı açısından NSK başka bir hedef belirledi: vites geçişlerinden kaynaklanan enerji kaybını yarıya indirmek.

NSK, rulmandan tek yönlü kavrama unsurlarına kadar otomatik şanzımanın her parçasını üreten tek OE’dir ve her bileşenin mümkün olduğunca ince, hafif ve verimli olmasını sağlar. Otomatik şanzımanlar için mevcut çözümler arasında bileşen sayısının azaltılmasını ve dişli kutusu tertibatının basitleştirilmesini mümkün kılan, dış bilezik üzerinde uzun ömürlü entegre poyraya sahip konik makaralı rulmanlar bulunmaktadır. Buna ek olarak, NSK’nın iğneli rulmanları, en yeni otomatik şanzımanların boyut gereksinimleri ve teknik özelliklerine uyum sağlamaktadır. Kafes tasarımında farklı polimer yapıları kullanan şirket ayrıca ağırlığı azaltabilmekte, daha iyi yağlama sağlayabilmekte ve ısı direncini arttırabilmektedir; bunların hepsi yüksek dönüş hızları mümkün hale getirilerek gerçekleşir.

Manuel dişli kutuları ve en yeni çift kavrama teknolojisi açısından NSK, debriyaj ayırma mekanizması rulmanlarından şaft rulmanlarına kadar (bilyalı ve makaralı rulmanlar için) geniş yelpazede OE çözümleri sunmaktadır. Örneğin, şirketin keçeli rulmanları dişli kutusu yağlayıcısının neden olduğu kirlenmeyi engellerken NSK’nın hızlı monteli konik makaralı rulmanları hem stabilite hem de gelişmiş dayanıklılık sunmaktadır. Ayrıca, entegre montaj plakalarına sahip rulmanlar da dişli kutusu montaj işlemleri için optimize edilmiştir. Plaka ve gövde üzerindeki delikler arasında mükemmel hizalama, dış bilezik çevresinde döner bir plakayla mümkün hale getirilmiştir. Bu özel tutma teknolojisi, geleneksel sistemlere kıyasla rulman hizalamasının daha kolay yapılabilmesini sağlamaktadır.

Verimlilikten veya sürtünme azaltma gereksinimlerini karşılama becerisinden ödün vermeden müşterilere daha hafif bileşen sunma gerekliliği, sürekli aşılması gereken bir zorluktur. Buna rağmen NSK’nın
benzersiz ısıl işlemleri, kullanım süresinin artmasında önemli bir rol oynamıştır. Gerçekten de, şirketin en yeni konik makaralı rulmanları standart ürünlere kıyasla sürtünmeyi %20 oranında azaltmaktadır.

– NSK çeşitli motor uygulamaları için geniş yelpazede rulman sağlayabilir

Motor uygulamaları için rulman ve makara aksesuarlarına geçtiğimizde, bu ürünlerin sürekli olarak daha fazla ve daha iyi performans göstermesi gerektiğini görüyoruz. NSK rulmanları ve motor parçaları, özellikle yüksek sıcaklıkların, hız dalgalanmalarının, titreşim veya ani yük değişkenlerinin mevcut olduğu veya su ve/veya kire maruz kalınan durumlar gibi çok zorlu koşullarda ortaya koydukları performanslarla bilinmektedir.

Bu ürünlerde kullanılan malzeme, tasarım ve yağlama teknolojileri; rulmanlar, makaralar veya gergi kasnakları fark etmeksizin sürtünmeyi ve kayış aşınmasını azaltmaya yardımcı olurken dayanıklılığı ve güvenilirliği arttırır. Bu özellikler daha düşük yakıt tüketimi sağlar ve motor gürültüsünü azaltır.

Bilyalı rulmanlar ve motorlar için tasarlanan aksesuarlarda OE uzmanı olarak bilinen NSK örneğin, alternatörlerin kullanım ömrünü ve performansını arttırmaya yönelik temel unsurları çok iyi anlamaktadır. Burada, çok yüksek sıcaklıklarda ve hızlarda bile yenilikçi rulman çelikleri ve gelişmiş keçeler ve yağlayıcılar alternatör performansını ve kullanım ömrünü arttırır. Ayrıca, bir alternatör kasnağıyla beraber tek yönlü kavramayı entegre ederek krank mili kasnağından iletilen hız dalgalanmaları emilebilir ve kayış ömrü uzatılabilir.

Başka bir uygulama örneği, araç içi klima sistemlerinde kullanılan kayış tahrikli kompresörler için geçerlidir. Bu amaç doğrultusunda NSK, ince kesitli çift sıralı eğik bilyalı rulmanlar geliştirmiştir. Ayrıca, ‘manyetik debriyaj rulmanları’ olarak da bilinen bu ürünler, yüksek performanslı keçe içerirler ve yüksek seviyede dayanıklılık sağlayarak yalnızca araç içi klima sistemlerinde değil, ayrıca su pompaları ve kasnaklarda da ideal unsurlar haline gelirler.

Bunlara ek olarak, yeni Freonsuz soğutucularda çalışan klima kompresörlerine uyum göstermesi için NSK, bu zorlu ortamda çalışabilecek kompakt iğneli rulmanlar geliştirmiştir.

Açıkçası, NSK’nın OE sektöründeki pozisyonu bir ön gerekliliktir ve şirketin IAM’a yaklaşımını destekleyecek gerekli ürün yelpazesini sunmaktadır. Bunun yanı sıra, NSK’nın hedefi servis, destek ve değer açısından IAM’ın belirli taleplerine yanıt vermektir.

NSK’nin IAM’a girişini destekleyen ilk ürün, şirketin kendi becerilerini kanıtlamak için özel olarak seçilen tekerlek Poyra rulmanlarına odaklanan ProKIT’tir. ProKIT yalnızca, rulmanlar, keçeler ve bağlantı elemanları gibi OE araç üreticileri tarafından kullanılan %100 orijinal ürünler içermektedir.

Dünya çapında neredeyse bütün OE araç üreticileri, NSK ürünlerini talep etmekte ve bunları kullanmaktadırlar. Bunları IAM bünyesinde sunmak mantıklı bir adım olacaktır.

Daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin http://www.nsk-autoaftermarket.gen.tr

Endüstriyel Ekipmanlar

Fluke endüstriyel termal kamera hattını yeniliyor

Yayın Tarihi:

-

Fluke kameralar, sanayi profesyonellerine, işleve özel sorunları arızayla sonuçlanmadan çabuk bulma, değerlendirme ve çözme imkânı tanıyor.

Fluke, endüstriyel kamera hattının tamamını, her modele daha çok ek özellik getirecek şekilde, müşterilerine daha çok değer katarak ve firmaya da satın alma sürecini basitleştirmek üzere sunduğu kamera sayısını azaltma imkânı tanıyarak yeniliyor. Fluke kameralarının, sanayi profesyonellerine arızaya, maliyete, hatta felakete yol açmadan önce işleve özel sorunları kolaylıkla bulma, değerlendirme ve çözme olanağı vermek amacına en uygun şekilde icra ediliyor. 

Fluke PTi120 Cep Termal Görüntüleyicisi, kir ve neme dayanıklı cep boyutunda termal bir kamera. 1 metrelik düşüşten zarar görmemesi, sanayi teknisyenlerine, soruna ilişkin erken sinyal verebilen sıcak ve soğuk üretim noktalarında elektrik ekipmanları, pompalar, motorlar, imalat sistemleri, HVAC ve işlem kontrol ekipmanlarının sıcaklık ölçümlerinin çabuk yapılmasında etkili bir çözüm sunuyor. 

Ti400 PRO ve TiX500 serisi Fluke Termal Kameralar, günümüzün profesyonel sanayi görüntüleyicileri için yeni bir temel oluşturarak erişilebilir 640×480 çözünürlüğü beraberinde getirir. Yeni 640×480 çözünürlüklü kameralar, Fluke Ti401 PRO Termal Kamerayı (profesyonellerin Fluke’tan beklediği kullanım kolaylığı ve sağlamlığa ek olarak daha keskin, temiz görüntüleri ve fiyat bandındaki en yüksek çözünürlüğü sağlar) ve Fluke TiX501 Termal Kamerayı (güvenilirlik incelemeleri, endüstriyel bakım, tanı koyma ve sorun giderme amaçlı yüksek tanım, dar ya da güç yüzeylere erişim için 240 derece oynar mafsal özellikleri bulunan) içerir.

Ti400 PRO ve TiX500 serilerindeki Fluke termal kameralar, profesyonel kalitede görüntü eldesi için gereken birçok özelliği barındırıyor:

MultiSharp (Çoklu Keskin) Odaklanma: Çoklu karmaşık hedefleri ya da değişik mesafelerden hedefleri kolaylıkla incelemek için; yakında ve uzakta bulunan görüntüleri otomatik işleyerek; görüntü alanının tümünde odaklanma yaparak; net; doğru bir görüntü elde edilmesine olanak tanır. (Ti480 PRO ve TiX580 modellerinde bulunur)

LaserSharp (Lazer Keskinliğinde) Otomatik Odaklanma: Yerleşik lazer mesafe ölçeri kullanarak görüntüler içerisinde saniyeler içinde odaklanabilirsiniz; belirlenmiş hedefinizle aranızdaki mesafeyi gösterir ve odağı anında ayarlar.

Değiştirilebilir Akıllı Lensler: Kalibrasyon gerektirmez; hemen her ortamda incelemenin gerçekleştirilmesi için gereken çok yönlülüğü ve görüntü kalitesini sunar.

Kaliteli lensler: Özel kaplaması bulunan %100 elmas yapısındaki germanyum lenslerden enerji geçişi sağlanır ve yüksek kalitede kızıl ötesi görüntü elde edilir.

Patentli IR-Füzyon teknolojisi: Kızıl ötesi ve görünür ışık düzeylerini ayarlayarak daha çok ayrıntı görebilirsiniz. 

Kamerada görüntü düzenleme ve analizi: Yayılımı düzenleyebilir, renk alarmlarına ve işaretlerine yer verebilir; IR-Füzyon değerini ayarlayabilirsiniz.

Gelişmiş Termal Duyarlılık: Göze çarpmayan sıcaklık farklılıklarını kolayca bulabilirsiniz. 

İşlem Görüntüleme: Video kaydı, canlı video akışı, uzaktan kumanda veya otomatik görüntü çekme özellikleriyle birlikte. 

Fluke Bağlantı Yazılımı: Verilerin Yönetilmesine, çoklu ölçümlerin (mekanik, elektrik ve termal) görüntülenmesine ve bunların ekipman parçasıyla organize edilmesine yardımcı olur.

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

NSK Molded-Oil rulmanları gıda sektöründe konveyör uygulamalarının servis ömrünü uzatmaktadır

Yayın Tarihi:

-

Almanya’da bir sebze işleme tesisi NSK Molded-Oil rulmanlarını kullanmakta ve kayda değer faydalarını görmektedir. Firma, öncelikle bu kullanım ile kritik bir konveyördeki rulmanların servis ömrünü 2 haftadan 40’a çıkarmış, bakım maliyetlerinden ve durma süresinden çok ciddi tasarruf elde etmiştir.

Firma, NSK’dan eski rulmanların neden bu kadar beklenmedik bir hızda ömrünü yitirdiğinin ve bununla ilgili maliyet ve zaman konularının nasıl bertaraf edileceğinin araştırılmasını istedi.

Araştırma sırasında NSK uzmanları, bunların sebebini kısa sürede tespit etti. Gıda endüstrisi mevzuatının şart koştuğu çok sıkı hijyen standartları sebebiyle, sistem düzenli bir şekilde derinlemesine temizlenmektedir. Ancak bu temizlik sürecinde kullanılan çok ciddi miktarda suyun rulmanlara nüfuz ettiği ve sonuç olarak gresin de bu suyla beraber çıktığı görülmüştür.

NSK, sık sık yapılması gereken bu yıkama sürecinin sebep olduğu zorlukları aşmak için kendilerinin ürettiği sızdırmaz Molded-Oil rulmanlarının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Molded-Oil rulmanlarında özel bir triboloji kavramı (triboloji; aşınma, sürtünme ve yağlama bilimidir) uygulanmıştır. Örneğin, bu rulmanlarda gres yağı ve yağ bazlı poliolefin reçinesi içeren NSK’nın tescilli yağ emprenyeli malzemesi kullanılmıştır. Bu malzeme, uzun süre boyunca sürekli olarak, kıvamından dolayı su ile yıkandığında çıkmayan gres salınımı yapar. Aynı zamanda, taşıyıcı malzeme su veya katı safsızlıkların rulmana nüfuz etmesini engeller.

Bu rulmanların kullanılması ile tesisdeki servis ömrü 2 haftadan neredeyse 9 aydan daha uzun bir süreye çıkmaktadır. Bu oldukça başarılı netice, NSK’nın “temel kuralı” olan Molded-Oil rulmanlarının kullanım ömrünün, suyun yoğun olduğu ve tozlu ortamlardaki geleneksel gresle yağlanmış rulmanların kullanım ömrünün en az 2 katı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu durumda servis ömrü yaklaşık 40 kat artmaktadır.

Tesis ayrıca bu kullanımın başka pek çok faydasını da görmektedir. Örneğin, çalışma alanı, gres yağı kaçağı olmadığı ve ekstra yağ dolumu gerekmediği için temiz kalmaktadır. Sonuç olarak, Molded-Oil rulmanları ayrıntılı ve sürekli temizleme işleminin çok önemli olduğu gıda endüstrisi uygulamaları için son derece uygundur. Rulman parçalarında paslanmaz çelik kullanımı da bu uygunluğa katkıda bulunmaktadır.

NSK, sebze işleme tesisi için daha yüksek seviyede koruma maksadıyla her iki taraftan da çok etkili temas keçeli (DDU) rulman sağlamıştır. Bu seçenek, standart yelpazedeki Molded-Oil bilyalı rulmanlar için geçerlidir. Molded-Oil ayrıca oynak makaralı rulmanlar ve konik makaralı rulmanlar için de uygundur.

NSK tarafından gıda işleme uygulamaları için geliştirilen Molded-Oil rulmanlarının ve diğer rulman serilerinin teknik özellikleri, www.nsk-literature.com adresinden e-kitap halinde ulaşılabilen yeni bir broşürde tanımlanmıştır.

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

Bilyalı dövme ömrü uzatıyor

Yayın Tarihi:

-

Freymatic uçak motoru yapımı için kumlama makineleri üretiyor, ve bu esnada yüksek kalite şartlarına ulaşmak için KOLLMORGEN ´ın hareket kontrolünü (Motion Control) kullanıyor.

Martin Zimmermann, KOLLMORGEN İsviçre, Kilit Müşteri Yöneticisi

Kumlama tanecikleri mükemmel bir şekilde hedefe ulaşmalı. Ancak bu şekilde güçleri en iyi şekilde aktarılabilir. Bu güç hasar vermek bir ayna dursun, her bir isabetle hedefi daha kuvvetli, daha dayanıklı ve sert hale getiriyor. Bu yüzden hassasiyet, hava hızı ve doğru ölçümlerle doğru miktar bu kadar önemlidir. İsviçre´de bulunan Freymatic, özellikle uçak teknolojisinde yüksek strese maruz kalan yapı parçalarının ömrünü uzatan kumlama makineleri inşa ediyor. Bunu sağlamak için bu yöntem, bir demir dövme çekici gibi yüzeye kusursuz basınç gerilimleri oluşturur. Kollmorgen Hareket kontrolü yeteri miktarda taneciğin hedefe ulaşmasını sağlar, bunun için kullanılan tek kablo bağlantı teknolojisi kurulum süresinden tasarruf etmeye imkan tanır.

»Bir arıza durumunda sağa çekebilecek lüksümüz yok.» Havacılıkta güvenlik fikrini sektör uzmanları tek bir cümleyle tarif ediyor. Kardan şaftı kırılmış aracıyla muhtemelen bir dereceye kadar hasar almadan kasis ya da çukurlara giren biri, gökyüzünde meydana gelecek benzer bir durumda net olarak aşağı düşerdi. Sivil havacılıktaki teknik aksaklıkların ciddi etkileri göz önüne alındığında, bir uçağın tüm yapı parçaları yoğun güvenlik zırhlarıyla donatılmaktadır. Aşırı strese maruz kalacak olan parçaların hakim kuvvetlere karşı çok daha sert yapılmasının bir yolu Shot Peening de denilen kumlama işlemi. Bu yöntem özellikle motor yapımında kullanılıyor.

Gerilim kuvvetlerinden oluşan bir zırh
Basınçla birlikte çekmeye etkili bir kuvvetle karşı çıkılabilir. Mecazi olarak anlatmak gerekirse, yapı parçalarına bir zırh giydiriliyor. Bu zırhın parçaları, atomik kafese çarptığında kumlama bilyalarını kinetik enerjileriyle denatüre eden basınç gerilimlerinden oluşmaktadır. Yorgunluk hasarları böylelikle belirgin derecede geç ortaya çıkar. »Metaldeki çatlaklar çekme geriliminin hakim olduğu yerlerde ortaya çıkıyor» diyerek açıklıyor Freymatic CEO´su Martin Hunziker. Çekme kuvvetleriyle çatlak oluşumu arasındaki bağlantı özellikle uçak yapımında özel bir yere sahip, çünkü tam da burada hafif yapının kullanılması gerekmektedir. Bir motorun döner parçaları büyüklüklerine rağmen çok hafif olmalıdır. Bu nedenle titanyum alaşımından üretilmişlerdir. Özellikle titanyum bazlı kompozitlerin kullanılması yoluyla bir sonraki motor jenerasyonu çok daha hafif olacak. Otomobil imalatında da bu yöntem dayanıklılık istendiğinde yerleşmiş bir üretim uygulaması.

Kumlama işlemi için üreticiler tarafından çoğunlukla İsviçreli Freymatic AG fimasının Roxor Makineleri kullanılıyor. Graubünden Kantonu´nda Domat-Ems´deki makine üreticileri bunun için hermetik olarak tamamlanan bir kabine bir endüstri robotu yerleştirdi ve el eklemini bir işlem talimatı esnasında tam otomatik olarak altıya kadar farklı kumlama ağzından oluşan değişken bir mekanik ile donattı. Ses yalıtımlı kabinin içindeki robot, kumlanacak yapı parçası boyunca hareket yönetimini devralırken basınç beslemesi ve dozajlama birimi dışarıda kalıyor.

Kumlama maddesi miktarı 1 ila 10 aralığında seçilebiliyor ve böylece kontrol sapmaları yüzde üçün altında kalıyor. Kumlamada, en azından işlenecek parçaya hasar vermeden hat içi kalite denetimi imkanı bulunmadığından, bu kusursuzluğa ulaşmak gerekli. Makine operatörü süreç parametrelerinin buna göre yerine getirildiğinden emin olabilmeli, bu nedenle servo motorik olarak tahrik edilen dozaj birimi alanında maksimum kusursuzluk ve tekrarlanabilirlik gerekmektedir. Bu alan hız kontrollü bir spiral çark ile gerçekleştirilmiştir. Sevk helezonu tahriki KOLLMORGEN Serisinin Senkron servo motorlarından AKM ile sağlanmaktadır, bu motor Tek kablo bağlantı teknolojisi ile kendisi AKD Servo regülatörlerle birleştirilmiştir.

Servo regülatör ve servo motor arasındaki bağlantının sadece tek bir kabloyla sağlanması bu uygulamada da avantaj sağlamakta, çünkü böylece makineler daha hızlı ve yerden daha fazla tasarruf ederek kablo bağlantısı yapılmaktadır, bunun sebebi de geri iletim sistemi için standart olan kabloya burada gerek kalmaması.
KOLLMORGEN burada motor ve geri bildirim için ince bir hibrid kablo kullanıyor.

Buradaki ayrıcalık: Tek kablo bağlantı teknolojisi zahmetli ve pahalı Multiturn Encoder olmadan da işlev görüyor.. Hareket kontrolü ve servo tahrik teknolojisi uzmanları bunun için Dijital çözümleyici SFD3 ü geliştirdi. Arayüz, çözümleyicinin analog verilerini dijital bir sinyale Cable» üzerinden regülatöre taşınıyor dönüştürüyor ve daha sonra bu sinyal »One.

Dozajlamada dar tolerans aralıkları
Freymatic´in kumlama sistemine geri dönersek: Yapı olarak, basınçsız kumlama maddesi deposuyla yüksek basınç altındaki dozajlama birimi arasında kilit görevi gören iki basınç haznesinden oluşuyor. AKM servo motorlar tarafından tek kablolu versiyonla tahrik edilen dozajlama, Roxor makinelerinde çekirdek işleve sahip ve işletim esnasında + / – yüzde 5 hassaslıkla dakikada 0,1 ila 12 kilogram arasında kumlama maddesi miktarını tedarik ediyor. Karıştırma borusunda ve püskürtme ağzına kadar kumlama maddesi çıkış hızıyla ivmelendiriliyor. Bu tempo ikinci önemli işlem parametresini oluşturmakta ve dolaylı olarak kumlama basıncının dar bir tolerans aralığından olmasını düzenlemektedir. Bu esnada basınç bir ila yedi bar arasındadır.

TBM Automation tarafından tasarlanan tahrik regülatöründeki yüksek ayar aralığı özellikle hassas ve yine de hızlı olma gereksinimini de beraberinde getiriyor. Burada tahrik aksları dozaj helezonunun hızını akım sensörlerinden gelen sinyaller üzerinden düzenler. »Çok materyal olunca hız düşüyor, az materyalde de tersi» diyerek açıklıyor TBM Automation AG şirket müdürü Silvester Tribus. Bodensee´in güneyindeki Widnau´da bulunan firma uzun süredir sistem entegratörü olarak Freymatic ile sıkı bir ortak çalışma içerisinde. Hareket kontrolü ve servo tahrik teknolojisi uzmanları, yüksek mühendislik yetkinliği ile KOLLMORGEN´ın sertifikalı sistem ve dağıtım ortakları zincirine dahildir.

Sıfır hızdan itibaren kusursuz
Düzenlemenin hızlı ve kusursuz yürümesi için, kumlama makinelerinde kontrol teknolojisinde uzman olan ve aynı zamanda TBM şirket yöneticisi Urs Tobler, bazı özel tekniklerle hareket kontrolünü (Motion Control) sağladı. »Sadece sistemi hızla çalıştırmak ve miktar ve basınç kusursuz şekilde uyumlanana kadar uygun şekilde az zaman harcamak istiyoruz. Miktar ve basınçın tam olarak dengelenmesi için kısa bir zamananımız var. Bu amaçla sistemin hızlı bir şekilde başlatılmasını istiyoruz.» Urs Tobler dozaj tahriklerinin hala DC motorlar tarafından tahrik edildiği zamanla karşılaştırıyor, o zamanlar küçük miktarların düzenlenmesi zordu ve ancak üst hız aralığında güvenilir değerler elde ediliyordu. Düzenleme davranışlarının analog değerler üzerinden ilaveten doğrusallaştırılması günümüzde mümkün, KOLLMORGEN AKM motorları ile »sıfır hızdan itibaren kusursuza ulaşılabiliyor».Bu düzenleme kalitesi bir diğer ayar aralığına göre işlemi güvenilir hale getiriyor. Bu özellik özellikle kumlamada önemli, çünkü kumlama işleminden sonra yapı parçalarına zarar vermeden bir kalite analizi yapılması mümkün değil.
Çok az miktarda tanecik atımı da »fazlası zarar» inanışı kadar kötü değerler çıkmasına sebep oluyor.
İdeal aralığın neresi olduğunu makine operatörü ancak Almen şeritleri denilen şeritlerle tespit edebilir ve böylece standart bir yüzeyin şekillendirilmesi yoluyla tanecik vuruşlarının etkisini ölçebilir. Bir metal ölçüm şeridinin şekillendirilmesi yoluyla elde edilen Almen değerleri işlemin etkinliği hakkında sonuçlar verir. Bunlar daha sonra tam ve daimi olarak, önceden elde edilen anma değerlerini takip etmelidir, böylece basınç geriliminin istenilen etkileri ayarlanabilir. Bir diğer sonuç olarak, bu yöntem sadece düzenli kalibrasyon ile işlev görmektedir.

Sonuç
Metal yapı parçalarının kumlama yoluyla mekanik olarak iyileştirilmesindeki karmaşık süreç, hassas ve özellikle tekrarlanabilir servo tahrik teknolojisinin önemini göstermektedir. TBM Automation AG tarafından Freymatic AG için tasarlanan otomasyon, operatör gözüyle de daha kullanıcı dostu bir yapıya sahip ve temiz yapılandırılmış bir görselleştirme sunuyor.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com