Connect with us

Robot Teknolojileri

Türkiye’de ilk endüstriyel 5G uygulaması

Yayın Tarihi:

-

WIN EURASIA 2020 fuarında sergilenecek Türkiye sanayisinin ilk 5G senaryoları, fuar öncesi Siemens, Mitsubishi Electric, MCS, i2i Systems, SICK, Universal Robots UR, Schunk, IQ Vizyon, Merlicon, Oppent, Siskon, Simtek ve Trio Mobil’in katıldığı imza töreniyle tanıtıldı.

İstanbul’daki SCHUNK Türkiye ofisinde gerçekleştirilen etkinlikte Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, ENOSAD Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı, Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez virer konuşma yaptı.

Ardından iki örnek senaryo üzerinden endüstriyel 5G uygulamaları ile robotlarla iletişim ve dijitalizasyon örnekleri sergilendi.

WIN Eurasia 2020, 12-15 Mart tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleneck.

Robot Teknolojileri

Beyin kontrollü arayüz çalışmaları ilerliyor…

Yayın Tarihi:

-

 

Ufuk Tarhan Fütürist, Ekonomist

Beynin sırlarını çözmekle ve beyin okuma çalışmalarıyla ilgili her gün yeni bir haber okur, duyar olduk.

Hatta, Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesi biyomedikal araştırmacıları ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamayı başardılar. “Brainternet” adı verilen proje ile beyin-bilgisayar arayüzlerinde ve öğrenen makinelerin geleceğinde çok önemli adımlar atılacağı kesin…

Bir cihazı sadece düşünerek hareket ettirdiğinizi hayal edin. Ya da sadece düşünerek bir bilgisayar oyunu oynadığınızı…

Bilim kurgu gibi gelen bu konu hakkında bilim insanları on yıllardır çalışıyor. Bu teknolojiye “Beyin Kontrollü Arayüz”, kısaca BCI deniyor. Teknoloji, beyin dalgalarının bilgisayar sinyallerine dönüştürülmesi temeline dayanıyor.

Neuroengineer – Sinir Mühendisi Rajesh Rao‘nun Washington Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar ABD Devlet Bilim Vakfı tarafından finanse ediliyor.

Rao, invaziv olmayan (cilt içinden veya vücut içine aletler yerleştirme gerektirmeyen, vücudun içine işlemeyen, sağlıklı dokulara yayılmayan), güvenli bir teknoloji ile düşünce gücüyle örneğin bir robot kolun hareket ettirilmesi ya da bilgisayara komutlar verilmesi üzerinde çalışıyor. Çalışmalar beyinin birtakım hareketler için nasıl komut verdiğini ve bu komutların nasıl eyleme dönüştüğünü çözmeye çalışarak ilerliyor.

Beyin, kimyasal reaksiyonlar, elektrik sinyalleri ve nöronlar aracılığıyla vücudun çalışma sistemini kontrol ediyor. Beynin çalışma prensibi, kaslarımıza, vücudumuza nasıl komut verdiği anlaşıldıkça, bunlar algoritmalara dönüştürülüyor ve beynin cihazları da hareket ettirebilmesi, yapay zekânın geliştirilmesi için çalışmalar ilerliyor.

Çalışmalarda iki tür yöntem kullanılıyor. Birisi dışarıdan, diğeri de içerden, beynin dış zarına cerrahi müdahale ile takılan alıcılar vasıtası ile sinyalleri toplamak ve bilgisayara aktarıp, çözümlemeye çalışmak. Bu çalışmalar beyinden ve beyne sinyal, komut yollamak üzere iki amaç için de kullanılıyor. Beyin “yürü” komutu verebildiği gibi, beyne de yürüme, duyma, konuşma vb. daha önce yapılamayan birtakım hareketler için komut göndermek mümkün olabiliyor.

Rajesh Rao ve birçok bilim insanı, daha iyi bir gelecek için, bilim ve teknolojinin daha önce görülmemiş biçimde bir araya gelerek mucizevi gelişmelerin yolunu açması için durmaksızın çalışıyorlar.

Teşekkür borçluyuz…

(Kaynak: ufuktarhan.com)

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com