Connect with us

Genel

Common Lamias can then go on to either mate with humans (more

Yayın Tarihi:

-

Drag racing was totally different then, it was a “run what you brung” wide open free for all. There were no electronics, heck if you had a tachometer you were in high cotton, no starting tree no top end lights. The starting line consisted of a starter that stood out in front between the two cars, he would point to one then the other and drop the flag or raise the flag while jumping in the air. Every starter had a different technique so you needed to watch his every move in order to get the advantage off the starting line.

Replica Valentino bags Finally, on October 6th, ABC Family management confirmed that the network would be renamed once again, to Freeform. The new name is an attempt to re position the channel towards millen er, “becomers”, and rid itself of any lingering presumption of wholesomeness implied by the use of the word “Family”; a programming strategy that led to ABC Family being targeted regularly by moral guardians and viewers who felt there was severe brand dissonance. This move also debunked a prior rumor that a contractual obligation from network founder Pat Robertson was the reason the “Family” name was kept on the channel. (Sources, such as James B. Stewart’s Disney War, merely said that the name “Family” was written into previous contracts with cable companies.) However, the network will still be required to air The 700 Club twice a day. Replica Valentino bags

Hermes Replica Handbags While the term “celibacy” refers specifically to sexual activity, the history of celibacy connects the desire to romance someone with the desire to have sex with them, traditionally taking the form of marriage and kids. Ironically, the act of being celibate results in Celibate Heroes running into more opportunities for romantic encounters than if they were actively seeking them out (particularly from The Vamp). This is not to say that the Celibate Hero is unable to be affected by the force of The Dulcinea Effect, only that they either are acting on a higher ideal (chivalry) or resist its power later on. Hermes Replica Handbags

Replica Stella McCartney bags I still continue to “check in” on Facebook. Today I make sure I do it when I am in public. Even then I have to be careful. I do not “check in” at the same places every week or during the same times each day. I do not want to make it easy to be stalked or for my home to be burglarized. I am careful about whom I “friend” on Facebook but I am friends with people I have not seen in 20 years. Replica Stella McCartney bags

Hermes Birkin replica Adult Fear: The player has the option to read the emails of a cyborg government agent. Is a Crapshoot: Daedalus was specifically programmed to hunt down terrorist groups. Unfortunately for its creators, they qualified. By the same token, Helios’ entire raison d’etre was the efficient administration of the world http://www.issosotel.com.tr/2017/12/18/i-think-theyre-hoping-that-the-deal-that-they-do-between-now/, a task which it quickly realised a self obsessed psychopath like Bob Page would just get in the way of. Hermes Birkin replica

Falabella Replica Bags On one hand; ledgers, capital sourcing, back end systems are being equipped with better tools by FinTech, and on the other hand; customer experience is being completely reinvented thanks to new technologies and demands of the digitally native user generation. We can see even insurance as a field being made better with technology. There is peer to peer (P2P) insurance, community based insurance, health insurance, life insurance being driven by faster tools and Software as a Service (SaaS) models. IoT is also making its mark gradually in many areas. Technology can be seen reshaping regulatory areas too and we can see RegTech increasingly penetrate this space in the coming years. Falabella Replica Bags

Replica Designer Handbags Which are lioness/she goat/doe/female antelope taurs who are hermaphrodites, having the upper torsos of women and both sets of sexual organs. Common Lamias can then go on to either mate with humans (more Commoners) or mate with each other to produce the sterile sa’irs, which have the forequarters of a lion and the hindquarters horns of a goat and are almost animalistic in intelligence. Replica Designer Handbags

Replica Goyard Bags Nice Job Breaking It, Hero!: Star Whistle caused a storm that ravaged Ponyville. Original Character: According to Project Interlude, they didn’t use any of the canon My Little Pony characters in order to avoid backlash from the fanbase. Stock Sound Effect: The highly cliched Dun dun dunnnnn gets played when the heroes first encounter the villain Replica Goyard Bags.

Devamını Oku

Genel

Eaton Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile Walterscheid boru rakoru portföyünü genişletiyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Morges, İsviçre … Güç yönetim şirketi Eaton bugün Walterscheid portföyünü dayanıklı ve ince çeperli borular için optimize edilmiş Walringplus Yumuşak Contalı Kesme Halkası sistemi ile genişlettiklerini duyurdu.

Walringplus tarım, inşaat, ticari taşıt, ayrık imalat, raylı ulaşım ve diğer sektörlerde ihtiyaç duyulan zorlayıcı hidrolik boru rakoru gerekliliklerini karşılaması için tasarlanmıştır. İki olası sızıntı yolu için ilave yumuşak conta bulunduran iki kenarlı kesme halkası bulunan bu boru rakoru sistemi hem kolay, güvenli ve tekrarlanabilir montaj hem de güvenilir ve sızdırmayan operasyon sağlar. İnce çeperli borularda kullanmaya uygundur ve bu sayede mobil makinelerde ağırlığın ve yakıt tüketiminin etkili biçimde azaltılmasını ve sabit makinelerde hareketli parçaları destekler.

Boru rakoru performansında doğru montaj çok önemlidir; bu yüzden WALRINGplus aşırı veya yetersiz sıkmayı önlemek için tasarlanmıştır. Açıkça hissedilen block-stop fonksiyonu, operatör kurulumun sonuna geldiğinde somut bir tork artışı sağlar ve bu şekilde tork veya mesafe ölçümü gerekmez. Bunlara ek olarak, kesme halkasını boruya geçirmek için çok daha az bir kuvvet gerekir ve bu da hem kurulumu daha kolay, hızlı ve güvenli hale getirir hem de yumuşak contanın hasar görme riskini azaltır. Ayrıca sızdırmazlık elemanı kanalının konumu, performans üzerinde hiçbir etkisi olmadan tekrar tekrar kurulumu mümkün kılar.

Walring plus masraflı hasarlara ve duruşlara neden olabilecek sızdırma riskini ortadan kaldırmak için bunların kök nedenlerine iner. 

Borular veya cıvatalar biraz çizilse, akışkan sıcaklığı değişse veya tutma kuvveti azalsa da yumuşak conta, sızıntıları önler. Düşük kurulum torku nedeniyle oluşan sorunlar, kesme halkası borudan çıkarılmadan önce de tespit edilebilir ve bu sayede uygulama sırasında yıkıcı arıza oluşması riskini azaltır.

Eaton Hidrolik EMEA bölgesi Konnektörler ürün yöneticisi olan Christian Kuenstel “Yüksek performanslı Walterscheid ailemize yaptığımız bu muhteşem ilaveyi sonunda piyasaya sürdüğümüz için çok heyecanlıyız,” diyor. “Piyasada başka yumuşak contalı kesme halkaları olsa da iki ilave contalı ve iki kenarlı yenilikçi tasarımımız ve contanın ayrı bir sızdırmazlık elemanı kurulumu gerektirmeden kesme halkasına entegre edilmesi sızıntıyı önlemede daha iyi bir performans sunuyor.”

Walringplus sisteminin diğer avantajları arasında şunlar bulunuyor:

  • İnce çeperli borular için tam optimizasyonlu.
  • Gelecekte paslanmaz çelik materyallerde kullanılmak üzere tasarlandı.
  • Küçük boru boyları için kurulum sonunda net bir tork artışı sunar.
  • Sızıntı nedeniyle uygulama sırasında arıza riskini ve maliyetli duruşları azaltmaya yardımcı olacak şekilde basitleştirilmiş kurulum.

Eaton’ın özel üretim Walterscheid M-R7 makinesi sızıntı riski kadar Walring plus kurulumu için gerekli zamanı ve eforu da azaltır. M-R7 makinesi kesme halkası kurulumu ve boru şekillendirme süreçlerini otomatikleştirerek optimum sistem performansı sağlamaya

, aynı zamanda gerekli tork ve dönüşü azaltmaya yardımcı olur.

Kuenstel “Söz konusu kurulum davranışı ve performans olduğunda Walring plus ikisini de karşılıyor,” diye ekliyor. “Günümüzde müşteriler daha hafif ve kompakt ekipman tercih ediyor, bu yüzden daha fazla mekanik mukavemeti olan ince çeperli borular hidrolik uygulamalarda giderek popülerlik kazanıyor. Optimize edilmiş kesme kenarı geometrisi, block-stop kurulum fonksiyonu ve yumuşak contası sayesinde Walring plus bu aranan özellikleri sunabilir. Bu da genellikle kullanıldığı şekilde maliyeti artırıp akış oranlarını azaltan ilave bileziğe ihtiyaç duyulmadan ince çeperli boruların güvenli kurulumunu sağlar.”

Devamını Oku

Genel

16 Mart gününden itibaren evden çalışma sistemine geçtik

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Moneta Yayın Grubu olarak, halk sağlığını tehdit eden küresel salgın sebebiyle çalışmalarımızı bir süre evden sürdürme kararı aldık. Ekip olarak sosyal mesafe kuralını uygulamak için büyük titizlikle hareket ediyoruz. İş süreçlerimizi bulut tabanlı ortamlar üzerinden sürdürüyor oluşumuz nedeniyle bu yeni çalışma tarzına uyum sağlamakta herhangi bir zorluk yaşamadık. Bu süre boyunca telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerimiz sürekli olarak aktif olacak ve bizimle dilediğiniz an irtibat kurabileceksiniz. Bu süreçte ekip olarak toplantı vs. etkinliklerde de yer almama kararı almış bulunuyoruz.

Salgın riski ortadan kalkana ve yetkili makamlar bu yönde bir açıklama yapana kadar çalışma düzenimizin bu şekilde olacağını tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza duyuruyoruz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere

, esen kalın…

Devamını Oku

Endüstri 4.0

NORD DRIVESYSTEMS

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NORD DRIVESYSTEMS develops and produces optimally matched drive systems consisting of gear units, motors and drive electronics. Drive electronics have been a part of our product range since 1984. We develop and produce NORD frequency inverters, motor starters and field distributors in our own factories. Many years of experience and passion have made NORD what it is today: a leading international complete supplier to industry and the best long-term drive electronics partner for our customers. NORD drive electronics provides high performance and reliability for all of our customers throughout the world.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com