Connect with us

Endüstriyel Otomasyon

Geleneksel otomotiv tedarik zincirinin ötesine geçin

Yayın Tarihi:

-

Yirminci yüzyılın ortalarında otomobil üretim hatları, günümüzün yüksek teknolojili, süper fabrikaları şeklinde ‘saat gibi’ çalışmadığı bir sır değil. Gecenin kör karanlığında ambarlardan kaybolan parçaların hemen ertesi gün karaborsada ortaya çıktığına dair çok sayıda hikaye vardır. Bu her ne kadar aşırı bir örnek olsa da, modern otomotiv endüstrisi tedarik zinciri yönetiminde başarılan atılımları ve sıçramaları göstermektedir – Optimas gibi şirketler tarafından sağlanan gelişmedir.

Avrupa’nın en çok beğenilen otomobil markalarının bazılarının yavaş yavaş ortadan kalkması verimli tedarikin önemini ve karlılığı korumada oynadığı önemli rolü göstermektedir.  İmalatçılara ve tedarikçilere bağlantı elemanı ve parça dağıtımı yapan ve hizmet veren Optimas, artan üretim hızı, tedarik kolaylığı ve gelişmiş verimlilik sunmak amacıyla tedarik zincirlerini modernleştirmesiyle haklı bir ün kazanmıştır. Sonuç olarak, Optimas’ın sunduğu hizmetler, imalatçı şirketlerin uygulama, yönetim ve depolama nedeniyle ortaya çıkabilen çok büyük maliyetlerden tasarruf etmelerini sağlar.

Şirketin temel uzmanlık alanları, bir otomobildeki hemen hemen her önemli aksamın temel bileşeni olan bağlantı elemanları ve C-Sınıfı ürünlerdir. Optimas ilk tasarımdan hattaki nihai montaja kadar tam kapsamlı hizmetler sunarak öne çıkmaktadır. Böylece tedarikin tüm yönleri için imalatçılara tek başvuru noktası sağlanır. Ayrıca Optimas, Tedarikçi Yönetimli Envanter (VMI) hizmeti sunabilmektedir ve aynı zamanda müşterinin adına diğer tedarikçilerinin yönetimini de denetleyebilir.

Tasarım aşamasında, Optimas mühendisleri, proje performans hedeflerine erişmeye yardımcı olmak üzere müşteriye özel çözümler geliştirmek için müşterinin tasarım ekibinin bir uzantısı olarak çalışırlar. Çevreye olan duyarlılık ve yakıt verimliliği günümüzün otomotiv endüstrisinin önceliği hale gelmeleriyle birlikte, çelik alternatifiyle karşılaştırıldığında sadece bir alüminyum bağlantı elemanı kullanmak bile otomobilin tümünde müthiş bir ağırlık tasarrufu sağlayabilir. Garajımızda olmasını istediğimiz, endorfin bombası, yüksek güçlü spor arabalar için bile aynı kural geçerlidir.

Bağlantı elemanlarının standartlaştırılması, otomobilin ve ilgili parçalarının imalatını daha da basitleştirerek üretim sırasında zaman ve para tasarrufu sağlar. Bazı imalatçılar, böyle bir standartlaştırmanın kullanımıyla parça sayısında %40 gibi şaşırtıcı bir azalma bildirmişlerdir. Bu anlayışı benimsemesi sayesinde Optimas, ister bir aile arabası isterse hızlı bir süper araba için amaçlanmış olsun optimum ve tekrarlanabilir bir çözüm belirleyebilir.

İlk tasarım aşaması tamamlandığında Optimas lojistik zorluklara odaklanır. Lansman tarihleri ve sabit ilk teslimat gibi nedenlerden dolayı otomobil üreticileri çok yoğun bir baskı altındadır. Gerekli parçanın nihai olarak belirlenmesiyle birlikte Optimas, hareketli üretim hatlarına özel depo sistemlerini tasarlar, gerekli parçaları tedarik eder ve daha sonra imalat veya montaj işlemi boyunca depoların tam olarak dolu olmasını sağlamak için takip eder. Sektördeki karar alıcılar için bir önemli nokta olarak artan verimlilik gereksinimlerinin getirdiği baskı ile imalat kolaylığı sağlayan özel tasarlanmış sistemler çok istenen ‘geleceğin’ fabrikasının kesinlikle önemli bir parçası olarak görülmektedir.

Optimas tam bir lojistik altyapıyı formüle ederek, teslimatları organize ederek ve üretimde sürekli olarak stok seviyelerini yöneterek bu sistemleri destekler. Bu hatta bir tesisteki diğer yardımcı bileşenlerin ve ürünlerin sorumluluğunu üstlenmeye kadar genişleyerek müşterinin yararı için tüm lojistik hizmetlerin tek bir merkez kaynaktan yapılması sağlanır. Tedarik zincirinin denetlenmesi yoluyla Optimas, reform gerçekleştirmek üzere fabrikalardaki ve tesislerdeki malzeme akışını optimize edebilir. Sonuç olarak, üretim takvimine bağlı kalmanın pratik zorlukları büyük oranda basitleştirilir. Ayrıca, yalın imalat prensipleri yoluyla envanter yatırımını minimize etmek yoluyla Optimas maliyetleri azaltabilir – tek bir müşteri için %13 kadar.

Avrupa ve ABD’deki Optimas’ın çalıştırdığı imalat tesisleri yoluyla parçaların güvenilir tedariki sağlanmaktadır. Tesisler, Mortorq, Tapitite ve çok sayıdaki önde gelen marka tarafından lisans verilerek onaylanmıştır. Dünyanın en lüks araçlarının bazılarının üretimini desteklemek için Optimas tedarik parçalarını görmüş olan bir nesil ile üretim döngüsünde kalite garanti altına alınmıştır.

Bu gibi çok baskı altında olan bir sektör için imalat yaparken yüksek kaliteli parçaları kısa teslimat süreleri içinde temin etmek çok önemlidir. Optimas, tasarımdan nihai montaja kadar dahil olarak, en yüksek verimliliğe erişmek için lojistik ve üretim sistemlerini optimize etmek üzere tasarım aşamasında elde edilen bilgiyi kullanarak buna yardımcı olmaktadır. Artan dinamizmle beklenmeyen talebi karşılanmasını sağlayan Optimas’ın birinci sınıf üretim tesisleri yoluyla daha ileri lojistik kontrol sağlanır.

Optimum parçaların teknik özelliklerin belirlenmesi ve tasarımı; tedarikin hazır ve hızlı olmasına önem vererek; ve çok geniş bir otomotiv parça tedarikçileri için bu yaklaşımı benimsemek amacıyla özünde bulunan mühendislik deneyimi yoluyla tasarruf sağlanır. Bu tür bir yaklaşım eksik teslimatla geçen günleri ve üretim hattı duruşlarını tarihe gömmüştür. Günümüzün imalatçıları, Optimas gibi şirketlere sadece her bir teslimatın zamanında gelmesi için değil, fakat aynı zamanda üretim sistemine mükemmel şekilde uyum sağlayan optimum parçayı tedarik etmesi nedeniyle güven duymaktadırlar – böylece imalatçıların ve yan sanayi tedarikçilerinin hedefleri karşılamaları ve rekabetçi avantajlarını korumalarına yardımcı olur.

Endüstriyel Otomasyon

Hexagon’dan yeni, basit ve daha da otomatikleştirilmiş Yatay Kollu CMM

Yayın Tarihi:

-

Yatay kollu koordinat ölçüm makinesindeki yenilikçi yaklaşım, üreticilere en son çoklu sensörlü ölçüm cihazlarından ve yazılımlarından faydalanma imkânı tanıyor.

Hexagon Üretim Zekâsı bölümü, otomotiv ve diğer büyük parçaların üreticilerine daha akıllı, daha otomatikleştirilmiş üretim pratikleri sağlayan yatay kol koordinat ölçüm makinasının piyasaya sunulduğunu duyurdu. 

Makine, mevcut yatay kol CMM kılavuzlarını da kullanıyor

DEA MERCURY FX çözümü, yatay kollu CMM’nin doğruluğunu, otomasyon, çoklu sensör gibi teknolojik gelişmelerle birleştirme yönündeki talepleri karşılamak amacıyla geliştirildi. Üreticilerin daha akıllı iş sistemine geçişinde yardımcı olmak üzere, DEA MERCURY FX, onların en son metroloji araçlarına ve yazılım özelliklerine geçişine imkân tanıyor. 

Hexagon sistemi olmasa da mevcut yatay kollu CMM tezgâhlarını kullanabiliyorlar. Tezgâhların değiştirilme gerekliliğinin ortadan kaldırılması, geniş ölçekte tedarikçiyi aksamalardan ve şalter kapatmadan kurtarıyor. DEA MERCURY FX çözümüne, ayrıca tek başına da yatay kol CMM çözümü olarak erişilebilir. 

Yatay Kollu CMM Üretim Hattı Yöneticisi Paolo De Bortoli şunları söylüyor: “Bir çok üretici, yatay kollu CMM’in sağladığı doğruluğun; gelecek otomasyon stratejilerinin parçası olmasını istiyor. DEA MERCURY FX’in mevcut tezgâhlarda kurulacak şekilde tasarlanmasıyla çoklu sensörlerini; son metroloji yazılımlarını destekleyen yatay kollu CMM’ye terfi imkânı tanınıyor. Bu hamle, üreticilerimize mevcut varlıklarını kullanırken yeni teknolojileri de aktararak fabrikalarını daha akıllı ve verimli hale getirme stratejimizi yansıtıyor.”

DEA MERCURY FX, dokunmatik ve temassız taramaları destekleyen yatay kollu, çoklu sensörlü bir CMM. Otomotiv, uzay, savunma ve demiryolu sanayilerindeki OEM’lere ve tedarikçiler kadar büyük mekanik parça üreticilerine de yeni, daha otomatikleştirilmiş araçlara ve yazılımlara geçiş imkânı tanıyor. 

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

NSK Molded-Oil rulmanları gıda sektöründe konveyör uygulamalarının servis ömrünü uzatmaktadır

Yayın Tarihi:

-

Almanya’da bir sebze işleme tesisi NSK Molded-Oil rulmanlarını kullanmakta ve kayda değer faydalarını görmektedir. Firma, öncelikle bu kullanım ile kritik bir konveyördeki rulmanların servis ömrünü 2 haftadan 40’a çıkarmış, bakım maliyetlerinden ve durma süresinden çok ciddi tasarruf elde etmiştir.

Firma, NSK’dan eski rulmanların neden bu kadar beklenmedik bir hızda ömrünü yitirdiğinin ve bununla ilgili maliyet ve zaman konularının nasıl bertaraf edileceğinin araştırılmasını istedi.

Araştırma sırasında NSK uzmanları, bunların sebebini kısa sürede tespit etti. Gıda endüstrisi mevzuatının şart koştuğu çok sıkı hijyen standartları sebebiyle, sistem düzenli bir şekilde derinlemesine temizlenmektedir. Ancak bu temizlik sürecinde kullanılan çok ciddi miktarda suyun rulmanlara nüfuz ettiği ve sonuç olarak gresin de bu suyla beraber çıktığı görülmüştür.

NSK, sık sık yapılması gereken bu yıkama sürecinin sebep olduğu zorlukları aşmak için kendilerinin ürettiği sızdırmaz Molded-Oil rulmanlarının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Molded-Oil rulmanlarında özel bir triboloji kavramı (triboloji; aşınma, sürtünme ve yağlama bilimidir) uygulanmıştır. Örneğin, bu rulmanlarda gres yağı ve yağ bazlı poliolefin reçinesi içeren NSK’nın tescilli yağ emprenyeli malzemesi kullanılmıştır. Bu malzeme, uzun süre boyunca sürekli olarak, kıvamından dolayı su ile yıkandığında çıkmayan gres salınımı yapar. Aynı zamanda, taşıyıcı malzeme su veya katı safsızlıkların rulmana nüfuz etmesini engeller.

Bu rulmanların kullanılması ile tesisdeki servis ömrü 2 haftadan neredeyse 9 aydan daha uzun bir süreye çıkmaktadır. Bu oldukça başarılı netice, NSK’nın “temel kuralı” olan Molded-Oil rulmanlarının kullanım ömrünün, suyun yoğun olduğu ve tozlu ortamlardaki geleneksel gresle yağlanmış rulmanların kullanım ömrünün en az 2 katı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu durumda servis ömrü yaklaşık 40 kat artmaktadır.

Tesis ayrıca bu kullanımın başka pek çok faydasını da görmektedir. Örneğin, çalışma alanı, gres yağı kaçağı olmadığı ve ekstra yağ dolumu gerekmediği için temiz kalmaktadır. Sonuç olarak, Molded-Oil rulmanları ayrıntılı ve sürekli temizleme işleminin çok önemli olduğu gıda endüstrisi uygulamaları için son derece uygundur. Rulman parçalarında paslanmaz çelik kullanımı da bu uygunluğa katkıda bulunmaktadır.

NSK, sebze işleme tesisi için daha yüksek seviyede koruma maksadıyla her iki taraftan da çok etkili temas keçeli (DDU) rulman sağlamıştır. Bu seçenek, standart yelpazedeki Molded-Oil bilyalı rulmanlar için geçerlidir. Molded-Oil ayrıca oynak makaralı rulmanlar ve konik makaralı rulmanlar için de uygundur.

NSK tarafından gıda işleme uygulamaları için geliştirilen Molded-Oil rulmanlarının ve diğer rulman serilerinin teknik özellikleri, www.nsk-literature.com adresinden e-kitap halinde ulaşılabilen yeni bir broşürde tanımlanmıştır.

Devamını Oku

Endüstriyel Otomasyon

Yeni Eaton XC300 Moduler PL

Yayın Tarihi:

-

Eaton’ın yeni XC300 modüler PLC’si, –özellikle XN300 I/O sistemi ve XV300 dokunmatik panel ile birlikte kombine edildiğinde, makine ve sistem üreticilerinin aerodinamik ve modern otomasyon konseptlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor. Yüksek performansa ve mükemmel haberleşme özelliklerine sahip olan modüler kontrolörün hızlı çevrim süreleri, makine için daha yüksek üretkenlik oranı sağlıyor. Çeşitli arayüzleri sayesinde kontrolör, geniş çapta bir uygulama yelpazesi için evrensel ve esnek bir veri düğüm noktası olarak oldukça uygundur. Entegre bir OPC sunucu, M2M (makineden makineye) iletişiminde standartlaştırılmış veri transferine izin verir, böylece otomasyon mimarisinde kesintisiz bir entegrasyona olanak sağlarken Endüstri 4.0.’a doğru basit bir yol da oluşturur.

Linux tabanlı sistem CODESYS 3 kullanarak programlanmış ve CANopen, easyNet ve Modbus RTU’dan EtherCAT, Modbus TCP, Ethernet/ IP yoluyla OPC/Scada’ya yaygın olarak kullanılan pek çok arayüzü ve alan veriyolu protokolünü destekler. Modüler makineler, ağa bağlı tesisler ve üretim konseptlerinde XC300, yüksek esnekliği sayesinde avantajlarını gösterir. Kontrolör, farklı ağ adreslerine dayanan üç farklı Ethernet ağının çalışmasına izin verir. Örneğin, bağımsız ağlar, mobil, M2M ve SCADA iletişimi için ayarlanabilir. Bu şekilde, güvenlik ve performans açısından ağla en uygun şekilde eşleşir.

Kontrolör ayrıca dört I/O kanalı üzerinden kendi beslemesini sağlar. Entegre web sunucuları, akıllı telefon ve tablet cihazlarının ekranları için HTML5 özelliği ile CODESYS 3 görüntülemesini ve cihaz yönetimini destekler. Kurulu programlar ve kütüphaneler tüm XC ve XV cihazları için destek sağlar, böylece yeniden geliştirme süresi ve maliyetinden tasarruf edilir. Bu kurulu programlar ve kütüphaneler mikro SD kartı veya bir USB bellek kullanılarak seri üretim için diğer cihazlar üzerine hızlı ve kolay bir şekilde kopyalanabilir. Eaton yetki verilmemiş erişime karşı ekipmanları ve sistemleri korumak için mevcut iletişim ve güvenlik standartlarını uyguluyor.

XC300 hem şifrelemeyle ilgili kimlik doğrulama mekanizmalarını (TLS/IPSec) hem de sertifikaya dayanan yetkilendirmeyi destekliyor. XC300 kontrolörü XN300 I/O sistemiyle birlikte, DIN rayı üzerine güvenli bir şekilde tutturulur.

Bir XC300 32’ye kadar XN300 genişleme modülünü kontrol edebilir. Pratik kurulum konsepti ve takılabilir bağlantı seviyeleri en sert alanlardaki kurulumları bile basit hale getirir ve istasyonların ön montajını mümkün kılar.

XC300, XN300 ve XV300 ürün gruplarıyla, Eaton mühendislere Endüstri 4.0 konseptlerini destekleyen ve müşterilerine katma değer ekleyen tutarlı ve gelecekteki muhtemel değişikliklerden etkilenmeyen otomasyon mimarisini tasarlama imkânı sunuyor. XV300 paneli yüksek çözünürlüklü kapasitif dokunmatik ekranıyla HMI görselleştirmesini kullanırken XC300 ve XN300 uzak I/O sistemi ise kompakt, alandan tasarruf sağlayan bir üniteyi ortaya çıkarır.

Eaton’ın görselleştirme yazılımı Galileo ve XN300 Assist yazılımı aracı CODESYS programlama yazılımıyla birlikte, mevcut ve yeni otomasyon sistemlerini destekler ve projelerin hızlı ve kolay uygulanmasını sağlar.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com