Connect with us

Dijital Üretim

FARO, TracerM ile montajın başarısını planlıyor

Yayın Tarihi:

-

Havacılık, otomotiv ve iş makineleri imalat sektörleri gibi sektörlerde, büyük, hantal bileşenlerin doğru konumlandırılması, hizalanması ve montajı, normalde ve sıklıkla sorunludur. Sık karşılaşılan bir yanılgı, bileşenlerin büyüklüğü arttıkça, hassaslık özelliklerinin orantılı bir şekilde azalmasıdır. Bazı durumlarda bu doğru olabilir, ancak birçok durumda büyük bileşenlerin birleştirilmesi sırasında yüksek hassasiyet seviyesine duyulan ihtiyaç kritik önem taşır. Örneğin, gemi veya uçakların gövdeleri gibi büyük nesnelerle ilgili iki hazır bileşenin birleştirilmesinde yalnızca 1 mm’lik bir yanlışlık, tasarım amaçlarından uzaklaşılmasına ve uzantılarda santimetre cinsinden ölçülen hatalarla birlikte büyük sapmalara neden olur.

Büyük, ağır parçaların doğru bir şekilde monte edilmesini sağlamak için imalatçılar genellikle, fiziksel şablonlar veya sert malzeme kullanırlar. Bu yardımcı malzemeler seri üretim durumları için yararlı olmasına rağmen, şablonlar üretme veya bir defaya mahsus üretim için sert malzeme kullanımı, veya karma veya kısa üretim süreçleri, zaman kaybına yol açan ve maliyeti yüksek işlemler olabilir.

FARO, büyük bileşenlerin hizalanması ve montajıyla ilişkili maliyetli gecikmeleri azaltmak, işlem hassasiyetini iyileştirmeye yardım etmek ve fiziksel şablonlara ve sert malzeme ile üretime olan ihtiyacı ortadan kaldırmak amacıyla kısa bir süre önce TracerM’yi sundu.

TracerM lazer projektörü, operatörlerin ve montajcıların bileşenleri tam bir güvenle hızlı ve doğru bir şekilde konumlandırmalarına izin veren sanal bir şablon sağlamak için, 0.5mm genişliğinde bir lazer çizgisini 2D / 3D yüzey veya nesne üzerine doğru bir şekilde yansıtır. Açıkça tanımlanan lazer şablonu, sistemin görsel olarak parçaların, yapay bileşenlerin veya ilgi alanlarının ayrıntılı bir lazer taslağını yansıtmasını sağlayan bir 3D CAD modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Sonuç, geniş bir yelpazede montaj ve üretim uygulamalarını düzene sokabilen, verimliliği artıran ve şirketlerin doğruluğunu ve kalite işlevlerini artırabilen sanal ve işbirliği ile oluşturulmuş bir 3D şablondur. Sistem, 15,2 x 15,2 metreye (50 x 50 fit) kadar bir zarfı kapsayan, doğru, değişken ve uzun menzilli projeksiyon özelliklerine sahiptir ve 1.8 – 15.2 metre (6 – 50 feet) arasında bir 3D projeksiyonu aralığına sahiptir.

FARO’nun TracerM’i, hızlı bir projeksiyon sağlamak için Advanced Trajectory Control’u (ATC / Gelişmiş Yörünge Kontrolü) kullanıyor. ATC, titreşimi en aza indiren üstün dinamik bir doğruluk ve yüksek bir yenileme hızı sunuyor. Fotogrametrik hedefler, yüzey veya nesne üzerine yansıtılan görüntünün en iyi hizalanmasını sağlamak için kullanılır; böylece yansıtılan görüntünün CAD modeli ile tutarlı olması sağlanır.

Daha büyük montajlar ve alanın kısıtlı olduğu yerlerde kullanım için, tek bir iş istasyonundan birden fazla TracerM projektör kontrol edilebilir ve böylece bir koordinat sisteminde büyük ölçekli sanal şablonlar sağlanır.

Montaj esnasındaki insan hatası riski ve maliyetli fire önemli ölçüde azaltılmıştır; buna ek olarak, imalatçılar büyük, ağır şablonların kullanımıyla ilişkili zaman ve masraflardan kaçınabilirler.

FARO TracerM Yazılımı – RayTracerTM

Raytracer Operator ve RayTracer Administrator programlarını içeren FARO RayTracer Yazılım Seti, TracerM projektörünü çalıştırır. Müşteriler ayrıca TracerM için projeksiyon dosyaları oluşturabilecek ek yazılım paketleri kullanmayı da seçebilirler.

RayTracer Administrator, fabrika operatörleri için süreçleri düzenler ve iyileştirir. Gerekli verileri seçerek, organize ederek ve bir veya daha fazla RayTracer veritabanı içine depolayarak, lazer projeksiyon işlerini hazırlayan üretim mühendisleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. RayTracer Administrator, bir RayTracer veritabanı kurmak, bileşenlerini idare etmek, işleri ve kontrol parametrelerini yapılandırmak, projeksiyon verilerini ve referans araç verilerini düzenlemek, kullanıcı adlarını ve şifrelerini oluşturmak ve daha pek çok işlem yapmak için kullanılır. Kullanımı kolay arayüzü, çoklu belge idaresine, kopyalamaya ve yapıştırmaya, katmanlı ağaç yapısı görüntülemesine ve diğer seçeneklere izin verir.

RayTracer Operator, 3D şablonların projeksiyonunu sağlayan sezgisel ve kullanıcı dostu bir programdır. Üretim ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Belirlenmiş kullanıcı erişim seviyeleri ve önceden belirlenmiş çalışma adımları dizisi, çalışma sürecinde sıkı üretim kuralları koymaya yardımcı olur. Verilerin ve kontrol parametrelerinin projeksiyonu bir RayTracer Veritabanı’nda saklanır. RayTracer Operator’u çalıştıran bir personel, önceden yapılandırılmış işleri bir RayTracer veritabanından alabilir ve uygulayabilir, ancak içeriği değiştiremez.

FARO’nun TracerM’inin erken satış başarısı, sistemin, geniş bileşenlerin hassas montajı ile ilgilenen bir dizi müşteri tarafından kabul edilmesine neden oldu. Kompozit endüstrideki TracerM, el yatırması, mandrel takma ve yatırma gibi görevlerde ve İleri Fiber Yerleştirme (AFP) makinelerinde kullanım için ideal olduğunu kanıtlıyor.

Havacılık ve Savunma uygulamaları, ‘click-bond’larda ve uzaktan kullanım için, perçin ve matkap konumu için, sistem ayraç yerleşimini, kiriş ve boylam yerleştirmeyi içerir. Buna ek olarak, TracerM, şablonlama ve maskeleme görevlerini boyamak için de uygulanabilir.

TracerM, kaynak pimi/bloğu yeri, hassas tablo uygulamaları gibi uygulamalar ve fabrika alanı ve üretim hattı için ve çit ve robotik istasyon düzenlemeleri gibi uygulamalar için Otomotiv ve İş Makineleri sektörlerinde kullanılmaktadır.

TracerM’yi kullanan diğer endüstriler arasında Demiryolu endüstrisi, Gemi, yat, tekne yapımı ve diğer deniz inşaat sektörleri de var.

Roger Waldock, Global Satış Direktörü – FARO 3D Lazer Görüntüleme – Fabrika Otomasyonunu anlattı: “Montaj süreçlerine rehberlik etme ve parçaları doğru bir şekilde konumlandırma ve yönlendirme yeteneği ortak bir gereklilikken, FARO Lazer Projektörleri, bir dizi endüstride tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hareket halindeyken yeni TracerM’in demolarına tanık olduktan sonra, gelişmiş FARO sisteminin ilk kullanıcıları, maliyetli uyumsuzlukları ortadan kaldırarak, üretim süreçlerini iyileştirerek ve daha önce kullanılan maliyetli şablonları ve sert malzeme ile üretimi ortadan kaldırarak elde ettikleri avantajları göz önüne alarak, yatırımın geri dönüşünü hesapladılar.”

Dijital Üretim

Endüstriyel Ethernet ve kablosuz ağlar istikrarlı bir şekilde büyüyor

Yayın Tarihi:

-

Giderek daha da fazla sayıda ekipman endüstriyel ağlara bağlanıyor. 2019 yılında, yeni bağlanan düğümlerin sayısının %10 oranında artması bekleniyor. Endüstriyel Ethernet ve Kablosuz büyümeye devam ediyor ancak 2019 aynı zamanda fieldbus’ların düşüş gösterdiği ilk yıl olarak da kayıtlara geçti. HMS Networks’un yıllık endüstriyel ağ marketi çalışmasının ilk bulguları bunlar. Artık Endüstriyel Ethernet yeni yüklenen düğümlerin %59’unu oluştururken (geçen yıl bu rakam %52’ydi), fieldbus ise %49’unu oluşturuyor. EtherNet/IP %15 ile en çok kullanılan yüklü ağ olmayı sürdürürken, PROFINET ise %14 ile farkı kapatıyor. Kablosuz teknolojiler güçlü bir şekilde gelişmeye devam ediyor ve pazarda %6’lık bir pay ile istikrarını sürdürüyor.

HMS Networks’e göre 2019 Pazar payları – fieldbus, endüstriyel Ethernet ve kablosuz

 

HMS Networks, küresel fabrika otomasyonu içindeki yeni kurulan düğümlere odaklanan yeni endüstriyel ağ pazarı yıllık analizini takdim ediyor. Endüstriyel iletişim ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti için bağımsız bir çözüm tedarikçisi olarak, HMS’nin endüstriyel ağ pazarının iç yüzüne son derece hakim. İşte 2019’da endüstriyel iletişim içinde şirketin gördüğü trendlerden bazıları.

Endüstriyel Ethernet için devam eden büyüme
Geçen yıl, HMS, Endüstriyel Ethernet’in ilk kez geleneksel fieldbus’ları geçtiği sonucuna vardı ve bu gelişme 2019’da da devam ediyor.% 20’lik istikrarlı bir büyüme oranıyla (22), endüstriyel Ethernet artık küresel pazarın % 59’unu oluşturuyor (geçtiğimiz yıl bu %52’ydi). EtherNet / IP, pazarın% 15’ine sahip en büyük endüstriyel Ethernet ağı fakat PROFINET bu arayı neredeyse kapattı ve an itibariyle %14’e ulaştı. Ethernet’i %7 ile EtherCAT, %5 ile Ethernet POWERLINK ve %4 ile Modbus-TCP takip ederken, bunların tamamı ise istikrarlı bir şekilde büyümeyi sürdürdü.

Fieldbus düşüşte
Şimdiye dek ilk defa fieldbuslar %5 oranında düşüş göstererek (geçen yılki %6’lık büyümeyle kıyaslandığında) yeni kurulan düğümlerin %35’ini oluşturdu. %10’luk payıyla PROFIBUS hala en çok kullanılan fieldbus olurken, onu %6 ile CC-Link ve %5 ile Modbus-RTU takip ediyor.

Endüstriyel Ethernet büyümesi ve fieldbus düşüşünün yansımaları
“Endüstriyel Ethernet’e geçiş devam ediyor ve bu geçişin temel sebebini yüksek performans ve fabrika kurulumları ile IT sistemleri / IIoT uygulamaları arasında entegrasyon ihtiyacı oluşturuyor” diyor HMS Pazarlama Kurulu Başkanı Anders Hansson, “İlk defa, geleneksel fieldbus’ların yeni kurulu düğümler açısından gerilediğini görüyoruz. Endüstriyel Ethernet açısından ise pek çok network için iyi bir büyüme yaşandığını görüyoruz, ki bu hem kurulu Ethernet/IP, PROFINET, EtherCAT, POWERLINK ve Modbus-TCP hem de “diğer Ethernet” kategorisindeki ağlar için de geçerli. Bu dağınık Ethernet görüntüsü çok ilginç olmakla birlikte, Ethernet tabanlı ağların ilk çıktığı 1990’larda pek çok kişinin tahmin ettiğinin aksine endüstriyel ethernetin hiçbir zaman tek bir ağ üzerine standartlaşmadığını kanıtlıyor. Aynı fieldbuslar gibi, pek çok farklı Ethernet ağ endüstriyel uygulamaya bağlı olarak farklı amaçlara hizmet ediyor.”

Kablosuz çözümler için hala güçlü bir yükseliş
Kablosuz teknolojiler de % 30 (32) oranında istikrarlı bir şekilde büyüyor ve toplam pazarın % 6’sını (6) oluşturuyor. Kablosuz içerisinde WLAN en popüler teknoloji olmakla birlikte bunu Bluetooth izliyor. “Kablosuz teknoloji, makine üreticileri ve sistem entegratörleri tarafından giderek daha yeni ve yenilikçi otomasyon mimarileri gerçekleştirmek için kullanılıyor. Kullanıcılar kablolamayı azaltabiliyor ve bağlantı ve kontrol için yeni çözümler yaratabiliyor ”diyor Anders Hansson. “Ayrıca, küresel olarak hücresel teknolojilerde (örneğin, Özel LTE / 5G ağları) fabrikalarda Akıllı ve Esnek Üretim için olanak sağlayan arttırılmış faaliyetler görüyoruz.”

Bölgesel ağ varyasyonları
Avrupa ve Orta Doğu’da, EtherNet / IP ve PROFINET lider olmakla birlikte ve PROFIBUS ise hala yaygın olarak kullanılmakta. Diğer popüler ağlar ise EtherCAT ve Ethernet POWERLINK. ABD pazarı CIP ağları tarafından domine ediliyor olsa da, EtherNET/IP’ye yönelik bariz bir eğitim de var. EtherCAT pazar payı kazanmaya devam ediyor. Asya’da hiçbir ağ gerçekten pazar lideri olarak öne çıkmıyor ancak PROFINET, EtherNet / IP, PROFIBUS, EtherCAT, Modbus ve CC-Link yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte CC-Link IE Field Ethernet Versiyonu ise ivme kazanmaya devam ediyor.

Anders Hansson, Pazarlama Kurulu Başkanı, HMS Endüstriyel Ağlar

 

Devamını Oku

Dijital Üretim

Zemini hazırlanıyor: Store Share View´ı Bulutlara Çıkarın

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Veriyi buluta taşımak ve iş birliği senaryoları yaratmak gibi durumlarda kullanmak bugünlerde gönüllü bir iş olmaktan çıkıp zorunlu bir hale geldi. Fakat pek çok şirketin de izlenmesi gereken doğru yol ve alınması gereken uygun “doz” hakkında soruları var. Bu konuda destek sunan Eplan ise Store Share View çözümünü geliştirdi.  Microsoft Azure tabanlı bu şirket içi çözüm esasen Eplan Projelerini buluta taşıyan bir servis. Aynı zamanda, geleceğin buluttan buluta bağlantıları için de bir temel noktası. Eplan ilk adım olarak Store Share View ile hangi projelerin görüntülenebileceğini, değerlendirilebileceğini ve yorumlanabileceğini iş akışını işaretleyerek kısmi olarak Hannover Messe fuarında sundu. Bu başlangıçla birlikte, Monheim – Almanya merkezli çözüm sağlayıcısı Eplan artık müşterilerine buluta giden yolda adım adım eşlik ediyor.  Kullanıcılar, projede yer alan herkes için Eplan verilerini basit bir şekilde ulaşılabilir kılan merkezi bir veri kaynağından yararlanabiliyorlar (satışa dönük süreçler dâhil). Veriye erişim ise evrensel: Eplan kurulumundan bağımsız olarak her bir cihaz ve her bir lokasyon.

Store Share View ismi, müşterilerin buluta olan bu yolculuklarında onları neyin beklediğini tanımlıyor: Eplan Projeleri bulutta saklanabilir (Store) ve tüm proje katılımcıları için mevcut kılınarak (Share) herhangi bir zamanda görülebilir (View).  Herhangi bir kurulum gerektirmiyor, önceden ihtiyaç duyulan geleneksel Viewer kurulumu dâhil. Giriş yapın, projeyi inceleyin, işaretleme fonksiyonu ile yorum yapın ve iş ilerlemesini işaretleyin – bulut proje ortamına ilk adımlarını atacak kullanıcılar için son derece kolay.  Sistem, tüm gerekli Eplan Proje bilgisinin, merkezi bilgi kaynağı olarak bulutta yer alacağı şekilde tasarlanmıştır. Erişim seçenekleri ile tüm mühendislik bilgisi de yetkisiz girişe karşı korunmaya devam etmektedir. Hakların belirlenmesi ise müşterinin ilgili departmanına bağlıdır.

Bu doğal olarak Eplan Platformu kullanıcıların buluta çıkma yolunda attığı ilk adım, ama çok önemli bir adım. Geçmişte, satışa dönük departmanlara (kontrol kabini mühendisliği veya devreye alma) şematik bilgi sağlarken binlerce sayfa belgenin yazdırılması gerekiyordu. Kâğıtsız iş akışı sadece daha uygun maliyetli olmakla kalmıyor, aynı zamanda kaliteyi de önemli ölçüde artırıyor. Diğer bir belirleyici yaklaşım ise iş birliği olanaklarıdır. Eplan’ın bulut konsepti Store Share View ile dış katılıcımlar da eğer erişim hakları verilmişlerse veriye erişebilirler. İş birliği altyapısı bulut aracılığıyla sağlanır ve artık bir departmanın ayrıntılı proje teslim sürecine girmesine gerek kalmaz. Taşeronlar mevcut proje durumunu web tarayıcı üzerinden kolay bir şekilde okuyabilirler. Diğer bir pratik fayda ise sadece mevcut verinin hazır bulunması ve değişikliklerin iş akışının işaretlenmesiyle belgelenmesidir, ki bu da hata kaynaklarının tek kalemde ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. Taşeronlarla iş birliği daha kolay hale gelerek iş akışlarını iyileştirir.

PDM/PLM bağlantıları kaldığı yerden

Eğer bir şirket yeni yazılım almak istiyorsa, genellikle ortaya çıkan tek soru şudur: Benim IT altyapılarına mevcut bağlantılarım ne olacak? Bunların arasında genellikle güncellenmesi veya yeni yazılıma uyarlanması gereken PDM veya PLM sistemi arabirimleri vardır. Eplan Store Share View çözümünü geliştirirken bunu da göz önünde bulundurdu: Eplan Platformu bağlantıları olduğu gibi duruyor. Mühendislikte oluşturulan Eplan Projeleri Store Share View´in kaynağı olduğu için mevcut entegrasyonların dönüştürülmesi gerekmez, bu da kaynak projede değişiklik yapmayı gereksiz kılar.

Yenilikçi kullanım konsepti

İşlevsel olmasının yanı sıra yazılım bir kullanıcının tüm ihtiyaçlarına destek olabilmek adına olabildiğince tatminkâr olmalıdır. Eplan da bu noktada oldukça iyi bir iş çıkarmıştır. Kullanım konsepti son derece gelişmiştir ve bütünü ile kolay olması için geliştirilmiştir. İster touchpad, ister fare ya da ister kalem, tüm teknolojiler ve doğal olarak tüm mevcut uç cihazlar -PC’den dokunmatik ekranlara ve mobil cihazlara- kullanılabilir. Mühendisliğin artarak küresel bir hale geldiği şu zamanlarda bu büyük bir esneklik sağlar. Bulut servislerinin 24 saat boyunca ulaşılabilir olmasından ötürü her bir proje katılımcısı dünyanın herhangi bir yerinden veriye erişim sağlayabilir.

İş birliği ortaklarından ilk kullanım örnekleri

Bulut teknolojileri pek çok katılımcının proje üzerinde çalışabilmesi için geliştirilmektedir. Endüstri 4.0 kapsamında, bu proje katılımcıları genellikle sadece bir şirkette çalışanlar yerine geniş bir alana yayılmış kişilerden oluşmaktadır.  Partnerler çözümler üzerinde işbirliği yaparak çalışır, yazılım çözümleri arası bağlantı kurar ve bu sayede kullanıcı faydasını artırırlar. Festo ve Lenze şirketleri uzun yıllardır Eplan partnerleridir. Eplan Data Portal´da çok sayıda bileşen verisi depolamışlardır ve kendileri için bulut teknolojisinin fırsatlarından istifade etmektedirler. Hannover Messe fuarında, iki şirket de Store Share View içerisinde yer alan Rest API ile teknolojik olarak oluşturulmuş ilk kullanım örneklerini sundular. Rest API üçüncü parti tedarikçilere erişim imkânı verir. Böylelikle, sonraki süreçler için Eplan´da tasarlanmış mühendislik verisinden en uygun biçimde yararlanabilirler.

Devamını Oku

Dijital Üretim

Kara yolunda hava trafik kontrolü devri!

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Trafik kazaları sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için maalesef büyük bir sorun. Trafik kazaları tüm dünyada her yıl ortalama 1 milyon 250 bin insanın yaşamına mal oluyor. Türkiye’de de özellikle bayramlarda trafik kazaları yüzünden yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Peki yapay zekâ tabanlı yeni teknolojiler bu kazaların önüne geçebilir mi?

Eran Shir, yaşanan can kayıplarının önüne geçmek için yeni bir yol bulmuş gibi gözüküyor: Nexar.

Nexar, araçların birbirleri ile akıcı şekilde iletişim kurmalarını, bu sayede çarpışmalarını önleyen yapay zekâ (AI) tabanlı bir sürüş kamerası. Nexar’ın amacı gerçek zamanlı sanal haritalar oluşturarak araçların çukur, buzlu yol ve aniden şeride giren kamyon gibi araçlardan etkilenmemesini sağlamak. Bu yönüyle Nexar’ı, iyi oynanan bir video oyununa benzetmek mümkün. 2014 yılında kurulan Tel Aviv merkezli şirketin amacı, kara yolunda hava trafik kontrolü benzeri bir yapı bloğu olmak.

Son yirmi yılda hem Detroit’te,hem de Silikon Vadisi’nde gelişmiş sürücü yardım sistemleri (ADAS) için altyapılar geliştiriliyor. Geçtiğimiz Mart ayında Intel, 15,3 milyar dolarlık anlaşmayla AV şirketi Mobileye’ı satın aldı. Yonga üreticisinin tahminine göre ADAS endüstrisi 2030 yılına kadar 70 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacak.

Bu kadar yatırımın olduğu bir sektörde Nexar’a GE Ventures dâhil birçok yatırımcıdan toplamda 30 milyon dolarlık fon gelmesinin önemli bir sebebi var. Nexar bu teknolojiyi akıllı bir çip veya şık bir cihaza yerleştirmek yerine, herkesin elinde veya cebinde bulunan akıllı telefonlara yerleştirdi.

Artık herkesin bir akıllı telefonu var, hatta bazılarının iki. Sürücüler akıllı telefonlarını ağa ekledikçe Nexar yolları daha akıllı hale getiriyor. Şu ana kadar 160 ülke ve 740 şehirdeki kullanıcıları toplamda 161 milyon kilometre yol kat ettiler. Sadece geçtiğimiz Aralık ayında Nexar kullanıcıları 16 milyon kilometre yol gitti. İş veriye geldiğinde Nexar çok zengin bir şirket.

Nexar’ın çalışma prensibi ise şu şekilde: Akıllı telefonunuza indirip telefon kamerası ya da sürüş kamerasına bağladıktan sonra Nexar, akıllı telefonunuzun tüm sensörlerini uyanık tutuyor. Nexar’ın sahip olduğu yapay zekâ (AI) algoritması, trafik ışıklarını veya aracın yakınındaki diğer nesneleri algılıyor. Aracın konumunu ve yörüngesini belirlemek için ise akıllı telefonun dâhili sensörleri kullanılıyor. Yazılımın algoritmaları en güvenli sürücü yanıtını belirlemek için bu verileri sıkıştırır ve uygulama bulut aracılığıyla yakındaki diğer Nexar kullanıcılarına bu verileri iletir. Bu durum sürücülere köşeyi görme veya 10 blok ötedeki olayları bilmek gibi bir takım özel güçler verir.

Şirketin kurucusu Shir, Nexar’ın otonom araç şirketleri için yolcuları koruma amacıyla iç görüler sağlayacağına inanıyor. Nexar geçen yıl 11 milyon sürüş vakasına ilişkin veri topladı. Bunların arasında yokuşlar, yoldaki bozuklar gibi durumlar da var. Akıllı teknolojilerin bu tarz algoritmalarla birleşmesi, otonom araçların öğrenmesine büyük katkıda bulunacak ve ileride kara yolunda seyahat etmek en az havada seyahat etmek kadar güvenli hale gelecek.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com