Connect with us

Endüstriyel Ekipmanlar

Kayış kasnak mali̇yetleri̇ni̇zi̇ %88’e kadar düşürmek mümkün

Yayın Tarihi:

-

Günümüzde sektörel bazlı yaptığımız gözlemlere göre, teknolojiye ve yeniliklere tam olarak açık olunmadığı görünmektedir. Optibelt olarak amacımız, sanayimizde makine imalatçılarımızda farkındalık yaratmak, yatırım maliyetlerini düşürmek ve aynı zamanda  işletmelerin verimliliklerini arttırmaktır. Bu amaç için kurgulanmış olan bir modellemeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Modellemede mevcut sistem ve ona alternatif olarak Optibelt CAP 6.0 ile hesaplanmış dört seçenek sunulmaktadır (Şekil 1).

Şekil 1. Modellenen Sistem

Sistemde, sürekli yük altında çalışan bir fan uygulaması 3 fazlı, yıldız üçgen bağlantılı 132 kw bir motorla 1486 dev / dak. ile güç ve tork aktarımı sağlamaktadır. Bu sistemin çalışma koşulları, oda sıcaklığında, yağsız, susuz ve tozsuz bir ortamdır.  Fan günde 18 saat sürekli çalışıp günde 1 kez ilk startı almaktadır. Bu güç aktarımını ise 10 adet Optibelt VB 22 x 4000 Li ile sağlanmaktadır. Sistem yılda 250 gün çalışmaktadır. Sistemin kısıtları ise tasarımdan kaynaklı olarak motor kasnağı 300 mm’den küçük eşit ve kasnak merkezleri arası 1300 ve 1500 mm arasında olabilmektedir. Tüm bu bilgiler ve sistemin diğer bilgileri / kabulleri Tablo 1’de verilmiştir.

Tablo 1. Mevcut Özellikler

Sistem Özellikleri Değerler
Motor Gücü [kw] 132
Motor Devir Sayısı n1 [rpm] 1485
Motor Kasnak Ölçüsü [mm] 280-10
Tahrik Kasnağı Ölçüsü [mm] 500-10
Kayış Ölçüsü 10 adet Optibelt VB 22×4000 Li
Eksenler Arası Mesafe, a, [mm] 1400

 

Optibelt CAP 6.0 programını kullanarak yapılmış hesaplamalara göre; eğer sisteminizde bir motor dahil bir revizyona gidecekseniz %88’e kadar maliyetlerinizi düşürmek mümkün. Eğer sadece kasnak revizyonuna gidecekseniz de %70 oranında bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Tablo 2. Alternatif çözümler

KAYIŞ KASNAK İYİLEŞTİRME ANALİZİ

Kullanılan Kayış Ölçüsü Toplam Kasnak Ölçüsü
Mevcut Sistem 10 x Optibelt VB 22×4000 Li TB SPC 280-10 ve TB SPC 500-10
Alternatif 1 7 x Optibelt SK SPC 4000 Ld TB SPC 280-7 ve TB SPC 500-7
Alternatif 2 5 x Optibelt Red power SPC 4000 Ld TB SPC 280-5 ve TB SPC 500-5
Alternatif 3 (Optimum Sistem) 6 x Optibelt Red power SPB 4000 Ld TB SPB 280-6 ve TB SPB 500-6
Alternatif 4 5 x Optibelt Blue Power SPB 4000 Ld

TB SPB 280-5 ve TB SPB 500-5

 

Yapılan analize göre Tablo 2’de alternatifler ifade edilmiştir. Bu liste analizi; kayış ve kasnak fiyatlarını baz alarak ifade edildiğinde, fayda maliyet anlamında alternatif 3 optimum tasarımdır. Mevcuttaki 10 adet  SPC 4000 kayış ile aktarılan güç, hem adet hem de profil küçülmesiyle, 6 adet güçlendirilimiş ve bakım gerektirmeyen Optibelt Red Power 3 SPB 4000 ile  sağlanabilmektedir (Şekil 2).

Şekil 2. Bakım gerektirmeye Optibelt Red Power 3

 

Tüm alternatifleri fayda maliyet adı altında incelediğimizde ise, mevcut siteme göre yaratacağı faydalar ise Şekil 3’deki grafikte gösterilmiştir.

 

Şekil 3. Kayış kasnak değişimi ile yatırım maliyeti olarak gerçekleşebilecek iyileştirme oranları

Şekil 3’deki grafiğin ifade ettiği oranlara göre eğer bizler alternatif 3’deki optimum sistemi kullanmıyorsak; grafikteki her bir oran bizim kaybettiğimiz maliyet oranlarıdır. İlk yatırım maliyeti dışında işletme maliyetlerini de hesaba kattığımızda optimum sistemin avantajı oldukça fazla olacaktır. Bunlar,

  • Kasnak ağırlıkları kanal adetinin azalmasından kaynaklı azalacağı için motorun ilk start anındaki akım değerleri düşebileceğinden enerji maliyetleri azalmaktadır.
  • Montaj sırasında 10 adet kayış montajı yerine daha az sayıda kayış montajı yapılacağından montaj süresi azalmaktadır.
  • Optibelt Red Power 3 bakım gerektirmeyen özel bir kayış olduğu için, bakım ekipleri periyodik olarak kayışları tekrardan gerdirmek zorunda kalmayacaklar ve işletmenin  işçilik maliyetleri azalmış olacaktır.

Eğer sistemde motor yıldız üçgen yerine, inverterli ya da soft starter çalışan bir motor ile sistemin güç aktarımı sağlanırsa o zaman mevcutta 10 adet kayış ile yapılan güç aktarımını 5 adet aramid kordlu Optibelt Blue Power ile gerçekleştirmek de mümkün olacaktır (Şekil 4). Bu yüksek güç aktarımını aramid malzeminin özelliğinden sağlanmaktadır.

Şekil 4. Aramid kordlu, yüksek güç aktarımını sağlayan Optibelt Blue Power

Güçlendirilimiş özel kayışlarla sistemin gereksinimlerine göre yapılacak çalışma ile Şekil 5’de de görüldüğü gibi %88 oranında bir yatırım maliyetinde bir iyileştirme yapmak mümkündür. Burada alternatif 4’ü (5x Optibelt Blue Power) mevcut sistemin yerine kullanmadığında, kayış ve kasnak maliyeti olarak %88’lik bir kaçan fırsat maliyeti bulunmaktadır..

Şekil 5. Optibelt Blue Power ile değerlendirme yaratılabilecek fayda

SONUÇ

Mevcut sistemi ve makine tasarımlarını iyileştirmek mümkündür. 10 adet kayış ve 10 kanalı bulunan kasnak kullanmanıza gerek kalmadan, bu gücü yarısı kadar ürünle sağlamak mümkün olduğu yapılan çalışmada görülmüştür. Bu fayda işletmenizin, fabrikalarınızın ve tasarımlarını yaptığınız makinaların herbirinde gerçekleşebilmektedir. Açıkça %70’den %88’e kadar maliyet avantajı yaratmak mümkündür. Bu çalışmadaki gibi benzer uygulamalar ile işletmenize fayda  sağlamak için Optibelt ile temasa geçmeniz yeterlidir.

Endüstriyel Ekipmanlar

Abkant presler için otonom optik açı ölçümü

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Vision Components, sac bükme abkant preslerinde açısal doğruluğu kontrol etmek için güçlü OEM lazer profil ölçüm sensörleri sunmaktadır. VCnano3D-Z 3D profil ölçüm sensörleri, 400 Hz’e kadar ölçüm hızlarına ve <±0,1°’lik bir hassasiyete ulaşabilmektedir. Abkant preslerin üretkenliğini ve verimliliğini artırmak için profil ölçüm sensörlerimiz, temas basıncının gerçek zamanlı kontrolü adına doğrudan makinenin PLC’sine bağlanabilme imkanı sunmaktadır. Sac metal makineleri için lider kontrol üreticisi olan Delem, lazer profil ölçüm sensörlerimizin kontrol cihazlarına entegrasyonunu halihazırda tamamlamış bulunmaktadır.

Vision Components’ın 3D lazer profil ölçüm sistemleri, harici bir bilgisayar olmadan bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu da müşterilere son derece stabil, az bakım gerektiren ve uygun maliyetli bir çözüm sunar. Kompakt IP67 muhafazası ve geniş görüş alanına sahip olan VCnano3D-Z sensörlerinin entegrasyonu kolaydır ve herhangi bir dönüştürme veya ayarlama yapılmadan farklı kalıplarla kullanılabilir. Mavi yüksek performanslı lazer ve Vision Components’ın tescilli ortam ışığı bastırma teknolojisi, paslanmaz çelik, bakır, pirinç ve folyolu malzemelerin büküm işlemlerinde, parlak ve yansıtıcı yüzeylerde güvenilir algılama sağlar. Gömülü görüş sisteminin 3D analiz yeteneği delikli metali, baklavalı sac metali ve fırçalanmış alüminyumu doğru şekilde algılamak için tasarlanmıştır. Kısa sac parçalarda bile hassas açı ölçümü için birkaç profil noktası yeterlidir. 2021’de 25. yıl dönümünü kutlayan gömülü görüntüleme sistemleri üreticisi Vision Components

, ürünlerinin uzun vadede erişilebilirliğini güvence etmekte ve uygulama entegrasyonlarında makine ve ölçüm sistemi üreticilerini desteklemektedir. 

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

Tekerlek poyra rulmanlarını değiştirmeye yönelik ipuçları

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

NSK araç tamir süreçlerini atölye teknisyenleri ve tamirciler için daha hızlı, daha emniyetli ve daha güvenilir hale getirir. Bu nedenle, NSK ProKIT çözümlerini satın alanlar, orijinal tekerlek rulmanı almanın yanı sıra tekerlek rulmanını hızlı ve doğru değiştirmeyi sağlayan tüm destekleyici bileşenlerden yararlanır. Poyra rulmanları, montajı kolay ürünlerden değildir. Bu yüzden NSK, sık yapılan hatalardan kaçınmaya yönelik ek ipuçları sunmaktadır.

İlk ipucu, montajdan önce halihazırda takılı olan rulman ile yeni rulmanı karşılaştırmaktır. Teknisyenlerin en sık yaptığı hata, yanlış rulman seçimidir. NSK çevrimiçi kataloğunu kullanarak doğru rulmanı seçip seçmediğinizi hızlıca kontrol edebilirsiniz. Daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız NSK ile doğrudan iletişime geçin.

Manyetik enkodere zarar vermekten kaçının
Bazı poyra rulmanlarında ABS sinyali için manyetik enkoder bulunur. Bu nedenle daha çok dikkat gerektirir. Enkoder keçesinde, hız sensörü tarafından okunan birçok kuzey (N) ve güney (S) kutbu bulunur (Şekil 1). Montaj esnasında N+S uçları zarar gördüğü takdirde ABS sistemi arızalanabilir.

Atölye teknisyenleri, NSK test kartı kullanarak poyra rulmanının enkoderi olup olmadığını tespit edebilir. Aynı test kartı, halihazırda takılı olan rulmanın zarar görüp görmediğini (durum şekil 2‘deki gibi görünmüyorsa) tespit etmeye yönelik olarak da kullanılabilir. Bu sayede teknisyenler, ABS sinyal problemlerini belirleyebilir.

2) Teknisyenler, NSK test kartı kullanarak bir enkoder olup olmadığını ve varsa yerini kontrol edebilir

Enkoderi manyetik alandan ve kirden uzak tutun
ABS sinyalinde yeniden sorunlara yol açabileceğinden, anahtar ve tornavida gibi N+S uçlarını değiştirebilecek aletlerle enkoderin yanına yaklaşmayın ya da enkodere temas etmekten kaçının. Bunu aklınızda tutarak, rulmanı koruyucu ambalajından yalnızca montajdan hemen önce çıkarın.

Enkoder yönünün doğru olduğundan emin olun

Test kartında belirtildiği gibi enkoderler, Poyra I tekerlek rulmanının bir yüzünde bulunur. Bu yüzden, mafsallara baskı yaparken yönün doğru olması çok önemlidir. İşleme başlamadan önce, enkoder yüzeyinin montajdan sonra sensöre bitişik olacağından daima emin olun.

Enkoder yüzeyine baskı uygulamaktan kaçının
Baskı uygularken, yalnızca Poyra I rulmanların üzerindeki dış bileziğin son yüzeyi ile temas eden bir alet kullanın (Şekil 3). Enkoder contasına ve iç bileziğe asla baskı uygulamayın. Bu durum, birkaç kilometrelik kullanımda rulman arızasına sebep olur. Uygun bir alet seçildikten sonra, rulmanı deliğe hizalı tutun ve mafsala dikey olarak bastırın.

3) Ek diyagramda gösterildiği gibi rulmanın sadece dış bileziğine baskı yaparak yeterli iç bilezik boşluğu bırakan bir alet seçilmelidir


Doğru rulman montajına yönelik diğer ipuçları

Hasarları önlemek için tüm süspansiyon parçalarının bakımının yapılması gibi süreç boyunca unutulmaması gereken birçok püf nokta vardır. Ek olarak, rulmanın doğru takıldığından emin olmak amacıyla rulman ile temas eden tüm yüzeylerin önceden temizlenmesi (Şekil 4 ve 5) ve montaj esnasında poyra ve mafsalın kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

4) ve 5) Montaj esnasında poyra ve mafsalı kontrol etmek ve rulmanla temas eden tüm yüzeylerin önceden temizlendiğinden emin olmak gerekir

4) ve 5) Montaj esnasında poyra ve mafsalı kontrol etmek ve rulmanla temas eden tüm yüzeylerin önceden temizlendiğinden emin olmak gerekir

Montajın güvenli bir şekilde yeniden yapılması için dikkat edilecek son nokta

, teknisyenlerin sadece araba üreticilerinin önerdiği sıkma torklarını kullanmasıdır. CVJ somunlarına aşırı tork uygulamanın rulmana zarar verebileceği bilinmektedir (Şekil 6).

6) Yeniden montaj yapıldığında, aşırı tork rulmanın arızalanmasına neden olabileceğinden CVJ somunlarına aşırı tork uygulamaktan kaçının

Özellikle, Poyra I tekerlek rulmanının, manyetik enkoderlerle birlikte doğru şekilde takılması zordur. Bu yüzden, NSK sürecin her adımını gösteren bir video hazırlamıştır. NSK, tekerlek rulmanlarına odaklanan özel eğitimler sunar. Eğitimlerle ilgileniyorsanız lütfen doğrudan iletişim kurun.

Devamını Oku

Endüstriyel Ekipmanlar

Parker LM-Pro minyatür, geniş kontrol aralıklı, düşük güç tüketimli oransal vana, tüm solunum cihazları platformlarına debi sağlar

Yayın Tarihi:

-

Yazar:

Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri olan Parker Hannifin’in Precision Fluidics Division’ı, solunum ve anestezi ürünleri pazarlarını hedefleyen yeni Parker LM-Pro lineer motorlu oransal vanayı piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Parker Precision Fluidics’te divizyon pazarlama müdürü olan Beth Young şöyle diyor: “Parker LM-Pro minyatür oransal vana, oldukça az yer kaplıyor ve enerji tüketimi de verimli. Bu vana, 540 slpm’ye (standart litre/dakika) kadar debiyi mümkün kılmak üzere bir lineer aktüatör motor teknolojisinden (patent başvurusu yapılmış olan) yararlanıyor ve solunumla ilgili birden çok uygulamada kullanım olanağı sağlayan benzersiz ve kontrol edilebilir bir çeşitlilik sunuyor.”

LM-Pro vananın önemli bir özelliği, daha uzun bir strok boyunca olağanüstü çözünürlük sağlayan ve geleneksel solenoid ya da ses bobini aktüatör tasarımlarına göre daha düşük güç tüketimine olanak tanıyan lineer aktöatör motor teknolojisiyle tasarlanmış olmasıdır. 0,5 ila 540 slpm (standart litre/dakika) arasında lineer kontrol olanağı sağlayan debi aralığına, 100 psi’ye (6,9 bar) kadar basınç kapasitesine ve 2 Watt’ın altında tipik güç tüketimine sahip LM-Pro vana, performans aralığının tamamında oldukça hassas debi kontrolüne olanak tanır. LM-Pro vana, basit ve kapalı devre geri beslemeye olanak sağlayarak müşteriye hassas basınç veya debi kontrolü sunar. Bu, yeni doğan bebeklerden yetişkinlere kadar tüm hastalara hassas, doğru ve güvenli biçimde gaz verilmesini sağlar. Tipik uygulamalarda 2 Watt’ın altındaki güç tüketimiyle, müşterilere daha uzun ömürlü, daha küçük ve daha hafif batarya kullanabilme olanağı tanır. Vananın histerezisinin (gecikme) tipik olarak %10’un altında olması (tam ölçekte) ve yanıt süresinin hızlı, yani 20 ms’nin altında olması (tam döngüde), aynı anda müşterilere hem düşük hem de yüksek debilerde ve oransal vana performansında olağanüstü hassas kontrol olanağı sunar.

Parker LM-Pro

, etkili ve her ihtiyaca uygun bir oransal vanadır. Tek yüzden monteli/portlu basit tasarımı ile benzersiz performans özellikleri bir araya gelerek LM-Pro vanayı dinamik debi kontrolüne ihtiyaç duyulan çeşitli uygulamalar için ideal bir çözüm haline getirir. Parker Precision Fluidics’te divizyon mühendislik müdürü olan Paul Nierman, “Bir yandan performansı artırmaya çalışırken bir yandan da ekipmanlarının kapladığı yeri azaltmaya devam eden müşteriler için ideal bir ürün” diyor.

Sistemler giderek daha küçük ve portatif hâle geldikçe güç tüketimiyle ilgili kaygıların ve doğru debi kontrolü yapılmasının (hem yüksek hem de düşük debiler için) hesaba katılması hayati önem taşıyor. Parker LM-Pro lineer motorlu oransal vana, Parker Hannifin’in Precision Fluidics Division’ı tarafından sunulan ve minyatür, düşük güç tüketimine sahip, hafif, yüksek performanslı akışkan ürün pazarına liderlik eden ürün portföyünün harika bir örneğidir.

Parker LM-Pro lineer motorlu oransal vana hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linki ziyaret edin:  https://discover.parker.com/LM-Pro

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com