Connect with us

Endüstriyel Ekipmanlar

Kayış kasnak mali̇yetleri̇ni̇zi̇ %88’e kadar düşürmek mümkün

Yayın Tarihi:

-

Günümüzde sektörel bazlı yaptığımız gözlemlere göre, teknolojiye ve yeniliklere tam olarak açık olunmadığı görünmektedir. Optibelt olarak amacımız, sanayimizde makine imalatçılarımızda farkındalık yaratmak, yatırım maliyetlerini düşürmek ve aynı zamanda  işletmelerin verimliliklerini arttırmaktır. Bu amaç için kurgulanmış olan bir modellemeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Modellemede mevcut sistem ve ona alternatif olarak Optibelt CAP 6.0 ile hesaplanmış dört seçenek sunulmaktadır (Şekil 1).

Şekil 1. Modellenen Sistem

Sistemde, sürekli yük altında çalışan bir fan uygulaması 3 fazlı, yıldız üçgen bağlantılı 132 kw bir motorla 1486 dev / dak. ile güç ve tork aktarımı sağlamaktadır. Bu sistemin çalışma koşulları, oda sıcaklığında, yağsız, susuz ve tozsuz bir ortamdır.  Fan günde 18 saat sürekli çalışıp günde 1 kez ilk startı almaktadır. Bu güç aktarımını ise 10 adet Optibelt VB 22 x 4000 Li ile sağlanmaktadır. Sistem yılda 250 gün çalışmaktadır. Sistemin kısıtları ise tasarımdan kaynaklı olarak motor kasnağı 300 mm’den küçük eşit ve kasnak merkezleri arası 1300 ve 1500 mm arasında olabilmektedir. Tüm bu bilgiler ve sistemin diğer bilgileri / kabulleri Tablo 1’de verilmiştir.

Tablo 1. Mevcut Özellikler

Sistem Özellikleri Değerler
Motor Gücü [kw] 132
Motor Devir Sayısı n1 [rpm] 1485
Motor Kasnak Ölçüsü [mm] 280-10
Tahrik Kasnağı Ölçüsü [mm] 500-10
Kayış Ölçüsü 10 adet Optibelt VB 22×4000 Li
Eksenler Arası Mesafe, a, [mm] 1400

 

Optibelt CAP 6.0 programını kullanarak yapılmış hesaplamalara göre; eğer sisteminizde bir motor dahil bir revizyona gidecekseniz %88’e kadar maliyetlerinizi düşürmek mümkün. Eğer sadece kasnak revizyonuna gidecekseniz de %70 oranında bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Tablo 2. Alternatif çözümler

KAYIŞ KASNAK İYİLEŞTİRME ANALİZİ

Kullanılan Kayış Ölçüsü Toplam Kasnak Ölçüsü
Mevcut Sistem 10 x Optibelt VB 22×4000 Li TB SPC 280-10 ve TB SPC 500-10
Alternatif 1 7 x Optibelt SK SPC 4000 Ld TB SPC 280-7 ve TB SPC 500-7
Alternatif 2 5 x Optibelt Red power SPC 4000 Ld TB SPC 280-5 ve TB SPC 500-5
Alternatif 3 (Optimum Sistem) 6 x Optibelt Red power SPB 4000 Ld TB SPB 280-6 ve TB SPB 500-6
Alternatif 4 5 x Optibelt Blue Power SPB 4000 Ld

TB SPB 280-5 ve TB SPB 500-5

 

Yapılan analize göre Tablo 2’de alternatifler ifade edilmiştir. Bu liste analizi; kayış ve kasnak fiyatlarını baz alarak ifade edildiğinde, fayda maliyet anlamında alternatif 3 optimum tasarımdır. Mevcuttaki 10 adet  SPC 4000 kayış ile aktarılan güç, hem adet hem de profil küçülmesiyle, 6 adet güçlendirilimiş ve bakım gerektirmeyen Optibelt Red Power 3 SPB 4000 ile  sağlanabilmektedir (Şekil 2).

Şekil 2. Bakım gerektirmeye Optibelt Red Power 3

 

Tüm alternatifleri fayda maliyet adı altında incelediğimizde ise, mevcut siteme göre yaratacağı faydalar ise Şekil 3’deki grafikte gösterilmiştir.

 

Şekil 3. Kayış kasnak değişimi ile yatırım maliyeti olarak gerçekleşebilecek iyileştirme oranları

Şekil 3’deki grafiğin ifade ettiği oranlara göre eğer bizler alternatif 3’deki optimum sistemi kullanmıyorsak; grafikteki her bir oran bizim kaybettiğimiz maliyet oranlarıdır. İlk yatırım maliyeti dışında işletme maliyetlerini de hesaba kattığımızda optimum sistemin avantajı oldukça fazla olacaktır. Bunlar,

  • Kasnak ağırlıkları kanal adetinin azalmasından kaynaklı azalacağı için motorun ilk start anındaki akım değerleri düşebileceğinden enerji maliyetleri azalmaktadır.
  • Montaj sırasında 10 adet kayış montajı yerine daha az sayıda kayış montajı yapılacağından montaj süresi azalmaktadır.
  • Optibelt Red Power 3 bakım gerektirmeyen özel bir kayış olduğu için, bakım ekipleri periyodik olarak kayışları tekrardan gerdirmek zorunda kalmayacaklar ve işletmenin  işçilik maliyetleri azalmış olacaktır.

Eğer sistemde motor yıldız üçgen yerine, inverterli ya da soft starter çalışan bir motor ile sistemin güç aktarımı sağlanırsa o zaman mevcutta 10 adet kayış ile yapılan güç aktarımını 5 adet aramid kordlu Optibelt Blue Power ile gerçekleştirmek de mümkün olacaktır (Şekil 4). Bu yüksek güç aktarımını aramid malzeminin özelliğinden sağlanmaktadır.

Şekil 4. Aramid kordlu, yüksek güç aktarımını sağlayan Optibelt Blue Power

Güçlendirilimiş özel kayışlarla sistemin gereksinimlerine göre yapılacak çalışma ile Şekil 5’de de görüldüğü gibi %88 oranında bir yatırım maliyetinde bir iyileştirme yapmak mümkündür. Burada alternatif 4’ü (5x Optibelt Blue Power) mevcut sistemin yerine kullanmadığında, kayış ve kasnak maliyeti olarak %88’lik bir kaçan fırsat maliyeti bulunmaktadır..

Şekil 5. Optibelt Blue Power ile değerlendirme yaratılabilecek fayda

SONUÇ

Mevcut sistemi ve makine tasarımlarını iyileştirmek mümkündür. 10 adet kayış ve 10 kanalı bulunan kasnak kullanmanıza gerek kalmadan, bu gücü yarısı kadar ürünle sağlamak mümkün olduğu yapılan çalışmada görülmüştür. Bu fayda işletmenizin, fabrikalarınızın ve tasarımlarını yaptığınız makinaların herbirinde gerçekleşebilmektedir. Açıkça %70’den %88’e kadar maliyet avantajı yaratmak mümkündür. Bu çalışmadaki gibi benzer uygulamalar ile işletmenize fayda  sağlamak için Optibelt ile temasa geçmeniz yeterlidir.

Endüstriyel Ekipmanlar

Parker LM-Pro minyatür, geniş kontrol aralıklı, düşük güç tüketimli oransal vana, tüm solunum cihazları platformlarına debi sağlar

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri olan Parker Hannifin’in Precision Fluidics Division’ı, solunum ve anestezi ürünleri pazarlarını hedefleyen yeni Parker LM-Pro lineer motorlu oransal vanayı piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Parker Precision Fluidics’te divizyon pazarlama müdürü olan Beth Young şöyle diyor: “Parker LM-Pro minyatür oransal vana, oldukça az yer kaplıyor ve enerji tüketimi de verimli. Bu vana, 540 slpm’ye (standart litre/dakika) kadar debiyi mümkün kılmak üzere bir lineer aktüatör motor teknolojisinden (patent başvurusu yapılmış olan) yararlanıyor ve solunumla ilgili birden çok uygulamada kullanım olanağı sağlayan benzersiz ve kontrol edilebilir bir çeşitlilik sunuyor.”

LM-Pro vananın önemli bir özelliği, daha uzun bir strok boyunca olağanüstü çözünürlük sağlayan ve geleneksel solenoid ya da ses bobini aktüatör tasarımlarına göre daha düşük güç tüketimine olanak tanıyan lineer aktöatör motor teknolojisiyle tasarlanmış olmasıdır. 0,5 ila 540 slpm (standart litre/dakika) arasında lineer kontrol olanağı sağlayan debi aralığına, 100 psi’ye (6,9 bar) kadar basınç kapasitesine ve 2 Watt’ın altında tipik güç tüketimine sahip LM-Pro vana, performans aralığının tamamında oldukça hassas debi kontrolüne olanak tanır. LM-Pro vana, basit ve kapalı devre geri beslemeye olanak sağlayarak müşteriye hassas basınç veya debi kontrolü sunar. Bu, yeni doğan bebeklerden yetişkinlere kadar tüm hastalara hassas, doğru ve güvenli biçimde gaz verilmesini sağlar. Tipik uygulamalarda 2 Watt’ın altındaki güç tüketimiyle, müşterilere daha uzun ömürlü, daha küçük ve daha hafif batarya kullanabilme olanağı tanır. Vananın histerezisinin (gecikme) tipik olarak %10’un altında olması (tam ölçekte) ve yanıt süresinin hızlı, yani 20 ms’nin altında olması (tam döngüde), aynı anda müşterilere hem düşük hem de yüksek debilerde ve oransal vana performansında olağanüstü hassas kontrol olanağı sunar.

Parker LM-Pro, etkili ve her ihtiyaca uygun bir oransal vanadır. Tek yüzden monteli/portlu basit tasarımı ile benzersiz performans özellikleri bir araya gelerek LM-Pro vanayı dinamik debi kontrolüne ihtiyaç duyulan çeşitli uygulamalar için ideal bir çözüm haline getirir. Parker Precision Fluidics’te divizyon mühendislik müdürü olan Paul Nierman, “Bir yandan performansı artırmaya çalışırken bir yandan da ekipmanlarının kapladığı yeri azaltmaya devam eden müşteriler için ideal bir ürün” diyor.

Sistemler giderek daha küçük ve portatif hâle geldikçe güç tüketimiyle ilgili kaygıların ve doğru debi kontrolü yapılmasının (hem yüksek hem de düşük debiler için) hesaba katılması hayati önem taşıyor. Parker LM-Pro lineer motorlu oransal vana, Parker Hannifin’in Precision Fluidics Division’ı tarafından sunulan ve minyatür, düşük güç tüketimine sahip, hafif, yüksek performanslı akışkan ürün pazarına liderlik eden ürün portföyünün harika bir örneğidir.

Parker LM-Pro lineer motorlu oransal vana hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linki ziyaret edin:  https://discover.parker.com/LM-Pro

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

Fluke endüstriyel termal kamera hattını yeniliyor

Yayın Tarihi:

-

Fluke kameralar, sanayi profesyonellerine, işleve özel sorunları arızayla sonuçlanmadan çabuk bulma, değerlendirme ve çözme imkânı tanıyor.

Fluke, endüstriyel kamera hattının tamamını, her modele daha çok ek özellik getirecek şekilde, müşterilerine daha çok değer katarak ve firmaya da satın alma sürecini basitleştirmek üzere sunduğu kamera sayısını azaltma imkânı tanıyarak yeniliyor. Fluke kameralarının, sanayi profesyonellerine arızaya, maliyete, hatta felakete yol açmadan önce işleve özel sorunları kolaylıkla bulma, değerlendirme ve çözme olanağı vermek amacına en uygun şekilde icra ediliyor. 

Fluke PTi120 Cep Termal Görüntüleyicisi, kir ve neme dayanıklı cep boyutunda termal bir kamera. 1 metrelik düşüşten zarar görmemesi, sanayi teknisyenlerine, soruna ilişkin erken sinyal verebilen sıcak ve soğuk üretim noktalarında elektrik ekipmanları, pompalar, motorlar, imalat sistemleri, HVAC ve işlem kontrol ekipmanlarının sıcaklık ölçümlerinin çabuk yapılmasında etkili bir çözüm sunuyor. 

Ti400 PRO ve TiX500 serisi Fluke Termal Kameralar, günümüzün profesyonel sanayi görüntüleyicileri için yeni bir temel oluşturarak erişilebilir 640×480 çözünürlüğü beraberinde getirir. Yeni 640×480 çözünürlüklü kameralar, Fluke Ti401 PRO Termal Kamerayı (profesyonellerin Fluke’tan beklediği kullanım kolaylığı ve sağlamlığa ek olarak daha keskin, temiz görüntüleri ve fiyat bandındaki en yüksek çözünürlüğü sağlar) ve Fluke TiX501 Termal Kamerayı (güvenilirlik incelemeleri, endüstriyel bakım, tanı koyma ve sorun giderme amaçlı yüksek tanım, dar ya da güç yüzeylere erişim için 240 derece oynar mafsal özellikleri bulunan) içerir.

Ti400 PRO ve TiX500 serilerindeki Fluke termal kameralar, profesyonel kalitede görüntü eldesi için gereken birçok özelliği barındırıyor:

MultiSharp (Çoklu Keskin) Odaklanma: Çoklu karmaşık hedefleri ya da değişik mesafelerden hedefleri kolaylıkla incelemek için; yakında ve uzakta bulunan görüntüleri otomatik işleyerek; görüntü alanının tümünde odaklanma yaparak; net; doğru bir görüntü elde edilmesine olanak tanır. (Ti480 PRO ve TiX580 modellerinde bulunur)

LaserSharp (Lazer Keskinliğinde) Otomatik Odaklanma: Yerleşik lazer mesafe ölçeri kullanarak görüntüler içerisinde saniyeler içinde odaklanabilirsiniz; belirlenmiş hedefinizle aranızdaki mesafeyi gösterir ve odağı anında ayarlar.

Değiştirilebilir Akıllı Lensler: Kalibrasyon gerektirmez; hemen her ortamda incelemenin gerçekleştirilmesi için gereken çok yönlülüğü ve görüntü kalitesini sunar.

Kaliteli lensler: Özel kaplaması bulunan %100 elmas yapısındaki germanyum lenslerden enerji geçişi sağlanır ve yüksek kalitede kızıl ötesi görüntü elde edilir.

Patentli IR-Füzyon teknolojisi: Kızıl ötesi ve görünür ışık düzeylerini ayarlayarak daha çok ayrıntı görebilirsiniz. 

Kamerada görüntü düzenleme ve analizi: Yayılımı düzenleyebilir, renk alarmlarına ve işaretlerine yer verebilir; IR-Füzyon değerini ayarlayabilirsiniz.

Gelişmiş Termal Duyarlılık: Göze çarpmayan sıcaklık farklılıklarını kolayca bulabilirsiniz. 

İşlem Görüntüleme: Video kaydı, canlı video akışı, uzaktan kumanda veya otomatik görüntü çekme özellikleriyle birlikte. 

Fluke Bağlantı Yazılımı: Verilerin Yönetilmesine, çoklu ölçümlerin (mekanik, elektrik ve termal) görüntülenmesine ve bunların ekipman parçasıyla organize edilmesine yardımcı olur.

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

NSK Molded-Oil rulmanları gıda sektöründe konveyör uygulamalarının servis ömrünü uzatmaktadır

Yayın Tarihi:

-

Almanya’da bir sebze işleme tesisi NSK Molded-Oil rulmanlarını kullanmakta ve kayda değer faydalarını görmektedir. Firma, öncelikle bu kullanım ile kritik bir konveyördeki rulmanların servis ömrünü 2 haftadan 40’a çıkarmış, bakım maliyetlerinden ve durma süresinden çok ciddi tasarruf elde etmiştir.

Firma, NSK’dan eski rulmanların neden bu kadar beklenmedik bir hızda ömrünü yitirdiğinin ve bununla ilgili maliyet ve zaman konularının nasıl bertaraf edileceğinin araştırılmasını istedi.

Araştırma sırasında NSK uzmanları, bunların sebebini kısa sürede tespit etti. Gıda endüstrisi mevzuatının şart koştuğu çok sıkı hijyen standartları sebebiyle, sistem düzenli bir şekilde derinlemesine temizlenmektedir. Ancak bu temizlik sürecinde kullanılan çok ciddi miktarda suyun rulmanlara nüfuz ettiği ve sonuç olarak gresin de bu suyla beraber çıktığı görülmüştür.

NSK, sık sık yapılması gereken bu yıkama sürecinin sebep olduğu zorlukları aşmak için kendilerinin ürettiği sızdırmaz Molded-Oil rulmanlarının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Molded-Oil rulmanlarında özel bir triboloji kavramı (triboloji; aşınma, sürtünme ve yağlama bilimidir) uygulanmıştır. Örneğin, bu rulmanlarda gres yağı ve yağ bazlı poliolefin reçinesi içeren NSK’nın tescilli yağ emprenyeli malzemesi kullanılmıştır. Bu malzeme, uzun süre boyunca sürekli olarak, kıvamından dolayı su ile yıkandığında çıkmayan gres salınımı yapar. Aynı zamanda, taşıyıcı malzeme su veya katı safsızlıkların rulmana nüfuz etmesini engeller.

Bu rulmanların kullanılması ile tesisdeki servis ömrü 2 haftadan neredeyse 9 aydan daha uzun bir süreye çıkmaktadır. Bu oldukça başarılı netice, NSK’nın “temel kuralı” olan Molded-Oil rulmanlarının kullanım ömrünün, suyun yoğun olduğu ve tozlu ortamlardaki geleneksel gresle yağlanmış rulmanların kullanım ömrünün en az 2 katı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu durumda servis ömrü yaklaşık 40 kat artmaktadır.

Tesis ayrıca bu kullanımın başka pek çok faydasını da görmektedir. Örneğin, çalışma alanı, gres yağı kaçağı olmadığı ve ekstra yağ dolumu gerekmediği için temiz kalmaktadır. Sonuç olarak, Molded-Oil rulmanları ayrıntılı ve sürekli temizleme işleminin çok önemli olduğu gıda endüstrisi uygulamaları için son derece uygundur. Rulman parçalarında paslanmaz çelik kullanımı da bu uygunluğa katkıda bulunmaktadır.

NSK, sebze işleme tesisi için daha yüksek seviyede koruma maksadıyla her iki taraftan da çok etkili temas keçeli (DDU) rulman sağlamıştır. Bu seçenek, standart yelpazedeki Molded-Oil bilyalı rulmanlar için geçerlidir. Molded-Oil ayrıca oynak makaralı rulmanlar ve konik makaralı rulmanlar için de uygundur.

NSK tarafından gıda işleme uygulamaları için geliştirilen Molded-Oil rulmanlarının ve diğer rulman serilerinin teknik özellikleri, www.nsk-literature.com adresinden e-kitap halinde ulaşılabilen yeni bir broşürde tanımlanmıştır.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com