Connect with us

Endüstriyel Ekipmanlar

Kayış kasnak mali̇yetleri̇ni̇zi̇ %88’e kadar düşürmek mümkün

Yayın Tarihi:

-

Günümüzde sektörel bazlı yaptığımız gözlemlere göre, teknolojiye ve yeniliklere tam olarak açık olunmadığı görünmektedir. Optibelt olarak amacımız, sanayimizde makine imalatçılarımızda farkındalık yaratmak, yatırım maliyetlerini düşürmek ve aynı zamanda  işletmelerin verimliliklerini arttırmaktır. Bu amaç için kurgulanmış olan bir modellemeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Modellemede mevcut sistem ve ona alternatif olarak Optibelt CAP 6.0 ile hesaplanmış dört seçenek sunulmaktadır (Şekil 1).

Şekil 1. Modellenen Sistem

Sistemde, sürekli yük altında çalışan bir fan uygulaması 3 fazlı, yıldız üçgen bağlantılı 132 kw bir motorla 1486 dev / dak. ile güç ve tork aktarımı sağlamaktadır. Bu sistemin çalışma koşulları, oda sıcaklığında, yağsız, susuz ve tozsuz bir ortamdır.  Fan günde 18 saat sürekli çalışıp günde 1 kez ilk startı almaktadır. Bu güç aktarımını ise 10 adet Optibelt VB 22 x 4000 Li ile sağlanmaktadır. Sistem yılda 250 gün çalışmaktadır. Sistemin kısıtları ise tasarımdan kaynaklı olarak motor kasnağı 300 mm’den küçük eşit ve kasnak merkezleri arası 1300 ve 1500 mm arasında olabilmektedir. Tüm bu bilgiler ve sistemin diğer bilgileri / kabulleri Tablo 1’de verilmiştir.

Tablo 1. Mevcut Özellikler

Sistem Özellikleri Değerler
Motor Gücü [kw] 132
Motor Devir Sayısı n1 [rpm] 1485
Motor Kasnak Ölçüsü [mm] 280-10
Tahrik Kasnağı Ölçüsü [mm] 500-10
Kayış Ölçüsü 10 adet Optibelt VB 22×4000 Li
Eksenler Arası Mesafe, a, [mm] 1400

 

Optibelt CAP 6.0 programını kullanarak yapılmış hesaplamalara göre; eğer sisteminizde bir motor dahil bir revizyona gidecekseniz %88’e kadar maliyetlerinizi düşürmek mümkün. Eğer sadece kasnak revizyonuna gidecekseniz de %70 oranında bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Tablo 2. Alternatif çözümler

KAYIŞ KASNAK İYİLEŞTİRME ANALİZİ

Kullanılan Kayış Ölçüsü Toplam Kasnak Ölçüsü
Mevcut Sistem 10 x Optibelt VB 22×4000 Li TB SPC 280-10 ve TB SPC 500-10
Alternatif 1 7 x Optibelt SK SPC 4000 Ld TB SPC 280-7 ve TB SPC 500-7
Alternatif 2 5 x Optibelt Red power SPC 4000 Ld TB SPC 280-5 ve TB SPC 500-5
Alternatif 3 (Optimum Sistem) 6 x Optibelt Red power SPB 4000 Ld TB SPB 280-6 ve TB SPB 500-6
Alternatif 4 5 x Optibelt Blue Power SPB 4000 Ld

TB SPB 280-5 ve TB SPB 500-5

 

Yapılan analize göre Tablo 2’de alternatifler ifade edilmiştir. Bu liste analizi; kayış ve kasnak fiyatlarını baz alarak ifade edildiğinde, fayda maliyet anlamında alternatif 3 optimum tasarımdır. Mevcuttaki 10 adet  SPC 4000 kayış ile aktarılan güç, hem adet hem de profil küçülmesiyle, 6 adet güçlendirilimiş ve bakım gerektirmeyen Optibelt Red Power 3 SPB 4000 ile  sağlanabilmektedir (Şekil 2).

Şekil 2. Bakım gerektirmeye Optibelt Red Power 3

 

Tüm alternatifleri fayda maliyet adı altında incelediğimizde ise, mevcut siteme göre yaratacağı faydalar ise Şekil 3’deki grafikte gösterilmiştir.

 

Şekil 3. Kayış kasnak değişimi ile yatırım maliyeti olarak gerçekleşebilecek iyileştirme oranları

Şekil 3’deki grafiğin ifade ettiği oranlara göre eğer bizler alternatif 3’deki optimum sistemi kullanmıyorsak; grafikteki her bir oran bizim kaybettiğimiz maliyet oranlarıdır. İlk yatırım maliyeti dışında işletme maliyetlerini de hesaba kattığımızda optimum sistemin avantajı oldukça fazla olacaktır. Bunlar,

  • Kasnak ağırlıkları kanal adetinin azalmasından kaynaklı azalacağı için motorun ilk start anındaki akım değerleri düşebileceğinden enerji maliyetleri azalmaktadır.
  • Montaj sırasında 10 adet kayış montajı yerine daha az sayıda kayış montajı yapılacağından montaj süresi azalmaktadır.
  • Optibelt Red Power 3 bakım gerektirmeyen özel bir kayış olduğu için, bakım ekipleri periyodik olarak kayışları tekrardan gerdirmek zorunda kalmayacaklar ve işletmenin  işçilik maliyetleri azalmış olacaktır.

Eğer sistemde motor yıldız üçgen yerine, inverterli ya da soft starter çalışan bir motor ile sistemin güç aktarımı sağlanırsa o zaman mevcutta 10 adet kayış ile yapılan güç aktarımını 5 adet aramid kordlu Optibelt Blue Power ile gerçekleştirmek de mümkün olacaktır (Şekil 4). Bu yüksek güç aktarımını aramid malzeminin özelliğinden sağlanmaktadır.

Şekil 4. Aramid kordlu, yüksek güç aktarımını sağlayan Optibelt Blue Power

Güçlendirilimiş özel kayışlarla sistemin gereksinimlerine göre yapılacak çalışma ile Şekil 5’de de görüldüğü gibi %88 oranında bir yatırım maliyetinde bir iyileştirme yapmak mümkündür. Burada alternatif 4’ü (5x Optibelt Blue Power) mevcut sistemin yerine kullanmadığında, kayış ve kasnak maliyeti olarak %88’lik bir kaçan fırsat maliyeti bulunmaktadır..

Şekil 5. Optibelt Blue Power ile değerlendirme yaratılabilecek fayda

SONUÇ

Mevcut sistemi ve makine tasarımlarını iyileştirmek mümkündür. 10 adet kayış ve 10 kanalı bulunan kasnak kullanmanıza gerek kalmadan, bu gücü yarısı kadar ürünle sağlamak mümkün olduğu yapılan çalışmada görülmüştür. Bu fayda işletmenizin, fabrikalarınızın ve tasarımlarını yaptığınız makinaların herbirinde gerçekleşebilmektedir. Açıkça %70’den %88’e kadar maliyet avantajı yaratmak mümkündür. Bu çalışmadaki gibi benzer uygulamalar ile işletmenize fayda  sağlamak için Optibelt ile temasa geçmeniz yeterlidir.

Endüstriyel Ekipmanlar

3M™ Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlığı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

“3M Bilimi. Hayatın her anında.™” yaklaşımıyla hayatı kolaylaştıran ve yenilikçi binlerce ürün geliştiren 3M’in, Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlığı mükemmel lensleri sayesinde daha geniş görüş açısı sunuyor.

“3M Bilimi. Hayatın her anında.™” yaklaşımıyla insan yaşamını kolaylaştıran ürünler geliştirerek bilimi insanlığın günlük yaşamına yerleştiren 3M, 3M™ Speedglas™ markası ile 35 yılı aşkın süredir kaynakçıları korumak amaçlı ürünler sunuyor. Son dönemde geliştirilen ürünlerden biri olan 3M™ Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlığı kaynakçıların hayatını kolaylaştırıyor. 3M™ Speedglas™ Otomatik Kararan Kaynak Başlıkları, mükemmel lensleri sayesinde daha geniş görüş açısı sağlarken, kaynak yapan kişinin gözlerini ve yüzünü radyasyon, ısı ve kıvılcımlardan koruyor.

3M™ Speedglas™, “3M Bilimi. Hayatın Her Anında” konseptinde vaat edilen insan yaşamını ve çalışma koşullarını kolaylaştırarak verimliliği artıran inovatif ürünlere örnek oluşturan bir ürün niteliğinde. Üstün koruma ve konfor sağlayan 3M™ Speedglas™ ayarlanabilir rahat baş bantları sayesinde, hassas bölgeler üzerinde basınçtan kaçınılması için özel olarak tasarlandı. 3M™ Speedglas kaynak başlıkları otomatik kararan filtreleri sayesinde, kullanıcılara iki eli serbest bir şekilde işine odaklanma olanağı sunuyor ve bu sayede verimlilik artışı da sağlıyor.

Kaynakçıların dünyasından ilham alındı

35 yılı aşkın bir süre önce, İsveç tershanelerine kaynakçıların çalışma koşullarını inceleyen ve tecrübeli kaynakçıların kaynak sırasında ortaya çıkan kör edici parlamalardan korunmak için kaynak maskelerini sürekli indirip kaldırdıklarını gözlemleyen 3M, kaynak koruma ürün yelpazesini kaynakçıların dünyasından aldığı ilhamla geliştirmeye başladı. 3M, bugün de son teknoloji kaynaktan korunma çözümleri geliştirmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Endüstri 4.0

NORD DRIVESYSTEMS

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NORD DRIVESYSTEMS develops and produces optimally matched drive systems consisting of gear units, motors and drive electronics. Drive electronics have been a part of our product range since 1984. We develop and produce NORD frequency inverters, motor starters and field distributors in our own factories. Many years of experience and passion have made NORD what it is today: a leading international complete supplier to industry and the best long-term drive electronics partner for our customers. NORD drive electronics provides high performance and reliability for all of our customers throughout the world.

Devamını Oku

Endüstri 4.0

Schaeffler’in yeni 2017/2018 Ruville şasi ve direksiyon yedek parça kataloğu çıktı

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Schaeffler’in yaklaşık 1.000 sayfalık yeni yedek parça kataloğunda, binek ve hafif ticari araçlar için eksenel mafsallardan amortisör millerine kadar Ruville şasi ve direksiyon bileşenlerinin tümünü bulmak mümkün. Fransız araç uygulamalarına özel yer veren katalogda 300 yeni ürün de yer alıyor. Kataloğun hazırlanmakta olan ikinci baskısının, sadece Fransızca bir versiyonu da olacak.

Yeni yedek parça kataloğunda, neredeyse Avrupa ve Asya menşeli tüm binek ve hafif ticari araç markalarının parçalarını bulmak mümkün. Schaeffler, Ruville markası altında otomotiv bağımsız yenileme pazarı için 4.500’den fazla şasi ve direksiyon parçası sunuyor. Küresel mafsallar, kontrol kolları, kaplin çubukları, eksenel mafsallar ve rot kolları gibi tüm bileşenler kapsamlı iç ve dış testlere tabi tutuluyor ve birlikte kusursuz çalışacak şekilde ayarlanıyor. Bu bileşenler hassas direksiyon hakimiyeti, yolla optimal temas ve yüksek sürüş konforu sağlıyor.

Kataloğun kolay anlaşılır ve mantıklı biçimde düzenlenmiş olması sayesinde istenen yedek parçaya hızlıca ulaşılabiliyor. Katalogda; araç tipi, model yılı ve ürün grubunun yanı sıra araca özgü bilgileri saptamayı kolaylaştıran açıklayıcı semboller kullanan resimli talimatlar da bulunuyor. Standart katalog, sadece Fransızca hazırlanan versiyonun yanı sıra tüm bilgileri yedi farklı dilde sunuyor: İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Lehçe, Rusça ve İspanyolca.

Servisler, binek ve hafif ticari araçlar için 2017/2018 Ruville şasi ve direksiyon yedek parça kataloglarını Schaeffler Automotive Aftermarket distribütörlerinden edinebilirler. Eski araçlara özel parçalar veya Schaeffler’in tüm yedek parça ürünleri hakkında daha fazla bilgi www.repxpert.com.tr servis portalında yer alan çevrim içi katalogda bulunmaktadır.

Schaeffler’in en yeni Ruville şasi ve direksiyon yedek parça kataloğunda, neredeyse Avrupa ve Asya menşeli tüm binek ve hafif ticari araç markalarıyla uyumlu 4.500’ü aşkın ürüne ulaşmak mümkün.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com