Connect with us

Dijital Üretim

FARO, TracerM ile montajın başarısını planlıyor

Yayın Tarihi:

-

Havacılık, otomotiv ve iş makineleri imalat sektörleri gibi sektörlerde, büyük, hantal bileşenlerin doğru konumlandırılması, hizalanması ve montajı, normalde ve sıklıkla sorunludur. Sık karşılaşılan bir yanılgı, bileşenlerin büyüklüğü arttıkça, hassaslık özelliklerinin orantılı bir şekilde azalmasıdır. Bazı durumlarda bu doğru olabilir, ancak birçok durumda büyük bileşenlerin birleştirilmesi sırasında yüksek hassasiyet seviyesine duyulan ihtiyaç kritik önem taşır. Örneğin, gemi veya uçakların gövdeleri gibi büyük nesnelerle ilgili iki hazır bileşenin birleştirilmesinde yalnızca 1 mm’lik bir yanlışlık, tasarım amaçlarından uzaklaşılmasına ve uzantılarda santimetre cinsinden ölçülen hatalarla birlikte büyük sapmalara neden olur.

Büyük, ağır parçaların doğru bir şekilde monte edilmesini sağlamak için imalatçılar genellikle, fiziksel şablonlar veya sert malzeme kullanırlar. Bu yardımcı malzemeler seri üretim durumları için yararlı olmasına rağmen, şablonlar üretme veya bir defaya mahsus üretim için sert malzeme kullanımı, veya karma veya kısa üretim süreçleri, zaman kaybına yol açan ve maliyeti yüksek işlemler olabilir.

FARO, büyük bileşenlerin hizalanması ve montajıyla ilişkili maliyetli gecikmeleri azaltmak, işlem hassasiyetini iyileştirmeye yardım etmek ve fiziksel şablonlara ve sert malzeme ile üretime olan ihtiyacı ortadan kaldırmak amacıyla kısa bir süre önce TracerM’yi sundu.

TracerM lazer projektörü, operatörlerin ve montajcıların bileşenleri tam bir güvenle hızlı ve doğru bir şekilde konumlandırmalarına izin veren sanal bir şablon sağlamak için, 0.5mm genişliğinde bir lazer çizgisini 2D / 3D yüzey veya nesne üzerine doğru bir şekilde yansıtır. Açıkça tanımlanan lazer şablonu, sistemin görsel olarak parçaların, yapay bileşenlerin veya ilgi alanlarının ayrıntılı bir lazer taslağını yansıtmasını sağlayan bir 3D CAD modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Sonuç, geniş bir yelpazede montaj ve üretim uygulamalarını düzene sokabilen, verimliliği artıran ve şirketlerin doğruluğunu ve kalite işlevlerini artırabilen sanal ve işbirliği ile oluşturulmuş bir 3D şablondur. Sistem, 15,2 x 15,2 metreye (50 x 50 fit) kadar bir zarfı kapsayan, doğru, değişken ve uzun menzilli projeksiyon özelliklerine sahiptir ve 1.8 – 15.2 metre (6 – 50 feet) arasında bir 3D projeksiyonu aralığına sahiptir.

FARO’nun TracerM’i, hızlı bir projeksiyon sağlamak için Advanced Trajectory Control’u (ATC / Gelişmiş Yörünge Kontrolü) kullanıyor. ATC, titreşimi en aza indiren üstün dinamik bir doğruluk ve yüksek bir yenileme hızı sunuyor. Fotogrametrik hedefler, yüzey veya nesne üzerine yansıtılan görüntünün en iyi hizalanmasını sağlamak için kullanılır; böylece yansıtılan görüntünün CAD modeli ile tutarlı olması sağlanır.

Daha büyük montajlar ve alanın kısıtlı olduğu yerlerde kullanım için, tek bir iş istasyonundan birden fazla TracerM projektör kontrol edilebilir ve böylece bir koordinat sisteminde büyük ölçekli sanal şablonlar sağlanır.

Montaj esnasındaki insan hatası riski ve maliyetli fire önemli ölçüde azaltılmıştır; buna ek olarak, imalatçılar büyük, ağır şablonların kullanımıyla ilişkili zaman ve masraflardan kaçınabilirler.

FARO TracerM Yazılımı – RayTracerTM

Raytracer Operator ve RayTracer Administrator programlarını içeren FARO RayTracer Yazılım Seti, TracerM projektörünü çalıştırır. Müşteriler ayrıca TracerM için projeksiyon dosyaları oluşturabilecek ek yazılım paketleri kullanmayı da seçebilirler.

RayTracer Administrator, fabrika operatörleri için süreçleri düzenler ve iyileştirir. Gerekli verileri seçerek, organize ederek ve bir veya daha fazla RayTracer veritabanı içine depolayarak, lazer projeksiyon işlerini hazırlayan üretim mühendisleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. RayTracer Administrator, bir RayTracer veritabanı kurmak, bileşenlerini idare etmek, işleri ve kontrol parametrelerini yapılandırmak, projeksiyon verilerini ve referans araç verilerini düzenlemek, kullanıcı adlarını ve şifrelerini oluşturmak ve daha pek çok işlem yapmak için kullanılır. Kullanımı kolay arayüzü, çoklu belge idaresine, kopyalamaya ve yapıştırmaya, katmanlı ağaç yapısı görüntülemesine ve diğer seçeneklere izin verir.

RayTracer Operator, 3D şablonların projeksiyonunu sağlayan sezgisel ve kullanıcı dostu bir programdır. Üretim ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Belirlenmiş kullanıcı erişim seviyeleri ve önceden belirlenmiş çalışma adımları dizisi, çalışma sürecinde sıkı üretim kuralları koymaya yardımcı olur. Verilerin ve kontrol parametrelerinin projeksiyonu bir RayTracer Veritabanı’nda saklanır. RayTracer Operator’u çalıştıran bir personel, önceden yapılandırılmış işleri bir RayTracer veritabanından alabilir ve uygulayabilir, ancak içeriği değiştiremez.

FARO’nun TracerM’inin erken satış başarısı, sistemin, geniş bileşenlerin hassas montajı ile ilgilenen bir dizi müşteri tarafından kabul edilmesine neden oldu. Kompozit endüstrideki TracerM, el yatırması, mandrel takma ve yatırma gibi görevlerde ve İleri Fiber Yerleştirme (AFP) makinelerinde kullanım için ideal olduğunu kanıtlıyor.

Havacılık ve Savunma uygulamaları, ‘click-bond’larda ve uzaktan kullanım için, perçin ve matkap konumu için, sistem ayraç yerleşimini, kiriş ve boylam yerleştirmeyi içerir. Buna ek olarak, TracerM, şablonlama ve maskeleme görevlerini boyamak için de uygulanabilir.

TracerM, kaynak pimi/bloğu yeri, hassas tablo uygulamaları gibi uygulamalar ve fabrika alanı ve üretim hattı için ve çit ve robotik istasyon düzenlemeleri gibi uygulamalar için Otomotiv ve İş Makineleri sektörlerinde kullanılmaktadır.

TracerM’yi kullanan diğer endüstriler arasında Demiryolu endüstrisi, Gemi, yat, tekne yapımı ve diğer deniz inşaat sektörleri de var.

Roger Waldock, Global Satış Direktörü – FARO 3D Lazer Görüntüleme – Fabrika Otomasyonunu anlattı: “Montaj süreçlerine rehberlik etme ve parçaları doğru bir şekilde konumlandırma ve yönlendirme yeteneği ortak bir gereklilikken, FARO Lazer Projektörleri, bir dizi endüstride tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hareket halindeyken yeni TracerM’in demolarına tanık olduktan sonra, gelişmiş FARO sisteminin ilk kullanıcıları, maliyetli uyumsuzlukları ortadan kaldırarak, üretim süreçlerini iyileştirerek ve daha önce kullanılan maliyetli şablonları ve sert malzeme ile üretimi ortadan kaldırarak elde ettikleri avantajları göz önüne alarak, yatırımın geri dönüşünü hesapladılar.”

Dijital Üretim

Rockwell Automation ve PTC’den FactoryTalk InnovationSuite için Yeni İyileştirme

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Rockwell Automation ve PTC müşterilerinin Connected Enterprise’ı hayata geçirebilmesi için en kritik OT veri kaynaklarında OT/IT entegrasyonunu sadeleştiren entegrasyon yetkinlikleri kazandırmak için güçlerini birleştiriyor.

Rockwell Automation, Inc. (NYSE: ROK) ve PTC (NASDAQ: PTC) sektörün öncü uygulamalarından PTC destekli FactoryTalk InnovationSuite için yeni iyileştirmelerini duyurdu. İyileştirmelerin amacı çok hızlı büyüyen ve çok hızlı değişen endüstriyel dönüşüm pazarının ihtiyaçlarını karşılamak.

Lansmanı 2018’de gerçekleşen PTC destekli FactoryTalk InnovationSuite ürünü hali hazırda müşteriler genelinde hızla yaygın kullanıma geçmiş, operasyonel verimi artırmak, kaliteyi yükseltmek ve plansız arıza sürelerini azaltmak alanlarında kaydadeğer iyileştirmeler sağlamıştı.

OT/IT entegrasyonunu artıran son iyileştirmeler, müşterilerin üretim katı aygıtları, kontrol platformları, zaman serili veri temelli Historian’lar ve Üretim Yönetim Sistemleri (MES) gibi kritik kaynaklardan gelen gerçek zamanlı operasyonel verileri uygun bir bağlama yerleştirebilmelerini sağlıyor. Bağlam içinde kullanılabilir hale getirilmiş verileri ve temeldeki veri modellerini otomatik şekilde PTC ThingWorx® platformu gibi Endüstriyel IoT/Analitik platformlarına entegre eden müşteriler OT/IT bütünleşikliğini yalınlaştırabiliyor, otomatize edebiliyor ve hızlandırabiliyor.

Bu yaklaşım ayrıca OT veri modellerini koruyor, zenginleştiriyor ve IT sistemlerine yayıyor. Bu veri modelleri ve temelinde yatan bilgiler daha zengin analitik içgörüler oluşturmak ve kurum genelinde kestirimci sonuçlar geliştirmek için kullanılabiliyor.

Rockwell Automation Ürün Yönetiminden Sorumlu Direktör Arvind Rao, konuya ilişkin açıklamasında, “Bu entegrasyon yetkinlikleri veri temizleme, toplama ve bağlamlama işlerini yüzde 80’e varan oranda azaltıyor. Bu da dijital dönüşüm uygulamalarının kullanılmasını hızlandırıyor. Bu yeni yetkinlikler müşterilerin daha hızlı değer yaratmasını ve ROI değerini artırmasını sağlayacak” diye konuştu. Rao, sözlerini şöyle sürdürdü: “PTC ile ortak inovasyon yolculuğumuzda bir kilometre taşını daha koymuş olmaktan; Endüstriyel IoT, analitik, MES ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kapsayan modüler ve entegre yetkinlikler konusunda lider olarak tanınmaktan

, büyük memnuniyet duyuyoruz.”

PTC Connected Operations (Bağlı Operasyonlar) Birimi Başkan Yardımcı ve Genel Müdürü Howard Heppelmann, “PTC destekli FactoryTalk InnovationSuite’in daha derin entegrasyon yetkinliklerinden çok memnunuz. Ancak daha da önemlisi müşterilerimizin iki haneli etki yaratabilmesini sağlayan yüksek değerli dijital uygulamaları için teknolojileri sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Heppelmann, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Müşterilerimizin Connected Enterprise yolculuğunu hızlandırmak ve sadeleştirmek için Rockwell Automation’la stratejik ilişkimizi sürdürmekten büyük heyecan duyuyoruz.”

Devamını Oku

Dijital Üretim

IPAF’s eLearning offers remote MEWP training solutions

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Candidates seeking to renew or obtain PAL Cards to operate Mobile Elevating Work Platforms (MEWPs) and those wishing to undertake specialist management training are advised to opt for online distance learning by the International Powered Access Federation (IPAF), which has also introduced measures to temporarily extend expiring PAL Cards by 90 days for those who complete an eLearning module.

IPAF has also doubled the maximum amount of time between a candidate successfully completing their operator theory module via eLearning and the mandatory practical assessment to 90 days

, to allow training centres to manage demand against recommended safe practices during the coronavirus pandemic.

New applicants will not receive a PAL Card until successful completion of the practical test, but any current Powered Access Licence (PAL Card) holder whose card is due to expire may have the expiry date extended under special measures.

On successful completion of the online operator theory eLearning module, and until such time as a practical assessment can be safely undertaken, a PAL Card’s validity may be extended by up to 90 days from the date on which completion of the online module is certified.

IPAF will request that all employers and contractors requiring a valid PAL Card to allow holders to operate MEWPs or access work sites recognise these temporary extensions of an expiring PAL Card, subject to their discretion.

Giles Councell, IPAF’s Director of Operations, comments: “We urge those wishing to undertake IPAF training, whether they are new applicants or renewing an existing qualification, to first locate and contact their nearest IPAF-approved Training Centre to find out what eLearning options are available to them, and to schedule where required a practical assessment if possible, to allow our training providers to manage demand.

“A theory module for MEWP operator training can be conducted online anywhere, any time, on most devices and, provided that a practical assessment is completed within the 90-day period, the candidate will be issued their IPAF PAL Card in the usual way. It’s also worth pointing out that the operator theory eLearning module is available in multiple languages to suit the candidate’s requirements, wherever they are in the world.”

“With regards to IPAF’s MEWPs for Managers, this is currently available in English, and in a special ANSI-compliant variant suitable for the US market, with German set to be made available via our eLearning suite very soon.

“It is possible to complete MEWPs for Managers entirely in eLearning, though it is still assigned to training candidates in the usual way by an approved IPAF training provider. Please contact your nearest IPAF Training Centre in the first instance to find out more and to schedule your training requirements; we hope that the added flexibility offered will assist candidates in completing their training safely and conveniently in the face of ongoing constraints to restrict the spread of the Covid-19 disease.

“The full impact of COVID-19 on IPAF training availability is changing daily. We accept the possibility that workers may struggle to find available training to qualify them to operate a MEWP or to renew an existing PAL Card, and therefore we are asking the industry to support these temporary measures. We will review these periodically in line with the best available national and international guidance.”

● To find more information about all of IPAF’s training options and about the temporary changes to the way PAL Cards can be renewed/extended, see www.ipaf.org/training; use the online directory or searchable map function on the same area of the IPAF website to find your nearest IPAF-approved Training Centre.

Devamını Oku

Dijital Üretim

Sınır Bilişimde Sağlam ve Optimize Bağlantı ile Otomasyon Sunan Platform

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Endüstriyel otomasyon ve networking alanında kürsel iletişim, izleme ve kontrol uzmanı olan Red Lion Controls, bugün itibariyle FlexEdge™ Akıllı Edge Otomasyon Platformunu duyurdu. Devrim niteliğindeki bu sistem sınır bilişime yeni bir çok yönlülük kazandırırken, sistemin kullanım kolaylığı tek tık basitliği ile ulaşılabilen dijital dönüşüm olanaklarıyla üretkenlik ve verimlilik sağlar. FlexEdge’in son derece modüler tasarımı ve sezgisel yazılımı, sağlam ve güvenilir işlemlerden ödün vermeden sayısız uygulamaya hızlı, kolay özelleştirme ve dağıtım sağlar. Platform, petrol ve gaz, atık su, denizcilik, tehlikeli lokasyonlar ve fabrika otomasyon uygulamaları için idealdir.

Sistemleri zahmetsizce bağlamak ve verileri en üst düzeyde işlemek gibi çeşitli ihtiyaçları olan endüstriyel müşteriler için tasarlanan FlexEdge’in modüler mimarisi, çok çeşitli kablosuz ve kablolu iletişim seçeneklerine sahiptir. Bu seçenek genişliği, protokol veya üreticiden bağımsız olarak herhangi bir endüstriyel iletişim gereksinimine bağlanan ve kolayca yapılandırılan bir iletişim ağ geçidi olmasını sağlar. Müşterilerin pek çok ürünü öğrenmelerini gerektiren sabit işlevli cihazların veya gereksiz yer kaplayan sabit kasalı sistemlerin aksine FlexEdge, uygulama ihtiyaçları değiştikçe hızla uyum sağlayan bir biçim katsayısı ve platform sunar. Gelişmiş ağ işlevselliği veya protokol dönüşümü dahil gelişmiş otomasyon özellikleri içermektedir. Bunların arasında sanal HMI’ler; Bootstrap, JavaScript ve CSS ile gelişmiş bir web sunucusu; veri, güvenlik ve olay günlüğü; ve bulut bağlantısı yer almaktadır.

FlexEdge ile müşteriler, yeni ve mevcut cihazları sorunsuz bir şekilde bağlayarak genel arıza süresini azaltır ve sınır hesaplamalarda daha önce hiç görülmemiş seviyelerde pürüzsüz, geleceğe yönelik ölçeklenebilirlik sağlar. Bu esneklik, herhangi bir sınır gereksinimi için tek bir platformun seçilmesine izin verir, böylece müşteriler, uygulamaları için doğru ürün kombinasyonunu seçme endişesi duymadan iş verimliliklerine odaklanabilir.

Otomasyon mühendisleri için Red Lion’un FlexEdge uygulaması, uygulama karmaşıklığını azaltmak için konuşlandırılan cihazların sayısını azaltırken çoğu sorunu çözebilecek tek bir platform sunar. Ağ mühendisleri için, güçlü ağ işlevselliği yoluyla 1/2 farklı ağı güvenli bir şekilde bağlamak için kablolu veya hücresel bir çözüm olarak dağıtılabilen sağlam, endüstriyel sınıf bir ağ geçididir. Çoklu yalıtılmış seri bağlantı noktaları, Ethernet, isteğe bağlı Wi-Fi ve hücresel iletişim kızakları, isteğe bağlı alana kurulabilir I / O ve sertifikalı, sağlam bir muhafaza ile FlexEdge zorlu gereksinimler karşı hemen hemen her endüstriyel ortamda optimum çalışma sağlar.

“Bugünün pazarında inovasyonun baş döndürücü bir hızla ilerlediğini görüyoruz. Ve bu muazzam bir olay. Fakat aynı zamanda müşterilerin gelecek için düşük maliyetli planlama yapmasını da zorlaştırıyor. Çoğu zaman maliyetli sermaye yatırımları yapmaktan

, mevcut ekipmanı hurdaya çıkarmaktan veya ikisini birden yapmaktan başka çareleri yoktur. FlexEdge mimarisi ise tüm bu zorluklara cevap veriyor. İhtiyaçlar değiştikçe kendini hızla adapte eder. Bir şirket dijital dönüşüm yolculuğunda nerede olursa olsun, FlexEdge bulundukları yerden başlar ve geleceğe yönelik optimizasyon planlarına yardımcı olur, ” diyor veri toplama ve IIoT ürün yöneticisi Colin Geis.

FlexEdge kelimesi pazara girmeye başladığında, ürünün benzersiz yetenekleri ARC danışma grubu Başkan Yardımcısı Craig Resnick’in de dikkatini çekti. “Şirketler dijital dönüşüm ve IT / OT kümelenme yolculuklarına devam ettikçe, hem yeni hem de eski ekipmanlarla daha sorunsuz bir şekilde bağlantı kurmalarını sağlayacak akıllı bir otomasyon çözümü arıyorlar. Red Lion, karar verme sürecini daha iyi optimize etmek ve dijital dönüşüm yatırımlarını daha da en üst düzeye çıkarmak için kullanıcıların hem IT hem de OT’den gerekli verileri toplamasını sağlayan yeni bir platform geliştirdi. Bu ölçeklenebilir çözüm, çeşitli ağlara, demirbaşlara, çok yıllık ekipmanlara ve protokollere hazır tak-çalıştır bağlantısı sağlamak için tasarlanmıştır ” diyor Resnick.

“Red Lion’un FlexEdge platformu, bu zorlu kriteri karşılayarak üreticilerin ve işlemcilerin yalnızca mevcut ve gelecekteki sınır platform gereksinimlerini karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda yeni ve değişen işgücü tarafından uygulanabilecek ve şirketlerin daha hızlı, daha bilgili ve akıllı kararlar verip daha yüksek operasyonel verimliliğe ulaşmalarına yardımcı olabilecek bir çözüm sunuyor. bilinçli ve akıllı kararlar vermek ve daha yüksek operasyonel etkinlik seviyelerine ulaşmak. FlexEdge platformunun sağladığı yerel bilgi işlem gücüne ve IT / OT bağlantısına sahip olmak, programlanmamış kesinti sürelerinin azalmasına neden olur; verimliliği, karlılığı ve KPI’ları artırır; ve kararların gerçeğin tek bir versiyonuna dayanarak verilebilmesi için gerekli olan akıllı bilgileri sunar” diye devam etti.

Resnick son olarak şunları söyledi: “Ayrıca, tedarik zincirinin uçtan uca görünürlüğü sayesinde kullanıcılar, artan esneklik ve operasyonel çeviklik, verimlilik, tesis verimliliği, cihaz çalışma süresi ve kalite ile rekabet avantajı elde edebilirler. Ayrıca operasyonel riskleri ve güvenlik endişelerini, genel maliyetleri ve değişim sürelerini azaltarak ve tahmini önleyici bakım programlarını uygulayarak kârlılığa katkıda bulunabilirler. ”

Daha fazlasını öğrenmek ve Red Lion’un yeni Flexedge™ Akıllı Sınır Otomasyon Platformunun sizin zorluklarınızı nasıl çözeceğini keşfetmek için www.FlexEdge.net.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com