Connect with us

Robot Teknolojileri

Türkiye’de ilk endüstriyel 5G uygulaması

Yayın Tarihi:

-

WIN EURASIA 2020 fuarında sergilenecek Türkiye sanayisinin ilk 5G senaryoları, fuar öncesi Siemens, Mitsubishi Electric, MCS, i2i Systems, SICK, Universal Robots UR, Schunk, IQ Vizyon, Merlicon, Oppent, Siskon, Simtek ve Trio Mobil’in katıldığı imza töreniyle tanıtıldı.

İstanbul’daki SCHUNK Türkiye ofisinde gerçekleştirilen etkinlikte Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, ENOSAD Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı, Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez virer konuşma yaptı.

Ardından iki örnek senaryo üzerinden endüstriyel 5G uygulamaları ile robotlarla iletişim ve dijitalizasyon örnekleri sergilendi.

WIN Eurasia 2020, 12-15 Mart tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleneck.

Robot Teknolojileri

ABB binlerce eski robotun yeniden üretimi ve geri dönüşümü ile üretimi daha da sürdürülebilir hale getiriyor

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Sürdürülebilirlik küresel olarak önemini artırmaya devam ederken, ABB dünya çapında daha çevre dostu üretim tesislerinin oluşturulmasına yardımcı olmak konusunda kararlıdır. Yeniden üretim, mevcut robot kullanıcılarının, hurdaya çıkarmak veya fabrikada bir köşede kullanılmadan atıl halde bırakmak yerine, aktif olmayan veya eski robotları ABB’ye cazip bir geri alım hizmeti ile satmalarını sağlar.

Son 25 yılda, binlerce robot ABB’nin yeniden üretim robot ekipleri tarafından yenilenerek ikinci bir yaşam sürmeleri sağlandı. Daha önceden sahip olunan robotların yanı sıra kontrol üniteleri ve manipülatörler gibi çevre ekipmanları da, ABB’nin Global Yeniden Üretim ve Tamir Merkezlerinden birinde “yeni gibi” koşullarına göre yenilenmiştir.

‘’ABB sertifikalı yeniden üretilmiş bir robottur’’ etiketi vurulmadan önce, her ikinci el ünite, ayrıntılı bir inceleme ve minimum 16 saatlik çalışma testi de dahil olmak üzere sıkı kontrollere tabi tutulur. Yeniden canlandırılan her robot iki yıl garantilidir ve yenilenmiş ekipman alıcıları, yeni bir ABB robotu satın alırken olduğu gibi kurulum ve eğitim de dahil olmak üzere yerel servis ekiplerinden aynı düzeyde desteğe sahiptir.

ABB’nin Global Yeniden Üretim ve Atölye Tamir Merkezleri Satış Müdürü Jan Borsky “Sadece hatalı parçaları düzelten üçüncü parti şirketlerin yenilemelerin aksine, robotlarımızı orijinal ABB tasarım planlarını, teknik özelliklerini ve boyutsal verilerini kullanarak tamamen yeniden üretiyoruz. Bu, robotların yeni bir ABB robotu ile aynı seviyede kalite, performans, dayanıklılık ve güvenlik sunmasını garanti ediyoruz. Satışa hazır çeşitli tiplerde elimizde 400 robot ile dünyadaki en büyük ikinci el ve yenilenmiş robot stoklarından birine sahibiz. Şu anda ikinci yaşamına hazır robotlara olan talep o kadar yüksek ki, her iş gününde Ostrava tesisinden birden fazla robot gönderilmektedir. ” dedi.

Yeniden üretilen her robot, ABB Ability Internet Bağlantılı Servisler veya ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı olan RobotStudio®‘nun en son sürümü gibi yeni fonksiyon özelliklerini kullanabilmelerini sağlayan en son version kontrol ünitesine de yükseltilebilir. İyileştirmeler kapsamında , ABB’nin SafeMove yazılımı ile işletmelere robotların kapsamlı bir korumaya ihtiyaç duymadan operatörlerle birlikte çalışma fırsatı sunan kolaboratif robotların potansiyelini kullanabilmelerini, bu sayede hem kurulum maliyeti hem de üretim alanı ihtiyacı olan yerlerde genel kullanım alanının azaltılmasına yardımcı olur.

Jan Borsky “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimiz, eski robotlara yeni bir yaşam alanı sunmaktan faydalanıyor. Robotlarını en son teknolojilerle güncellemek esneklik ve verimliliklerini artırmalarına yardımcı oldu. Ayrıca robotların ömrünü uzatarak yatırım geri dönüşünün en üst düzeye çıkmasını sağladı. Mevcut üretim hatlarına ek robotlar eklemek isteyen ancak ihtiyaç duydukları modelin üretilmediği tespit edilen mevcut robot müşterilerine de yardımcı olduk. Yeniden üretilen bir model tedarik ettik ve kurduk, böylece işletme bakım, yedek parça ve personel eğitimindeki uzun vadeli verimliliklerden yararlanmaya devam edebildiler. ” dedi.

ABB’nin küresel yeniden üretim tesisleri ağı içerisinde, Çek Cumhuriyeti’ndeki Ostrava, Michigan’daki Auburn Hills’, Çin’deki Şangay ile Brezilya, Meksika, Almanya ve Vietnam’daki yerel yeniden üretim servis merkezleri yer almaktadır.

ABB’nin yeniden üretim hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu linke tıklayın veya GRRC.Sales@abb.com adresine e-posta gönderin.

Devamını Oku

Robot Teknolojileri

Beş yıl boyunca kolaboratif robotlar için yeni standartları ABB’nin çığır açan YuMi® robotu belirledi

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

ABB kolaboratif çift kollu robotu YuMi®’nin, bu yıl beşinci doğum gününe ulaşmasıyla, küçük robotunun büyük hikayesini kutluyor.

2015 yılında, başlangıçta hafif montaj görevlerinde çalışanlara yardımcı olmak için tasarlanan ABB’nin kolaboratif robotu YuMi, çeşitli uygulamalar ve endüstrilerde yeni fırsatlar oluşturan bir patlamaya yol açtı. Artık insanların robotik otomasyon ile neler elde edilebileceğine dair hayal güçlerini ateşlemesine yardımcı oluyor.

Ergonomik tasarımı ve sıkışma noktalarını önlemek için yumuşak dolgulu hafif magnezyum alaşımlı kolları, çarpışma algılamalı gelişmiş hareket kontrolü, insanların yanında iş istasyonlarına monte edilmek üzere tasarlanmış ve insanlarla birlikte çalışmaya uygun esnekliği artıran bir dizi güvenlik özellikleri sayesinde, artık robotlar daha önce güvenlik bariyerleri veya kafesleri gerektiren işler üzerinde birlikte çalışabilecekler.

YuMi, robotlar ve çalışanların yan yana çalışması gereken kolaboratif uygulamalarda güvenlik standardını belirlemiştir. El becerileri ve çift kollu 14 eksenli tasarımı ile YuMi, elektronik ve elektrik komponentlerinin montajından, şekerleme fabrikalarındaki şekerlerin ayrıştırılmasına kadar dünya çapındaki bir çok üretim hattında verimliliği ve kaliteyi artırmada önemli bir rol oynamıştır.

Kafes veya güvenlik bariyeri gibi hantal ve pahalı güvenlik önlemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, YuMi insanları robotlardan ayıran hem fiziksel hem de psikolojik engellerin kaldırılmasına yardımcı oldu. YuMi’nin popülerliğinin anahtarı, bir operatörün boyutunu ve hareketlerini taklit eden dost tasarımı ve diğer kobotlardan daha hızlı hareket etmesini sağlayan ultra düşük yumuşak dolgulu kollarıdır.

ABB’nin Robotik ve İmalat Otomasyonu Bölümü Başkanı Sami Atiya “ Beş yıl önce YuMi için vizyonumuz, işbirlikçi robotlar için yeni bir standart oluşturmak, daha fazla koruyucu önlem veya engel olmadan insanlarla el ele çalışabilen, kullanıcı kabulünü en üst düzeye çıkarabilmek için kurulumu ve kullanımı kolay olacak hassas bir robot çözümü oluşturmaktı. ” ve “ YuMi, küçük kolaboratif robotlar için yeni bir kategoriler oluştururken, malzeme taşımadan, montaj ve muayeneye, üretimden, sağlık hizmetlerine ve daha ötesine kadar geniş bir uygulama yelpazesinde kolaboratif robotların kullanım cazibesini genişletti. ‘’

YuMi, lansmanından bu yana ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu bölümünün kolaboratif otomasyon çözümleri portföyünde bir köşe taşı haline gelmiştir. ABB’nin Hollanda’daki fabrikasında elektrik prizlerinin üretilmesinden, İsviçre merkezli ödeme yazılımları sağlayıcısı Abrantix AG için, ATM makinelerinin güvenliğinin, güvenilirliğinin ve dayanıklılığının test edilmesine kadar her şeyi sonuçlandıran etkileyici bir istihdam tarihine ulaştı. Sağlık sektörünün verimliliği artırmanın yollarını aramasıyla YuMi, laboratuvarlarda ve tıbbi tesislerdeki görevlere yardımcı olarak sağlık ve ilaç uygulamalarına da yönelmiştir. Örneğin ABD’deki Copan Diagnostics, dokuları, kemik ve steril sıvı örneklerini yönetmek ve aynı zamanda geleneksel çubukları ve kan kültürlerini taşımak için YuMi tabanlı HEPA filtreli biyogüvenlik iş istasyonlarını kullanıyor.

YuMi’nin atölyeler dışında da büyük bir etkisi oldu. YuMi’nin hayatındaki kilometre taşları arasında 2015 yılında Hannover Fuarı’nda dünya liderleri Angela Merkel, Barack Obama ve Naresh Modi ile buluşması, Andrea Bocelli ile bir orkestra yönetmesi ve Londra’daki halka açık ünlü Selfridges ve New York’ta Bloomingdales mağazalarında misafirlere ve müşterilere kahve ikram etmesi.

Sami Atiya, “ YuMi kesinlikle halkın dikkatini çekti ve müzik videolarından popüler TV şovlarına kadar her etkinlikte yer aldı ve kağıt uçaklardan kart hileleri yapmaya kadar her şeyi yapmak için kullanıldığını gösterdi ” dedi. “ Tüm bu eğlenceli uygulamalar sayesinde YuMi gibi robotların, robotik otomasyona karşı tutumları değiştirmeye yardımcı olma konusunda ciddi bir mesaj var. İnsanların robotlarla ilgili endişelerini gidermeye yardımcı olarak YuMi, robotların dünya çapında işyerlerinde ve fabrikalarda daha kolay kabul edilmesini sağlıyor. ”

YuMi’nin piyasaya sürülmesiyle başlayan devrime devam etmek için ABB, 2017 yılında tek kollu YuMi robotunu tanıttı. ABB’nin en çevik ve kompakt yedi eksenli işbirliği robotu masaüstüne, duvara veya tavanlara monte edilebilir ve geniş bir uygulama yelpazesinde küçük, çevik kolaboratif robotları kullanma çekicili-ğini genişletmek için tasarlanmıştır.

ABB Robotik Kolaboratif Robotlar Global Ürün Yöneticisi Andie Zhang “Geçtiğimiz beş yılda, hem çift kollu hem de tek kollu YuMi robotlarımız, sağlayacakları çeşitli faydaları hem farklı süreç türlerini kullanma ve mümkün olan uygulamaları kolaylaştırarak hem de göstererek, robotların benimsenmesini geleneksel olarak engelleyen yanılgıların üstesinden gelinmesine yardımcı oldu. ”dedi. “Müşterilerimiz bize YuMi ile ilgili en önemli şeyin, insanların onu korkutucu bulmadıkları olduğunu söylüyor. İnsan benzeri özelliklere sahip olduğu için, insanlar bir YuMi robotunun yanında kendilerini rahat hissediyorlar. Ayrıca, YuMi’nin manuel üretim hatlarına dahil edildiğinde sıkıcı ve tekrarlayan görevler için kullanılmaya meyilli olduğu için hızlı bir şekilde takımın bir parçası olarak kabul edildiğini ve operatörlerin daha çeşitli ve ilginç işler yapmasını sağladığını tespit ettik. ”

YuMi, piyasanın en iyi kolu hareket ettirerek öğretme şeklinde programlayabilme işlevine sahiptir ve bu sayede herkesin robot kollarını uygulamaları için gerekli pozisyonlara hareket ettirebilmesini kolaylaştırır. Ek olarak, ABB’nin yeni kolay programlama sihirbazı yazılımı, herkesin özel eğitim almadan kullanabileceği sezgisel, grafiksel, sürükle ve bırak arabirimi sunarak bir robot programı oluşturma sürecini daha da kolaylaştırmaya yardımcı olur.

“ YuMi ile kullanıcılar, en hızlı ve en kolay otomasyon görevlerini üstlenerek küçük işlerle başlayabilir ve daha sonra kazandıkları bu deneyim ve güveni, operasyonlarının diğer bölümlerine uygulamak ve farklı yol ile yöntemler bulmak için kullanabilirler. Bazı müşterilerimiz herhangi belirli bir uygulama düşünmeden bile bir tane satın aldı ”diye ekledi Andie Zhang. “Sadece kendi üretim ekipleriyle kolaboratif otomasyonla neyin mümkün olduğunu keşfetmek istiyorlardı.”

YuMi hakkında daha fazla bilgi için ABB web sitesini ziyaret edin.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel mühendislik şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB’nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100’den fazla ülkedeki yaklaşık 144.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr 

ABB Robotik ve İmalat Otomasyon İş Birimi, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 400.000’den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53’ten fazla ülkede 100’den fazla lokasyonda 10.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

Devamını Oku

Robot Teknolojileri

ABB, popüler SCARA robotlarının kullanımını

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

ABB, popüler SCARA robotlarının kullanımını, kullanıcılara ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı RobotStudio® aracılığıyla bilgisayarlarından devreye alma ve kontrol etme yeteneği sağlayarak kolaylaştırmıştır.

ABB, popüler SCARA robotlarının kullanımını, kullanıcılara ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı RobotStudio® aracılığıyla bilgisayarlarından devreye alma ve kontrol etme yeteneği sağlayarak kolaylaştırmıştır.

Robot Control Mate, kullanıcıların bilgisayarlarından robotları çalıştırabilmesini, öğretmesini ve kalibre edebilmesini sağlayan, bir SCARA robotunun hareketlerini kontrol etmeyi kolaylaştıran RobotStudio’ya eklenen yeni bir eklentidir. ABB’nin çevrimdışı programlama yazılımı ilk kez bir robotun fiziksel hareketlerini gerçek zamanlı olarak kontrol etmek için kullanılabilir. Robot Control Mate ayrıca bir FlexPendant olmadan robot programlayabilmeyi mümkün kılar.

Robot Control Mate, ilk olarak IRB 910INV tavana monte edilmiş robotta sunulacak ve gelecekte ABB’nin portföyündeki diğer robotları için piyasaya sürülecektir.

RobotStudio, kurulum öncesi programlama, yapılandırma ve sanal devreye alma yapabilmek için sektörün önde gelen PC tabanlı çözümüdür. ABB’nin RobotStudio simülasyon programı , bir üretim hattında tam bir dijital fiziksel varlık veya sistem ikizi sunmaktadır. Çevrimdışı programlama aracı, kullanıcıların gerçek bir üretim hattına müdahale etmeden sanal bir 3D ortamda eksiksiz bir robot kurulumu oluşturabilmeyi, simüle edebilmeyi ve test edebilmeyi sağlar. Bu, yeni üretim hatlarının daha hızlı kurulabileceği ve devreye alma sırasında sürprizler olmaksızın tam hıza çıkabileceği anlamına gelir – günümüzün müşteriye özel kitlesel üretim ve daha kısa ürün yaşam döngülerine sahip üreticiler için kritik bir uzmanlık demektir.

ABB Küçük Robotlar Global Ürün Müdürü Darren Hung, “Kurulum, programlama ve operasyon veya robotları kolaylaştırmak, stratejimizin önemli bir parçasıdır, çünkü bu durum müşterilerimizin gerekli olan yetenek eksikliklerini dengelemek ve KOBİ’lerin yeni robot kullanıcıları olmalarına yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok avantaj sunmaktadır. Yeni Robot Control Mate fonksiyonunun RobotStudio’ya eklenmesiyle, artık robotik otomasyon çözümlerini kurmayı daha da kolay hale getirirken, kullanıcılar robotlarını dizüstü bilgisayarlarından kullanma esnekliğinin tadını çıkarabilirler.”

28 Mayıs Saat :09:00 , CEST (3 pm, GMT +8) düzenlenecek olan ücretsiz web seminerine katılabilirsiniz.

RobotStudio’nun yeni Robot Control Mate eklentisi hakkında daha fazla bilgi edinmek veya daha fazlası için lütfen abb.com adresini ziyaret edin:

https://new.abb.com/products/robotics/robotstudio/robot-control-mate

 

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com